Lifestyle

„Czego potrzebuje człowiek, żeby był szczęśliwy?”. Obejrzyjcie ten filmik

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
23 lutego 2016
Fot. Screen z Youtube / Banco Sabadell
 

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Nie będziemy pisać smutnych tekstów. Rozejrzyjcie się wokół, może ktoś obok was potrzebuje pomocy. Może wy jej potrzebujecie. A przed smutkiem uratować nas może kilka rzeczy: poczucie wspólnoty z ludźmi, bliskość i radość z kontaktu z innymi. Nie zamykajcie się ani w domach ani w sobie.

Czasem potrzeba też pięknej muzyki. Wytrwajcie do końca. Obiecuję wzruszenie. 🙂

 


Lifestyle

Suchość pochwy. Dlaczego połowa kobiet cierpi po cichu…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lutego 2016
Fot. iStock / knape
 

Pięćdziesiąt procent kobiet cierpi z powodu suchości pochwy, po cichu, w swoich sypialniach i łazienkach… bo im wstyd. I właśnie ten wstyd – np. przed partnerem, jest w tej chorobie najgorszy. Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn, wcale nietrudnych do wyleczenia, ale wstyd jest jeden. Nie powinno być na niego tyle miejsca w naszych głowach.Nie trzeba mówić jak objawia się suchość pochwy, ale warto dowiedzieć się jak z nią walczyć. Po pierwsze poznać jej przyczynę i ją zlikwidować, po drugie pomóc sobie i uniknąć niepotrzebnego cierpienie, zanim nie wrócimy do stanu intymnego zdrowia.

Suchość pochwy – jakie są jej przyczyny?

Za odpowiednią wilgotność pochwy odpowiada poziom estrogenów, gdy równowaga zostaje zakłócona – problem gotowy – i niestety dość przykry dla kobiety.

Najczęściej suchość pochwy  pojawia się w wyniku zmian hormonalnych związanych z wiekiem, czyli okresu menopauzalnego lub fizjologicznych zmian podczas połogu i w okresie karmienia piersią. Jednak występuje cały szereg sytuacji czy schorzeń, które również prowadzą do tej przykrej dolegliwości. Suchość pochwy bywa kłopotliwa, ponieważ może być zarówno schorzeniem samym w sobie jak i jedynie objawem innej przypadłości.

Przyczyny:
– menopauza
– połóg (oraz okres karmienia piersią – z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny)
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej (również hormonalnych wkładek domacicznych)
– stosowanie niektórych leków (np. leki na mięśniaki, leki na nietrzymanie moczu, leki antyhistaminowe, leki przeciwalergiczne lub antybiotykoterapia)
– chroniczne przemęczenie i stres (zdarza się, że suchość pochwy ma podłoże psychosomatyczne)
– zaburzenia hormonalne oddziałujące na ogólną gospodarkę hormonalną organizmu (w tym  poziom estrogenów)
– iniekcje intymne (najczęściej grzybicze)

Leczenie

feminum60g_fliptopPrzypadłość ta bywa kłopotliwa dla kobiet równie mocno jak dla medyków. Aby wyleczyć suchość pochwy należy celnie zdiagnozować jej przyczynę. A to niestety może potrwać dłużej niż byśmy sobie życzyły. Warto doraźnie poprawiać swój komfort życia stosując preparaty nawilżające pochwę. Suchość pochwy potrafi bardzo wpłynąć na wiele stref kobiecego życia – od komfortu fizycznego po psychiczny, nie zapominajmy również o seksualności, bo skutecznie może zniechęcić do jakiekolwiek życia seksualnego.

Najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać tego typu objawom jest stosowanie preparatów nawilżających takich jak Feminum® żel. Jest to specjalny środek eliminujący niedobory wydzielania śluzu, ułatwia stosunki płciowe w przypadku suchości pochwy, także z użyciem prezerwatyw.

Nie należy jednak lekceważyć suchości pochwy (ponieważ może być objawem poważniejszego schorzenia), przestańmy się wstydzić i szukajmy pomocy tam, gdzie na nas czeka – u ginekologa! Zazwyczaj suchość pochwy można skutecznie i szybko wyeliminować z naszego życia – w przypadku zaburzeń hormonalnych konieczna będzie pomoc specjalisty, jednak jeżeli powodem kobiecego cierpienia jest reakcja na lek (np. tabletki antykoncepcyjne) można łatwo rozwiązać problem zmieniając preparat na inny.

W przypadku infekcji intymnych najważniejsze jest skutecznie wyleczenie. Nie zwlekajcie, nie ma powodu, żebyście cierpiały po cichu – nie musicie.

Feminum® żel został przebadany klinicznie. Jest klarownym żelem o lekko kwaśnym pH, dobrze zmywalnym wodą. Nie plami bielizny. Można go stosować wiele razy dziennie, bez ograniczeń wieku, regularnie i odpowiednio do potrzeb.

Seks

Jeżeli odczuwasz wstyd i  opór przed rozmową ze swoim partnerem i nie chcesz mówić o konieczności zastosowania żelu intymnego, zadbaj o siebie inaczej. Żel intymny może być świetnym urozmaiceniem w sypialni, wręcz gadżetem. Baw się seksem i ciesz się nim w pełni – nasza spełniona seksualność, to też nasze zdrowie!

Przeczytaj także: Żel intymny – słowo grozy. Halo, nie ma się czego wstydzić! Przecież chodzi o dobry seks i komfortowe życie


Artykuł powstał we współpracy z FEMINUM.pl


Lifestyle

Są takie lekcje, które musisz odrobić sam. 6 rzeczy, których nikt nie powinien robić za ciebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 lutego 2016
Fot. Pexels / lifeofpix / CC0 Public Domain

To jak wiele osiągasz i czy zrealizujesz swoje plany zależy od tego na ile potrafisz działać samodzielnie. Tak, właśnie. Wsparcie najbliższych to jedno, dopuszczenie ich do przejęcia kontroli, drugie. Nieważne jak definiujesz pojęcie sukcesu, są w życiu takie obszary, w których zdecydowanie powinnaś liczyć jedynie na siebie i zawsze mieć ostatnie słowo. Samodzielność, choćby okupiona bolesnymi błędami to jedyna droga do naturalnie przyjmowanej odpowiedzialności za własne życie. Tymczasem zbyt często w całkiem dorosłym już życiu, niesiemy na plecach „dobre duchy”:  rodziców, przyjaciół, znajomych, którzy za wszelką cenę starają uchronić nas przed całym złem tego świata. Nie pozwól im nigdy:

1. Rozwiązywać problemów w twoich relacjach z innymi

Gdy negocjacje z twoi mężem w twoim imieniu prowadzi twój ojciec, robi się zdecydowanie zbyt tłoczno. Po pierwsze, z założenia zaczynasz dzielić się z nim intymnymi, osobistymi szczegółami relacji, którą powinnaś przed wpływami z zewnątrz chronić. Po drugie, takie zachowanie jest po prostu niepoważne i lekceważące w stosunku do partnera. Po trzecie, dobre rady twojego taty mogą być skuteczne tylko i wyłącznie w stosunku do jego własnego związku. Jak jest między wami, wiecie tylko wy.

To samo dotyczy każdej innej znajomości, na różnych szczeblach emocjonalnych więzi. ”Ja pójdę i z nią porozmawiam” – powiedział chłopak mojej znajomej, gdy pokłóciła się z przyjaciółką. Ta interwencja zakończyła się rozpadem długoletniej, wartościowej relacji. I nie był to związek z chłopakiem.

2. Wybrać ci życiowego partnera

Są rodzice, przyjaciele, znajomi, którzy z chęcią uchroniliby cię przed każdym związkiem, jeśli tylko negatywnie oceniają twojego wybranka. U twojego boku chętniej widzą kogoś innego i konsekwentnie próbują cię przekonać, że to z nim powinnaś stworzyć związek. Jak dobrze wiesz, miłości nie wymusisz i nie wywołasz w magiczny sposób. W tej kwestii każdy z nas musi przejść własną drogę, być może zawieść się na kimś, cierpieć, a nawet zmarnować kilka lat. Popełniać błędy i od nowa nauczyć ufać. Cóż innego da ci mądrość, która pozwoli ci odróżnić dobrą, prawdziwą miłość od fatalnego zauroczenia i siłę, by o nią walczyć?

3. Wychować za ciebie dzieci

„ A babcia mówi, że to trzeba tak, a nie tak jak ty mówisz, mamo”. „ A ciocia powiedziała, że źle mi poradziłaś w tamtej sytuacji”. Znacie? Jeśli babcia nie potrafi stanąć za tobą, jako rodzicem, murem, niech nie psuje, nie uderza w twój autorytet. Ostateczną odpowiedzialność (i to wcale nie do końca) za to jak kształtujesz tego młodego człowieka ponosisz jedynie ty. To ty spędzasz ze swoim dzieckiem najwięcej czasu i to ty jesteś częścią jego codzienności. Nie pozwól innym wchodzić między was.

4.Decydować, co jest dla ciebie najlepsze

Czy naprawdę uważasz, że ktoś kto nie ma twoich doświadczeń, twojej wiedzy o sobie, kto nie czuje tego co ty i nie boryka się z twoimi lękami i wątpliwościami powinien decydować o tym, co będzie dla ciebie dobre? Życie masz po to, żeby próbować różnych rozwiązań, czasem też błędnych. Warto posłuchać rad wypowiedzianych z „bocznej” perspektywy, ale ostateczne decyzje zawsze podejmować w zgodzie ze sobą.

5. Krytykować cię w kwestii wiary

Albo niewiary. Prócz miłości to następna bardzo osobista sprawa. Mam znajomą, która całe swe dorosłe życie boi się przyznać rodzicom, że jest ateistką. Czym to skutkuje? Kłamstwami („tak, mamo byłam w kościele”), emocjonalnym rozbiciem („wziąć ślub kościelny, mimo, że przysięga przed ołtarzem nie ma dla mnie znaczenia?”) i życiem w nieuczciwości w stosunku do samej siebie.

6.Usprawiedliwiać cię przed innymi

Od rzeczy najprostszych („Nie zadzwonił z życzeniami, bo miał tyle na głowie: nowy projekt, dzieci, złą żonę”) po najcięższe („Zdradził, bo czuł się samotny, na pewno widzisz, że wina jest po obu stronach”). Jakim prawem żony, rodzice, ciocie czy wujkowie przyjmują na siebie rolę adwokatów dorosłych ludzi? Niech każdy z nas ze swoich zaniedbań i błędów rozlicza się sam. Niech naprawia relacje, które się z powodu tych błędów i zaniedbań zepsuły. Jeśli brak nam odwagi w całkiem drobnych, życiowych sprawach, skąd mamy ją czerpać przy podejmowaniu prawdziwych wyzwań?

Są takie lekcje, które musisz odrobić sama. Umiesz to zrobić, umiesz też wyciągać dobre wnioski. Bądź tylko wyrozumiała i cierpliwa. I nie pozwól innym przeżywać twojego życia za ciebie.


Zobacz także

Naukowcy wyliczyli, ile czasu trzeba leżeć w wannie, żeby schudnąć. Tak, to możliwe!

Kuchenne historie… Nadal przyjmujemy role, tylko inaczej je nazywamy

Niech jesień nie będzie nudna. Akcja „Lekcja przetrwania”