Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Dziesięć nawyków ludzi, którzy tracą na wadze bez efektu jo-jo

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 września 2018
Fot. iStock/ruslanshramko
 

Większość ludzi, którym udało się schudnąć, złapie w ciągu pierwszego roku po diecie, około 50 proc. utraconych kilogramów. Spora część pozostałych dogoni ich w ciągu trzech następnych lat… I tak najczęściej kółko całego życia na diecie się zamyka. Histeryczne odchudzanie, sukces, nagroda, tycie… Przeklęty efekt jo-jo. Każdy, kto za odchudzanie brał się na poważnie (a nie, żeby do piątku dopiąć tamtą sukienkę) doskonale wie, że nie sztuką jest schudnąć, ale po diecie wagę utrzymać.

Większość ludzi z natury wie, że utrzymanie zdrowej wagi sprowadza się do trzech haseł: zdrowe jedzenie, mniej jedzenia i ruch. Ale faktyczne przestrzeganie tych zasad, może być trudniejsze niż się wydaje.

Codziennie podejmujemy ponad 200 decyzji dotyczących żywności (!), a większość z nich wydaje się być automatyczna lub nawykowa, co oznacza, że jemy nieświadomie, bez refleksji lub jakiejkolwiek świadomości, co lub ile jedzenia wybieramy i konsumujemy. Często więc nawykowe zachowania są nadrzędne w stosunku do naszych najlepszych intencji.

Nowe badanie znalazły klucz do utrzymania zdrowej wagi, jest nim wzmocnienie zdrowych nawyków.

Według specjalistów, diety odchudzające oparte na zmianie nawyków (tworzenie nowych lub przełamywanie starych nawyków) mogą skutecznie pomagać ludziom w zrzucaniu wagi i utrzymaniu jej w dobrym stanie po zakończeniu diety.

Badanie
Zwerbowano 75. ochotników (w wieku 18-75 lat) z nadwagą lub otyłością i podzielono ich losowo na trzy grupy. Jeden program promował przełamywanie starych nawyków, drugi promował tworzenie nowych nawyków, a trzecia grupa była kontrolna (bez żadnych interwencji).

Przełomowej grupie (grupa zwalczająca stare nawyki) wysyłano wiadomość tekstową z codziennym zadaniem do wykonani. Zadania te koncentrowały się na przełamywaniu rutyny i obejmowały takie rzeczy, jak „posłuchaj nowego gatunku muzyki”, „napisz krótką historię” itp..
Grupa druga, nawykowo-prozdrowotna została poproszona o przestrzeganie programu skupiającego się na kształtowaniu nawyków skupionych na zdrowych zmianach w stylu życia. Grupa została zachęcona do włączenia 10 zdrowych wskazówek do codziennej rutyny, aby stały się drugą naturą.

Okazuje się, że interwencje nawykowe mają potencjał, aby zmienić sposób, w jaki myślimy o zarządzaniu wagą i, co ważne, o tym, jak się zachowujemy.

Te nawyki, opracowane przez Weight Concern, to:

  1. Trzymaj się rutyny: jedz mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Osoby, które odnoszą sukcesy w długoterminowej utracie wagi, zwykle mają regularny rytm posiłków (unikanie podjadania). Spójny schemat diety w ciągu tygodnia i w perspektywie długoterminowej, również przewiduje późniejsze utrzymanie wagi .
  2. Wybierz zdrowe tłuszcze: zamiast fast foodów wybierz zdrowe tłuszcze z orzechów, awokado i tłustych ryb. Niezdrowe tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób serca.
  3. Zacznij chodzić: celuj w 10 000 kroków dziennie. Zejdź po schodach i wysiądź jeden przystanek wcześniej, aby mieć pewność, że codziennie osiągasz swoje cele.
  4. Zapakuj zdrowe przekąski, gdy wychodzisz: zamień chipsy i ciastka, batony i całe śmieciowe „drobiazgi” na świeże owoce.
  5. Zawsze patrz na etykiety: sprawdź zawartość tłuszczu, cukru i soli na etykietach żywności.
  6. Zachowaj ostrożność z porcjami: używaj mniejszych talerzy, przed posiłkiem wypij szklankę wody i poczekaj pięć minut, a następnie sprawdź, czy naprawdę jesteś głodny.
  7. Zerwij z siedzeniem: zmniejszanie siedzącego czasu i zwiększanie aktywności wiąże się z istotnymi korzyściami zdrowotnymi . To nie tajemnica, że siedzący tryb życia związany jest z nadwagą i otyłością, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. Rozstawaj się z krzesłem i kanapą, najczęściej jak to możliwe.
  8. Pomyśl o swoich napojach: wybierz wodę i ogranicz soki owocowe do jednej małej szklaneczki dziennie.
  9. Skoncentruj się na posiłkach: zwolnij i jedz siedząc przy stole, nie „w drodze”. Wewnętrzne sygnały regulujące łaknienie (sygnały o głodzie/sytości) mogą nie być skuteczne, gdy jesteś rozproszony.
  10. Zawsze dąż do zjedzenia pięciu porcji warzyw dziennie, zarówno świeżych, mrożonych, jak i konserwowych: owoce i warzywa mają wysoką wartość odżywczą i niską wartość energetyczną. Spożywanie zalecanej ilości warzyw to nie tylko mniej kalorii, ale i korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i choroby niedokrwiennej serca.

Po 12 tygodniach programy, uczestnicy z dwóch pierwszych grup – przełamujący stare nawyki i kształtujący nowe – utracili średnio 3,1 kilograma. Co ważniejsze, po 12 miesiącach braku interwencji i braku kontaktu, stracili średnio kolejne 2,1 kg.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Ginę Cleo, pracownika naukowego na Bond University.


Źródło:  theconversation.comsmh.com.au


Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Chcesz zrobić sobie tatuaż? Nie popełniaj żadnego z tych sześciu błędów

Redakcja
Redakcja
4 września 2018
Fot. iStock/lechatnoir
 

Tatuaż jest niezwykle osobistą rzeczą, przynajmniej taką powinien być, powinny wyrażać nas samych, być integralną częścią naszej osobowości, historii. Jednak moda na tatuaże sprawia, że pojawiają się irytujące trendy, których powinniśmy unikać jak ognia. W salonie tatuażu pewnie nam tego nie powiedzą, ale jest kilka rzeczy, o które proszą klienci, a które wykonywane są przez tatuatorów niechętnie.

Zanim zdecydujesz się na tatuaż – pierwszy czy kolejny, zapamiętaj:

Unikaj białego atramentu

To owszem moda, ale tatuowanie białym atramentem jest trudne i często sprawia, że we wzorze powstają zniekształcenia, poza tym szybko znikają, „wycierają się”. A przecież tatuaż – jeśli już, ma być na całe życie.

Rób tatuaż w miejscu, którego nie będziesz się wstydzić

Jest jedna podstawowa zasada – rób tatuaż w takim miejscu, którego z biegiem lat nie będziesz się wstydzić, czyli na tej części ciała, która wygląda naprawdę dobrze. Unikaj piersi, brzucha. Znam kobietę, która zrobiła sobie motyla na pośladku, a który później rozrósł się do dość sporych rozmiarów.

Nie kopiuj tego, co w internecie

Oczywiście, że internet może okazać się wielką inspiracją, ale jeśli znaleźliście wzór, któremu nie możecie się oprzeć, niech on będzie jedynie podstawą do stworzenia czegoś oryginalnego na twojej skórze.

Nie tatuuj imienia partnera

Nie zapomnę widoku dziewczyny – może miała 18 lat i wytatuowanego tuż za uchem „Paweł”. Jak długo ten Paweł obecny był w jej życiu? Nie wiem. Prawda jest jednak taka, że miłość przychodzi i odchodzi, a jej wyraz możemy dać w zupełnie inny sposób niż tatuowanie imienia ukochanego (tego aktualnego).

Tatuaż na stopach i palcach

Niektórzy tatuatorzy odmawiają pracy, jeśli mają wykonać tatuaż na stopach lub palcach i choć wyglądają one uroczo, to jednak nie jest to najlepsze miejsce. Palce i stopy narażone są każdego dnia na ścieranie i działanie potu. Połączenie tych czynników prowadzi do szybkiego zanikania tatuażu. Po niedługim czasie wygląda on po prostu brzydko.

Nie patrz na trendy

Jeśli widzisz wokół tatuaże feniksa – to trend i sama o takim zaczynasz marzyć, takich modnych wzorów jest dużo, a my ulegamy tej pokusie. Pamiętaj, że to jest twój tatuaż, pomyśl, co ma oznaczać, co ma wyrażać, czego świadectwem być i wtedy zdecyduj się na wzór, a nie podążaj ślepo za trendami.


Kuchnia Lifestyle Zdrowie

20 pytań, które warto zadać dziecku po szkole. Akcja „Lekcja przetrwania”

Redakcja
Redakcja
4 września 2018
Fot. iStock/gilaxia

Mój syn rano powiedział: „Dzisiaj pierwszy prawdziwy dzień szkoły”. Rozpoczęcie to dopiero wprowadzenie, ale drugi dzień już z planem lekcji, zeszytami w tornistrze, to zupełnie coś innego. I każdy z nas – rodziców, myśli mniej lub bardziej o swoim dziecku. Jakich będzie miało w tym roku nauczycieli, jaki dokładnie plan, z kim usiądzie w ławce.  Martwimy się, czy wszystko jest w porządku, czy nie dzieje się mu krzywda. 

Tę troskę i zainteresowanie warto pielęgnować w sobie nie tylko przez pierwszy tydzień. Miewam wrażenie, że im z czasem trochę tracimy uważność na szkolną rzeczywistość naszych dzieci. My do pracy, one do szkoły, każde do swoich obowiązków i… bywa, że mijamy się w domu rzucając zdawkowe: „Jak było w szkole?” i wystarcza nam odpowiedź: „W porządku”. Ale czy to nie jest za mało? Czy brak nam pomysłów na podtrzymanie rozmowy? Jak przetrwać wraz z dzieckiem szkołę, kiedy nic o niej nie wiemy, a kiedy pojawiają się problemy, jesteśmy zaskoczeni, bo przecież dziecko mówiło, że jest „w porządku”. Spieszymy wam z pomocą podsuwając małą ściągę – listę pytań, jakie można zadać dziecku po szkole. Niektóre są śmieszne, inne dziwne, ale każde z nich ma na celu jedno – dać początek dłuższej rozmowie, na którą zawsze powinniśmy mieć czas.

1. Jaka była najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się dzisiaj w szkole? (a jaka najgorsza?)

2. Co cię dzisiaj rozśmieszyło?

3. Jeśli mogłabyś (mógłbyś) wybrać do kogo nie chodziłabyś na zajęcia? I dlaczego?

4. Jakie jest najfajniejsze miejsce w szkole?

5. Usłyszałeś dzisiaj jakieś dziwne słowo? A może ktoś powiedział coś dziwnego?

6. Jak myślisz, gdybym dziś wieczorem zadzwoniła do twojego nauczyciela, co by o tobie powiedział?

7. Pomogłeś komuś dzisiaj?

8. Czy ktoś pomógł dzisiaj tobie?

9. Powiedz mi jedną rzecz, której nauczyłeś się dzisiaj.

10. Kiedy byłeś najszczęśliwszy dzisiaj?

11. Jakbyś miała zabrać kogoś z twojej klasy na bezludną wyspę, kto by to był i dlaczego?

12. Opowiedz, co dobrego się dzisiaj wydarzyło.

13. Jak myślisz, czego powinieneś się więcej uczyć w szkole? (a czego mniej?)

14. Co robiłaś na przerwach?

15. Kto jest najzabawniejszą osobą w twojej klasie? Dlaczego akurat ta osoba?

16. Gdybyś był nauczycielem, to co byś zrobił?

17. Z kim chciałbyś siedzieć w ławce?

18. Jaka lekcja była dzisiaj najlepsza? A jaka najgorsza? I dlaczego?

19. Gdybyś była superbohaterem, to komu z twojej klasy byś pomogła?

20. Czy nauczyłeś się czego, o czym nie wiedziałeś jeszcze dzisiaj rano? Co to było?

Akcja „Lekcja przetrwania”

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zdanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś.

ZADANIE #2

Dzisiaj jest ten dzień, w którym powinniśmy zadbać o to, by nasze dziecko nie zostało samo ze szkołą, by widziało nasze zainteresowanie i dociekliwość, by chciało nam opowiedzieć wszystko z poczuciem, że za nic nie zostanie skarcone. Napiszcie w komentarzach pod tym tekstem, jakie trzy pytania zadaliście dzisiaj swojemu dziecku po szkole, jak zachęcacie je do rozmowy.

Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy nie lada nagrody.

Nagrody:

5 x para butów tekstylnych (do wyboru w sklepie) + torba bawełniana z logo firmy Befado

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw składający się z:

– limitowanego zestawu długopisów Pilot, w tym wymazywalna kolekcja FriXion

– plecaka z oddychającymi plecami marki Strigo

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x pasy bezpieczeństwa SmartKidBelt

Fot. Materiały prasowe


5 x karta podarunkowa o wartości 100 zł do wykorzystania w sklepach stacjonarnych 5.10.15.


5 x voucher do sklepu internetowego Wola o wartości 100 zł 


5 x zestaw  Wafli Cienkich. Chia smak składających się z:

– 44 opakowań produktu (smaki gryczane plus jaglane)

 

Czy przekąska może być jeszcze bardziej super??

Podobają ci się nagrody – odwiedź naszych partnerów na Facebooku!

Facebook | Instagram

Facebook

Facebook

Instagram, Instagram

 

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Czas trwania akcji: 29.08.2018 – 28.09.2018. Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Zobacz także

Grudzień to nie tylko święta i od lat te same szlagiery. Wybierz wieczory z premierami, daj się zaskoczyć, nie zanudzić

Pięć objawów zbliżającej się menopauzy, o których każda kobieta powinna wiedzieć

Jesienny stres – jak sobie z nim radzić?