Feminizm Lifestyle

Do faceta, który się za mną obejrzał. Szkoda, że nie odezwałeś się ani słowem

Listy do redakcji
Listy do redakcji
12 stycznia 2021
 

Minęłam cię wychodząc ze sklepu. Stałeś na zewnątrz czekając na żonę czy partnerkę. Zajęty ekranem swojego telefonu, zerknąłeś na mnie przez ramię. Widziałeś dobrze, że nie umiem poradzić sobie z natrętnym chłopakiem, który położył mi rękę na dekolcie. Widziałeś przerażenie w moich oczach i niemą prośbę o pomoc. Odwróciłeś wzrok. To przecież nie twoja sprawa.

Podszedł do mnie od tyłu i złapał mnie za prawą pierś. Zaniemówiłam, choć oczywiście powinnam krzyknąć, dać mu w twarz, reagować, uciec. Zrobić COKOLWIEK. Nie wiem dlaczego, ale nie byłam w stanie powiedzieć ani słowa. A on tak po prostu, bezkarnie dotykał mojego ciała, zabawił się nim. Wkroczył w moją intymność. Trwało to może pół minuty. Potem padły dwa wyzwiska. I jeszcze ten jego okropny, bezczelny uśmiech, kiedy się zorientował, że z przerażenia zamarłam i że nikt nie stanie w mojej obronie.

Ktoś może powiedzieć, że to nic takiego. Przecież nie zgwałcił, nie wyrwał torebki, nie okradł, nie zabił. Przecież tylko wsadził ręce pod bluzkę. Tylko… Dla mnie to było traumatyczne przeżycie. Zrobiło mi się niedobrze, dosłownie. Poczułam się strasznie. Krew pulsowała mi skroniach z gniewu, z zażenowania, z bezsilności. Czułam wstyd, upokorzenie. Lęk. Niemoc. Paraliż.

Mogłeś być każdym z facetów, których znam. Moim mężem, ojcem, kolegą z pracy. Mogłeś być każdym facetem. Ale to byłeś ty. Nie odezwałeś się ani słowem, nie powiedziałeś nic, by stanąć w mojej obronie. Byłeś niemym świadkiem całego zdarzenia. Pozostałeś obojętny. Nie zrobiłeś nic, by mi pomóc.

Czy tak samo zachowałbyś się, gdyby ktoś potraktował w ten sposób twoją żonę? Siostrę? Córkę?… Czy mógłbyś spokojnie patrzeć jak ktoś odziera je z intymności, dotyka ich ciała, wyzywa? A może tak naprawdę obojętne ci jest to, co dzieje się tuż obok, jeśli nie dotyczy najbliższych ci osób? A może uważasz, że to co się stało, jest normalne? Może w ogóle tobą to nie wstrząsnęło? Czy na gwałt, który wydarza się na twoich oczach zareagowałbyś podobnie? Czy kobieta jest w twoich oczach kimś, kogo można tak bezkarnie potraktować?

Nie wierzę, że można bez emocji patrzeć na to, jak ktoś wyrządza krzywdę drugiej osobie. Nie wierzę, że można być mężczyzną, partnerem, ojcem i nie zareagować, gdy inny mężczyzna upokarza kobietę, narusza jej cielesność, obraża?…

Czy na takie sytuacje jesteśmy już obojętni? Tak, jak nie jesteśmy już skłonni pomagać słabszym, gdy przechodzimy obojętnie obok chorych i potrzebujących? Czy kobiety mogą być poniżane, obmacywane i naprawdę nikt na to nie zareaguje.

Odwracając się, poczułam na sobie twój wzrok. Złapałam twoje spojrzenie. Wiedziałam, że wiesz, co czuję. Widziałeś mój strach, moją słabość. Widziałeś jego rękę. Myślałeś potem o tej sytuacji? Rozmawiałeś o niej ze swoją dziewczyną?

Następnym razem – pod sklepem, w autobusie, na ulicy – nie bądz obojętny. Proszę cię o to w imieniu każdej z nas.

 


Feminizm Lifestyle

4 typy traumy z dzieciństwa, które wpłyną na twoje dorosłe życie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 stycznia 2021
Fot. iStock/amoklv
 

Wszelkie doświadczenia – i te dobre, i te negatywne – odciskają na nas swoje piętno. Jesteśmy za nie wdzięczni lub próbujemy o nich zapomnieć. Są jednak takie sytuacje, takie wydarzenia w naszym życiu, które stanowią traumę. Nawet mimo upływu wielu lat, wciąż mają na nas niszczący wpływ. Najtrudniejsze są te, które przytrafiły się nam w dzieciństwie.

4 typy traumy z dzieciństwa, które wpłyną na twoje dorosłe życie:

1. Trauma związana z odrzuceniem

Może czułeś się odrzucony przez jednego z rodziców, może przez oboje. Może cierpiałeś z poczucia samotności i niezrozumienia. Obecnie, prawie automatycznie pojawiają się w twojej głowie same negatywne przypuszczenia odnośnie tego, co myślą o tobie inni. Odczuwasz lęk przed dopuszczeniem do siebie kogoś bliższego, przed odsłonieniem się przed nim, pokazaniem swoich emocji, myśli. Trudno ci również zawierać kompromisy, ale jednocześnie starasz się wszystkich zadowolić. Bardzo trudno ci zaufać komuś na tyle, by otworzyć się przed nim ze swoimi uczuciami.

2. Trauma związana z porzuceniem

Szczególnie jeśli pochodzisz z rozbitej rodziny lub jeśli głęboko przeżyłeś w dzieciństwie smierć bliskiej osoby. Co się teraz dzieje z twoimi relacjami? Rządzi nimi strach, że zostaniesz porzucony, że nie nigdy nie będziesz priorytetem dla ukochanej osoby. Już jako nastolatek miałeś problemy z nawiązaniem zdrowych relacji. Teraz ten problem dotyczy zarówno twoich przyjaźni jak i związków. Nie masz poczucia wartości, nie czujesz się dobrym partnerem, kumplem, przyjacielem. Odczuwasz wieczny niepokój i brak ci poczucia bezpieczeństwa. Masz skłonności do depresji.

3. Trauma związana ze zdradą

Prawdopodobnie przeżyłeś zdradę któregoś z rodziców. Widziałeś łzy, cierpienie i złość drugiej strony. Zawaliła się twoja wiara w dobry, pukładany i bezpieczny dom. Dom, w którym panuje miłość i szacunek. Jak to wpływa na twoje dorosłe życie? Zdecydowanie gubisz się w emocjach. Masz problem z ich rozpoznawaniem i opanowywaniem. Masz wybuchy złości, stany depresyjne, często miewasz koszmary. Odczuwasz te problemy fizycznie: paraliżuje cię ból brzucha i nerwobóle – bez żadnej widocznej przyczyny. Miewasz również ataki paniki.

4. Trauma związana z niesprawiedliwym traktowaniem

Może byłeś prześladowany przez rówieśników, może doświadczyłeś niesprawiedliwości w domu. Ta trauma odciska się na twojej codzienności bolesnym piętnem – i to dosłownie. Odczuwasz ból w klatce piersiowej lub plecach. Często jesteś wyczerpany fizycznie i psychicznie i nie potrafisz określić konkretnej przyczyny. Twoje emocje są trudne do opanowania, twoje reakcje nieprzewidywalne i irracjonalne. Masz problemy z koncentracją i poświęceniem się czemuś na dłuższą metę. Izolujesz się i odcinasz na siłę od przeszłości, od domu rodzinnego.

Każda z tych czterech traum wymaga pomocy psychologicznej, przepracowania, rozpracowania. Jeśli nic nie zrobisz ze swoją przeszłością, teraźniejszość zawsze będzie trudna, a przyszłość przerażająca.


Feminizm Lifestyle

Dieta bezglutenowa – co wolno jeść, a co jest zakazane? Kto powinien stosować ten rodzaj diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 stycznia 2021
Dieta bezglutenowa - zasady, produkty zakazane i dozwolone
Fot. iStock

Dieta bezglutenowa to styl żywienia, który wyklucza z jadłospisu produkty zawierające gluten. O ile dieta jest dobrze zbilansowana, jest bezpieczna dla zdrowia, ale niekontrolowane zmiany w jadłospisie mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Na czym dokładnie polega dieta bezglutenowa?

Gluten — o co w tym chodzi?

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest owiany złą sławą gluten. Gluten jest mieszaniną białek obecnych w zbożach (pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie). Może pojawiać się naturalnie w wielu produktach, które są podstawą naszego żywienia. Gluten znajdziemy w pieczywie, makaronach, ciastach, słodyczach, jogurtach, a nawet w jogurtach i wędlinach. Jest dobrym nośnikiem aromatów, dlatego wykorzystuje się go jako dodatek do żywności. Mimo że to wszechobecne białko, nie jest lekkostrawne i czasem może powodować kłopoty. Jeśli organizm nie toleruje glutenu lub pojawiło się uczulenie na niego, uwidacznia się to w samopoczuciu i zdrowiu. Taka przedłużająca się sytuacja może powodować anemię, brak sił, ciągłe zmęczenie, zaburzeń w prawidłowej pracy mięśni.

Dieta bezglutenowa - zasady, produkty zakazane i dozwolone

Fot. iStock/Dieta bezglutenowa

Przykładem takiego stanu może być celiakia, która wynika z nieprawidłowego wchłaniania glutenu, na skutek niewłaściwej reakcji układu immunologicznego przeciw białkom zbóż (glutenu). Przed wdrożeniem diety warto udać się najpierw do lekarza. Specjalista zapewne zleci wykonanie badań potrzebnych do rozróżnienia, czy występuje w danym przypadku nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, alergia, czy celiakia. W przypadku celiakii gluten prowadzi do zniszczenia kosmków jelita cienkiego, które wchłaniają substancje odżywcze z pokarmów. W efekcie wchłanianie jest upośledzone, co powoduje poważne objawy. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby chorujące na Hashimoto, które aż 4 razy częściej chorują na celiakię. Dzieje się tak, ponieważ  gluten wchodzi w reakcje krzyżowe w stosunku do TPO (peroksydaza tarczycowa) i przeciwciała przeciwglutenowe mogą atakować tarczycę. W takich przypadkach zalecana jest dieta bezglutenowa.

Dieta bezglutenowa — na czym polega? 

Dieta bezglutenowa, czyli całkowite wyeliminowanie produktów zawierających gluten. Nie wystarczy jedynie odstawić białe pieczywo, ale przede wszystkim sprawdzać etykiety. Gluten to nie tylko składnik pszenicy i mąki pszennej. Ukrywa się także pod kaszą manną, semoliną, kamutem, seitanem. Szukając bezpiecznych produktów należy zwracać uwagę na ich oznakowanie. Symbol przekreślonego kłosa jest gwarancją tego, że w produkcie nie ma glutenu.

Dieta bezglutenowa - zasady, produkty zakazane i dozwolone

Fot. iStock/Dieta bezglutenowa

Produkty zakazane:

Unikać należy pszenicy (orkisz, płaskurka, samopsza), jęczmienia, żyta, kaszy manny, kaszy kuskus, kaszy perłowej i jęczmiennej, kawy zbożowej, owsa, piwa, oraz innych produktów z ich dodatkiem.

Produkty zalecane:  

Do produktów bezglutenowych należą m.in.: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, rośliny strączkowe, sorgo, tapioka, amarantus, maniok, orzechy. Dieta bezglutenowa dopuszcza także mięso, jaja, mleko, owoce i warzywa, woda, kawa naturalna, soki owocowe, wody mineralne, kompoty, napary z ziół.

Przed zakupem konkretnego produktu należy przyjrzeć się etykiecie. Gluten mogą zawierać także  pokarmy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze zbożami wiele wspólnego: jogurty owocowe, napoje czekoladowe, serki topione, śmietana. Może także pojawić się w składzie np. konserw rybnych i mięsnych, wędlin podrobowych, gum do żucia, żelków, nadziewanych cukierków. Gluten znaleźć można również w mieszankach przypraw, musztardzie, ketchupie i w wielu innych produktach.

Dieta bezglutenowa — o czym trzeba wiedzieć?

O ile osoby cierpiące na nietolerancję glutenu lub alergię powinny przejść na dietę bezglutenową, nie ma do tego wskazań u osób zdrowych. W tym przypadku bezpieczniej jest nie zupełnie eliminować, ale spożywać mniejsze ilości produktów z glutenem. Przemawia za tym argument, że pozbycie się glutenu ze wszystkich potraw jest trudnym zadaniem. Kłopotliwa może być także wyższa cena produktów bezglutenowych, stosowanych w zamian za klasyczne, glutenowe produkty. W dodatku okrojona dieta bezglutenowa może zagrażać pojawieniem się niedoborów pokarmowych. Najczęściej problem dotyczy niedoboru wapnia, żelaza, kwasu foliowego, tiaminy czy ryboflawiny, oraz błonnika pokarmowego. Dieta bezglutenowa może być prawidłowo zbilansowaną, jeżeli jest odpowiednio ułożona. Dla bezpieczeństwa, przed samodzielnym wdrożeniem diety bezglutenowej, należy zwrócić się do lekarza lub dietetyka po fachową poradę.

Dieta bezglutenowa - zasady, produkty zakazane i dozwolone

Fot. iStock/Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa — jadłospis

Dieta bezglutenowa pozwala na różnorodny jadłospis różnorodny. Potrawy można modyfikować dowolnie, zgodnie ze smakiem, o ile nadal przestrzegana jest zasada eliminacji glutenu z diety.

Przykładowy jadłospis — dieta bezglutenowa:

Śniadanie: 

  • 2 kromki z chleba bezglutenowego z bezglutenową szynką, mozzarellą  i pomidorem; lub
  • jajecznica z brokułem i pieczarkami.

II śniadanie:

  • Banan i szklanka soku pomidorowego; lub
  • zupa pieczarkowa z chlebem bezglutenowym.

Obiad: 

  • Cukinia z farszem z mięsa z indyka z ryżem w sosie pomidorowym; lub
  • bezglutenowe spaghetti z sosem pomidorowym i mięsem mielonym.

Przekąska: 

  • Babeczka bezglutenowa; lub
  • gotowana kolba kukurydzy.

Kolacja:

  • Muesli bezglutenowego z mlekiem i łyżeczką miodu; lub
  • płatki ryżowe bezglutenowe z malinami.

źródło:  www.mp.pl,celiakia.pl, bezgluten.pl 

Zobacz także

Mój tata umarł w hospicjum… #znajdźswójpowód

Chciałabym tylko godnie żyć, choroba mi na to nie pozwala. Dzisiaj to ja muszę prosić o pomoc

Hej, nie musisz wszystkich lubić, naprawdę. Jak sobie radzić z ludźmi, których nie darzymy sympatią?

Hej, nie musisz wszystkich lubić, naprawdę. Jak sobie radzić z ludźmi, których nie darzymy sympatią?