Lifestyle

Czy ty też jesteś „niewystarczająco dobra?”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 marca 2016
Fot. Kaboompics / Public Domain
 

Kochane „nie wystarczająco dobre”!

Znam Was dobrze. I znam te nerwowo zaciśnięte usta, kiedy coś jest nie tak (oczywiście z waszej strony). Widziałam nieraz ten niepewny pół-uśmiech, kiedy odnosicie jakiś sukces. Obserwowałam to ciągłe przeglądanie się w oczach innych w poszukiwaniu aprobaty. Ten smutny i przejmujący do głębi głód słów akceptacji. – Daj spokój – mówiłyście – Wszystko jest dobrze. No tak, człowiek czuje się bezpieczny obcując  tym, co zna, nawet jeśli jest to uczucie „niewystarczania”. A wy przecież już jako małe dziewczynki byłyście takie „nie dość”…

Nie dość mądre, bo zawsze w szkole, z klasówki z dodawania i odejmowania do stu można było dostać całą piątkę, a nie tę z dwoma minusami. Taka piątka, to przecież właściwie czwórka. A czwórka to już tylko „dobrze”, a nie „bardzo dobrze”.

Ty, Kochana Z. byłaś nie dość ładna, tyle było problemów z czesaniem tych twoich „mysich, cienkich” włosów i zaplataniem warkoczyków. I ciągle trzeba ci było powtarzać: „Nie garb się! Zobacz jaka jesteś krzywa, jak ty wyglądasz?!”.

Ty, droga A., nigdy nie byłaś wystarczająco szczupła, pod ciągłym obstrzałem krytykującego spojrzenia idealnej mamy. Kiedy sięgałaś po małe maślane ciasteczko słyszałaś: „Nie jedz tyle! Nikt nie lubi grubych dziewczynek, koleżanki nie będą się z tobą chciały bawić!”

Moja przyjaciółka zazwyczaj była też nie dość szybka, kiedy trzęsącymi się rękami pakowała do tornistra książki i zeszyty, a tata z surową miną komentował jak co dzień: „Ty to męża nie znajdziesz, bo kto będzie chciał taka guzdrałę w domu”.

A mała sąsiadka z domu, w którym mieszkałam w dzieciństwie nie była zbyt dobra, żeby okazywać jej ciepło i czułość. Dobry była jej młodsza siostra, jej „lepsza wersja”, oczko w głowie taty i duma mamy. Skrywane emocje wzięły w końcu górę kiedy młodsza dostała od starszej (nie)zasłużony łomot. Od tamtego momentu się przyjaźnią.

Która z was, kochane, nie była choć raz wystarczająco grzeczna, bo przecież grzeczne dziewczynki cierpliwie znoszą zaczepki i obraźliwe słowa chłopców, a negatywne emocje skutecznie tłumią?

Wiem, że odkąd zaczęłyście dorastać, gonicie za jakąś idealną wersją siebie, a wieczorami zwijacie się w kłębek z bolącym brzuchem.

Chciałabym was mocno objąć i powiedzieć, że jesteście najlepsze: nie zamieniłabym was na nikogo innego. Wiem, że to za mało, by wam pomóc. Dlatego proszę, od dzisiaj w życiu kierujcie się tymi kilkoma wskazówkami. Pamiętajcie o tym, że

Jest w was o wiele więcej doskonałości niż niedoskonałości

A to naprawdę wspaniały bilans. Przez lata starano się wam odebrać waszą siłę, zlekceważyć wasze mocne strony. Ale wy ciągle jeszcze chcecie być coraz lepsze. Być może osiągnęłyście szczyty zawodowych karier, albo macie cudowne życie rodzinne. W każdym z tych przypadków tworzycie coś wspaniałego. Czy byłoby to możliwe bez waszej siły i odwagi?

W życiu chodzi głównie o to, by „się stawać”, rozwijać, a nie być doskonałym

Co jest dobrego w byciu idealnym? Poczucie, że nic już więcej nie można dla siebie zrobić? Jakie to musi być smutne. Jak to dobrze, że nas to ominęło :). Jedynie potknięcia i błędy są cenną, życiową lekcją.

Zasługujecie na wszystko, co najlepsze

Na miłość, szacunek, ciepło i wsparcie. Na dobre słowa, fajnego partnera, satysfakcję z pracy i chwile wzruszeń. Na kolację na mieście, kwiaty bez okazji, SMS z pytaniem „ Jak leci?”, drugą i trzecią szansę. Na dobre, spokojne życie. Na to wszystko, na co tak ciężko pracujecie. Każdego dnia.

Jedyną osobą, do której możesz się porównywać jesteś ty sama

I to tylko po to, by dowiedzieć się, w którym momencie ścieżki swojego osobistego rozwoju się znajdujesz. Pamiętaj, proszę: pewnych rzeczy nie zmienisz, ale zawsze możesz zmienić swoje podejście do nich i sposób, w jaki je postrzegasz. Spokojnie, to zawsze wymaga czasu.

Kochane „niewystarczająco dobre”! Życzę Wam spokoju ducha. I żeby już nigdy nie bolało.


Lifestyle

Zadbaj o skórę szyi, zanim zrobi to za ciebie czas!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 marca 2016
szyja
Fot. Pixabay / barbora9 / CC0 Public Domain
 

Dbamy o skórę twarzy, dłoni a także stóp, stosujemy zabiegi maseczki, kremy, peelingi… Troska o ciało każdego dnia, przełoży się na wygląd każdej kobiety w przyszłości. Im wcześniej zadbamy o kondycję skóry całego ciała, tym dłużej będziemy cieszyły się jej świeżym i sprężystym wyglądem. Całość może jednak popsuć stan naszej szyi. Podobnie jak na zniszczonych dłoniach uwidacznia się wiek kobiety, tak samo niezadbana szyja zdradzi nas o wiele szybciej niż skóra twarzy. A można temu zapobiec.

Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji skóry szyi!

Obowiązkowo nawilżaj. Stosuj do mycia preparaty jakich używasz na co dzień do pielęgnacji twarzy, lub dedykowane specjalnie szyi. Na niej skóra jest cieńsza od pozostałej, łatwiej ulega przesuszeniu w wyniku stosowania perfum, opalania się, obwiązywania apaszkami czy grubymi szalami zimą. Za każdym razem gdy przecierasz twarz tonikiem lub nakładasz krem na twarz, pamiętaj o szyi. Nie wcieraj kosmetyków rozciągając skórę, ale wklepuj delikatnie. Jeśli zauważysz wiotką skórę i pierwsze zmarszczki, czas nadszedł by sięgnąć po preparaty przeciwmarszczkowe. Gdy stosujesz nawilżające mgiełki w sprayu, spryskuj nimi także szyję. Możesz także domowym sposobem fundować jej  nawilżające kompresy. Wystarczy że pół szklanki oliwy z oliwek lekko podgrzejesz i wmasujesz odpowiednią ilość w skórę. Pozostałą oliwą nasącz cienką gazę i okryj szyję i dekolt, okrywając folią i ręcznikiem. Zostaw kompres na pół godziny, a nadmiar oliwy delikatnie zetrzyj chusteczką higieniczną.

Nie bój się peelingu. Jeśli do tej pory omijałaś szyję obawiając się jej podrażnienia podczas wykonywania peelingu ciała, napraw ten błąd. Aby złuszczyć martwy naskórek, zastosuj delikatniejsze peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne. Delikatnie masuj nimi skórę, a po zabiegu potraktują ja odpowiednią maseczką.

Stosuj filtry przeciwsłoneczne. To akurat żadna nowość, że wpływ promieni słonecznych, na dłuższą metę nie służy kondycji skóry i włosów. Szyja tym bardziej jest narażona na przesuszenie i negatywne skutki opalania. Aby temu zapobiec, pamiętaj o stosowaniu kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne.

O tym również pamiętaj. Ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia wpływają na sprawność i wygląd całego ciała. Zachowanie poprawnej postawy ciała i uniesienie brody, poprawi jej napięcie i wygląd. Masuj szyję nie tylko podczas nakładania kosmetyków, takie działanie pobudzi krążenie krwi w skórze, ujędrni. Systematycznie stosuj odpowiednie kosmetyki oraz korzystaj zgodnie z potrzebą z profesjonalnych zabiegów. Wszystko to pozytywnie wpłynie na zachowanie ładnego wyglądu skóry szyi przez lata.


Lifestyle

Warszawskie Dni Rodzinne Prudential – 18-20 marca 2016

Redakcja
Redakcja
2 marca 2016

Po sukcesie sześciu warszawskich edycji Dni Rodzinnych przyszedł czas na kolejną – bo rodzina to jest siła!

ZwalczNude.pl oraz Miasto Stołeczne Warszawa, już po raz siódmy zapraszają warszawskie rodziny do wspólnej zabawy podczas Warszawskich Dni Rodzinnych Prudential. W ten wyjątkowy weekend miasto i jego okolice zmienią się w wielki, radosny plac zabaw z licznymi atrakcjami dla całych rodziny. Wszystko po to, żeby pokazać rodzicom, dzieciom, dziadkom, ciociom oraz wujkom jak bogata jest oferta stolicy pod kątem przyjaznych, a nawet dedykowanym specjalnie dla nich miejsc.

Logistyka wydarzenia przypomina Noc Muzeów. Podczas  weekendu, od piątku do niedzieli, organizowanych jest kilkaset darmowych wydarzeń, takich jak warsztaty, pokazy czy przedstawienia, a to wszystko ku radości dzieci i ich rodziców.

DR_2016Do udziału w projekcie zaproszone są liczne miejskie instytucje, fundacje, muzea, kafejki oraz firmy, z którymi ZwalczNude.pl stworzyło wyjątkowy, trzydniowy program gier, zabaw i innych atrakcji dla najmłodszych. W programie VII edycji między innymi: zajęcia po angielsku z Helen Doron, ciekawa matematyka z Matplanetą, twórcze inspiracje z Dziecięcą Akademią Twórczości, animacje dla maluchów czy animacje podróżnicze z Kompasem. W żłobku Zaczarowany Melonik na najmłodszych czekają zajęcia z języka ciała i ruchu. Wszyscy wielbiciele wiosennego słońca będą mogli pożegnać się z zimą przygotowując wspólnie Marzannę w żłobku Dobre Duszki. Szkoła tańca Art Dance Complex przygotowała dla warszawskich rodzin specjalne zajęcia taneczne kształtujące poczucie rytmu. Mnóstwo dobrej zabawy podczas przygotowanych warsztatów zapewnią dzieciom również firmy Creative Minds oraz Knittex, zaś w kawiarni Zaczarowany Ogród podczas warsztatów wielkanocnych dzieci i dorośli nauczą się jak zrobić idealnego baranka wielkanocnego.

Różnorodność zajęć jest ogromna, a wszystkie atrakcje w ten wyjątkowy weekend są darmowe. Każdy w programie znajdzie coś dla siebie. Podczas poprzednich edycji największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty językowe, zajęcia kulinarne, o zdrowiu oraz baletowe. Organizatorzy już nie mogą się doczekać, aby dowiedzieć się co w tym roku najbardziej przypadnie do gustu dzieciom i ich opiekunom.

Dniom Rodzinnym towarzyszy Warszawski Piknik Rodzinny Prudential, który  w tym roku ponownie odbędzie się 20 marca w CRS Bielany przy ul. Lindego 20 (metro Wawrzyszew). Podczas pikniku na rodziny czekać będą niepowtarzalne, kolorowe atrakcje. Będzie okazja m.in. zrobić sobie zabawne fotografie rodzinne w fotobudce. Będą skakańce, paintball laserowy, czy pokazy historyczne. Będzie można skosztować ekologicznych napojów firmy Poloniak czy wyjątkowych tortów firmy Sweet Home – samodzielnie dekorowanych! Na fanów gier – czekają najnowsze planszówki. Będzie też strefa LEGO Video Games, w której będzie okazja zagrać w najnowszą grę z serii LEGO Marvel’s Avengers. Rybka MiniMini zaprasza na karaoke oraz do mini kina przedszkolaka z ulubionymi bohaterami  znanych z anteny MiniMini+. Jednak piknik to nie tylko świetna zabawa – dzieci będą miały szansę nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Dzięki ekspertom ze strefy Ciepła Veolia dowiedzą się skąd w naszych domach bierze się ciepło, będzie również okazja do spotkania z bohaterami programu edukacji finansowej dla dzieci Cha-Ching. Atrakcją pikniku będzie niewątpliwie pojawienie się ulubieńca dzieci Misia Lubisia!

W ramach Warszawskich Dni Rodzinnych odbędzie się również Plebiscyt Statuetki Warszawskiej Rodzinki Prudential. Jest to konkurs na najwspanialsze rodzinne punkty w Warszawie. Od 26 lutego mieszkańcy stolicy będą mogli zagłosować na ich ulubione miejsca w sześciu kategoriach. To warszawiacy zdecydują, które z nich zasługują na wyróżnienie w poszczególnych kategoriach – a wybrany spośród laureatów zwycięzca nagrody Grand Prix otrzyma watrą 10 000 zł kampanię promocyjną w największych mediach rodzinnych i parentingowych w Warszawie.

Projekt realizowany jest przy współpracy z miastem stołecznym Warszawa. Wszystkie organizowane w ramach Warszawskich Dni Rodzinnych Prudential wydarzenia objęte są Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Sponsorem tytularnym jest firma Prudential. Przedstawiciele Prudential podkreślają, że Warszawskie Dni Rodzinne  promując wspólne rodzinne spędzanie czasu, wpisują się w filozofię działania firmy, której ubezpieczenia mają na celu ochronę rodziny i zabezpieczenie jej przyszłości finansowej.

Projekt odbędzie się również w innych miastach co nadaje wydarzeniu rangę ogólnopolską, mamy więc przyjemność zaprosić na Poznańskie Dni Rodzinne Prudential – w kwietniu 2016 oraz Wrocławskie Dni Rodzinne Prudential – w maju 2016, a już we wrześniu znowu będziemy w Warszawie.

Zapisy w Warszawie ruszają 26 lutego 2016. Więcej informacji znajdziecie na: www.warszawskiednirodzinne.pl

Serdecznie zapraszamy!

Patroni ogólnopolscy: mini mini+, teletoon+, czas dzieci, mamadu, egaga.pl, ohme.pl, fitmom.pl, radio zet gold, cojestgrane24.pl,

Patroni pikniku i statuetki: tatento.pl, e-szkrab.pl; kulturalniewaw.pl, czasdzieci.pl, mamadu, dobra mama, wolnasobota.pl, dzieckowwarszawie.pl, mamafit.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

Cytaty motywacyjne, które cię zainspirują

Cytaty motywacyjne, które cię zainspirują. Sięgnij po nie, gdy masz gorszy dzień

Dominika Gwit: „Przytyłam i nagle okazało się, że znowu jestem sobą, bo wcześniej byłam zupełnie obcą dla siebie osobą”

Najstarsza fabryka porcelany w Polsce! Gdzie jest? Co produkuje?