Go to content

Czym się mierzy dobre życie

Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

Mierzymy „dobre życie” w oparciu o to, jak dobrze trzymamy się wyznaczonych życiowych celów. Jak bardzo, to co się dzieje, jest zgodne z naszymi tymczasowymi, subiektywnymi przeszłymi przemyśleniami na ten temat. Miarą dobrze przeżytego życia jest dla nas koncepcja kulturowa i społeczna, która zmienia się z biegiem czasu. Ale prawdziwa wiara w to, co stanie się dla nas wartościowym życiem teraz, dla nas, jest czymś indywidualnym, związanym z wewnętrznym poczuciem spełnienia. Gdyby jednak wypunktować to, co sprawia, że nasze życie jest naprawdę dobre, okazuje się, że podstawą jest… zdrowa relacja ze sobą i innymi.

Masz dobre życie, jeśli:

1. Traktujesz ludzi z szacunkiem

Bez względu na to, kim są i co zrobili, traktujesz ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany, z szacunkiem. Wszyscy mamy jakąś historię i wszyscy możemy popełniać błędy, ale:

2. Nie osądzasz

Każdy ma inne doświadczenia, ludzie są tylko ludźmi i nie znasz okoliczności, które doprowadziły ich do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.

3. Potrafisz się dzielić

Nie masz nic przeciwko pomaganiu twojemu sąsiadowi, bezdomnemu na ulicy. Kiedy widzisz, że ktoś jest w potrzebie, oferujesz pomoc – po prostu. Nigdy nie oczekujesz niczego w zamian.

4. Wybaczasz i idziesz dalej

Trzymanie się gniewu nie ma dla ciebie sensu. Chcesz być szczęśliwy i czuć się spokojny i wolny. Wiesz, że tak się nie stanie, jeśli nie wybaczysz ludziom, którzy cię skrzywdzili.

5. Nie chowasz urazy

Nie tylko wybaczasz, ale również zapominasz. Bo jaki sens ma tłumienie negatywnych emocji? Nie masz czasu ani miejsca na urazy w swoim życiu. Skupiasz się na tym, co dobre i pozytywne.

6. Robisz coś dla innych

Doceniasz wartość prawdziwych przyjaźni, takie więzi są dla ciebie bardzo ważne.

7. Dbasz o siebie

Jest to równie ważne, jak poświęcanie czasu innym. Może nawet ważniejsze? Rozumiesz, że twoje samopoczucie jest bardzo ważne i nie boisz się mówić „nie”, kiedy musisz. Dbanie o siebie jest najważniejsze. Wiesz, że nie będziesz dobry dla innych, jeśli nie jesteś dla siebie dobry.

9. Rozwijasz się

Masz w sobie pasje, nie przestajesz być ciekawa. Dobremu życiu towarzyszy świadoma praca nad sobą, ze sobą, słuchanie swoich potrzeb.

10. Akceptujesz siebie

Jesteś dla siebie dobra i czuła i nie przestajesz wątpić w swoje życiowe cele i intuicję.