Go to content

Dlaczego dzieci uwielbiają oglądać w kółko te same bajki

Fot. iStock/SolStock

„Kraina Lodu”, „Zaplątani”, „Gdzie jest Nemo”… Słyszysz „Mam tę moc” i zaczynasz się zastanawiać, czy z twoim dzieckiem na pewno wszystko w porządku. Który to już raz będziecie oglądać tę bajkę? Zauważyłeś, że dzieci oglądają ten sam film w kółko nie męcząc się nim i nie nudząc? Czy to jakaś niepokojąca obsesja, czy coś naturalnego?

Dzieci raz po raz oglądają ten sam film, ponieważ tego potrzebują ich mózgi, mówią naukowcy. Jest coś innego niż atrakcja dla zmysłów. Jeśli wrócisz pamięcią do swojego dzieciństwa, z pewnością okaże się, że ty również miałeś swoją ulubioną bajkę animowaną, tylko kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat wcześniej nie była ona tak łatwo dostępna. Co więcej, miałeś też swoją ulubioną opowieść. Tę, którą zawsze chciałeś czytać lub którą co noc opowiadali ci rodzice.

Uwielbiałeś też, kiedy twoi dziadkowie opowiadali ci w kółko tę samą historię lub rodzinną anegdotkę. Lubiłeś obracać się wokół znanych, przewidywalnych historii.

Dlaczego? Bo powtórzenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Dzieci potrzebują nawyków, wytycznych, rutyny. Udaje im się wówczas lepiej zorganizować świat, aby go odkrywać. Dostają poczucie pewności. Doświadczają przyjemności i dobrego samopoczucia.

Wiedza o tym, co wydarzy się w danym momencie, pozwala im potwierdzić ich oczekiwania, wzmocnić je i rozluźnić się. W chwili, gdy oglądają filmu,  nie ma nieprzewidzianych wydarzeń, ani sprzecznych informacji, które je ostrzegają przed czymś przerażającym. Mając przed sobą ten znany film, tę historię lub tę książkę, która nie ma dla nich tajemnic, uzyskują przyjemne i przede wszystkim „kontrolowalne” bezpieczeństwo.

To co dzisiaj? Roszpunka czy Elza?


 

Na podstawie: nospensees.fr