Lifestyle

Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 sierpnia 2019
Fot. iStock
 

Bardzo często traktujemy zęby mleczne z pobłażaniem. Dziurka, próchnica, opuszczone mycie zębów? Najczęściej powtarzamy sobie „przecież i tak wypadną”… i choć kupujemy tymi stwierdzaniami troszeczkę mniej zmartwień, okazuje się, że tylko do czasu… Bo stan zębów mlecznych naszego dziecka jest szalenie ważny!

Zapobieganie próchnicy zaczyna się już od pierwszego zęba

Czy wiecie, że zawiązki zębów stałych znajdują się tuż pod „mleczakami”? Tak, są tam cały czas, nie pojawiają się magicznie, gdy ząb mleczny wypada… Własnie dlatego zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla rozwoju zdrowych zębów stałych. Jako naród niestety nie możemy się pochwalić zbyt dobrym stanem uzębienia. Nasza wiedza jest bardzo mała, z konsekwencją wale nie jest jest lepiej, a do stomatologa wybieramy się dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia. I niestety takie nawyki przekazujemy swoim dzieciom. A szkoda.

Bo stomatologa nie trzeba się bać, zwłaszcza, gdy się do niego chodzi regularnie. Prawidłowa higiena, dobre nawyki żywieniowe i regularne kontrole stomatologiczne – nie ma innej drogi do zdrowych zębów.

Tu nie ma okresu ochronnego. Wizyty u stomatologa i profilaktykę próchnicy rozpoczynamy, gdy pojawia się pierwszy ząb. Na wizyty wybieramy się z dzieckiem co 3 miesiące. Po co? Ponieważ w ciągu tych trzech miesięcy stan uzębienia może się diametralnie zmienić. Zęby mleczne u maluszka sa bardzo słabo zmineralizowane. To że dziś są zdrowe i białe jak perełki, nie oznacza, że tak będzie już zawsze.

Pamiętajcie o tym, zęby polskich dzieci nie prezentują się bez skazy – wręcz przeciwnie.

Zęby mleczne i zęby stałe – to warto wiedzieć:

 • Zęby mleczne formują się jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość dzieci ma 20 zębów mlecznych przed ukończeniem trzeciego roku życia.
 • Większość dorosłych ludzi ma 32 zęby stałe, w tym żeby mądrości.
 • Stan zdrowia zębów mlecznych może wpływać na kondycje zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki związane z higiena i pielęgnacja jamy ustnej już od najmłodszych lat.
 • Niektóre dzieci boja się wypadania zębów mlecznych. Należy zapewnić dziecko, ze utrata zębów mlecznych jest całkowicie naturalna i ze zęby stałe szybko je zastąpią.

Komplet zdrowych zębów mlecznych jest niezbędny do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, a co za tym idzie rozwoju mowy dziecka. Nieprawidłowe żucie może oznaczać wadę wymowy u przedszkolaka. Zęby mleczne gwarantują również utrzymanie odpowiedniej przestani dla rozwijających się zębów stałych.

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów mlecznych jest próchnica.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów mlecznych

Choć pocieszamy się faktem, że mleczaki prędzej czy później wypadną, warto zrobić wszystko, by wypadały dokładnie wtedy, kiedy zaplanowała natura.  Utrzymywanie zdrowych zębów mlecznych aż do momentu ich fizjologicznego wypadnięcia pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji.

 • Występowanie siedlisk bakterii próchnicy w zębach stałych
 • Rozwój próchnicy w zębach stałych
 • Wady zgryzu zębów stałych
 • Konieczność leczenia ortodontycznego
 • Zaburzone wyrzynanie się zębów stałych
 • Trudności z prawidłowym żuciem
 • Wady wymowy
 • Nieświeży oddech
 • Strach przed stomatologiem – utrudnione leczenie nie tylko u malucha…
 • Strach przed bólem
 • Kompleksy z powody wyglądu zębów

Pierwszą linią utrzymania mleczaków w zdrowiu i dobrej kondycji jest dom i odpowiednie nawyki higieniczne! Pamiętajcie, że to jakie nastawienie do szczotkowania będzie miało dziecko, w dużej mierze zależy od nas. Z pomocą całej rodzinie przychodzą nowoczesne technologie. Dzieci mogą mieć słabe zdolności manualne oraz problemy z czyszczeniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Najlepszym sposobem, aby sobie z tym poradzić będą szczoteczki elektryczne, które są szczególnie wskazane w celu usuwania płytki bakteryjnej u dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że szczoteczki elektryczne dla dzieci usuwają znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej niż zwykła manualna, dziecięca szczoteczka do zębów1. Pozwalają one wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba.

Nauczymy nasze pociechy, że szczotkowanie jest tak naturalna i oczywistą czynnością jak picie wody. Nie straszmy, nie przekupujmy. Chwalmy i bądźmy z nimi – podczas codziennego szczotkowania.

Sprawdźcie, jak szczotkować zęby u swojego malca, by ten element treningu czystości był przyjemny!

1 Wyniki na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474

 


Lifestyle

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 sierpnia 2019
 

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa, a wokół tego tematu narosło całkiem sporo mitów i przekonań. Odpowiedź jest bardzo prosta i dla wielu również zaskakująca.

Najczęściej szukamy odpowiedzi u znajomych lub wśród bardziej doświadczonych członków rodziny. Niestety często porady najbliższych bardzo odbiegają od fachowych zaleceń. Czy wiecie kiedy należy wybrać się z maluchem do dentysty? To wcale nie takie oczywiste. Najczęściej powtarzamy któryś z poniższych stereotypów:

 • Jeśli zęby są zdrowe, nie ma sensu odwiedzać stomatologa.
 • Wizyta z bobasem mija się z celem… dopiero rosną mu ząbki, nic nie zapamięta z wizyty
 • Kiedy zęby się psują albo krzywo rosną, dopiero zachodzi potrzeba wizyty.
 • Stomatologa należy odwiedzić, gdy zaczynają się wyrzynać zęby stałe.

To cztery najbardziej popularne przekonania dotyczące wizyt u stomatologa. A jak jest naprawdę?

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa? Odpowiedź jest bardzo prosta: odkąd mamy zęby! Tak, gdy pojawiają się pierwsze zęby, zaczynają wymagać odpowiedniej opieki i higieny. Czas na pierwszą wizytę u dentysty to 6 – 12 miesiąc życia dziecka. Logiczne prawda? A czy jest sens chodzić na wizyty z niemowlakiem? Oczywiście!

Podczas takich wizyt nasz maluch nie spędzi zbyt wiele czasu w gabinecie. Oględziny zajmują dosłownie chwilkę, za to my – rodzice mamy okazję na podszlifowanie swoich umiejętności i wiedzy.

Stomatolog sprawdzi stan zębów dziecka, ale również doradzi nam, jak najlepiej o nie dbać, jak i czym je szczotkować oraz co jeść, by zęby były zdrowe. Dlaczego to takie ważne?

Matka Dentystka:
„Na pierwszą wizytę wybieramy się z dzieckiem gdy pojawi się pierwszy ząb właśnie dlatego, żeby dowiedzieć się jak zadbać o to, żeby nigdy nie pojawiła się na nim próchnica. Żeby dać temu ząbkowi oraz kolejnym 19 mleczakom szansę, żeby mogły wypaść same w wyniku fizjologicznej wymiany zębów, a nie zostały wyrwane z powodu powikłań próchnicy. Żeby dać szansę zębom stałym dojrzewać w zdrowej jamie ustnej (ich zawiązki znajdują się tuż, tuż pod zębami mlecznymi (zdjęcie z Insta). No i najważniejsze – chodzimy z dzieckiem do dentysty po to, żeby uniknąć nieprzyjemnego i bolesnego leczenia”.*

Co lekarz stomatolog zrobi podczas takiej wizyty?

 • sprawdzi i oceni rozwój uzębienia mlecznego
 • oceni stan szkliwa
 • poinformuje rodziców o ważnych zasad profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej – zapobieganiu rozwojowi próchnicy czy wadom zgryzu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Karolina Janowska-Kroner (@matkadentystka)

Matka Dentystka:
„W Polsce ponad 50% dzieci w wieku 3 lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Średnio u dziecka w tym wieku objęte próchnicą są około 3 zęby;… Z badań ankietowych wynika, że ponad 60% matek dzieci w wieku 3 lat nie było z dzieckiem u stomatologa”*

Jaka jest największa zaleta tak wczesnych wizyt w gabinecie stomatologa? Zdrowe zęby pod kontrolą specjalisty, to brak przykrego leczenia ubytków i fakt, że malec po prostu zna i lubi swojego dentystę. To mniej stresu i brak przykrych skojarzeń z wizytą u stomatologa.

A pomiędzy wizytami pamiętajcie o codziennej higienie jamy ustnej oraz używaniu odpowiednich przyborów.

Rodzice często zastanawiają się, jaką szczoteczkę powinni wybrać dla dziecka, które już zaczyna myć zęby samodzielnie. Otóż dzieci, mimo najlepszych chęci, mogą jeszcze mieć problemy z dokładnym oczyszczaniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci potwierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów1.

Oral-B ma w swojej ofercie szczoteczki elektryczne przeznaczone dla dzieci powyżej 3 lat, które mają dodatkowe cechy i funkcje stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach. Szczoteczki te wykonują podobne ruchy jak szczoteczki dla dorosłych oraz mają wbudowany timer. Ponadto szczoteczki elektryczne Oral-B dla dzieci są dostępne w wielu intensywnych kolorach i ozdobione zostały postaciami z filmów ©Disneya, co zachęca dzieci do szczotkowania.

1 Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

Akcja „Zęby na 6-tkę!”. Weź udział w rodzinnej akcji z nagrodami!


Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B

Źródła: *matkadentystka.pl

Lifestyle

Higiena jamy ustnej u malucha – pytania i odpowiedzi z Oral-B[FAQ]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 sierpnia 2019

Jak dbać o mleczne zęby, kiedy wybrać się do stomatologa i co jest naprawdę ważne w higienie jamy ustnej u dzieci? Zebraliśmy dla was najczęściej pojawiające się pytania odpowiadamy na nie wraz z Oral-B. Dbajcie o zęby swoich pociech i nie bójcie się na wyrost wizyty u dentysty!

Higiena jamy ustnej u malucha – pytania i odpowiedzi [FAQ]

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i logiczna, jednak większość rodziców się nad tym zastanawia. Na pierwszą wizytę powinniśmy się udać, gdy dziecku pojawią się pierwsze zęby. Jeśli ząbkowanie jest opóźnione, także warto udać się do stomatologa. Z pewnością na taki problem zwróci nam uwagę pediatra podczas rutynowej wizyty kontrolnej.

Jak często wykonywać przeglądy stomatologiczne u dzieci?

Najlepszej odpowiedzi udzieli stomatolog twojego dziecka. Idealna częstotliwość wizyty, to przegląd co trzy miesiące.

Dlaczego tak często? Po pierwsze, w przypadku dzieci sytuacja jest bardzo dynamiczna – dziecko szybko się rozwija, u maluchów zęby wyrzynają się czasem w zaskakującym tempie, u starszych dzieci rozpoczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe. Nie zapominajmy o najważniejszym, „świeżo” wyrżnięte ząbki są bardzo słabo zmineralizowane – i bardzo podatne na atak próchnicy. W ciągu tych trzech miesięcy może się zmienić bardzo wiele!

Po drugie, szczególnie w przypadku małych dzieci, taka częstotliwość ułatwia adaptację. Dobrze, by dziecko pamiętało swojego lekarza, gabinet i czuło się tam bezpiecznie. To bardzo pomaga, gdy leczenie zębów okaże się konieczne. Odwiedzając regularnie stomatologa budujecie w dziecku bardzo ważny nawyk na całe życie.

Czy zęby mleczne się leczy?

TAK! Zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju zdrowych zębów stałych! Przedwczesna utrata mleczaków – np. z powodu próchnicy – wpływa na rozwój uzębienia stałego dziecka i może również generować problemy ortodontyczne.

Od kiedy dzieci mogą myć zęby szczoteczką?

Pierwsze szczoteczki są dedykowane dzieciom w wieku 0- 2 lata. Wiele zależy od preferencji rodzica. Najczęściej pierwsza szczoteczka dla niemowlaka jest szczoteczką na palec – wynika to przede wszystkim z wygody użycia. Pasty do zębów również można stosować poniżej pierwszego roku życia, jednak nie przesadzajmy z ilością. Dla maluszka, któremu zęby szczotkujemy w sposób bierny, dosłownie „pomażmy” włosie szczoteczki pastą.

Tradycyjna szczoteczka z pewnością przyda się od 1. roku życia! Natomiast już od 3 roku życia możemy używać szczoteczki elektrycznej. Przyzwyczajmy dzieci do codziennych nawyków higienicznych!

Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Zęby mleczne formują się jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość dzieci ma 20 zębów mlecznych przed ukończeniem trzeciego roku życia. Stan zdrowia zębów mlecznych może wpływać na kondycje zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki związane z higieną i pielęgnacją jamy ustnej już od najmłodszych lat.

W jakim wieku dziecko może myć zęby całkowicie samodzielnie?

Przyjmuje się, że na pełną samodzielność powinniśmy pozwolić dziecku w wieku 6 – 7 lat. Nie spieszcie się, pomagajcie i spędzajcie ten czas razem. Nie oznacza to, że macie wyręczać dziecko, ale nadzorować szczotkowanie, a w razie potrzeby, po szczotkowaniu przez malucha, warto zęby doczyścić.

Jak często dzieci powinny szczotkować zęby?

Minimum to dwa razy dziennie! Dobrze, gdy nauczymy dziecko zdrowych nawyków, np. szczotkowania po posiłku. Zęby myjemy po śniadaniu- a nie przed. Wieczorem mycie zębów powinno się odbywać bezpośrednio przed pójściem spać. Po szczotkowaniu pijemy tylko wodę. To najlepszy z możliwych nawyków (oczywiście z wyjątkiem nocnych karmień mlekiem dla maluszków).

Jak długo dzieci powinny szczotkować zęby?

Optymalny czas to dobrze znane dwie minuty – po 30 sekund na każda ćwiartkę uzębienia. Warto by rodzic uczestniczył w myciu zębów dziecka co najmniej do 6 – 7 roku życia. Przydatnym narzędziem zachęcającym dziecko do szczotkowania odpowiednią ilość czasu jest bezpłatna aplikacja mobilna Disney Magic Timer od Oral-B. Również najbardziej zaawansowane elektryczne szczoteczki dla dzieci dostępne na rynku, takie jak od Oral-B, mają wbudowane timery, które sygnalizują kiedy należy przejść do szczotkowania kolejnej ćwiartki. Szczoteczki Oral-B Kids D100 posiadają również dwa tryby czyszczenia: tryb czyszczenia codziennego oraz tryb delikatny.

Jaka pasta jest najlepsza?

Tu wiele zależy od osobistych preferencji. Najważniejsza zasada, to wybór pasty dla dzieci dostosowanej do wieku dziecka! Pasta musi zawierać fluor, a jego zawartość jest ściśle dopasowana do wieku dziecka – czyli potrzeb jego zębów na danym etapie rozwoju. Oral-B posiada w swoim portfolio specjalne pasty dostosowane do wieku dziecka, z ulubionymi bohaterami z bajek na opakowaniu.

Czy szczoteczkę można trzymać w etui?

W domu? Odradzamy! Każdy dorosły wie, że najlepiej dać szczoteczce szansę na porządne wysuszenie. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli chcecie zabezpieczyć szczoteczkę np. w przedszkolu, wybierajcie niepełne osłonki z dobrą wentylacją – np. tylko na główkę szczoteczki.

Czy gumy do żucia wpływają na zdrowie zębów?

O tak! Może zrobić sporo dobrego i… złego. Zdziwicie się, ale decyzję o żuciu gumy najlepiej skonsultować ze stomatologiem.

Od czego to zależy? Zaletą gumy (oczywiście bezcukrowej!) jest jej pomoc w higienie jamy ustnej. Guma wzmaga wytwarzanie śliny, co pomaga utrzymać odpowiednią higienę w buzi. Wady? Intensywne żucie gumy wzmaga pracę żwaczy, jeśli te są u dziecko zbyt rozbudowane, guma wpłynie na nie negatywnie. Zapytajcie swojego dentystę o opinię!

Czy szczotkować zęby po jedzeniu?

Tak, ale nie od razu. Najlepiej odczekać około 30 min. od zjedzenia posiłku. W tym czasie ślina zmieni swoje pH z kwaśnego na obojętne. To bardzo dobra przysługa dla szkliwa zębów.

Dlaczego z maluchem odwiedzamy stomatologa co trzy miesiące?

Zęby dziecka bardzo szybko się rozwijają! Do tego pamiętajmy o tym, że małe ząbki malucha są bardzo słabo zmineralizowane – czyli bardzo podatne na atak próchnicy! Ta u malucha rozwija się bardzo szybko. To optymalny czas, by nie przegapić rozwijających się nieprawidłowości i zbudować u dziecka jeden z najważniejszych nawyków.

Czy owocowe pasty do zębów zwiększają ryzyko próchnicy?

Nie! Pasta do zębów nie zawiera klasycznego „cukru”. Ich słodki smak zazwyczaj wynika z zastosowani ksylitolu, który wręcz przeciwdziała próchnicy. Jedynym mankamentem past smakowych jest ich atrakcyjność – dziecko może celowo połykać pastę.

W jakim wieku można zacząć stosować szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki elektryczne mogą być używane już od 3. roku życia i są całkowicie bezpieczne! Pozwalają one wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci potwierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów1.

Czy fluor można przedawkować?

Tak! Oczywiście niezmiernie trudno zrobić to tylko szczotkując zęby, ale dość istotny powód, dla którego dziecko powinno mieć pastę dobraną do swojego wieku taką jak specjalne pasty dedykowane dzieciom od Oral-B! Dlatego też, dziecko do 6-7 roku życia powinno szczotkować zęby w towarzystwie rodzica! Przypadkowo połknięta podczas mycia zębów pasta nie zaszkodzi, ale jeśli malec z premedytacją zacznie konsumować prosto z tubki – może być niebezpiecznie.

W przypadku 3-latka o wadze ok 13-15 kg, do przedawkowania wystarczy jedna czwarta tubki (75 ml) pasty o zawartości fluoru 1000 ppm. Przedawkowanie objawia się bólem brzucha, wymiotami, biegunką, a nawet bólem głowy.

Cenną wskazówką jest postawienie na pasty miętowe – dzieci zdecydowanie rzadziej je połykają.

Czy nagradzać dziecko za szczotkowanie?

Nie wszyscy są zwolennikami tej metody. Jeśli jednak nie kłóci się to z waszymi poglądami wychowawczymi, odpowiedź brzmi tak! Zawsze warto pochwalić swoje dziecko za dobre nawyki, niech je to w nich umacnia! Tylko proszę, nie nagradzajmy dzieci za umycie zębów… słodyczami. Aby zachęcić dziecko do szczotkowania możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Disney Magic Timer od Oral-B. Po każdym szczotkowaniu dziecko otrzymuje „naklejkę”, którą może umieścić w swoim wirtualnym albumie. Badanie potwierdziło, że dzięki aplikacji aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej2.

1 Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

2 Oral-B Kids Brushing Study

Akcja „Zęby na 6-tkę!”. Weź udział w rodzinnej akcji z nagrodami!


Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B


Zobacz także

Regulamin Akcji „List do dziecka”

Roald Dahl - życie, twórczość, cytaty

Roald Dahl – życie, twórczość, cytaty

Dziecko potrzebuje wsparcia, nie wymówek