Go to content

Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Fot. iStock

Bardzo często traktujemy zęby mleczne z pobłażaniem. Dziurka, próchnica, opuszczone mycie zębów? Najczęściej powtarzamy sobie „przecież i tak wypadną”… i choć kupujemy tymi stwierdzaniami troszeczkę mniej zmartwień, okazuje się, że tylko do czasu… Bo stan zębów mlecznych naszego dziecka jest szalenie ważny!

Zapobieganie próchnicy zaczyna się już od pierwszego zęba

Czy wiecie, że zawiązki zębów stałych znajdują się tuż pod „mleczakami”? Tak, są tam cały czas, nie pojawiają się magicznie, gdy ząb mleczny wypada… Własnie dlatego zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla rozwoju zdrowych zębów stałych. Jako naród niestety nie możemy się pochwalić zbyt dobrym stanem uzębienia. Nasza wiedza jest bardzo mała, z konsekwencją wale nie jest jest lepiej, a do stomatologa wybieramy się dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia. I niestety takie nawyki przekazujemy swoim dzieciom. A szkoda.

Bo stomatologa nie trzeba się bać, zwłaszcza, gdy się do niego chodzi regularnie. Prawidłowa higiena, dobre nawyki żywieniowe i regularne kontrole stomatologiczne – nie ma innej drogi do zdrowych zębów.

Tu nie ma okresu ochronnego. Wizyty u stomatologa i profilaktykę próchnicy rozpoczynamy, gdy pojawia się pierwszy ząb. Na wizyty wybieramy się z dzieckiem co 3 miesiące. Po co? Ponieważ w ciągu tych trzech miesięcy stan uzębienia może się diametralnie zmienić. Zęby mleczne u maluszka sa bardzo słabo zmineralizowane. To że dziś są zdrowe i białe jak perełki, nie oznacza, że tak będzie już zawsze.

Pamiętajcie o tym, zęby polskich dzieci nie prezentują się bez skazy – wręcz przeciwnie.

Zęby mleczne i zęby stałe – to warto wiedzieć:

 • Zęby mleczne formują się jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość dzieci ma 20 zębów mlecznych przed ukończeniem trzeciego roku życia.
 • Większość dorosłych ludzi ma 32 zęby stałe, w tym żeby mądrości.
 • Stan zdrowia zębów mlecznych może wpływać na kondycje zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki związane z higiena i pielęgnacja jamy ustnej już od najmłodszych lat.
 • Niektóre dzieci boja się wypadania zębów mlecznych. Należy zapewnić dziecko, ze utrata zębów mlecznych jest całkowicie naturalna i ze zęby stałe szybko je zastąpią.

Komplet zdrowych zębów mlecznych jest niezbędny do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, a co za tym idzie rozwoju mowy dziecka. Nieprawidłowe żucie może oznaczać wadę wymowy u przedszkolaka. Zęby mleczne gwarantują również utrzymanie odpowiedniej przestani dla rozwijających się zębów stałych.

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów mlecznych jest próchnica.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów mlecznych

Choć pocieszamy się faktem, że mleczaki prędzej czy później wypadną, warto zrobić wszystko, by wypadały dokładnie wtedy, kiedy zaplanowała natura.  Utrzymywanie zdrowych zębów mlecznych aż do momentu ich fizjologicznego wypadnięcia pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji.

 • Występowanie siedlisk bakterii próchnicy w zębach stałych
 • Rozwój próchnicy w zębach stałych
 • Wady zgryzu zębów stałych
 • Konieczność leczenia ortodontycznego
 • Zaburzone wyrzynanie się zębów stałych
 • Trudności z prawidłowym żuciem
 • Wady wymowy
 • Nieświeży oddech
 • Strach przed stomatologiem – utrudnione leczenie nie tylko u malucha…
 • Strach przed bólem
 • Kompleksy z powody wyglądu zębów

Pierwszą linią utrzymania mleczaków w zdrowiu i dobrej kondycji jest dom i odpowiednie nawyki higieniczne! Pamiętajcie, że to jakie nastawienie do szczotkowania będzie miało dziecko, w dużej mierze zależy od nas. Z pomocą całej rodzinie przychodzą nowoczesne technologie. Dzieci mogą mieć słabe zdolności manualne oraz problemy z czyszczeniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Najlepszym sposobem, aby sobie z tym poradzić będą szczoteczki elektryczne, które są szczególnie wskazane w celu usuwania płytki bakteryjnej u dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że szczoteczki elektryczne dla dzieci usuwają znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej niż zwykła manualna, dziecięca szczoteczka do zębów1. Pozwalają one wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba.

Nauczymy nasze pociechy, że szczotkowanie jest tak naturalna i oczywistą czynnością jak picie wody. Nie straszmy, nie przekupujmy. Chwalmy i bądźmy z nimi – podczas codziennego szczotkowania.

Sprawdźcie, jak szczotkować zęby u swojego malca, by ten element treningu czystości był przyjemny!

1 Wyniki na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474