Go to content

Detoks na dobry sen. 5 prostych zasad

Detoks na dobry sen
Fot. iStock / VikaValter

Po całym dniu każdy z nas marzy, by pogonić jak najdalej wszystkie obowiązki i usiąść. Tak po prostu, w ciszy, bez marudzenia dzieci i świadomości, że jeszcze czekają w zlewie garnki, a na jutro niedokończona prezentacja. Jak już najczęściej uda nam się załatwić naglące sprawy i wyciągnąć swoje ciała spod relaksującego prysznica. Wracamy do sypialni, by wypocząć, a tam…

A tam zamiast faktycznego odpoczynku, decydujemy się na bombardowanie naszych zmysłów dodatkowymi, cyfrowymi bodźcami. To wbrew pozorom, żaden odpoczynek dla naszych zmysłów, mimo że wydaje się odwrotnie. „Odmóżdżanie” się przy brzęczącym sprzęcie, który mimo wszystko nadal angażuje nas mózg, nie jest czymś dobrym – choć często nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Detoks na dobry sen – 5 prostych zasad 

1. Twoje 90 minut przed snem

Najlepiej już na 1 ½ godziny przed snem ograniczyć bodźce i przeznaczyć czas tylko sobie. Znajdź dla siebie kojące zajęcie, takie jak czytanie książki czy medytacja, które nie będą cię niepotrzebnie nakręcały intensywnymi doznaniami.

2. Ogranicz wieczorem niebieskie światło

Czyli takie, które emitują lampy LED-owe, ekrany tabletów, smatfonów, komputerów. Negatywne działanie światła niebieskiego objawia się uczuciem suchości i pieczenia oczu, a także problemami z zaśnięciem z powodu hamowania wytwarzania melatoniny — hormonu snu.

3. Wycisz telefon

Wyłącz nawet wibracje. Przychodzące non stop powiadomienia, szczególnie z portali społecznościowych, wytrącają z odpoczynku, angażując nas do sprawdzenia ich przyczyny. W następstwie, zamiast odpoczywać, utykamy w sieci, biorąc udział w toczącym się tam życiu. Porzuć nawyk sprawdzania z nudy urządzenia wieczorem, na pewno nic ci do rana nie umknie.

Detoks na dobry sen

Fot. iStock / ArthurHidden

4. Odsuń od siebie pokusę

Im dalej od kuszącej rzeczy, tym mniej chęci, by po nią sięgać. Zamiast wtykać telefon po poduszkę, odłóż go nad barek z drugiej strony pokoju. Nawet gdy będzie cię kusiło, żeby sprawdzić co w wirtualnym świecie słychać, nie będzie chciało ci się wychodzić z ciepłej pościeli, by to zrobić.

5. Wieczorny czas traktuj jako nagrodę 

Szczególnie gdy za sobą masz intensywny dzień, nie marnuj wieczora na patrzenie w telewizor czy ekran smartfonu. Ten czas potraktuj jako nagrodę i stwórz wokół siebie miłą atmosferę, która dodatkowo wzmocni relaks. Jeśli lubisz czytać książki, kup sobie wymarzony tytuł, zapal świece i nastrój się pozytywnie na resztę wieczoru i dobrą noc. Nie tylko nie zmarnujesz wolnego czasu, ale i odpoczniesz.


źródło: www.spring.org.uk