Lifestyle

Słowa, które potrafiły zmienić bieg wydarzeń i podnieść na duchu. Wasze listy ❤ LAWENDOWY KONKURS BIOLAVEN

Redakcja
Redakcja
30 sierpnia 2021
fot. DeanDrobot/iStock
 

 „Dobre słowa, które pozwoliły mi rozwinąć skrzydła” to nasz konkurs i marki Biolaven, w którym chcemy, żebyście przypomniały sobie słowa, które odmieniły wasze życie. Słowa pocieszenia lub motywacji. Opublikujemy wszystkie, nagrodzimy wybrane odpowiedzi. Na początek cztery pierwsze listy od Was. Dziękujemy i czekamy na więcej! ❤

Dwa lata temu spotkałam człowieka, który dostrzegł we mnie więcej niż inni, niż ja sama. Pokazał mi spojrzenie na świat, który gdzieś w środku wiedziałam, że istnieje, ale ciężko mi było samej do niego dotrzeć. Mimo, że relacja była czysta, bez podtekstów, przyniosła do mojego świata wiele dobra, pozytywnych wibracji, magii. Powiedział mi, że w życiu nie ma przypadków, że energia podąża za uwagą, że życie to coś więcej niż świat zewnętrzny, że to o czym marzę spełni się jeśli będę to sobie wyobrażać… Tych słów było dużo, były mądre i na zawsze już będą we mnie tkwiły. Pierwszy raz medytowałam. Wspaniałe uczucie wyciszenia, spokoju i radości, zajrzenia w głąb siebie. Dziś, kiedy kontakt już jest mniejszy, prawie zerowy wiem, że musieliśmy się spotkać, żebym urodziła na nowo by docenić cud życia, by odnaleźć swoją drogę, by śmiało iść przed siebie, a z każdego wydarzenia wynieść lekcję, bo wszystko jest po coś nawet łzy, smutek, złość. Teraz kocham życie, kocham siebie i każdy dzień.

„W moim przypadku dobre słowa na początku dotkliwie bolały. Uwierały i dały do myślenia. Kiedy trafiłam na terapię z powodu depresji wszystko, co zostało tam powiedziane zanim uskrzydliło i pomogło uciskało i ściskało mi gardło. ,,Dlaczego jestem autoagresywna, dlaczego innym wybaczam zawsze, sobie nigdy? Dlaczego siebie tak okropnie traktuję?” Aż przyszedł czas na zrozumienie, wyciągnięcie wniosków i zaopiekowanie się sobą. Teraz zawsze szklanka jest do połowy pełna, a ja opiekuję się sama sobą z największą troską i codziennie powtarzam ,,a ja się lubię! tak bardzo się lubię.” Jestem też otwarta na dobre, mocne słowa, które leczą duszę”.

„Dobre słowo które zmieniło moje życie usłyszałam od mojej mamy. Kiedy w moim życiu nastąpił kryzys ona zawsze była przy mnie. Powiedziała mi wtedy „jesteś wartościową osobą, żyj tak jak ty chcesz, a nie tak jak dyktują Ci inni”. Po tych słowach przepłakałam całą noc, zdałam sobie sprawę z tego, że moja mama ma rację. Całe gimnazjum i liceum żyłam dopasowując się do innych ludzi, nigdy nie miałam swojego zdania i byłam raczej na uboczu. Te słowa usłyszałam na przełomie liceum i studiów, teraz jestem na 4 roku studiów. Teraz kocham swoje życie i już nigdy nie dam nikomu decydować o tym co myślę”.

„Pierwszym przełomowym momentem w moim życiu był wyjazd na studia do innego miasta. Po namowach koleżanek i przejrzeniu oferty uczelni zdecydowałam się na Toruń – oddalony od mojego rodzinnego miasta o prawie 500km. W marzeniach wszystko wyglądało wspaniale – nowe miasto, nowe znajomości, nowa ja. „Będzie wspaniale” myślałam każdego dnia. Papiery złożone, wakacje minęły, przyszedł czas pakowania i wyjazdu. Wtedy dopiero zdałam sobie sprawę jak bardzo przeraża mnie wyjazd tak daleko, z dala od przyjaciół, rodziny, kogokolwiek znanego. Miałam poradzić sobie ze wszystkim sama, w obcym miejscu, bez wsparcia najbliższych. Kiedy dojechaliśmy z rodzicami na miejsce, zameldowałam się w akademiku i wypakowałam rzeczy, przyszedł czas pożegnania. Łzy poleciały nie tylko mi, ale też mamie i tacie, którzy nie płakali publicznie i nie pamiętam kiedy widziałam ich w takim stanie. Wtedy usłyszałam najważniejsze słowa, które dodały mi odwagi i pozwoliły rozwinąć skrzydła – „Jeśli coś się nie uda, zawsze masz dokąd wracać, masz swój dom”. Wtedy poczułam, że cokolwiek by się nie zdarzyło, jakkolwiek źle by było, moim wyjściem awaryjnym zawsze będzie dom. I ta właśnie myśl przyświeca mi aż do dziś, gdy muszę zmierzyć się z jakimś problemem. Zawsze będę miała dokąd wracać. Zawsze będę miała swój plan B”.
„Minęły już ponad cztery lata od podjęcia istotnej decyzji w życiu. Nawet bardzo istotnej. Otóż , mimo iż moi synowie mieli niespełna 3 i 7, złożyłam pozew o rozwód. Nie miałam w mojej rodzinie wsparcia, gdyż uważali, że dzieci są zbyt małe, powinnam poczekać aż podrosną, nawet nie mogłam uczestniczyć w niektórych spotkaniach rodzinnych jako czarna owca, to jednak jedna koleżanka , która była wówczas młodziutką singielką stwierdziła, że „każdy wagon można odczepić”. Bardzo mi te jej słowa pomogły, nabrałam wiatru w żagle, rozwiodłam się, pokazałam całej rodzinie, że nie mogłam podjąć lepszej decyzji i zrzuciłam z siebie balast hermetycznego związku i trudnej relacji opartej na manipulacji i oszustwie. Teraz dopiero żyję pełną piersią :-))”
„Po skończeniu szkoły długo szukałam pracy i po którejś rozmowie kwalifikacyjnej już się rozpłakałam, wtedy też moja mama mi powiedziała: Może się nie udać wiele razy, ale kiedyś się uda i powiesz sobie: warto było na to czekać! Ważne by w tym wszystkim uwierzyć w siebie z całych sił i powiedzieć sobie: jestem kobietą, mądrą babką która może wszystko i ma tę moc, wielką moc, zatem uwierz w siebie, Beciu, bo jesteś wyjątkowa. Dzięki tym słowom mamy podniosłam się i przestałam zamartwiać i już po kilku dniach znalazłem pracę w której rozwinęłam skrzydła i w której się spełniłam. Przełomowym momentem był dla mnie poród synka i mąż okazał mi wielkie wsparcia zarówno słowne jak i fizyczne. Podniósł mnie na duchu mówiąc: Rodzisz nasz mały wielki cud i jak go zobaczysz będziesz najszczęśliwsza kobietą na świecie, jesteś wielka żabciu i kto jak kto Ty dasz sobie radę. Dzięki tym słowom poród był łatwiejszy ,słowa męża bardzo mi pomogły.

Ważne słowa w momentach przełomowych kojarzę z wydarzeniami negatywnymi. Przy „pozytywnych przełomach” słowa mają dla mnie mniejsze znaczenie, mniej zapadają mi w pamięć. Chcę jednak napisać o słowach, które chociaż dotyczą zdarzeń smutnych, dają ukojenie i pociechę. Zasłyszane od przyjaciółki słowa:to odczucie minie, będzie lepiej wypowiedziane podczas żałoby, odczuwania żalu i smutku, przeżywania pewnych kłopotów sprawiły, że powracam do tej myśli w trudnych chwilach i jest to chyba jedyna znacząca dla mnie otucha. Niesie to akceptację tego co jest i rodzących się z tego emocji, ale też nadzieję. Te przełomowe dla mnie słowa dają myśl – teraz trzeba przeżywać dane okoliczności, one się być może zmienią, być może nie – ale ta silna reakcja, moja złość, gniew czy smutek na pewno się zmienią. Znikną albo zmienią natężenie, sytuacja będzie, mówiąc potocznie do przeżycia. Myślę, że warto powracać do tych słów w tzw. sytuacjach bez wyjścia, czy kiedy niewiele od nas samych zależy. One rozwijają skrzydła! Skrzydła, które być może były bardzo zwinięte. Paradoksalnie, takie podejście wcale nie sprawia, że nie potrafię doceniać dobrych chwil. <3


„Dobre słowa, które pozwoliły mi rozwinąć skrzydła” – napisz, jakie słowa usłyszałaś w przełomowych dla Ciebie momentach, jakie zmotywowały Cię do działania.

9 najbardziej inspirujących listów nagrodzimy zestawami nowości od Sylveco z serii BIOLAVEN ORGANIC.

Więcej o konkursie tutaj:  „Dobre słowa, które pozwoliły mi rozwinąć skrzydła”


Lifestyle

Melisa – wpływ na łagodzenie nerwów i dobry sen to nie jedyne jej zalety. Jak jeszcze działa to ziele?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2021
melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania
Fot. iStock
 

Melisa tradycyjnie kojarzona jest z naturalnym sposobem na uspokojenie i dobry sen. Zalet, jakie daje stosowanie preparatów z melisą jest znacznie więcej. Kto i w jakich sytuacjach może stosować to zioło?

Melisa (Melissa officinalis) jest byliną należącą do rodziny jasnotowatych, naturalnie porastającą północne tereny Afryki, południowe Europy oraz Azji. Uprawia się ją na całym świecie, ze względu na jej zastosowanie w leczeniu oraz kuchni. W świecie roślin wyglądem nie wyróżnia się niczym szczególnym — posiada karbowane lub ząbkowane, zielone liście o przyjemnym cytrusowym aromacie. Wiosną i latem zakwita, wypuszczając małe, jasnożółte kwiaty. Świeże liście wykorzystuje się jako aromatyczną przyprawę do sałatek, oraz do nalewek i likierów. Na surowiec wykorzystywany w naturalnej medycynie zbiera się liście i ulistnione szczyty pędów, tuż przed kwitnieniem rośliny. Następnie zebrane liście są suszone w cieniu, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/melisa

Melisa — właściwości

Melisa zawiera szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Wynikają one z obecności leczniczych substancji w jej listkach. Do najważniejszych należą: olejek eteryczny (zawiera cytral, cytronelal i geraniol), garbniki, flawonoidy, gorycze, śluzy, chlorofil i karotenoidy, kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy, kawowy oraz ferulowy).

Melisa sławę zyskała dzięki naturalnym właściwościom uspokajającym, które są efektem zawartości olejku eterycznego. Napar z listków melisy wpływa na złagodzenie pobudzenia, ukojenie w sytuacjach stresowych i w stanach silnych emocji. Jest również cenionym wsparciem przy problemach z zasypianiem. Napar stosuje się także przy zaburzeniach rytmu serca o podłożu stresowym (tzw. nerwica serca).

Olejek pozyskiwany z melisy wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego polecany jest np. przy problemach trawiennych czy wzdęciach. Herbatka z melisy wpływa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, a więc usprawnia procesy trawienne.

Flawonoidy i kwasy fenolowe obecne w listkach melisy są silnymi antyoksydantami. Hamują one działanie wolnych rodników, które są uszkadzają i przyspieszają starzenie się komórek organizmu. Antyoksydanty są cennym wsparciem w zapobieganiu rozwoju chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, schorzenia neurologiczne, oraz choroby nowotworowe.

Olejek melisowy stosowany bezpośrednio na skórę z opryszczką przyspiesza gojenie zmian. Jego działanie wynika z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.  Można zatem pić melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Melisa dla kobiet w ciąży

Melisa jest dozwolona dla kobiet w ciąży, jako zioło bezpieczne, o ile stosuje się je z umiarem. Jej działanie uspokajające i przeciwskurczowe bywa potrzebne ciężarnym, szczególnie przy kłopotach z zasypianiem lub podczas stresujących przeżyć. Jej kojący wpływ na dolegliwości żołądkowe i poranne mdłości, również bywa zbawienny. Mimo tych niewątpliwych zalet, herbaty z melisy nie można pić bez ograniczeń. Rozsądek podpowiada, by w ciąży stosować ją raczej oszczędnie, wtedy, kiedy rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Jednak filiżanka melisy od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi. Trzeba pamiętać, że podczas ciąży, nawet zioło bezpieczne jak melisa, nie powinno być nadużywane, w trosce o dobro dziecka.

Melisa dla dzieci 

Melisa dla dzieci dostępna jest przede wszystkim pod postacią herbatki, którą można stosować od 4. miesiąca życia, oraz syropu, dedykowanego dzieciom po ukończeniu 12. miesiąca życia. Mimo że producenci określili pułap wieku, od którego można podawać dzieciom poszczególne produkty, to jednak wprowadzenie melisy do diety warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Melisa dla dzieci wykazuje  dobroczynne działanie, jednak w pewnych przypadkach melisa może powodować objawy alergii i nadwrażliwości. Dobrze jest zachować ostrożność przy wyborze i stosowaniu preparatów, także ziołowych, b, działając w dobrej wierze, nie zaszkodzić dziecku.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Melisa jest uważana za surowiec bezpieczny, który można w razie potrzeby podać także dzieciom. Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jej stosowania w pewnych przypadkach. Na pewno zrezygnować z przyjmowania melisy powinny osoby uczulone na nią.

Zaleca się również odstawienie preparatów z melisą przed zabiegami operacyjnymi, ponieważ potencjalnie istnieje ryzyko zaistnienia  interakcji substancji obecnych w melisie z lekami podawanymi w czasie i po zabiegu. Warto również wiedzieć, że stosowanie melisy może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

FB/ohmepl

 


źródło: ktomalek.pl

Lifestyle

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Redakcja
Redakcja
30 sierpnia 2021
fot. Chinnapong/iStock

1 września 2021 roku rozpoczyna się rok szkolny 2021/21. Jak podaje MEiN zajęcia mają się odbywać w trybie stacjonarnym. Jak wygląda kalendarz – kiedy będą ferie i inne dni wolne od nauki? 

1 września 2021 r.

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

14 października (czwartek – dzień wolny od nauki)

Święto Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela);

1 listopada (poniedziałek – dzień wolny od nauki)

Wszystkich Świętych

11 listopada (czwartek – dzień wolny od nauki)

Narodowe Święto Niepodległości

23 – 31 grudnia 2021 r.

Zimowa przerwa świąteczna

6 stycznia 2022 r. (czwartek – dzień wolny od nauki)

Święto Trzech Króli;

Ferie zimowe

  • 17 – 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r.

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

14 kwietnia – 19 kwietnia 2022 r.

Wiosenna przerwa świąteczna

3 maja (wtorek – dzień wolny od szkoły)

święto Konstytucji 3 maja

4 – 23 maja 2022 r.

Egzamin maturalny

 24 do 26 maja 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, będą mogli to zrobić 13-15 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku.

16 czerwca (czwartek – dzień wolny od szkoły)

Boże Ciało

24 czerwca 2022 r.

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach

25 czerwca – 31 sierpnia 2022 r.

Wakacje

 

 


Zobacz także

Faceci odchodzą wtedy, kiedy czują, że nie są w stanie sprawić, by ona była zadowolona

10 zasad zarządzania pielęgnacją skóry według filozofii kaizen

„Jeśli chcesz zostać aktorem, to musisz cierpieć”, czyli o przemocy w łódzkiej filmówce