Go to content

Domowe maseczki do włosów — czy warto je stosować?

Mycie włosów odżywką
Fot. iStock

Prawidłowa kondycja włosów zależy od wrodzonych predyspozycji, właściwej pielęgnacji i działania czynników zewnętrznych. Nie na wszystkie aspekty mamy wpływ, ale niewątpliwie uszkodzone struktury włosów możemy w domowym zaciszu i w sposób ekologiczny przywrócić do pełni sił. Prosto, szybko i w zgodzie z naturą? Oczywiście! Poznaj metody dbania o swoje włosy, które zaskoczą cię obłędnym efektem.

Suche, łamliwe i pozbawione blasku włosy. Dlaczego musimy się z tym zmagać?

Wiola Lis, specjalistka z ekologicznego centrum Arkana Smaku, zdradza: „Niebagatelny wpływ na kondycję włosów ma przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza. Zawarty w nim kurz, metale ciężkie, dym i spaliny nie tylko osłabiają i wysuszają włosy, ale również wnikają w ich głąb, powodując postępujące ich rozwarstwianie. Stąd problem z rozdwajającymi się końcówkami”. Niestety kolejnym szkodliwym czynnikiem jest promieniowanie UV, którego trudno uniknąć zwłaszcza latem. Zły wpływ na kondycję fryzury ma również:

  • niewłaściwa dieta uboga w witaminy,
  • niedostateczna podaż wody,
  • stres,
  • suche powietrze,
  • klimatyzacja,
  • częste prostowanie i używanie suszarki,
  • stosowanie niewłaściwych szamponów i odżywek o nienaturalnym składzie.

No dobrze, wiemy już, co wykańcza wizerunek i zdrowie naszych włosów. Teraz sprawdźmy, jak skutecznie działać, by je zregenerować.
Jakie naturalne produkty i rośliny, możesz wykorzystać do stworzenia domowej maseczki do włosów? Wachlarz składników, które można wykorzystać jako bazę maseczki do włosów, jest naprawdę szeroki. Kwiaty, zioła, owoce — jest w czym wybierać.

Ekspertka zaznacza: „Podstawą doboru odpowiednich  składników, jest jednak dokładne sprawdzenie ich źródła. Powinny one pochodzić z ekologicznych i zrównoważonych upraw. W innym razie mogą stanowić one siedlisko pestycydów i szkodliwych substancji, a przecież właśnie tego chcemy uniknąć!”

Do włosów suchych, łamliwych, rozdwojonych i pozbawionych blasku na maseczkę doskonale nada się:

  • aloes,
  • oliwa z oliwek,
  • żółtka jaj,
  • miód,
  • sok z cytryny,
  • banan,
  • jogurt (ale tylko ten naturalny).

Można wymieniać niemalże bez końca, ale podstawą w tworzeniu własnej maseczki jest nie tylko dobór składników, ale również uzyskanie odpowiedniej konsystencji umożliwiającej równomierne rozłożenie jej na całej długości włosów.

Dlatego też jeżeli chcemy zrobić na przykład bananową maseczkę, najpierw należy zblendować te owoce, a następnie lekko upłynnić za pomocą dolania odrobiny oliwy, soku czy jogurtu.

Składniki do maseczki przeznaczonej dla włosów skłonnych do przetłuszczania:

  • ocet jabłkowy,
  • soda,
  • drożdże,
  • białka jaj kurzych.

Wiele z tych składników stosowane było już przez nasze babcie w czasach, kiedy to właśnie podręczne dobra były uważane za najbardziej skuteczne w pielęgnacji tłustych włosów. Warto pamiętać, że domowe maseczki po 15 minutach trzymania ich na czystych i lekko zwilżonych włosach należy dokładnie spłukać.

Dlaczego warto stosować domowe maseczki i odżywki do włosów?

Witaminy na włosy

Fot. iStock

Po pierwsze — gotowe maseczki i odżywki kupione w drogerii lub sklepie mają długi termin ważności, a co za tym idzie, w ich składzie zawarte są konserwanty (nienaturalne i zbędne elementy), które mogą wykazywać wątpliwy wpływ na zdrowie włosów. Po drugie — nawet składniki pochodzenia naturalnego, które zawarte są w gotowej maseczce, na drodze produkcji, uzyskiwania ekstraktu i odpowiedniej konsystencji — utraciły pierwotną bogatą pulę składników odżywczych.

Po trzecie i dla wielu osób najważniejsze: gotowe maseczki nie dosyć, że są o droższe niż te, które możemy wykonać samodzielnie, dodatkowo zamknięte są w nieekologicznych i trudnych do zrecyklingowania opakowaniach.

Do ukręcenia maseczki własnego pomysłu o indywidualnym i ukierunkowanym składzie wystarczy zazwyczaj jedynie miseczka i łyżka, które nie stają się później odpadem. Ważne jest również to, że tworząc swój własny środek pielęgnacyjny, dokładnie wiemy, co się w nim znajduje. Według własnych potrzeb można wykluczyć składniki, które nas uczulają lub których zapach nie do końca nam odpowiada.

Naturalne SOS

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość przygotowania maseczki czy odżywki samodzielnie, a nasze włosy wołają o ratunek. Wiola Lis uspokaja: „Rynek naturalnych kosmetyków przeżywa teraz prawdziwy rozkwit i doskonale odpowiada na potrzeby współczesnego
konsumenta. Wśród certyfikowanych produktów każdy znajdzie coś dla siebie — coś bezpiecznego i skutecznego, a przy tym nieszkodliwego dla środowiska”. Gotowe naturalne kosmetyki to zatem najlepsze rozwiązanie w podróży czy przed nieoczekiwanym spotkaniem! Ale gdy tylko jest taka możliwość — mieszajmy coś samodzielnie, a nasze włosy na pewno nam się odwdzięczą.