Kuchnia Lifestyle

Dietetyczny chłodnik w sam raz na upalny dzień!

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
19 czerwca 2016
Dietetyczny chłodnik
Fot. Archiwum prywatne
 

Chłodnik w moim domu to temat zapalny, powiedziałabym nawet permanentny konflikt międzypokoleniowy. Moja Mama przyrządza chłodnik rzadki, lekko podgrzany, mój – obfity w maślankę, schłodzony cud kulinarny – nazywa „czerwoną breją”. „Bez jajka? Za grubo krojona łodyga! Buraczki dodajesz?! Dramat”. Ja natomiast uwielbiam i mogę jeść bez przerwy, zwłaszcza że robię to w dietetycznej wersji bez śmietany i jajek.

O to więc przepis na moją czerwoną breję czyli chłodnik.

Fot. Pixabay / Desertrose7 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Desertrose7 / CC0 Public Domain

Składniki:

1 pęczek botwiny
4-5 buraków
2 ogórki
1 pęczek rzodkiewki
1 pęczek koperku
1 pęczek szczypiorku
2 ząbki czosnku
1 litr kefiru
1/2 litra maślanki
koncentrat z barszczu czerwonego

Przygotowanie:

Botwinkę wypłukać i posiekać, buraczki obrać i pokroić w kostkę. Włożyć do garnka, zalać niedużą ilością wody (ok. szklanka) i gotować ok. 15 minut. Odstawić do ostygnięcia.

Chłodny wymieszać z kefirem i maślanką, dodać zgnieciony czosnek, koperek, szczypiorek i pokrojone w drobną kostkę ogórki i rzodkiewkę.

Posolić do smaku, dokwasić (gdy za słodki) lub dodać koncentrat z barszczu (zawsze dodaję!), a potem odstawić na kilka godzin do lodówki.

Mniam! Smacznego! Miłej niedzieli!

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne


Kuchnia Lifestyle

Mowa ciała. Sprawdź, co mówi twoje ciało

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 czerwca 2016
Mowa ciała. Sprawdź, co mówi twoje ciało
Fot. Pexels / splitshire.com / CC0 Public Domain
 

Zdarza ci się czasem dobierać uważnie słowa podczas rozmowy lub naginać rzeczywistość? Uważaj, nawet najlepiej wymyślona historia może nie zagrać z tym, co podświadomie przekazujesz poprzez swoje ciało. Podobnie, gdy z kimś rozmawiasz, pozornie niewinne gesty mogą zdradzić intencje rozmówcy.

Mowa ciała, to niezwykły klucz do zrozumienia rozmówcy, bowiem szacuje się, że aż 55 % informacji czerpiemy z komunikacji niewerbalnej. Czym właściwie jest mowa ciała? To grymas twarzy, gestykulacja, kontakt wzrokowy, postawy które towarzyszą nam podczas kontaktu z drugim człowiekiem. Doskonale pomaga w uzupełnieniu mowy oraz wzmacnia przekazywaną informację.

Odgadnij prawdziwe intencje rozmówcy

Ze świadomością, że w przypadku porozumiewania się z innymi osobami, każdy gest ma znaczenie, będziesz w stanie ocenić prawdziwe intencje rozmówcy. Wystarczy nie tylko słuchać, ale i patrzeć. Mowa ciała zdradza więcej, niż byśmy chcieli powiedzieć.

Gesty rąk

Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Rzadko się zdarza, by ktoś przez cały czas trzymał ręce nieruchomo. Można trzymać je założone o siebie, oparte o biodra lub gwałtownie gestykulować. Poznaj znaczenie mowy rąk u swojego rozmówcy.

 • Skrzyżowanie rąk daje komfort i poczucie bezpieczeństwa rozmowy
 • Ręce na klatce piersiowej sugerują próbę ochrony przed wrogim zachowaniem rozmówcy, bądź sugerują negatywne nastawienie
 • Jedna ręka poziomo trzyma drugą za okolice łokcia służy do zakomunikowania rozmówcy że odczuwamy dyskomfort, wyobcowanie, brak zaufania.
 • Ręce schowane głęboko w kieszeniach spodni oznaczają, że osoba z którą rozmawiamy nie chce zdradzić swojej reakcji i skrywa własne uczucia
 • Podpieranie głowy rękami wskazuje na zmęczenie lub znużenie

Gesty dłoni

 Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

 • Złożenie dłoni jak do modlitwy z rozchylonymi palcami, wskazuje na poczucie wyższości lub dodawanie sobie w ten sposób odwagi
 • Ukrywanie dłoni za sobą, w kieszeni, pod stołem, to nieświadoma próba usiłowania ukrycia czegoś
 • Ręka zasłaniająca usta, kciuk wbity w policzek, palce dotykające ust albo też zaciśnięta dłoń, która dyskretnie je zasłania, może być wyrazem nieszczerości lub kłamstwa
 • Wkładanie rąk do kieszeni, pozostawiając kciuki na wierzchu, może być oznaką starania ukrycia siły charakteru, natury dominującej nad otoczeniem
 • Pocieranie jedną dłonią o drugą wyraża niepewność
 • Lekki uścisk dłoni oznacza, że rozmówca nie jest pewny siebie
 • Delikatne drapanie się w szyję czy odginanie kołnierzyka palcami w czasie mówienia może świadczyć o nieprawdomówności lub braku przekonania do tego co się mówi
 • Stukanie palcami w brodę świadczy o próbie podjęcia decyzji, szukania wyjścia z sytuacji.

Gesty nóg

 • Skrzyżowanie nóg (zakładanie jednej nogi na drugą) jest przykładem postawy defensywnej lub przeciwstawnej odbiorcy. Jest to sposób zachowania  który informuje że dana osoba jest zdenerwowana, nieufna i  negatywnie nastawiona do odbiorcy.
 • Skrzyżowane nogi wraz ramionami przekazują informację o chęci wycofania się z rozmowy
 • Ręce trzymają nogę w trakcie siedzenia, świadczy o tym, że rozmówca jest upartą osobą i należy brać pod uwagę możliwość napięcia i współzawodnictwa. Mężczyźni to samo wyrażają krzyżując nogi w kostkach
 • Ściśnięte nogi oznaczają strach i niepewność
 • Kopanie w powietrze oznacza znudzenie

Gesty głowy

 Fot. Pixabay / Laleyla5a / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Laleyla5a / CC0 Public Domain

 • Opuszczenie głowy podczas rozmowy może być oznaką uległości
 • Przechylenie głowy na bok może być oznaką zainteresowania lub niepewności gdy się mówi, szczególnie, gdy głowa pochylona jest lekko do przodu
 • Trzymanie głowy nieruchomo oznacza utrzymywanie powagi lub rozmowę z pozycji autorytetu

Sygnały dawane oczami

 Fot. Pixabay / Fuchsia / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Fuchsia / CC0 Public Domain

 • Oczy zmrużone mogą świadczyć o podstępności i bojaźliwości, skłonności do chłodnej kalkulacji
 • Oczy szeroko otwarte cechują osoby szczere, energiczne i pełne pasji
 • Patrzenie w górę prawdopodobnie oznacza, że ktoś przywołuje zdarzenie z przeszłości
 • Patrzenie w bok podczas rozmowy może świadczyć o próbie przypomnienia czegoś usłyszanego
 • Źrenice rozszerzają się pod wpływem bodźców pozytywnych, gdy widzimy coś interesującego
 • Źrenice zwężają się pod wpływem bodźców negatywnych

Ogólnie sygnały, świadczące o nastawieniu rozmówcy do naszej osoby

 • Nastawienie pozytywne to zachowana postawa ciała otwarta, ramiona proste, rozchylone, ciało pochylone lekko do przodu, głowa uniesiona, uśmiech i patrzenie w oczy
 • Nastawienie negatywne to ręce schowane w kieszeniach, ramiona skrzyżowane, chwytanie za brodę, ręce ukryte za plecami, wzrok odbiega, stanie bokiem i postawa napięta.

źródło:  psychiatria.pl,  mowa-ciala.netgesty.com.pl


Kuchnia Lifestyle

Tego jeszcze nie było! Lakier do paznokci w sprayu – szybciej i łatwiej chyba już się nie da

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 czerwca 2016
paint can
Fot. Instagram/thebeautysh0p

Zadbane paznokcie to duma każdej kobiety. Kochamy nadawać im odpowiedni kształt, długość i kolor, by zdobiły dłonie i cieszyły oko. Jednak by wykonać perfekcyjnie manicure, potrzeba wprawy w posługiwaniu się pędzelkiem i lakierem. Bywa, że czasem ręka zadrży i pędzelek wyjeżdża daleko poza zamierzony obrys paznokcia. 

Ale teraz takie wypadki mogą przestać być waszym problemem.

Lakier do paznokci w sprayu załatwia sprawę za ciebie

Tu nie ma możliwości pomyłki i gorączkowego zmywania nieudolnych malunków na paznokciach. Zachód już przed kilkoma miesiącami oszalał na punkcie Paint Can marki Nails Inc, czyli niezwykłego lakieru do paznokci, zamknięty w sprayu.

Jego aplikacja jest dziecinnie prosta i szybka: → Nałóż bazę na paznokcie → Spryskaj wszystkie paznokcie sprayem. Nie obawiaj się brudzić palców i rąk → Za pomocą ciepłej wody lub wilgotnej chusteczki zmyj nadmiar lakieru z palców.         To wszystko! Nadasz kolor paznokciom nawet w 20 sekund. Niestety,  lakier w sprayu dostępny jest w pięciu wariantach kolorystycznych tylko w Selfridges w Manchesterze, choć będzie można go nabyć także w drogeriach Sephora na terenie Wielkiej Brytanii. Zakupu można dokonać drogą internetową, na stronie producenta.

źródło: elle.pl

 


Zobacz także

Nie możesz przestać ziewać? Być może dotyczy cię któraś z 7 poważnych przyczyn nadmiernej senności

Wiecznie brakuje ci pieniędzy? Zobacz, jak (w miarę) bezboleśnie zaoszczędzić sporą sumkę

Kawa opóźnia nasz zegar biologiczny