Lifestyle

To drobne gesty składają się na miłość. Zobaczcie obrazki, które pięknie tę prawdę ilustrują

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2017
Fot. Facebook/Puuung
 

Miłość nie potrzebuje ogromnych scen, wielkich braw. Jej wystarczy domowe zacisze i dwóch aktorów, którzy czasami mówią do siebie szeptem. Nie pragną sławy, chcą po prostu być ze sobą. Ale to czasami bywa trudne, bo od miłości oczekujemy zbyt wiele, snujemy wyobrażenia, którym trudno sprostać.

A przecież miłość to drobnostki, to szczegóły, to dzięki nim budujemy coś co wzrasta, rozwija się i pięknieje z każdym gestem. Tak często o tym zapominamy. Czasami obraz mówi więcej, niż słowa – zobaczcie te piękne obrazki, które ilustrują, czym tak naprawdę jest miłość…

Miłość to spotkania, nawet te w domu między kuchnią a łazienką

Miłość to wspólne zakupy

Miłość, to kiedy on zakłada ci buty

Miłość to bliskość

Miłość to wspólny odpoczynek

Miłość to wspólne czytanie książek

Miłość to pocałunki

Miłość to coś, czego nie da się wyrazić słowami

Miłość, to gdy ona zasypia na twoich kolanach

Miłość to żarty

Miłość to tęsknota i radość z powrotów

Miłość to zrozumienie i akceptacja

Miłość to wspólne oglądanie telewizji

Miłość to tylko ty i ja

Miłość to sprawianie sobie nawzajem przyjemności

Miłość

Chcesz zobaczyć więcej ilustracji? Zajrzyj na PUUUNG


Lifestyle

Kładziesz się późno spać? Być może ma to związek z twoją inteligencją!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2017
Fot. iStock/BraunS
 

Ludzie dzielą się na tych, którzy wstają wcześnie, a 9-ta rano to już dla nich środek dnia. I na tych, którzy uwielbiają siedzieć do późnej nocy, a w dzień powylegiwać się w łóżku, jeśli tylko jest ku temu okazja.

Skąd takie różnice? Doktor hab. Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła badania sprawdzające, skąd w nas tak różne senne przyzwyczajenia.

Otóż osoby, które późno chodzą spać i mają zdecydowanie problem z porannym wstawaniem, a ich największa ich aktywność przypada na popołudnie, wieczór, a nawet noc – cechuje duży ekstrawertyzm. „Sowy” lubią towarzystwo ludzi i imprezowy styl życia. Niestety częściej od „skowronków”, czyli tych, co wstają wcześnie, zapadają na depresję, mają wyższy poziom lęku, a także skłonność do używek.

Bywa, że tym, którzy lubią długo spać trudniej jest znaleźć pracę. Ma to związek z tym, że do południa są kompletnie nieprzytomni, a to właśnie wtedy wymaga się od nich najwięcej. Co prawda Wanda Ciarkowska podkreśla, że nie jest to silna zależność, ale w testach na inteligencję ciut lepsi byli ci, chodzący późno spać.

A co cechuje osoby, które wstają wcześnie rano – zdecydowanie lepiej śpią, prowadzą zdrowszy tryb życia, jest w nich więcej optymizmu. Co więcej – są lepiej zorganizowane i poukładane od nocnych marków.

A wy? O której godzinie chodzicie spać? Potrzebujecie budzika, żeby wstać wcześnie, czy kochacie weekendy za to, że można bezkarnie wylegiwać się w łóżku?

P.S. Pamiętajcie o jednym – chronotyp z wiekiem się zmienia i nagle z porannego skowronka, może zostać kochającą noc sową… I odwrotnie. Wtedy zwróćcie uwagę na zmiany w waszym zachowaniu. 😉


 

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Lifestyle

Pokaż ten film swoim rodzicom i dziadkom! 4,5 godziny to czas, który może uratować im życie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2017
Fot. Screen/You Tube
Brawo studenci! Jeśli ktoś mówi, że służba zdrowia jest nieczuła i nie dba o pacjenta, to powinien spotkać się ze studentami Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To właśnie oni na czele z Pauliną Werel (studentką V roku) – pomysłodawczynią akcji, stworzyli film, który może uratować życie!

Co 8 minut ktoś w Polsce doświadcza udaru, jego objawy bardzo często są bagatelizowane, przez co wielu pacjentów trafia do szpitala za późno. Istnieje lek, który podany do 4,5 godzin od pojawienia się objawów udaru rozpuszcza skrzep zatykający naczynia mózgowe! Dlatego tak bardzo ważne jest mówienie o tym, co może nas zaniepokoić. Jeśli twoja babcia, mama, twój tata, czy dziadek zaczynają niewyraźnie mówić, nie rozumieją co do nich mówisz – nie lekceważ tego, nie zwalaj na wiek! Jeśli drętwieje im twarz, albo kończyny – to nie musi być wynik zmęczenia, braku magnezu! To mogą być objawy udaru.
Pokaż ten filmik swoim rodzicom, dziadkom, niech będą świadomi, jak dbać o swoje zdrowie i co powinno wzbudzić ich niepokój! 4,5 godziny może uratować im życie!
Udar nie boli, czai się po cichu, a jego konsekwencje często odbierają radość życia. Dbajmy o tych, których kochamy, a z którymi nie zostało nam jakoś bardzo dużo czasu…

Realizacja techniczna filmu: Bartosz Wojtan i Michał Kapica- studenci prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Nad całością projektu studentów czuwała z-ca kierownika Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku- doc. Alina Kułakowska


Zobacz także

„Mój tata nie płaci alimentów"

Nie spotykamy na ulicy dzieci zbierających pieniędzy z tabliczką: „Mój tata nie płaci alimentów”. Może taka kampania społeczna powinna powstać

Rusza wirtualna budowa – na czele Kasia Cichopek

11 rzeczy, o których powinnaś pamiętać w momencie, gdy twój świat się rozpada