Go to content

Czy pościel bawełniana jest dobra dla zdrowia?

Pościele bawełniane znane są nam wszystkim, tak samo jak inne tekstylia z wykorzystaniem tego surowca. Bawełna jako uniwersalne włókno pochodzenia roślinnego jest zazwyczaj przerabiana na przyjemne w dotyku tkaniny. Czy pościel bawełniana, satynowo-bawełniana i inne z dodatkiem bawełny są dobre dla zdrowia? — Sprawdzamy! 

Pościel bawełniana na każdą porę roku 

Czemu pościel z bawełny zawdzięcza swoją ponadczasowość i uniwersalność? Materiał posiada liczne zalety. Zacznijmy od tego, że jest to materiał naturalny, pochodzący w 100% z natury. Dlatego pościel z bawełny ma świetną oddychalność, czyli zdolność do przepuszczania powietrza. Dzięki temu pościel z bawełny utrzymuje odpowiednią cyrkulację powietrza i pomaga regulować temperaturę ciała podczas snu. To sprawia, że jest ona idealna zarówno latem, jak i zimą. Dlatego pościele bawełniane są idealne na każdą porę roku. Zimą grzeją i otulają wraz z odpowiednią kołdrą zimową lub całoroczną, a latem dzięki cyrkulacji powietrza i zdolności do pochłaniania oraz odparowywania wody. To wszystko sprawia, że w upalne noce mniej się pocimy i nie jest nam za gorąco. Do tego jeszcze — miękkość i komfort.  Pościel z bawełny jest miękka i przyjemna w dotyku, a więc przyjemna i wygodna podczas snu. 

Pościel bawełniana a zdrowie 

Poza dużym komfortem, jaki oferuje, co również jest dobre dla naszego zdrowia, pościel z bawełny jest bardzo delikatna dla skóry, co jest szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze. Które jeszcze właściwości pościeli bawełnianej są najbardziej odczuwalne w naszym ciele i zdrowiu? 

  • Wchłanianie wilgoci — Pościel z dobrej jakościowo bawełny ma zdolność do wchłaniania wilgoci (higroskopijność), a to czyni ją skuteczną w odprowadzaniu potu i utrzymaniu suchej i komfortowej powierzchni snu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają tendencję do pocenia się w nocy i latem, kiedy panują upały. 
  • Bezpieczna dla alergików — Pościel bawełniana nie powoduje uczulenia i podrażnień. Jest zazwyczaj uważana za materiał, który rzadko powoduje alergie i podrażnienia skóry. Naturalne bawełniane włókno jest łagodne dla większości ludzi, zwłaszcza w porównaniu do niektórych syntetycznych materiałów. Ewentualne uczulenia mogą powodować barwniki, dlatego nie warto kupować taniej pościeli bawełnianej, której jakość i zastosowane w produkcji produkty mogą być niskiej jakości. 

Jak prać pościel z bawełny? 

Pościele bawełniane, niezależnie czy to pościel satynowo-bawełniana, perkal, czy inaczej przygotowana pościel z bawełny — doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. Co również jest istotne w przypadku pościeli to możliwość wyprania pościeli w pralce automatycznej oraz względna trwałość i o odporność na odbarwienia, oraz wysokie temperatury. Pranie pościeli powyżej 40 stopni Celsjusza, pozwala na wyniszczanie większości drobnoustrojów oraz skuteczne usuwanie plam. Na szczęście zazwyczaj pościel z bawełny jest łatwa do utrzymania w czystości. Można ją prać i suszyć w pralce, co ułatwia utrzymanie higieny. Tak jak w przypadku innych tekstyliów i ubrać warto zwrócić uwagę na instrukcje dotyczące prania podane przez producenta.