Go to content

Dan Brown – słynny twórca alternatywnej rzeczywistości

Dan Brown to jeden z najpopularniejszych, a równocześnie najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy. Z czego zasłynął twórca? Po jakie książki Browna warto sięgnąć? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Kim jest Dan Brown?

Dan Brown to urodzony w 1964 roku amerykański pisarz, który debiutował książką „Cyfrowa twierdza” w 1998 roku. Następnie wydał kilka kolejnych popularnych powieści: „Anioły i demony” oraz „Zwodniczy punkt”. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak dopiero powieść sensacyjna „Kod Leonarda da Vinci” wydana w 2003 roku. W publikacji tej twórca przedstawił nową, alternatywną historię Jezusa Chrystusa i chrześcijaństwa. Powieść ta szybko zdobyła fanów na całym świecie. W krótkim czasie wykupiono również prawa do jej ekranizacji. Książkę przeniesiono na ekran, a główną rolę w filmie zagrał Tom Hanks. Produkcja okazała się kasowym przebojem.

Kolejne książki tego autora: „Zaginiony symbol”, „Inferno” i „Początek” dostępne na stronie https://matfel.pl/tra-pol-228047-Dan-Brown.html również spotkały się z wielkim zainteresowaniem czytelników. Powstały również inne filmy na podstawie książek Browna: „Anioły i demony” orz „Inferno”. W filmach tych także zagrał Tom Hanks, wcielając się w postać profesora Langdona.

Popularne książki Dana Browna

Najsłynniejszą pozycją w portfolio tego pisarza jest nadal „Kod Leonadra da Vinci”. Książka ta wywołała wiele emocji wśród czytelników, a także krytyków, którzy zarzucali twórcy nieprawdziwe przedstawienie historii kościoła rzymskokatolickiego oraz organizacji Opus Dei.

Głównym bohaterem powieści „Kod Leonarda da Vinci”, a także popularnych dzieł „Anioły i demony” oraz „Inferno”, jest Robert Langdon – profesor historii na Uniwersytecie Harvarda, ekspert w dziedzinie ikonografii. Specjalista przeżywał rozmaite przygody, podczas których musiał rozwiązywać kolejne zagadki i stawiać czoła wyzwaniom losu. Często groziło mu również niebezpieczeństwo.

Z czego wynika tak wielka popularność literatury Dana Browna? Twórca ten ma wielką zdolność do wykorzystania oraz łączenia swej wiedzy z różnych dziedzin: historii, religii, sztuki. Wykazuje też umiejętności tworzenia i szerzenia teorii spiskowych. Do tego dochodzi świetnie skonstruowana, wartka fabuła, lekkie dialogi i dobrze zarysowane postaci. To wszystko sprawiły, że twórczość Browna zyskała tak ogromną popularność, a jego książki do dziś pozostają bestsellerami.

Co ciekawe, w 2020 roku ogłoszono, że Dan Brown zamierza zająć się innym gatunkiem literackim. Według zapowiedzi pisarz przygotuje dla swych czytelników dzieło z literatury dziecięcej.