Lifestyle

Dla kobiet – ofiar przemocy – nikt nie ogłasza narodowej żałoby. Ich dzień wygląda, jak każdej z nas… z jednym wyjątkiem…

Karolina Krause
Karolina Krause
25 listopada 2016
Fot. iStock/federicomarsicano
 

Dzień dobry! Zaczęłyście na dobre dzień?  To świetnie, bo one też. One, czyli kobiety takie jak my, których standardowy dzień zupełnie nie odstaje od naszego. Poranna kawa wypita w biegu, zakupy, jogging , spotkanie z przyjaciółką, powrót do domu, do kochającego faceta. Jest tylko jeden wyjątek. Każdego dnia po powrocie do domu spotyka je to:

 

Problem przemocy wobec kobiet nie jest marginalny, jakby niektórzy chcieli sądzić. Dotychczasowe dane mówią o tym, że w Polsce co roku zostaje zgwałconych około 30 tys. kobiet. Każdego roku 150 ginie w wyniku „domowych nieporozumień”. Oznaczałoby to, że z powodu napaści ze strony ze strony partnera lub męża umierają 3 kobiety tygodniowo. Zdaniem Centrum Praw Kobiet dane te są nierzetelne. W naszym kraju brakuje bowiem instytucji, która prowadziłaby takie statystki. Z ich najnowszego raportu –„Stereotyp ponad prawem. Wymiar sprawiedliwości w sprawach o zabójstwa na tle przemocy w rodzinie”– wynika, że liczba śmiertelnych ofiar po stronie kobiet może sięgać nawet 500 rocznie (to ponad trzykrotnie więcej niż przypuszczano!).

Nikt nie ogłasza z ich powodu dnia żałoby narodowej. One umierają w osamotnieniu, we własnym domu. Z rąk osób, które miały być dla nich gwarancją miłości, poczucia bezpieczeństwa. By poruszyć ten problem na skalę światową ONZ ogłosiło dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Data ta została wybrana dla upamiętnienia zamordowania sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) właśnie 25 listopada 1960 roku w Republice Dominikany.

Ten dzień to także początek międzynarodowej kampanii –„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” – na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja trwać będzie do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wybranie tej daty ma zwrócić uwagę, że przemoc ze względu na płeć to pogwałcenie praw człowieka. Wydarzenia organizowane w związku z kampanią możecie śledzić w kalendarium ogólnopolskich wydarzeń.

Symbolem całej akcji jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Ma to być wyraz braku zgody z ich strony na stosowanie przemocy wobec kobiet. Wstążka to także symbol ich zobowiązania jako mężczyzn, że sami nigdy nie posuną się do takich czynów.

Jeśli same doświadczyłyście przemocy domowej lub znacie kogoś kto potrzebuje pomocy, nie czekajcie. Weźcie telefon i zadzwońcie pod 977 lub 112, całodobowo działa także  niebieskalinia, uruchomiona specjalnie w tym celu.


Lifestyle

Wyznaj, jaki kolor lubisz, a powiem ci, jaki jesteś. Psychologia barw potrafi zaskakiwać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 listopada 2016
Fot. iStock/sestovic
 

To, jaki lubisz kolor ma swoje psychologiczne uzasadnienie. Wolisz czerwony, czy czarny? Ulubiony odcień bluzki czy ścian w twojej sypialni mówi o tobie więcej, niż myślisz. Poniższe opisy potraktuj jednak bardziej jako zabawę, niż pewnik dotyczący twojego wnętrza. Jeśli jednak coś się zgadza, koniecznie daj znam znać :D.

Jeśli twoim ulubionym kolorem jest:

Niebieski

Jesteś spokojny, rzetelny i wart zaufania. Trochę jak ocean, na zewnątrz silny i pewny siebie, a pod powierzchnią wrażliwy. Pragniesz harmonii i spokoju, jesteś bardzo opiekuńczy w stosunku do najbliższych.

Czerwony

Jesteś śmiały, głośny, hałaśliwy i pełen energii. Rozpiera cię wewnętrzna moc, lubisz swoją spontaniczność. Kochasz adrenalinę. Twoje hobby to prawdziwa pasja. Lubisz być w centrum uwagi i wykorzystasz każdą szansę, byle zabłysnąć. Żyjesz pełnią życia.

Zielony

Jesteś praktyczny, wierny i konsekwentny. Jesteś stabilny i dobrze wyważony, bywasz hojny. Nie komplikujesz, a twoje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa sprawia, że jesteś ​​doceniany i kochany przez wielu.

Czarny

Masz silną wolę i jesteś zdeterminowany w dążaniu do celu. Chcesz władzy. Bywasz zagadkowy i uroczy, a jednocześnie masz skłonności do „terroryzowania” swoich najbliższych współpracowników i przyjaciół. Czasami możesz być zbyt wymagający. Trochę jak ten kolor, jesteś ponadczasowy i wyrafinowany, nigdy nie wyjdziesz z mody ;).

Biały

Potrafisz w prosty sposób wyrażać swoje emocje. Jesteś spokojny, „nieskazitelny”. Masz pozytywną osobowość i jesteś optymistycznie nastawiony do życia i przyszłości. Ludzie lubią przebywać w twoim towarzystwie, bo emanujesz pozytywną, spokojną energią. Jesteś niezależny, samowystarczalny i cieszysz się z czasu spędzanego w ciszy i samotności.

Brązowy

Jesteś spokojny, chłodny i powściągliwy. Pragniesz stabilizacji i komfortu. Jesteś lojalny, pokorny, skromny i niezawodny. Masz zadatki na wspaniałego przyjaciela, wspaniałego rodzica i cudownego partnera. Jesteś pracowity i przedsiębiorczy, ale masz także taką cechę, która sprawia, że ludzie chętnie się ci zwierzają: potrafisz słuchać.

Żółty

Jesteś ciekawy i lubisz uczyć się nowych rzeczy. Zawsze dążysz do poczucia szczęścia i samorealizacji. Lubisz sprawiać, że inni się uśmiechają, nawet jeśli tobie nie jest do śmiechu. Jesteś inteligentny i skupiony na swoich obowiązkach. Wiesz, jak żyć dobrze, ale zdarza się, że pod maską „dzielnego wojownika” skrywasz rozdzierające emocje i cierpienie.

Różowy

Jesteś sercem wszystkich kolorów. Potrafisz kochać, jesteś miły, wrażliwy i ciepły. Z reguły dajesz więcej niż otrzymujesz. Jesteś romantyczny, zmysłowy i masz wyidealizowane standardy. Bywasz też na tyle słodki i uroczy, by uzyskać z łatwością to, czego chcesz. Czasem jesteś zbyt delikatny, a twoja naiwność przysparza ci jeszcze więcej sympatii.

Fioletowy

Jesteś artystyczną, niepowtarzalną duszą. Bywa, że działasz intuicyjnie. Interesujesz się duchowością i szukasz głębszego sensu życia. Jesteś współczujący i aktywny, jesteś wolnym duchem,  poszukującym tajemnic życia. Zwracasz uwagę na najdrobniejsze szczegóły, obserujesz i analizujesz wszystko, na swój sposób. Jesteś wizjonerem i dobrym sędzią, masz silne poczucie sprawiedliwości. Bywasz trochę kapryśny, ale to dlatego, że wiele już widziałeś, wiele przeszedłeś.

Srebrny

Jesteś myślicielem, potrafisz spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i nie boisz się wyrażać swoich ekscentrycznych poglądów. Masz dużo doświadczenia życiowego i chętnie dzielisz się nim z innymi. Jesteś bardzo zaradną, silną osobą. Twoja pewność siebie przyciąga innych ludzi. Twój uśmiech jest zawsze szczery.

Złoty

Podobnie jak twój kolor,  chcesz być zauważany, chcesz być numerem jeden, najchętniej cały czas. Zawsze szukasz nowych możliwości,  czegoś, co mogłoby sprawić, że staniesz się jeszcze bardziej wyjątkowy. Jesteś bardzo pewny siebie i charyzmatyczny, Wiesz, czego chcesz i zdobywasz to, ale potrafisz również dawać. Jesteś autentyczny i budzisz zaufanie. Stawiasz jakość nad ilość.


Źródło: thooughtcatalog.com


Lifestyle

Inwestycja w zdrowie w otoczeniu stuletniego lasu. Regeneracja w wersji all inclusive w Columna Medica

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2016
Fot. Materiały prasowe

Wyobraź sobie regenerację kompletną. Z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu sosnowego lasu. Eteryczne olejki drzew iglastych pozytywnie wpływają na samopoczucie. Żywiczny aromat uspokaja, a widne, wysokopienne sosny tworzą specyficzną aurę i wpływają na świeżość powietrza. Kojące, delikatne dźwięki przyrody i otaczająca zieleń oddalają od stresu.

Są na mapie świata miejsca, które napawają zmysły niepowtarzalnym pejzażem, inspirują do działania, a przy tym regenerują ciało i umysł. Zakątki z wyjątkową atmosferą, tętniące pozytywną energią. Miejsca kompletne, w których liczysz się tylko Ty i Twoje potrzeby. Taka jest Columna Medica. Jedna z najnowocześniejszych klinik specjalizująca się w rehabilitacji kręgosłupa oraz oferująca najwyższy poziom relaksu w wersji all inclusive. To tam naturalność łączy się z najnowszymi osiągnięciami techniki i medycyny. Trudno uwierzyć, że znajduje się w niewielkiej miejscowości Łask, oddalonej o niecałe dwie godziny drogi od Warszawy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Regeneracja kompletna

Odnalezienie równowagi pomiędzy intensywną pracą a odpoczynkiem to klucz do sukcesu. W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym trzeba się zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze – swoim zdrowiu. Misją Columna Medica jest regeneracja kompletna. Stworzona z potrzeby oferowania najwyższej jakości, profesjonalizmu i kompleksowej opieki zdrowotnej. Pobyt w klinice to inwestycja w siebie – swoje zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Dlatego Columna Medica spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających gości. Nie bez powodu ambasadorem kliniki oraz częstym gościem jest Krzysztof Hołowczyc, zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych. To miejsce, w którym można oderwać się od codziennej gonitwy. Bo czasem trzeba na chwilę zwolnić, by dogonić życie. Od początku istnienia, Columna Medica działa w myśl idei, że w walce o zdrowie liczy się przede wszystkim profesjonalizm i zaufanie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kompleksowe podejście

Columna Medica jest ekspertem w nieoperacyjnym leczeniu kręgosłupa. Specjalizuje się w diagnostyce i rehabilitacji, a także profilaktyce zdrowotnej układu ruchu. Stanowi owoc współpracy ze światowej sławy specjalistą, Jospehem Hesslingerem, fizjoterapeutą i nauczycielem terapii manualnej i ortopedycznej terapii manualnej. Zaplecze medyczne tworzy zespół specjalistów z zakresu fizjoterapii, neurologii, neurochirurgii i ortopedii, kardiologii, a także psychologii, działających w międzynarodowych standardach. Lekarze kładą szczególny nacisk na indywidualne podejście do pacjenta, pracę w systemie 1:1 oraz dopasowanie zabiegów do kondycji zdrowotnej i potrzeb, co znacząco skraca proces rekonwalescencji. Klinika posiada najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Urządzenie DIERS Formetic 4D pozwala na szybkie diagnozowanie bez użycia promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe opracowanie planu leczenia. Columna Medica pomaga szybko wrócić do zdrowia i odzyskać sprawność po przebytych operacjach osobom aktywnym zawodowo. Doświadczenie, doskonałe zaplecze, nowoczesny sprzęt oraz możliwość równoległej pracy z ekspertami w wielu dziedzinach, gwarantują doskonałe wyniki i efektywność terapii, nawet najbardziej skomplikowanych urazów i bólów kręgosłupa.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Trudno szukać drugiego takiego miejsca w kraju. Prezes Columna Medica sama zmagała się z problemami z kręgosłupem, z powodu których była zmuszona leczyć się zagranicą, gdzie doceniła kompleksowe podejście do zdrowia. Postanowiła przenieść wysokie standardy leczenia i medyczne know-how do kraju, stawiając je jako priorytet przy tworzeniu Columna Medica.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Coś dla ciała, coś dla ducha

Na osobną uwagę zasługuje klimatyczna przestrzeń Medical Wellness. Po aktywnym dniu  na gości kliniki czekają specjaliści z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Relaksujące rytuały, masaże rozgrzewające, zabiegi nawilżające czy oczyszczające, to tylko niektóre z luksusowych propozycji, które pozwolą na najwyższy poziom odprężenia. Brzmi kusząco? Regenerację kompletną dopełni aktywność fizyczna w zdrowym wydaniu. Trening funkcjonalny, rowery, nordic walking, joga, basen – wszystko to pod czujnym okiem trenerów personalnych, których profesjonalne wsparcie umożliwi realizację założonych celów. Luksusowe centrum rehabilitacyjne kieruje się holistyczną wizją zdrowia. Dietetyka, medycyna estetyczna i zabiegi spa to kompleksowa odnowa w najlepszej formie i miejscu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Columna Medica


Zobacz także

Breastfit

Faceci rozbierają się dla dobra naszych piersi!

Nie baw się miłością

Nie baw się miłością…

Żyłam złudzeniami, dziś potykam się o rzeczywistość. Miałam wszystko, nie mam nic