Lifestyle

„Dostajesz w życiu to, o co masz odwagę poprosić”. Cytaty wspaniałych i silnych kobiet, które dodadzą ci odwagi

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
2 listopada 2022
 

Co w życiu jest najważniejsze? Czym warto się kierować i na co zwracać uwagę? Przygotowaliśmy inspirujące cytaty, złote myśli i cenne rady, sześciu wpływowych i rozpoznawalnych na całym świecie kobiet. Przeczytaj, zastanów się… działaj.

Oprah Winfrey

„Bądź wdzięczna za to, co masz. Jeśli skupiasz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miała wystarczająco dużo.”

„Twoja prawdziwa pasja powinna przypominać oddychanie. To takie naturalne.”

„Dostajesz w życiu to, o co masz odwagę poprosić.”

„Jestem kobietą w procesie. Po prostu próbuję, jak każdy inny. Staram się uczyć i wyciągać wnioski z każdego konfliktu i każdego doświadczenia.”

„Myśl, jak królowa. Królowa nie boi się ponieść porażki. Porażka jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do wielkości.”

„Gdy widzisz w przeszkodach, to czym są naprawdę, nigdy nie zwątpisz w drogę, która prowadzi cię tam, dokąd chcesz dojść. Wiem na pewno, że ktoś, kim masz się stać, ewoluuje z osoby, którą jesteś teraz.”

„Twoja praca nie polega na robieniu tego, czego chcieli Twoi rodzice, nauczyciele, otoczenie, ale na zrozumieniu i podążaniu za głosem swojego serca.”

„Kiedy nie doceniasz tego co robisz, świat nie doceni tego, kim jesteś.”

Angelina Jolie

„To może zabrzmieć jak banał, ale kiedy czujesz się piękna i silna w środku, to widać na zewnątrz”

„Całe nasze życie to działania i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia.”

„Jestem dziś silniejsza, niż kiedyś. Dziwnie to brzmi, ale wydaje mi się, że stałam się lepszym człowiekiem. Czuję się spokojniejsza, niż kiedykolwiek.“

Celine Dion

„Być rodzicem znaczy wiele, zmienia resztę twojego życia.“

„Nie ma starzenia się, jest dojrzewanie i nabywanie wiedzy. Ja nazywam to pięknem.”

„Nie ścigam się już tak z muzyką. Dawniej musiałam coś sobie udowodnić, walczyłam z samą sobą. Starałam się za wszelką cenę pokazać, że jestem dobra w tym, co robię. A minęły już przecież 21 albo 22 lata od kiedy wykonuję ten zawód – jestem niemal stara. Teraz przestało to już być dla mnie na pierwszym miejscu – teraz śpiewam o moim wielkim szczęściu, dzielę się nim ze słuchaczami.”

„Czuję się wspaniale, spełniona i szczęśliwa. Nie tylko mam przy sobie mężczyznę mojego życia, ale mam już takich 2 mężczyzn. To mnie uskrzydla. Widzę, że znaczę coś w czyimś życiu. Staram się być z moim dzieckiem w każdej ważnej chwili – pierwszy krok, pierwszy ząb, pierwsze słowo, łzy i to jest ważne. Widzę, że jestem ważna dla mojego męża.”

Whoopi Goldberg

„Jesteśmy tu nie bez powodu. Uważam, że częściowo powodem jest rzucanie małych pochodni, aby prowadzić ludzi przez ciemność”.

„Jestem aktorem. Tym się zajmuję. Nie jestem komikiem. Zajmuję się postaciami. Jestem bardzo dobra. Postaram się być bardziej rozważna. Ale teraz jestem bardzo dobrym aktorem.”

„Każdy z nas jest tu nie bez przyczyny. Wierzę w to, że jednym z powodów jest możliwość przekazywania ludziom małych pochodni, które pomogą im znaleźć wyjście, gdy zagubią się w ciemności”

Meryl Streep

„Kobiety całe życie muszą grać. Ale gra to nie tylko udawanie. To także zdolność wyobrażenia sobie czegoś, co nie istnieje, ale jest możliwe”

„Kiedyś wchodziłam do pokoju pełnego ludzi i zastanawiałam się, czy oni mnie lubią. Dziś wchodzę i zastanawiam się, czy ja ich lubię.”

„Coś co czyni Cię inną albo wręcz dziwną – to właśnie jest twoją siłą.”

„Jak sam sobie prasujesz to woda sodowa nie uderzy Ci do głowy.”

Michelle Obama

„Twoje życie może nie zawsze będzie wygodne, a ty może nie zawsze będziesz w stanie rozwiązać wszystkie światowe problemy, ale nigdy nie lekceważ wpływu, jaki możesz mieć na to, co dzieje się dookoła. Historia nie raz już nam pokazała, że odwaga potrafi być zaraźliwa, a nadzieja może zacząć żyć własnym życiem”

„[…] poważnym wyzwaniem jest pogodzenie tego, kim się jest, z tym, skąd się pochodzi i dokąd chce się dojść.”

„Poszukując latami równowagi życiowej, odkryłam, że czasami warto zmienić priorytety i przez chwilę zadbać wyłącznie o siebie.”

„Moja matka miała zdolności rodzicielskie, które z perspektywy czasu uważam za genialne i wprost niemożliwe do naśladowania. Opierały się na zachowywaniu absolutnej, zenistycznej neutralności. Matki niektórych moich przyjaciółek przejmowały się ich porażkami i sukcesami, jakby przytrafiły się im samym, a z kolei innych były tak zaabsorbowane własnym życiem, że prawie w ogóle nie zwracały uwagi na dzieci. „


Lifestyle

Psy i koty mogą rozbić niejeden związek

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2022
 

 Jeśli randkujesz z właścicielem psa lub kota, to randkujesz nie tylko z właścicielem. Nowe badania aplikacji randkowej Badoo* wykazały właśnie, że ponad 3/4 polskich singli, którzy posiadają zwierzęta, zwraca uwagę na reakcje swoich pupili na osoby, z którymi się umawiają, a to może silnie wpłynąć na ich decyzję o kontynuowaniu lub zakończeniu związku.

  • Blisko połowa respondentów mogłaby zakończyć związek, jeśli ich zwierzak nie polubiłby się z nowym partnerem.
  • 3/4 polskich singli, którzy mają psy lub koty, patrzy bardziej przychylnie na osoby z którymi się spotykają, jeśli ich zwierzęta je polubią, a ponad połowa respondentów mogłaby pozostać w związku z powodu tego, jak dobrze ich partner radzi sobie z ich zwierzakiem.
  • Badoo zaangażowało grupę behawiorystów: ekspertów od psów Zofię Zaniewską-Wojtków i Piotra Wojtków oraz eksperta od kotów Jowitę Kasprzyk, aby udzielili praktycznych porad, jak zjednać sobie pupila naszego partnera i co zrobić, aby nasz pupil polubił naszego nowego partnera.

 

Zwierzęta mają głos w randkowaniu

Psy i koty są traktowane przez wielu Polaków jako najlepsi przyjaciele lub członkowie rodziny. A nawet bardziej, bo badania Badoo pokazują, że polscy single faktycznie zwracają uwagę na to, co ich pupile mają „do powiedzenia” o potencjalnych partnerach. 3/4 singli posiadających psy lub koty patrzy na swoje randki bardziej przychylnie, jeśli ich zwierzęta lubią osobę, z którą się spotykają, ale jednocześnie aż 61% zapala się czerwona lampka, jeśli ich pies lub kot nie złapie wspólnego języka z ich randką. Dla blisko połowy właścicieli zwierząt domowych może to być powód by zakończyć związek, a niemal dwie trzecie stwierdziło, że prędzej zrezygnowałoby z partnera niż ze swojego psa lub kota. Ale pies lub kot mogą też spajać związek: blisko połowa respondentów mogłaby pozostać w relacji właśnie ze względu na zwierzaka ich partnera.

Co oznacza reakcja pupila na nowego partnera?

Dlaczego tak wielu Polaków ulega wpływom swoich zwierzaków? Aż 1/3 singli badanych przez Badoo uważa, że negatywna reakcja ich pupili na osobę, z którą się umawiają, może oznaczać, że partner nie jest dobrym człowiekiem lub ma złe intencje. To nie wszystko. Ponad jeden na pięciu respondentów uważa, że przedstawia swojego psa lub kota potencjalnemu partnerowi na jednej z pierwszych randek, aby zobaczyć reakcję swojego pupila na wczesnym etapie relacji. Jak przyznali, używają szóstego zmysłu swoich zwierząt, aby ocenić, czy dana osoba jest dla nich odpowiednia. Co na ten temat sądzą zaangażowani przez Badoo behawioryści?

„Zapraszając do naszego domu nową osobę, możemy zauważyć, że pies reaguje inaczej niż na kolegę czy sąsiadów: odwraca się, odchodzi w kąt, ignoruje nowego gościa. Czasami próbuje oddzielić nowego partnera lub partnerkę od nas, dając o sobie znać warczeniem czy szczekaniem” – mówią Zosia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, psi behawioryści. „Łatwo pomyśleć, że pies wyczuwa, że z tą osobą jest coś nie tak. Jednak psy, podobnie jak ludzie, mają swoje sympatie i antypatie. Co więcej, mają one doskonale wyczulony węch, dzięki czemu potrafią rozpoznać zapach zdenerwowanej osoby”.

Jowita Kasprzyk, kocia behawiorystka: „Może się zdarzyć, że kot odczytuje niechęć do nowej osoby z zachowania opiekuna, którą ten okazuje podświadomie i pupil również wyraża swój brak zaufania. Nie jest to jednak szósty zmysł kota, a umiejętność obserwacji.

Mruczek niestety nie rozumie, dlaczego zmieniła się rutyna dnia, serce opiekuna bije szybciej (koty mają doskonały słuch!) i jego opiekun zachowuje się inaczej. To wywołuje u kota lęk. Pierwsza reakcja pupila może być dlatego błędnie odczytana jako brak akceptacji gościa,
gdy kot ucieka, chowa się, syczy. W takiej chwili nie wolno zmuszać kota do poznawania partnera, gdyż tylko się zniechęci”.

„Widać, że miłośnicy psów i kotów szukają potencjalnych partnerów, którzy w pełni zaakceptują ich zwierzaka. I jest to dla nich jeden z priorytetów. Dlatego bardzo często zwracają uwagę na preferencje dotyczące psów i kotów zawarte w profilu randkowym. Dużym ułatwieniem będzie więc poinformowanie o tym, czy lubimy zwierzęta domowe lub dodanie zdjęcia ze zwierzakiem, które jasno pokaże nasze intencje” – mówi Remy Le Fèvre – Head of Brand Engagement and Influence w Badoo.

Wygląda na to, że randkowicze nie są jednak zdani na łaskę kotów i psów, ale co dokładnie powinni zrobić, aby zwiększyć szanse na to, że my, nasz zwierzak i osoba, z którą się spotykamy wspólnie znajdziemy nić porozumienia?** Więź między właścicielem, a jego albo jej zwierzakiem może być tak samo ważna, jak między parą, ponieważ ponad połowa respondentów biorących udział w badaniu twierdzi, że może pozostać w związku ze względu na to, jak dobrze radzi sobie partner z ich zwierzakiem.

Jeśli jednak również posiadasz psa lub kota, a nie podkreśliłeś tego na swoim profilu randkowym, to może być dobry pomysł, by dodać takie informacje. Aż 1/5 badanych uważa, że osoba ze swoim pupilem na zdjęciu w aplikacji randkowej wydaje się bardziej atrakcyjna, a według 27% bardziej odpowiedzialna i opiekuńcza. Warto więc mieć zwierzaka na swoim profilu, ale tylko ze szczerych pobudek. Więcej niż 1 na 10 przebadanych przez Badoo singli podejrzewa, że taka fotka może być trikiem na ocieplenie wizerunku i na pewno szybko wyłapie podstęp!

###

*Badanie przeprowadzone w Polsce metodą CAWI (ankieta online) w październiku 2022 przez agencję SW Research, na próbie 1081 randkujących singli, którzy posiadają psy lub/i koty (18+).

**Nasi psi i koci behawioryści przygotowali użyteczne porady, które znajdują się w osobnym załączniku dołączonym do maila.


Lifestyle

Kobieca przyjaźń. Dar czy przekleństwo?

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
2 listopada 2022
kobieca przyjaźń
fot. Elina Fairytale/pexels

Siostrzana więź, kobieca przyjaźń –  istnieje, czy raczej same się okłamujemy?  Jaką cenę płacimy za zaufanie przyjaciółce? Warto wybaczać i próbować odbudować więź? A może lepiej odpuścić? Niejedna z nas na pewno zadawała sobie takie pytania. Agata Kołakowska, pisarka w swojej książce „Daleko od siebie” (wyd. Oblicza) stara się na te pytania odpowiedzieć.  Robi to subtelnie, uważnie, niemal czule i pokazuje najważniejszą rzecz, o której tak często zapominamy: każdy z nas ma swoją prawdę

Wierzysz w przyjaźń między kobietami, czy raczej bliższe ci myślenie o rywalizacji, choćby podświadomej? Zazdrości?

Agata Kołakowska: Wciąż wierzę, choć w tej mojej wierze jest już mniej romantycznego idealizmu, a znacznie więcej racjonalnego podejścia. Wynika to oczywiście z doświadczeń, a także życiowej dojrzałości. Myślę, że w kobiecych relacjach pojawia się zazdrość, ale nie mogę powiedzieć żebym miała spostrzeżenia, które pozwolą postawić tezę, że są to częste przypadki i to właśnie zazdrość, czy rywalizacja, jest zawsze podwaliną rozpadających się więzi. Zazwyczaj jest to bardziej skomplikowany proces. I jeśli miałabym na coś wskazać, wskazałabym raczej na problemy z komunikacją i brak otwartości.

Gdybyś miała opowiedzieć o dobrej przyjaźni, to jak ją sobie wyobrażasz?  Może przychodzi Ci do głowy przykład z filmów, literatury?

Dobra przyjaźń to bezpieczna więź, w której jest miejsce dla obu stron. Nikt tu nie matkuje, nikt nie jest dzieckiem wymagającym opieki. Towarzyszymy sobie, w razie potrzeby wyciągamy do siebie pomocną dłoń. A jeśli pojawiają się konflikty, potrafimy o tym szczerze rozmawiać. Tylko tyle i aż tyle.

Pytasz o przykłady dobrej przyjaźni, ale myślę, że nie mam w głowie jakichś wzorców. Ale oczywiście uśmiecham się ciepło choćby na wspomnienie przyjaźni Ani i Diany z książek Lucy Maud Montgomery. Uważam, że bohaterki „Daleko od siebie” też miały właśnie taką relację. Silną więź będącą porozumieniem dusz, mimo że to zupełnie inne osobowości. Tyle że życie postawiło je w trudnej sytuacji. Starały się radzić sobie z tym jak umiały, choć różnie im to wychodziło. W efekcie mamy sieć niedopowiedzeń, nieporozumień, czasami pewne rzeczy działy się poza nimi, a one interpretowały to po swojemu. Kiedy poznajemy ich losy, żałujemy tej ich relacji, miały przecież tak wiele, ale w trakcie lektury poznajemy wszystkie niuanse i już nic nie jest takie oczywiste.

25 cytatów o przyjaźni, które oddają jej wyjątkowe piękno

Daj trzy, cztery cechy idealnej przyjaciółki– albo chociaż wystarczająco dobrej?

Empatyczna! Inteligentna, pomocna i odrobinę szalona. Ale to moje prywatne preferencje.

Możemy wierzyć w przyjaźń, ale jednak często dochodzi w niej do rozłamu, dokładnie jak pomiędzy twoimi bohaterkami– dlaczego tak się dzieje?

Jesteśmy ludźmi, a więc zmieniamy się. Bywa, że z pewnych relacji „wyrastamy”. Możemy też zacząć lepiej rozumieć siebie i swoje potrzeby i okazuje się, że one już nie są zbieżne. Niekiedy też w przyjaźni wydarzy się coś takiego, że już nie sposób sklecić tego, co zostało rozbite. Wpływają na to różne rzeczy. Osobiste urazy, źle pojęta duma, niezrozumienie. A czasami zwykły brak dobrej woli.

Znałaś kobiety, które wcale nie potrzebują przyjaciółki, ale świty? Lustra? Jak myślisz, jakie to kobiety?

Chyba nie znałam kobiet, które potrzebują świty. Jeśli już to bardziej takiego lustra porównawczego. Wydaje mi się, że wynika to z jakiejś niezaspokojonej potrzeby. Może nie czują się dobrze ze sobą, muszą nieustannie coś sobie udowadniać? Jeśli w porównaniu wypadną lepiej takie osoby na pięć sekund mają lepszy humor, jeśli gorzej, gorszy. Jednak na tym najgłębszym poziomie wciąż jest ta luka, którą być może starają się wypełnić. Pewnie tak naprawdę potrzebują uwierzyć, że są w porządku, takie jakie są. Może nikt im tego nie powiedział na tym najważniejszym etapie? W dzieciństwie. Całe szczęście teraz mogą dać to sobie same, w zdrowy sposób, a nie używając do tego innych ludzi. Ale do tego potrzeba chęci i pracy.

W swojej książce poruszasz wątek zdrady. Mówić przyjaciółce o nielojalności jej partnera, nie mówić. Jedna z bohaterek wybrała milczenie– a Ty jak to widzisz? A może to zależy? Sama byś powiedziała przyjaciółce?

Myślę, że powiedziałabym przyjaciółce o tym, że jest zdradzana. Chyba, że wcześniej sama zaznaczyłaby, że w takim przypadku nie chciałaby wiedzieć. Ale rozumiem decyzję Hanny, że tego nie zrobiła. Nie wiadomo było przecież, jakie to spowoduje konsekwencje, wszak Ewa była w zagrożonej ciąży. Szczerość i lojalność jest bardzo ważna. Ale prawda nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Sądzę, że Hanna jednak powinna się była na to zdobyć, ale w dogodnym momencie. Z drugiej strony życie pokazało, że finalnie Ewa nic z wiedzą o zdradach męża nie zrobiła. Dla dobra rodziny przymykała na nie oko, ale kiedy spotyka się z przyjaciółka po latach, to właśnie ją częściowo obwinia za to jak wyglądało jej życie. A to nie w porządku.

Twoje bohaterki są na etapie podsumowania życia– masz jakiś swój własny sposób na to, żeby nie żałować? Co robisz każdego dnia, żeby być bliżej siebie?

Nie wiem, czy można przejść przez życie śpiewając jak Edith Piaf „Niczego nie żałuje” i naprawdę tak czuć cały czas. Być może, albo to tylko taka maska. Wydaje mi się nawet, że wcale nie chodzi o to, aby nie doświadczać tego stanu. W utuleniu żalu pomaga świadomość, co i jak na nas wpłynęło, dlaczego z jakichś powodów dokonaliśmy takich, a nie innych wyborów. Jeśli jesteśmy z tym w zgodzie, da się dogadać z żalem, a nawet coś z niego dla siebie wyciągnąć.

Uczę się być bliżej siebie każdego dnia i uważam, że coraz lepiej mi to wychodzi. Przede wszystkim słucham swoich potrzeb i to za nimi podążam. Nie ignoruję emocji. One naprawdę potrafią nam wiele powiedzieć. I jeśli się w nie porządnie wsłuchamy, znajdziemy odpowiedzi na ważne dla siebie pytania. Myślę, że najważniejsze jest, aby stać się dla siebie swoją najlepszą przyjaciółką. Taką, o jakiej zawsze marzyłyśmy.


Zobacz także

Ekonsultacja w okresie wakacyjnym

Czy można być szczęśliwym z partnerem, który cię zdominował. „Jej najwyraźniej jest tak dobrze”

Kobiety przejmują władzę na światem. Jak on mógłby wyglądać? Przeczytajcie najnowszą powieść Naomi Alderman „Siła”