Związek

15 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy twój związek przetrwa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 grudnia 2019
Fot. iStock/iTref
 

Jak często zastanawiacie się nad tym, czy wasz związek przetrwa wszystkie burze i zawieruchy, które – nie ma co ukrywać, każdego z nas dotykają. Czy nadal warto trwać w tej relacji, która chwilami przynosi nam więcej smutku niż szczęścia? Znam kobiety, które boją się marnować czas na związek bez przyszłości. Tylko skąd możemy mieć pewność, że właśnie ten nie przetrwa. Bywa, że odczuwamy lekko niepokój zastanawiając się nad dalszym losem związku, więc szybko te myśli od siebie odsuwamy, by nie musieć borykać się z trudnymi emocjami. 

Jeśli jednak chcecie zebrać w sobie odwagę i stanąć twarzą w twarz przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących waszego związku, odpowiedzcie sobie na poniższe pytania. To nie jest żaden test, bądźcie ze sobą szczerzy, odpowiedzi nikt nie będzie sprawdzał. Uczciwie przed samym sobą policzcie swoje odpowiedzi na “tak” – to one będa świadczyć o tym, czy warto pozostać w związku. 

15 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy twój związek przetrwa

 1. Czy twój partner sprawia, że stajesz lepszą osobą i czy on ma tak samo?

 2. Czy ty i twój partner swobodnie dzielicie się swoimi emocjami, polegacie na sobie, jesteście ze sobą blisko, ale też nie martwicie się tym, że jedno z was może odejść?

 3. Czy ty i twój partner akceptujecie to, kim jesteście, nie ma w was potrzeby zmiany partnera?

 4. Kiedy pojawiają się nieporozumienia, potraficie rozmawiać ze sobą z szacunkiem i bez okazywania pogardy?

 5. Czy naprawdę wspólnie podejmujecie decyzję w waszym związku, macie równy podział wpływów i władzy?

 6. Czy twój partner jest twoim najlepszym przyjacielem?

 7. Czy ty i twój partner myślicie bardziej w kategoriach „my” niż „ty” i „ja”?

 8. Czy ty i twój partner znacie nawzajem wasze hasła do mediów społecznościowych, maila, kont bankowych? Nie chodzi o potrzebę kontroli, ale o zaufanie, jakim się darzycie. 

 9. Czy ty i twój partner myślicie dobrze o sobie nawzajem – bez przesadnie pozytywnego spojrzenia?

 10. Czy twoi bliscy przyjaciele, a także partner, uważają, że jesteście w świetnym związku, który przetrwa próbę czasu?

 11. Czy twój związek jest wolny sygnałów ostrzegawczych, czyli oszukiwania zazdrości, nadmiernej kontroli?

 12. Czy ty i twój partner podzielacie te same wartości, jeśli chodzi o politykę, religię, małżeństwo, chęć posiadania dzieci (lub nie) i sposobu ich wychowania?

 13. Czy ty i twój partner jesteście gotowi poświęcić dla siebie swoje potrzeby, pragnienia i cele w sytuacji, gdy byłoby to konieczne?

 14. Czy ty i twój partner jesteście stabilni emocjonalnie?

 15. Czy macie udane życie seksualne?

Nie spieszcie się, zastanówcie się nad tymi pytaniami. I tak jak mówiłyśmy – bądźcie uczciwi sami ze sobą udzielając odpowiedzi.

 Związek

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 grudnia 2019
Fot. iStock

Uwaga, te rzeczy do zrobienia to wasze must have! Ja wiem, że lista już jest długo, że już się zastanawiacie, czy zdążycie, czy też nie i z czego ewentualnie można zrezygnować.

I chociaż co roku obiecujemy sobie, że już ostatni raz daliśmy się ponieść przedświątecznej gorączce, to i tak najczęściej po raz kolejny w nią wpadamy. Nie chcemy was pogrążać, wręcz przeciwnie, zaznaczyć, co w tym okresie jest tak naprawdę najważniejsze.

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

 1. Przejrzyj swoją dotychczasową listę rzeczy, które musisz zrobić i wykreśl z niej trzy rzeczy. Trzy, bez których się obędziesz, które wbrew pozorom wcale nie są aż tak bardzo istotne, jakby się na początku mogło wydawać.

 2. Jeszcze raz przejrzyj listę i wybierz kolejne trzy rzeczy, które możesz scedować na kogoś innego. Może ktoś upiecz ci ciasto, zrobi pierogi, zajmie się kupnem prezentu dla teściowej? Te trzy rzeczy wykreśl z listy, na boku dopisz, kto jest za nie odpowiedzialny, bo na pewno nie ty.

 3. Umów się z przyjaciółką na kawę. Tak, koniecznie w ciągu tych dwóch tygodni. Zarezerwujcie dla siebie jeden wieczór, kiedy będziecie mogły posiedzieć, pogadać, może razem wyjść do kina, zrobić coś, co lubicie robić wspólnie. Zatrzymać się – a to jest niezwykle ważne.

 4. Zamiast wpadać w jakiś kociokwik, wyjdźcie z waszymi dziećmi na spacer. Może aura nie zachęca, ale naprawdę, zamiast myć okna, szorować podłogi, może wybierzecie się razem na łyżwy, albo gofry, gorącą czekoladę i poszukacie w waszym mieście miejsc ze świątecznym nastrojem – byleby to nie były galerie handlowe.

 5. Na miejsce tych wykreślonych na liście rzeczy, wpisz sobie koniecznie telefon do osoby, z którą od dawna nie rozmawiałaś. Zawsze jest ktoś z kim rozmowę odkładamy w nieskończoność. Ten przedświąteczny czas jest dobrym momentem, by zamiast na pędzenie za czymś, co trudno określić, poświęcić ten czas na rzeczy ważne dla nas. Taką z pewnością jest rozmowa z kimś, kto jest dla nas niezwykle istotny.

 6. Kup coś dla siebie. Tak. W tym okresie przedświątecznym pomyśl o sobie, nie tylko o innych. Kup sobie prezent, zapakuj go pięknie i włóż pod choinkę. Będziesz mieć pewność, że otrzymasz coś, co chciałaś, ale najważniejsze, że pokażesz sobie i innym, że też jesteś ważna, że nie możesz pominąć samą siebie i że naprawdę warto o siebie zadbać, bo każda z nas na to zasługuje.

 7. Znajdź czas, żeby usiąść w ulubionym miejscu twojego mieszkania, wziąć do ręki kubek herbaty czy lampkę wina i cieszyć się tym, co nadchodzi. Zrobić sobie mały rachunek sumienia, otworzyć na to, co przyniesie nowy rok. Daj sobie czas na chwilę refleksji, dostrzeżenia własnych uczuć, potrzeb i docenienie tego, co już za tobą.

 8. Stwórz nową listę, listę wdzięczności. Pomyśl, za co jesteś wdzięczna, co takiego wydarzyło się przez ostatni rok, co na ciebie wpłynęła, ukształtowało cię i pozwól sobie na wdzięczność. Z takimi uczuciami te święta będą z pewnością wyjątkowe, bez względu na to, co zdążysz, a czego nie zdążysz zrobić. Czy to naprawdę takie ważne?


Zobacz także

Moja żona wybrała świat wirtualnej miłości, zamiast realnego życia. A co może być lepszego od kochającej rodziny i kochającego męża

Wszystko w życiu jest po coś. Nawet, gdy zdradza najbliższa osoba, gdy ci, których kochamy, zawodzą

Cóż mu po iluzjach, moim ładnym zdjęciu na Facebooku. Wszystko to nic w porównaniu z prawdziwą miłością