Lifestyle Zdrowie

Dziennikarka pisze rozpaczliwy list do ministra prosząc o refundację leku. Przyłączcie się do apelu, to mogłaby być każda z nas!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 sierpnia 2019
Fot.https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2351903494930061&set=a.345361485584282&type=3&theater
 

Prowadziła spokojne życie, miała ciekawą pracę i regularnie wykonywała badania okresowe. Dlatego właśnie ta diagnoza zbiła ją z nóg. Dziś Anna Puślecka walczy z wyjątkowo podstępną odmianą nowotworu piersi. W poruszającym liście otwartym do ministra zdrowia prosi o refundację leku, który jest dla niej szansą na życie.

Przeczytajcie koniecznie i przyłączcie się do apelu,  tu chodzi o zdrowie i życie każdej z nas.

List otwarty do Ministra Zdrowia, Pana Łukasza Szumowskiego

Szanowny Panie Ministrze!
Proszę wybaczyć formę i miejsce z którego piszę do Pana ten list, ale walczę o życie. Ta walka nie dotyczy tylko mnie, ale także tysięcy Polek – matek, córek, żon, partnerek. Tak, to nasza walka. To sprawa życia i śmierci. Dosłownie.
Wie Pan, jestem młodą kobietą, mam dopiero 48 lat. Pracuję, mam rodzinę, przyjaciół, płacę regularnie ZUS i podatki. Nigdy poważnie nie chorowałam. Do czasu… W kwietniu zdiagnozowano u mnie rzadki przypadek hormonozależnego raka piersi. Choroba była na tyle podstępna, że nie dawała wcześniej żadnych symptomów podczas regularnych badań profilaktycznych, takich jak np. mammografia. Została wykryta niestety już w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze, niemal na 100% moich możliwości (to pokazuje też jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jest jedno „ale”… Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy i antyprzerzutowy lek, którego substancja czynna nosi nazwę RYBOCYKLIB. Lek który w Polsce nie jest refundowany. Panie Ministrze, zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską… Panie Ministrze, czy zdaje sobie Pan sprawę, że nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie! Jak się Pan z tym czuje? Może Pan spać w nocy, Panie Ministrze? Odbiera nam Pan szansę na pracę, cieszenie się rodziną i wychowywanie dzieci. Rybocyklib przedłuża życie, ale miesięczna kuracja rybocyklibem kosztuje 12 000 złotych, a roczna to aż 144 000 złotych! Panie Ministrze, nie stać ani mnie, ani tysięcy Polek na tak drogie leczenie. Panie Ministrze, dlatego proszę Pana w imieniu swoim i tysiąca kobiet dotkniętych rakiem piersi o pomoc, aby rybocyklib jak najszybciej znalazł się na liście leków refundowanych dla kobiet w I i II rzucie leczenia (dla takich jak ja, po chemioterapii). Panie Ministrze, boję się. Boję się, że nie będzie mi dane cieszyć się w pełni życiem, które nagle może zostać skrócone, boję się, że przyjdzie dzień w którym choroba nagle zacznie postępować. A chcę, tak jak inne Polki, normalnie funkcjonować. Da nam Pan tę szansę? Albo inaczej, czy ma Pan prawo skazywać nas na przedwczesną śmierć?

Z poważaniem,

Anna Puślecka,
Pacjentka, córka, siostra, partnerka i Polka
Warszawa, 11.08.2019


Lifestyle Zdrowie

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień II, wyzwanie #2

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
13 sierpnia 2019
 

Tydzień II – Wyzwanie #2

Nie raz opowiadałeś swojemu dziecku, jak ważne jest dbanie o zęby. Czy masz czasem wrażenie, że ono tego nie rozumie? Że to kolejne, nudne hasło rodzica, jak „sprzątnij”, „uważaj”, „nie jedz tyle słodyczy”? W naszym pierwszym wyzwaniu zaprosiliśmy was do wspólnego stworzenia przepisu na udaną rozmowę z dzieckiem. Dziś mamy dla was jeszcze bardziej przyjemne wyzwanie! Jesteście gotowi?

Poświęć 30 minut na wspólne opowiadanie sobie o sprawach przyjemnych: marzeniach, pomysłach na wspólnie spędzony czas… Dlaczego? Co ma to wspólnego z myciem zębów? Więcej niż się wam wydaje. Jeśli chcecie zbudować u swoich dzieci dobre nawyki prozdrowotne, bądźcie z nimi blisko na co dzień. W tym tkwi cała tajemnica. Opiszcie w komentarzach swoje pomysły na to jak sprawić, aby szczotkowanie zębów było dla dziecka zabawą i przyjemnością.

Pamiętajcie o tym, by odwiedzać nas codziennie.  Wśród najfajniejszych odpowiedzi wybierzemy laureatów naszej zabawy. Jak zawsze będziemy premiować waszą kreatywność, zaangażowanie i ilość wykonanych wyzwań.

Nagrody są bajeczne, ale przede wszystkim pamiętajcie, że każdy z was wygrywa ukształtowanie w dzieciach zdrowym nawyków, których nic nie zastąpi. Do dzieła!

Zdrowe zęby, to znacznie więcej niż piękny uśmiech!
Weź udział w naszej akcji i wygrywaj wspaniałe nagrody od Oral-B!

Akcja „Zęby na 6-tkę!”

To już drugi tydzień naszej akcji „Zęby na 6-tkę!”. Przez cały tydzień będziemy zachęcać i podpowiadać wam, jak dbać o piękny uśmiech waszego dziecka. Drugi tydzień poświęcimy budowaniu nawyków sprzyjających prawidłowej higienie jamy ustnej u starszych dzieci. Bądźcie z nami, podejmujcie codzienne mini-wyzwania i wygrywajcie wspaniałe nagrody od marki Oral-B.

Do wygrania co tydzień 25 elektrycznych szczoteczek do zębów – by mycie zębów było przyjemne i wyjątkowo skuteczne.

Poświęćcie nam ten tydzień – tylko tyle. Bądźcie uważni na swoje dzieci, jesteśmy z wami, wspieramy was, ale to jest akcja, która wymaga waszej obecności, tej prawdziwej. 5 minut dziennie poświęcone na wspólne mycie zębów to niewielka cena za zdrowie i umiejętność wzięcia za nie odpowiedzialności.

Drugi tydzień naszej zabawy, trwający od 12.08.2019 do 18.08.2019 roku dedykujemy starszym dzieciom i ich rodzicom. Uczcie swoje dzieci podstaw prawidłowej higieny jamy ustnej i wygrywajcie dla nich wspaniałe szczoteczki. Sprawdźcie dzisiejsze wyzwanie poniżej. 🙂

Partnerem akcji jest

Nagrody:

25 x szczoteczka Oral-B JUNIOR PRO 400 – 6+

  • Końcówka szczoteczki otacza każdy ząb z osobna, co pozwala na czyszczenie w technologii 3D. Wykonuje 8 800 ruchów oscylacyjnych i 20 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.
  • Profesjonalny timer: 2-minutowy timer sygnalizuje co 30 sekund, ze należy przejść do czyszczenia kolejnego obszaru jamy ustnej.
  • Czujnik siły nacisku.
  • 1 tryb szczotkowania: tryb czyszczenia codziennego.
  • Wskaźnik poziomu naładowania.
  • koncówka wymienna: Sensitive UltraThin

Sprawdź pozostałe wyzwania w naszej akcji  tutaj.


Akcja trwa od 05.08.2019 do 18.08.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 01.09.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.

em.


Lifestyle Zdrowie

15 rzeczy, których nie warto robić w życiu. Przestań marnować na nie swój czas

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 sierpnia 2019
Recepta na życie – nikt nam takiej nie wypisze
Fot. iStock / BraunS

Pewnie niejednokrotnie usłyszeliście powiedzenie, że życie jest zbyt krótkie by pić kiepskie wino. W tym banalnym, symbolicznym przekazie kryje się więcej niż myślicie. Są rzeczy, których po prostu robić w życiu nie warto. Nie marnujmy więc na nie naszego czasu, bo przecież tak naprawdę nie wiemy, ile go jeszcze nam zostało…

15 rzeczy, których nie warto robić w życiu

1. Udawać kogoś, kim nie jesteś

Udawanie, że jesteś kimś, kim nie jesteś, podejmowanie innych działań, niż chciałbyś podjąć, to wszystko sprawi, że nigdy nie zaznasz spokoju i wewnętrznej harmonii. W twoim życiu nie chodzi o to, jak inni cię widzą, ale o ciebie, o twoje poszukiwanie szczęścia i osobistego sukcesu.

2. Wykonywać pracę, która sprawia, że czujesz się źle psychicznie i fizycznie

W takich warunkach nie można dobrze pracować, nie można odczuwać satysfakcji z życia zawodowego. Zaczynamy chorować, dręczą nas objawy fizyczne, których źródła nie potrafimy zidentyfikować.

3. Tkwić w związku, który sprawia, że jesteś nieszczęśliwy

Nasze relacje, to jak układa nam się w życiu osobistym, czy jesteśmy w dobrych, czy w „byle jakich” związkach bardzo mocno wpływa na jakość naszej codzienności, na to jak radzimy sobie z problemami. Zasługujesz na dobrą miłość, na partnera, który kocha i szanuje.

4. Myśleć za dużo, analizować, zamartwiać się

Bo to, po pierwsze jest dla nas bardzo szkodliwe, a po drugie, nie przynosi żadnych rozwiązań. Rozwiązania przynoszą jedynie konkretne działania.

5. Spędzać czas tam, gdzie wcale nie chcesz być

Zastanawiasz się właśnie „co ja tutaj robię?” … No właśnie. Podejmij decyzję i zamknij za sobą drzwi.

6. Jeść niezdrowo

Bo niezdrowe jedzenie sprawia, że tylko przez chwilę czujemy się lepiej, a w ostatecznym rozrachunku wpłynie na nas negatywnie. Szanuj swój organizm

7. Czekać na lepszy moment i okoliczności

Kto ci zagwarantuje, że taki moment nadejdzie?

8. Chować urazę

Chowanie urazy niszczy tylko i wyłącznie ciebie. Nie zmienisz innych, nie zmienisz tego, co się wydarzyło. Nie wpłyniesz na to, co ktoś o tobie myśli i właściwie, nie powinno cię to nawet obchodzić. Żyj tak, by się dobrze czuć ze sobą i nie krzywdź innych.

9. Żyć przeszłością

Bo to, co było nie wróci i nie mamy już na to żadnego wpływu. Trzeba żyć chwilą obecną, ewentualnie planować bliską przyszłość. I cieszyć się tym, co mamy.

10. Żyć zbyt skromnie

Nie musisz i nie powinieneś godzić się na mniej niż na to zasługujesz. Oczywiście, nie chodzi o to, by żyć „ponad stan”, ale o to, by znać swoją wartość i od czasu do czasu sprawiać sobie przyjemność.

11. Bać się zmian

Zmiany są nieodzowną częścią życia osoby, która chce się rozwijać i nie chce tkwić w starych schematach, które nie przynoszą nic dobrego, ani nie zmieniają naszego życia na lepsze.

12. Śledzić życie celebrytów

Podglądanie życia innych, szczególnie jeśli nie są to osoby mogące pochwalić się szczególnymi osiągnięciami, to strata czasu. Nie wnosi dokładnie nic do twojego życia.

13. Używać twardych narkotyków i nadużywać alkoholu

Po co ci destrukcyjne zachowania? Życie i tak doświadczy cię w najmniej nieoczekiwanych momentach.

14. Być zbyt poważnym cały czas

Uśmiech sprawia, że żyje nam się lepiej. Nie bierz więc wszystkiego, cały czas na poważnie. Naucz się śmiać z samego siebie.

15. Żyć tak, jak tego od ciebie oczekują inni, a nie tak jak ty tego chcesz

Bo tylko życie w zgodzie ze sobą samym, da ci poczucie osobistej satysfakcji i przekonanie, że żyjesz dobrze.


Na podstawie: www.alux.com


Zobacz także

Dieta probiotyczna dr. Perricone'a

Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Obalamy mity! Krótkie za i przeciw jedzeniu śniadań

Pigułka „dzień po” na receptę. Lekarze pomagają kobietom w dostępie do antykoncepcji awaryjnej

„Smutni, zmęczeni, w kryzysie. Takie są nasze dzieci. Tylko razem możemy im pomóc”. Apel nauczycielki