Lifestyle

Czym się mierzy dobre życie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 września 2018
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Mierzymy „dobre życie” w oparciu o to, jak dobrze trzymamy się wyznaczonych życiowych celów. O to, jak bardzo to, co się dzieje, jest zgodne z naszymi tymczasowymi, subiektywnymi przeszłymi przemyśleniami na ten temat. Miarą dobrze przeżytego życia jest dla nas koncepcja kulturowa i społeczna, która zmienia się z biegiem czasu. Ale prawdziwa wiara w to, co stanie się dla nas wartościowym życiem teraz, dla nas, jest czymś indywidualnym, związanym z wewnętrznym poczuciem spełnienia. Gdyby jednak wypunktować to, co sprawia, że nasze życie jest naprawdę dobre, okazuje się, że podstawą jest… prostota.

Masz dobre życie, jeśli

1. Traktujesz wszystkich z szacunkiem

Bez względu na to, kim są i co zrobili, traktujesz ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany, z szacunkiem. Wszyscy mamy jakąś historię i wszyscy możemy popełniać błędy, ale:

2. Nie osądzasz ludzi, nigdy

Każdy ma inne doświadczenia, ludzie są tylko ludźmi i nie znasz okoliczności, które doprowadziły ich do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.

3. Potrafisz się dzielić

Nie masz nic przeciwko pomaganiu twojemu sąsiadowi, bezdomnemu na ulicy. Kiedy widzisz, że ktoś jest w potrzebie, oferujesz pomoc – po prostu. Nigdy nie oczekujesz niczego w zamian.

4. Wybaczasz i idziesz dalej

Trzymanie się gniewu nie ma dla ciebie sensu. Chcesz być szczęśliwy i czuć się spokojny i wolny. Wiesz, że tak się nie stanie, jeśli nie wybaczysz ludziom, którzy cię skrzywdzili.

5. Nie chowasz urazy

Nie tylko wybaczasz, ale również zapominasz. Bo jaki sens ma tłumienie negatywnych emocji? Nie masz czasu ani miejsca na urazy w swoim życiu. Skupiasz się na tym, co dobre i pozytywne.

6. Nie plotkujesz

Mówienie negatywnie o innych nie służy ani im ani tobie. To po prostu negatywna energia i nie ma w tym nic dobrego.

7. Robisz coś dla innych

Doceniasz wartość prawdziwych przyjaźni, takie więzi są dla ciebie bardzo ważne.

8. Znajdujesz czas dla siebie

Jest to równie ważne, jak poświęcanie czasu innym. Może nawet ważniejsze? Rozumiesz, że twoje samopoczucie jest bardzo ważne i nie boisz się mówić „nie”, kiedy musisz. Dbanie o siebie jest najważniejsze. Wiesz, że nie będziesz dobry dla innych, jeśli nie jesteś dla siebie dobry.

9. Podróżujesz

Świat jest pięknym miejscem, a odkrywanie go daje nam prawdziwą radość i wspomnienia, które zapisują się w nas na zawsze.

 


Lifestyle

Ponad połowa Polek ma duży biust. Duże piersi to nie tylko powód do dumy, ale i problemy

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
16 września 2018
fot. Staras/IiStock
 

Duże piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Jednak ich właścicielki, zamiast cieszyć się ze swych krągłości, ubolewają często nad rozmiarem swojego biustu. Ten bowiem potrafi przyprawić niejedną kobietę o ból głowy i nierzadko stanowi źródło problemów nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych.  Jak wynika z badania zrealizowanego w ponad 70 salonach brafittingowych w całej Polsce, ponad 60 proc. Polek ma duże piersi. Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka ds. brafittingu i lingerie stylingu, radzi co zrobić, by nasz biust był zdrowy i zadbany.

Duży biust – problem wybranych?

Wydawać by się mogło, że duży biust to problem niewielu kobiet. Tymczasem okazuje się, że pełny biust ma blisko 43 proc. pań w Polsce. Jeśli dodamy do tego 18 proc. kobiet z obfitym biustem okaże się, że ponad 60 proc.  z nas ma tzw. duży biust*. Odpowiedni dobór biustonosza jest kluczowy w przypadku wszystkich biustów, ale szczególnie istotny staje się, gdy mamy większy biust – mówi Izabela Sakutova. – Idealny biustonosz dla kobiety o dużych piersiach powinien posiadać przynajmniej trzy podstawowe supermoce: szeroką dostępność rozmiarową, by móc dopasować go perfekcyjnie do figury każdej kobiety, konstrukcję, która utrzyma biust w ryzach, czyli zapewni prawidłowe podtrzymanie i ukształtowanie biustu oraz powinien być atrakcyjny wizualnie, ponieważ piękna bielizna zawsze dodaje kobiecie pewności siebie!

Duży, czyli jaki?

Powszechnie uważa się, że wszystkie rozmiary powyżej miseczki D oznaczają̨ ogromne piersi. Jednak wielkości piersi nie można określić́ przy użyciu wyłącznie literowego symbolu miseczki. Rozmiar biustonosza to nierozłączne dwie wartości: pierwszą określa wymiar pod biustem (liczba), czyli pas obwodu biustonosza, a drugą − rozmiar miseczki (litera). Pojemność miski w danej literce zależy od rozmiaru obwodu pod biustem, z którym jest ona połączona. Na przykład miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 jest o 4 rozmiary mniejsza niż miseczka D w obwodzie 85. Z każdym powiększeniem lub zmniejszeniem rozmiaru pasa obwodu biustonosza rośnie lub spada o jeden rozmiar wymiar miseczki, czyli rozmiar miseczki 65D mieści piersi takiej samej wielkości jak 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.

Najpopularniejszym rozmiarem noszonym przez Polki, które nie skorzystały z usługi brafittingu jest najczęściej, niestety, źle dobrany rozmiar 75B, a w rzeczywistości bliższy prawdzie byłby rozmiar dobrze dobrany – 70D-E lub 65E-F.

Dla ułatwienia, na podstawie licznych konsultacji brafittingowych można przyjąć, że małe piersi to takie, które mieszczą się w miseczce A-B-C, średnie – w D-DD-E,  duże – F-FF-G, a obfite zaczynają się powyżej miseczki G.

Nie taki znowu powód do szczęścia – problemy z dużym biustem

Piersi bywają powodem do dumy, ale nierzadko również narzekań. Nieprawidłowo dopasowany biustonosz, który nie zapewnia odpowiedniego podtrzymania piersiom, często jest źródłem niemałych problemów – także zdrowotnych. Pojawiają się (zwłaszcza latem) zmiany odparzeniowe na skórze pod piersiami oraz otarcia skóry wynikające ze źle dopasowanych miseczek czy zbytnio podciągniętych ramiączek. Sprzyja to również rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jeśli sytuacja trwa dłużej, z  czasem pozostają po nich brzydkie i szpecące blizny oraz przebarwienia skórne. Dodatkowo, bardzo duże piersi są zazwyczaj ciężkie, co stanowi niemałe obciążenie dla kręgosłupa. W efekcie właścicielki obfitych biustów narzekają na bóle pleców, kształtują się wady postawy (garbienie), a stąd już niedaleka droga do rozwoju chorób kręgosłupa.

Na domiar złego, jeśli biustonosz jest nieodpowiednio dopasowany, wrzynające się pod wpływem ciężaru tkanki piersiowej ramiączka, mogą powodować ucisk mięśni, naczyń krwionośnych i związane z nimi bóle karku, głowy, szyi i barków. Prawidłowo dobrany biustonosz zniweluje wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców: odpowiednio odciąży kręgosłup oraz uchroni piersi przed wstrząsami, którym poddawane są na przykład w trakcie ćwiczeń fizycznych, ale również zapobiegnie dalszemu rozciąganiu się skóry biustu.

Cechy idealnego biustonosza – wybieraj pełne rozmiarówki

Izabela Sakutova przekonuje, że u kobiet z większym biustem najlepiej sprawdzą się biustonosze z bardziej zabudowanymi pasami obwodów. Zasada jest taka, że im większy biust, tym kobieta powinna wybierać szerszy obwód pod biustem, gdyż to on stanowi główne rusztowanie i to on „nosi” piersi. Ramiączka pełnią jedynie funkcję pomocniczą. Należy zwrócić również uwagę na użyte materiały. Powinny cechować się zwiększoną stabilnością i wytrzymałością, a przy tym powinny być przyjazne dla skóry. Biustonosz podtrzymujący większe piersi wywiera na skórę̨ większy nacisk niż ten podtrzymujący mniejszy i lżejszy biust. Zwróćmy więc uwagę na elastyczność obwodu. Im więcej jesteśmy w stanie go rozciągnąć, tym mniej podtrzymania taki biustonosz nam zapewni. W rezultacie, już po kilku praniach ciężar piersi będzie ciągnął w dół za słabo podtrzymującą konstrukcję stanika. Zwróćmy także uwagę na jakość́ ramiączek. Te również nie mogą być zbytnio elastyczne (nadmiernie rozciągające się), powinny być mięsiste i sprężyste. Zadbajmy też o to, aby nie były zbyt wąskie. Nie muszą być przesadnie szerokie. Takie o szerokości około 20 mm powinny być wystarczające, by zapewnić ramionom wygodne dopasowanie.

W przypadku większych piersi dobrze sprawdzają się biustonosze o miseczkach miękkich, nieusztywnanych, umieszczonych na fiszbinach i wykonanych ze stabilnych materiałów. Doskonale kształtują biust i zapewniają mu tak potrzebne wsparcie, bez optycznego powiększania piersi, które dość często ma miejsce w przypadku wyboru przez biuściastą kobietę stanika z usztywnianymi miseczkami. Specjalistą w produkcji takich biustonoszy w rozmiarach D+ i G+ jest Panache.

Co ciekawe, dopiero od 14 lat w Polsce dostępna jest pełna rozmiarówka biustonoszy, tzn. w obwodach od 60 i miseczkach aż do brytyjskiego rozmiaru K, odpowiednik polskiej miseczki O. I uwaga – większość z tych rozmiarów wcale nie jest rzadko spotykanymi rozmiarami! Dobór odpowiedniego stanika jest niezwykle trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, dlatego warto w tej kwestii swoje piersi powierzyć profesjonalistce, czyli brafitterce. Dobrze dobrany biustonosz perfekcyjnie zbiera piersi, kształtuje i utrzymuje je we właściwym miejscu, dodając nam pewności siebie. Nawet już po kilku miesiącach noszenia prawidłowo dopasowanego biustonosza poprawia się wygląd i kondycja biustu, a nasza samoocena rośnie w górę.

Jak dobrać stanik do dużego biustu?

Fot. iStock/kopitinphoto

Braffiterka zwraca uwagę na to, że przy wyborze biustonosza najważniejszym krokiem jest odpowiednie dobranie obwodu pod biustem. Niestety wśród kobiet w dalszym ciągu panuje błędne przekonanie, że to ramiączka podnoszą piersi. Tymczasem za tę funkcję odpowiada właśnie odpowiednio dopasowany obwód biustonosza. Chodzi o stabilne, a zarazem wygodne okalanie ciała, które ma na celu podtrzymanie ciężaru biustu i zapewnienie ładnie zebranego dekoltu. Po czym poznamy, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Gdy nie odczuwamy ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie i kiedy pas obwodu biustonosza nie podnosi się do góry, zachodząc na łopatki, nienależnie od tego, czy sięgasz po książkę z najwyższego regału, czy schylasz się, by zawiązać buty. Powinien być wypoziomowany mniej więcej na równi z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. Stanowi on swoisty fundament podtrzymujący piersi, dzięki któremu miseczki biustonosza będą stabilnie zakotwiczone na klatce piersiowej.

Miseczki powinny całkowicie okalać piersi, bez kreowania efektu wybrzuszeń nad górną krawędzią miseczki lub pod pachą. Jeśli fiszbiny wbijają się w piersi pod pachą oznacza to, że potrzebujemy większego rozmiaru miseczki. Wbijający się w tkankę piersiową fiszbin nie tylko jest niewygodny, ale również może być niebezpieczny dla zdrowia piersi, gdyż ucisk może blokować swobodny przepływ limfy, przez co mogą tworzyć się torbiele i guzki.

Zwróćmy również uwagę na dopasowanie mostka biustonosza, czyli centralnej części stanika łączącej ze sobą miseczki. Przeważnie ta część powinna gładko przylegać do ciała. Jeśli odstaje, potrzebujemy większego rozmiaru miseczki, gdyż pierś niemieszcząca się w zbyt małej przestrzeni miseczki odsuwa biustonosz od klatki piersiowej, doprowadzając do powstania luki pomiędzy jego mostkiem a ciałem. Wyjątkiem są kobiety, których mostek klatki piersiowej ma budowę wklęsłą lub wypukłą. W ich wypadku mostek stanika, pomimo odpowiednio dobranego rozmiaru, może odstawać.

Ramiączka powinny być wyregulowane tak, by były wygodnie, ale stabilnie dopasowane. Właściwe dobrane stanowią 15-20 proc. podtrzymania biustu, czyli nie pełnią głównej roli w uniesieniu piersi. Jeśli powodują ból i pozostawiają czerwone ślady oznacza to, że nasz obwód stanika jest zbyt luźno dopasowany, bo za bardzo  naciągnięte ramiączka przejęły główną pracę „noszenia” biustu. W takim wypadku należy wybrać mniejszy rozmiar pasa obwodu.

Podsumowując idealnie dopasowany biustonosz powinien:

  • być w dobrym rozmiarze
  • mieć solidną konstrukcję
  • posiadać odpowiedni krój
  • być zaopatrzony w mocne i wygodne ramiączka
  • być uszyty z przyjaznych dla skóry, a zarazem mało elastycznych, trwałych materiałów

 

*dane pochodzą z badania zrealizowanego w ponad 70 salonach brafittingowych w Polsce.


Lifestyle

Żyć bez rodziny nie oznacza pogrążyć się w samotności. To wolny wybór

Redakcja
Redakcja
15 września 2018
Fot. iStock/SrdjanPav

Zwykle związki między członkami rodziny są znacznie silniejsze niż w przypadku zwykłych znajomych. Istnieje w nas jakieś wewnętrzne przekonanie, że nawet tych, którzy nie potrafią się ze sobą dogadać łączą więzy krwi, relacja z natury mocniejsza niż przyjaźń czy przywiązanie. Czy osoby, które rodziny nie mają mogą wytworzyć podobną więź z innymi członkami społeczeństwa?

Psychologia mówi, że tak. Jednak ten, ma rodzinę, mniej lub bardziej zdrową, jest lepiej chroniony przed zmiennymi losami życia niż osoba samotna.

Samotność jako wybór

Mówi się, że prędzej czy później wszyscy będziemy musieli radzić sobie z samotnością. Albo dlatego, że nadejdzie moment, w którym nie będziemy mieli do kogo się zwrócić się, albo dlatego, że inni będą z jakiegoś powodu mniej dostępni dla nas. Powinniśmy wszyscy przygotować się na ten moment emocjonalnie.

Czy można żyć bez rodziny i czuć się dobrze emocjonalnie? Odpowiedź brzmi: tak. Istota ludzka jest obdarzona niesamowitą zdolnością adaptacji, która pozwala jej zmierzyć się z różnymi okolicznościami. Jedyną ważną rzeczą jest to, żeby ten stan j- samotność – był wynikiem świadomego wyboru. Albo dlatego, że jest nam tak dobrze, albo dlatego, że takie nastąpiły w naszym życiu okoliczności, a my jesteśmy w stanie je zaakceptować, nie starając się zmienić ich przebiegu.

Kiedy jednak życie bez rodziny nie jest świadomym wyborem, sprawy się komplikują. Taka sytuacja może spowodować głębokie cierpienie. W szczególności przyczynia się do rozwoju naszych obaw, lęków i stanów depresyjnych.

Jeśli uznasz się, że życie rodzinne jest dla ciebie priorytetem, pamiętaj, że taką rzeczywistość musisz zbudować sobie sam, musisz się o rodziną postarać.

Jeżeli stwierdzisz jednak, że ten aspekt nie jest tak istotny, ważne jest, abyś przygotował się do przyjęcia konsekwencji tej decyzji. Życie bez rodziny nie oznacza zanurzenia się w najbardziej absolutnej samotności. Są przecież inne sposoby, aby poczuć, że mamy wokół siebie bliskie osoby.


Zobacz także

Czas pierwszych, samodzielnych wojaży. Wraz z nimi pojawia się pytanie: pozwolić czy nie? [WAKACYJNE TEMATY TABU]

Jak mu powiedzieć, że w łóżku jest nudno, a ty chcesz czegoś więcej

Joga Festiwal. V Górski Maraton Jogi już w ten weekend! Zapraszamy