Lifestyle

Dziewczynka ze słynnego portretu odnaleziona. Dziś pomaga ratować życie ludzi

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
7 stycznia 2022
 

– Codziennie dostaje mnóstwo wspaniałych wiadomości. Ludzie piszą, że uwielbiali portret ze mną, że stał u nich w domu, wisiał w szkole, gdzie się uczyli, w szpitalu. Ktoś wyszywał go na szydełku, ktoś inny wyklejał nim zeszyty. Wczoraj jakiś pan napisał: też się w pani kochałem.

Sprawczynią całego zamieszania stała się Karolina Korwin Piotrowska, dziennikarka. To ona kilka dni temu na swoim profilu opublikowała wiadomość o śmierci malarki Danuty Muszyńskiej– Zamorskiej, autorki słynnych pocztówek, które większość ludzi urodzona w latach 70 tych i 80 tych miała w domach. Karolina Korwin Piotrowska opublikowała też osiem zdjęć pocztówek, portretów dziewczynek.

„Pamiętam, moja babcia miała je porozstawiane w domu”, „Mama mi wieszała w pokoju”, „Kolekcjonowałam je, z wypiekami na twarzy biegłam do kiosku, by kupić kolejną, zastanawiałam się którą dziewczynką chciałabym być. „U niektórych nawet jako obrazy w domu wisiały, na klatkach schodowych też”.

Do Karoliny napisała też jedna z dziewczynek z pocztówek, dziś, oczywiście, dorosła kobieta, Lorentyna Mikulska, blogerka. „Dostałam tyle wiadomości, że opublikowała Pani wiadomość o śmierci malarki. Na tym portrecie to ja, ale minęło wiele lat”.

– Swoją historię pamiętam, jak przez mgłę, bardziej z opowieści rodziców– wspomina Lorentyna Mikulska dzisiaj. – Mój tata prowadził na Niecałej w Warszawie zakład zajmujący się regeneracją amortyzatorów samochodowych i samolotowych. Uwielbiałam tam przesiadywać, ale to niezbyt podobało się mamie. Zawsze prosiła, żeby tata wyszedł ze mną na spacer do pobliskiego parku Saskiego. Któregoś dnia spacerowaliśmy, a do taty podeszła pani, powiedziała, że jest malarką i bardzo chciałaby zrobić mi parę zdjęć, żeby potem mnie namalować. Tata się zgodził. Rzeczywiście później wysłała nam wielki karton fotografii z dedykacją. Potem rodzice przez jakiś czas utrzymywali z panią Danutą kontakt. Ale w moim domu nigdy nie robiło się sprawy z tego zdarzenia. Chyba nawet o nim zapomniałam. Przypomniałam sobie dopiero, jak jako nastolatka trafiłam do Centrum Zdrowia Dziecka i tam zobaczyłam, że mój portret, naprawdę dużych rozmiarów wisi na korytarzu.

Po wpisie Karoliny Korwin Piotrowskiej odezwało się do Lorentyny mnóstwo ludzi. Pisali, że jej portret wisiał w szpitalach, przychodniach, przedszkolach, szkołach. Do dziennikarki, z kolei napisał też Bolesław Chromry, polski rysownik, który wyznał, że blondynka była jego pierwszą miłością i na jej portrecie uczył się rysować.

 

Historia na film? Brzmi kusząco szczególnie, że Bolesław Chromry umówił się z Lorentyną i będzie malował jej współczesny portret.

Ale jeszcze lepiej zabrzmiał wpis męża Lorentyny:

„Hej, a mi ta śliczna dziewczyna wciąż towarzyszy. Pamiętam z dzieciństwa, że u moich rodziców też wisiała m.in pocztówka nr 4, a ta dziewczynka zawsze bardzo mi się podobała. Po latach spotkałem dziewczynę, którą pokochałem i która dziś jest moją żoną. W międzyczasie okazało się, że to właśnie dziewczyna z pocztówki”.

– Kilka miesięcy temu znalazłam tę pocztówkę u swoich teściów, leżała oparta o książki – śmieje się Lorentyna Mikulska. – Teściowa nie spodziewała się, że na jej półce stoi przez lata zdjęcie przyszłej żony jej syna. Gdy je znalazłam, wzruszyłam się i opublikowałam na swoim Instagramie. Dostałam dużo ciepłych słów, ale to, co się dzieje teraz to szaleństwo. Mój telefon rozgrzany jest do czerwoności.

Lorentyna Mikulska jest z zawodu pielęgniarką operacyjną,  ostatnio pracuje  jako koordynatorka.

– Teraz staram się coś zmienić w pracy na bloku, Korzystam z doświadczenia zdobytego na stażach w Szwecji i Finlandii,  łączę pracę chirurgów, pielęgniarek operacyjnych, specjalistów od implantów,  przygotowuję operację od strony systemów, omawiam ją też z operatorami. Praca na bloku jest ciężka, szczególnie w czasach covidu, ale bardzo ją lubię. Gdybym nie lubiła, to dawno bym ją rzuciła przez te zarobki. Z jednej strony adrenalina, ta niesamowita koncentracja, umiejętność opanowania i szybkiego reagowania jest niesamowitym doświadczeniem, a z drugiej są takie przypadki, że człowiek wraca do domu i nie może ich wyrzucić z głowy. W każdym razie lubię nie tylko gotować, bo wiem, że sporo osób kojarzy mnie jako blogerkę kulinarną.

Chcecie podejrzeć życie Lorentyny? Zajrzyjcie na jej profil na Instagramie i bloga.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Pistachio-lo (@lorentyna_)


Lifestyle

Jak zmienia się pochwa z upływem lat? To powinna wiedzieć każda kobieta

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 stycznia 2022
Fot. iStock
 

Jak wygląda pochwa i w jaki sposób zmienia się na przestrzeni lat to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej kobiet. To prawda, że zmiany te dotyczą miejsc, nad którymi nie poświęcamy aż tyle uwagi, co kilogramom na ciele czy zmarszczkom na  twarzy. Ale przecież warto wiedzieć, jak zmienia się pochwa, i co oznacza to dla zdrowia i samopoczucia kobiety.

Pochwa pełni wiele funkcji

Pochwa (wagina) to element układu rozrodczego kobiety. Stanowi ona przedłużenie macicy, a otaczają ją od zewnątrz wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) oraz większe (zewnętrzne). Powyżej nich znajduje się łechtaczka, a nad nią wzgórek łonowy. Pochwa u dziewic zamknięta jest błoną dziewiczą będącą fałdem śluzówki, który zazwyczaj ulega zerwaniu przy pierwszym stosunku.

Zbudowana jest ona z elastycznych włókien, co szczególnie zauważalne jest podczas porodu, ale nie tylko. Pełni ona również inne ważne funkcje. Przede wszystkim pokrywająca ją błona wytwarza śluz, który działa jak naturalny lubrykant, umożliwiając stosunek seksualny, a to, w połączeniu z silnym jej ukrwieniem, umożliwia osiągnięcie orgazmu. Wspomniany śluz umożliwia przemieszczanie się plemników, co ułatwia poczęcie dziecka. Ten sam śluz pełni również barierę ochronną przeciwko infekcjom.

W trakcie miesiączki pochwa umożliwia swobodny odpływ krwi menstruacyjnej. Mimo że sama w sobie pochwa jest niewielkich rozmiarów (długość między 6 a 8 cm, a szerokość 2-3 cm), w dodatku przez większość doby skrywana jest pod ubraniem, to jednak jest ona bardzo ważnym elementem kobiecego ciała, który zasługuje na uwagę i troskę.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak wygląda pochwa w różnych dekadach życia kobiety?

Zmiany zachodzą zarówno w wyglądzie jak i funkcjonowaniu pochwy przez całe życie kobiety. Są one nieuniknione, choć można na pewne sposoby niektórym z nich przeciwdziałać. Wpływają na nie różne czynniki — hormony, choroby, liczba i rodzaj porodów. Dlatego dobrze jest wiedzieć, na czym polegają zmiany i czego można się na poszczególnych etapach spodziewać.

Jak wygląda pochwa dwudziestolatki?

U dwudziestoletniej kobiety narządy płciowe są w pełni ukształtowane. W tym wieku pochwa „ma się” doskonale. Jest w świetnej kondycji, nie ma problemów z wytwarzaniem śluzu, oczyszcza się i regeneruje się szybko. Dzięki temu młode kobiety zazwyczaj nie mogą narzekać na życie seksualne, na jakość i ilość osiąganych orgazmów. W tym wieku pochwa po porodzie wraca o wiele szybciej do formy, niż dzieje się to w przypadku trzydziestolatki.

Jak wygląda pochwa trzydziestolatki?

Zazwyczaj trzydziestolatki mają już za sobą ciążę, a nawet i kilka. Liczba ciąż i porodów naturalnych nie pozostaje bez wpływu na to, jak wygląda i sprawuje się pochwa. Zachodzą w niej wtedy pierwsze zmiany na niekorzyść, może pojawić się uczucie luźności podczas stosunku, problemy z żylakami i sromu, które bywają pamiątką po ciąży. Na szczęście naprawdę wiele można poprawić dzięki regularnie i prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom mięśni Kegla.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak wygląda pochwa czterdziestolatki?

Czwarta dekada życia dla kobiet to okres przedmenopauzalny, czyli taki, w którym zaczynają zachodzić już zauważalne zmiany. U czterdziestolatek zaczyna się powoli obniżać poziom estrogenów, co wpływa na zmniejszenie grubości ścianek pochwy i jej elastyczności, pojawiają się problemy z suchością pochwy. Mniejsza ilość estrogenów zaburza również równowagę kwasowo-zasadową, a to zwiększa ryzyko pojawiania się infekcji intymnych. Aby poprawić komfort życia seksualnego, konieczne bywa stosowanie lubrykantów. Warto przy tym zaznaczyć, że częstszy seks poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie, elastyczność ścianek pochwy.

Jak wygląda pochwa pięćdziesięciolatki?

Piąta dekada życia kobiety stoi pod znakiem menopauzy. To wyjątkowy i niełatwy czas, który wpływa na zauważalne już zmiany w wyglądzie, elastyczności i nawilżeniu pochwy. Kobiety w tym wieku częściej cierpią z powodu infekcji intymnych, problematyczny staje się ból odczuwany podczas stosunku. Ścianki pochwy są cieńsze i wrażliwe, mniej odporne na urazy mechaniczne, a jej mięśnie wokół niej wiotczeją. Wargi sromowe tracą tkankę tłuszczową i stają się cieńsze. Zmniejszony przepływ krwi do łechtaczki i części pochwy może obniżać wrażliwość stref erogennych. Orgazmy stają się rzadsze i mniej intensywne, choć to nie zawsze jest regułą. Często kobiety źle się czują przez problem z potliwością, uderzeniami gorąca i świadomością mian zachodzących w ciele, co obniża ich chęć na współżycie z partnerem. Kłopot z suchością rozwiąże lubrykant, ale inne problemy wynikające z menopauzy warto omówić z lekarzem ginekologiem, by ten doradził właściwe rozwiązanie.

Jak wygląda pochwa sześćdziesięciolatki?

Zmiany, które zachodziły dotychczas, ulegają pogłębieniu. Może pojawić się atrofia pochwy (zanikowe zapalenie pochwy) wynikające z ustania produkcji estrogenów. Rozwinięcie się atrofii pochwy może powodować pojawienie się objawów takich jak np.: suchość pochwy, pieczenie lub swędzenie okolic intymnych, ból w trakcie współżycia, krwawienie lub plamienie po stosunku, upławy, bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu, powracające stany zapalne pochwy, sromu, cewki i pęcherza moczowego.

Innym problemem może być zwiotczenie mięśni podtrzymujących pochwę. W zaawansowanych przypadkach może prowadzić do wypadania pochwy, a nawet macicy. Dopóki problem nie jest tak bardzo zaawansowany pomocne są ćwiczenia wzmacnianie mięśnie dna miednicy.

Powyższe problemy mogą, ale nie muszą się pojawić. Natomiast gdy kobieta podejrzewa je u siebie, powinna udać się do ginekologa, który oceni stan narządów rodnych.

Fot. iStock/Jak wygląda pochwa

Jak zmienia się pochwa w ciąży i po porodzie?

Ciąża i poród to szczególnie obciążający dla pochwy czas. Podczas ciąży wargi sromowe mniejsze mogą przybrać ciemniejszy kolor. W trakcie ciąży wiele kobiet zauważa żylaki, odczuwalne jako zgrubienia na sromie. Związane są one ze zwiększonym naciskiem podczas ciąży oraz większą podatnością żył na rozciąganie się, co związane jest z hormonami.

Pochwa jest bardzo rozciągliwa, dzięki czemu możliwe jest wydanie dziecka na świat. Aby powrócić do dawnego rozmiaru po takim wysiłku, potrzebuje ona co najmniej 6-8 tygodni. Po porodzie młode mamy mogą skarżyć się na odczuwanie luźności w pochwie, ale zazwyczaj ustępuje to z czasem. Powrót do formy przyspieszają właściwie prowadzone ćwiczenia mięśni Kegla.

Do innych zmian, które dokuczają młodym mamom, zalicza się szew założony na pęknięte lub nacięte przy porodzie krocze. Taka ingerencja pozostawia po sobie czasem mocno wyczuwalną, twardą bliznę, która może powodować dyskomfort lub ból podczas stosunku. Gdy blizna krocza wpływa negatywnie na samopoczucie i życie seksualne kobiety, można ją usunąć np. przy pomocy lasera lub wykonując plastykę blizny.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, krokdozdrowia.com 

Lifestyle

Torba shopper – dlaczego warto ją mieć?

Redakcja
Redakcja
7 stycznia 2022

Torba typu shopper to torebka, która może pomieścić wiele przedmiotów w jednym miejscu, zastępując szereg mniejszych torebek, które wykorzystalibyśmy do noszenia znacznego bagażu. Przez wielu stylistów oceniana jest jako must-have w kobiecej garderobie. Jak wybrać ten niezwykle przydatny dodatek i czy torba tego typu może być nie tylko rozwiązaniem komfortowym, ale i stylowym? Odpowiedzi znajdziesz a artykule.

Torba shopper – zalety

Przede wszystkim należy podkreślić pojemność torebki typu shopperW torbie tego rodzaju zmieści się cały kobiecy „niezbędnik”, w postaci np. kosmetyków, zakupów, notesu, lunch boxu czy nawet butów na zmianę. W związku z czym jest to zakup uniwersalny – ta jednokomorowa torba to dobry wybór się tak na wyjście na zakupy – zgodnie z nazwą – ale doskonale sprawdzi się także podczas czasu spędzanego z przyjaciółmi czy wypadu na siłownię. To dobry wybór również dla pań pracujących, czy studiujących – tego typu torebka z powodzeniem pomieści nawet kilka książek czy teczek z dokumentami.

Torba shopper – gdzie jeszcze się sprawdzi? 

Taka torebka mieści wszystko, co akurat chcielibyśmy mieć pod ręką. Torba shopper sprawdzi się szczególnie dobrze w wypadku każdego, kto prowadzi aktywne życie, przebywając bardzo często poza domem. Warto tu wspomnieć jeszcze o jednym – to doskonały dodatek dla plażowiczów, korzystających z tego rodzaju aktywności tak w sezonie, jak i poza sezonem. Zawsze, bez względu na przeznaczenie, wybierajmy torebki shopper dobrej jakości, bo tylko wówczas torebka będzie miała szansę posłużyć podczas tak wielu okazji. Trzeba także zwracać uwagę na to, czy torebka posiada jakieś dodatkowe kieszenie, które pozwolą na lepszą organizację przenoszonych rzeczy – nie wszystkie modele są w takie udogodnienie wyposażone.

Torba shopper – jak wybrać najmodniejszy model?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w modzie jest różnorodność. Torba shopper występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Przebierać można także w ich deseniach i fakturze. Tak szeroki asortyment znajdziemy choćby w sklepie CCC, gdzie zakupić można torebki shopper, tak stacjonarnie, jak i online. Szukać można takich ciekawych materiałów jak  skóra czy filc, jak i zdecydować się rozwiązanie w formie gumy czy poliestru. Pamiętamy, że torby shopper projektowane są z wykorzystaniem różnego rodzaju ozdób  – poszukiwać można modeli ozdobionych frędzlami bądź ćwiekamiNie mniej popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie na torbie grafiki. Warto szukać modeli, które tworzą znani artyści, bo i takie torebki shopper można zaleźć na rynku.

Torba shopper – przykłady innych modnych modeli torebki

Jeżeli torba typu shopper z grafiką, wyda ci się zbytnią ekstrawagancją, pamiętaj, że do codziennych stylizacji sprawdzają się modele gładkie, o stonowanych i neutralnych barwach, takich jak beż, brąz lub czerń. Ci szukający nowości i ekstrawagancji mogą zdecydować się na torbę shopper o intensywnym kolorze, np. czerwieni. Torby shopper, w zależności od wyboru modelu, mają szansę sprawdzić się we wszelkich stylizacjach,  tak w sportowych  – bluza + jeansy (tu aż prosi się o zastosowanie ekstrawagancji i nowości), jak i będąc dodatkiem do eleganckiego płaszcza bądź marynarki (tu warto postawić na klasykę).

Pamiętajmy, że wybranie torebki shopper z rozmysłem, mając na uwadze całokształt swojej garderoby, pozwoli radykalnie ograniczyć ilość torebek, które trzeba mieć, bo torba shopper okaże się tak wielozadaniowa. Oczywiście wciąż można poszerzać swoją kolekcję dodatków, warto jednak pokusić się o komfort, że bez względu na wielkość kolekcji, my zawsze mamy taką torbę, która jest potrzebna, w postaci jednej – doskonale wybranej torby shopper.


Zobacz także

Nie szukaj miłości, szukaj inspiracji. 12 rzeczy, które musisz zrobić tuż po rozstaniu, by wyjść z niego cało

Kobieta, szczególnie ciężarna, wymaga troski i wygody w życiu codziennym. Pięknych ubrań również

„Jestem złożona z emocji i pozwalam im trwać, dlatego jestem artystką, a nie księgową”. Wywiad z Kayah