Lifestyle Związek

Czego pragną mężczyzni w związkach. Wcale nie chodzi o gwiazdkę z nieba

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 lutego 2021
fot. SolStock/iStock
 

Pamiętacie taki film, w którym Mel Gibson pod wpływem uderzenia piorunem zaczyna słyszeć myśli kobiet? Dzięki temu staje się idealnym partnerem, przyjacielem, kochankiem… Gdybyśmy mogły posłuchać przez chwilę myśli bliskich nam mężczyzn, czy dowiedziałybyśmy czego pragną? Są rzeczy oczywiste, które jednak wcale nie przychodzą nam tak łatwo do głowy, choć tak wiele od nich zależy…

Czego pragną nasi partnerzy

Akceptacji

Nikt nie lubi być stale krytykowany, zmieniany, poprawiany… Zakochując się, wiążąc z bliską osobą musimy mieć świadomość, że ma ona mnóstwo cudownych cech, ale i słabości. Jeśli kochasz, akceptuj i pokaż, że akceptujesz. Warto skupić się na sobie, na własnych niedoskonałościach, na tym jak być lepszą osobą. Bez akceptacji nie ma dobrego związku.

Jasnej sytuacji

To nie jest tylko męskie marzenie. Znam wiele kobiet, które cierpią, bo nie mogą ze swoim partnerem dojść do porozumienia z tego właśnie powodu: nie wiedzą, co on naprawdę myśli i czuje, nie ma tu jasności, jedynie niedomówienia. Bądźmy konkretni w swoich pragnieniach i oczekiwaniach. Jeśli uważamy, że jest za wcześnie na poważniejsze kroki w związku – powiedzmy o tym. Nie ukrywajmy naszych lęków, nie udawajmy, że czujemy się komfortowo w jakiejś sytuacji, gdy nie jest to prawdą. Najgorszy jest brak szczerości – również wobec samego siebie.

Komunikacji

Rozmowa, aktywne słuchanie, szczere zainteresowanie partnerem – bez tego związek się nie rozwija. Bez tego powstają nieporozumienia, domysły, frustracja. Dobra komunikacja zapewnia prawidłową atmosferę w relacji.

Zaufania

Większość rzeczy, o które go podejrzewasz dzieje się jedynie w twojej głowie… Problem z zaufaniem potrafi skutecznie zniszczyć najpiękniejszą miłość.

Przestrzeni

Ona jest potrzebna obu stronom. Daje dużo więcej niż nieustanne patrzenie sobie w oczy. Z perspektywy widać więcej, także własne błędy. Oddalanie się daje możliwość powrotów, tęsknoty, ciekawości siebie. I nawyk dbania o siebie wzajemnie.

Żebyś była szczęśliwa

Kochający partner nie pragnie niczego więcej niż tego, żebyś była szczęśliwa. Nie umęczona, wiecznie zdenerwowana i psiocząca pod nosem. Od początku relacji dziel się z ukochaną osobą obowiązkami. Dziel się tym, co dobre i złe. Pozwól sobie pomagać. Nie zamykaj się w sobie, nie rezygnuj ze swoich pasji, jeśli naprawdę nie jest to konieczne. Nie rezygnuj z siebie. Związek ma sprawiać, że jest nam jeszcze lepiej, łatwiej, a nie jeszcze trudniej i ciężej… Nie rezygnuj z siebie.


Lifestyle Związek

Panująca pandemia zmieni w tym roku sposób obchodzenia Walentynek

Redakcja
Redakcja
9 lutego 2021
Fot. iStock
 

Kolację zorganizujemy w domu lub wybierzemy się na romantyczny spacer, tak w tym roku spędzimy głównie Dzień Zakochanych. Będziemy jednak go celebrować mimo wszystko bo w obecnej sytuacji jest nam potrzebne święto miłości. Aby było romantycznie należy przygotować niespodziankę i zaskoczyć partnera. Co jeszcze zmieni się w tym roku w Walentynki?

Jak wynika z sondy „Walentynki w czasach koronawirusa” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń – 83% respondentów będzie obchodziło w tym roku Święto Zakochanych niezależnie od panującej pandemii i obostrzeń. Jak deklaruje co trzeci Polak jest to po prostu czas kiedy można przeżyć miłe chwile z partnerem lub partnerką. Najważniejsze jednak tego dnia jest świętowanie miłości, jak odpowiedziało 41% ankietowanych. Prawie co druga osoba uważa, że pandemia nie popsuje atmosfery Dnia Zakochanych ponieważ bardzo go obecnie potrzebujemy.

Walentynki wzbudzają w nas takie emocje jak miłość, ponieważ jest to dla nas najważniejsze uczucie, które należy okazywać (49%) oraz radość, bo chętnie celebrujemy ten dzień z ukochaną osobą (22%). Panie najbardziej chciałyby tego dnia spędzić romantycznie czas (42%), doznać prawdziwych uczuć (27%) i zostać docenioną przez partnera (26%). Panowie zaś wolą razem zdecydować o formie tego święta (34%) i celebrować je na luzie (29%). Ważne jest dla nich jednak by partnerka odczuła wdzięczność za to, że jest (29%).

W tym roku jednak, jak deklarują ankietowani, Dzień Zakochanych zorganizujemy głównie w domu (39%) lub wybierzemy się na romantyczny spacer (35%). Aby było romantycznie należy przygotować niespodziankę (35%). Będziemy również szukać możliwości na niestandardowy wieczór poza domem (19%). Najchętniej zorganizowalibyśmy takie atrakcje jak romantyczny masaż dla dwojga (24%), kąpiel w winie połączoną z degustacją (15%) lub sesję zdjęciową dla dwojga (16%).

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń na znaczeniu zyskują prezenty w formie wspólnych przeżyć (39%), związane z relaksem (32%) lub z nutą adrenaliny (19%). Idealny upominek powinien przede wszystkim wywołać romantyczne uniesienie (38%) i uczucie szczęścia na dłuższy czas (26%). Lubimy również czuć satysfakcję, że partner się postarał (23%). Dobry prezent walentynkowy powinno charakteryzować wspólne przeżywanie emocji, które zbliżają i łączą dwoje ludzi (33%) lub powiązanie go z pozytywnym przeżyciem lub nowym doświadczeniem (37%). Ważna jest również możliwość realizacji go z ukochaną osobą (19%). Dla co drugiego Polaka najbardziej kiczowaty upominek to porcelanowe figurki, amorki (58%). Na liście znalazły się również pluszowe misie (13%) i czekoladowe serduszka (13%).

Na walentynkowy prezent przeznaczymy od 100 – 300 zł, jak deklaruje 42% osób, lub 50 – 100 zł, tak uważa 30% ankietowanych. Czasem wystarczy po prostu drobny, symboliczny upominek do 50 zł (7%). Jak pokazują wyniki badania część z nas zamierza również na walentynkowy prezent w tym roku przeznaczyć od 300 do 500 zł (14%).

 


*Sonda „Walentynki w czasach koronawirusa” została zrealizowana przez serwis Prezentmarzeń na próbie 616 respondentów w formie ankiety online w lutym 2021


Lifestyle Związek

Rak skóry to nie tylko czerniak. Co należy wiedzieć o różnych typach raka skóry?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lutego 2021
Rak skóry - typy, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock

Rak skóry to nie tylko czerniak, o którym mówi się najczęściej. Nowotwory skóry to złożony problem, obejmujący kilka typów złośliwych zmian powstających na skórze. Warto znać rodzaje raka skóry, czynniki zwiększające ryzyko zachorowania, oraz objawy, jakie rak skóry może powodować.

Rak skóry — co to jest, typy

Raki skóry to kilka różnych nowotworów, które stanowią 8–10% wszystkich nowotworów złośliwych. Najwięcej przypadków raków skóry odnotowuje się w ciepłych, słonecznych krajach. Specjaliści podkreślają, że także w krajach europejskich można zauważyć stały wzrost liczby zachorowań na raka skóry.

Do najczęściej rozwijających się rodzajów nowotworów złośliwych skóry zaliczamy:

Rak skóry podstawnokomórkowy 

Rak podstawnokomórkowy stanowi ok. 70% wszystkich zmian złośliwych na skórze. Na jego rozwój wpływa długotrwała ekspozycja na słońce, istniejące owrzodzenie powstające w miejscu blizny po oparzeniu lub ranie. Objawami raka podstawnokomórkowego są zmiany guzkowate, oraz rozszerzone naczynia krwionośne. Ten typ raka skóry jest mało inwazyjny i rzadko daje przerzuty.

Rak skóry płaskonabłonkowy (kolczystokomórkowy)

Rak skóry płaskonabłonkowy ma szybkie tempo wzrostu, namnażania się złośliwych komórek oraz naciekania ich w głębsze warstwy skóry. Zauważono pewną zależność – jeśli zmiana ma charakter rogowacenia słonecznego, to rzadko zdarzają się przerzuty. Jeśli zamiana rozwija się w pobliżu blizn, owrzodzeń i stanów zapalnych, przerzuty pojawiają się o wiele częściej.

Czerniak

Czerniak jest nowotworem powstającym z komórek barwnikowych skóry (melanocytów). Gdy pojawia się na skórze widać płaskie, najczęściej nieowłosione, znamię. Czerniak rozwija się na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce. Ten rodzaj raka skóry dość szybko się powiększa, nacieka w głąb skóry i często daje przerzuty do węzłów chłonnych, kości i płuc.

Rak skóry - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak skóry

Znacznie rzadziej można diagnozowane są:

Rak neuroendokrynny Merkla

Rak Merkla wywodzi się z komórek odbierających bodźce czuciowe. Ten bardzo złośliwy nowotwór często daje przerzuty i nawraca. Rak Merkla pojawia się gównie na szyi i głowie, jako czerwony guz o płaskiej powierzchni. Wpływ na jego rozwój ma przewlekłe narażenie na promieniowanie UVA i UVB. Rak Merkla występuje często jako choroba współistniejąca z innymi rodzajami nowotworów.

Mięsak Kaposiego

Ten złośliwy nowotwór powstaje z komórek wrzecionowatych i naczyń włosowatych. Mięsak Kaposiego objawia się wieloogniskowymi zmianami skórnymi, takimi jak: ciemnobrązowe, fioletowe oraz czerwononiebieskie grudki, guzki oraz plamki, które z czasem mogą ulegać owrzodzeniom. Zmiany mogą pojawić się także na różnych narządach lub w układzie pokarmowym.

Rak skóry Pageta

Jest rzadko występującym nowotworem śródnaskórkowym. Zmiany spowodowane jego obecnością pojawiają się na skórze narządów płciowych, przybierając postać plam rumieniowych. Zmiany te mogą powodować pieczenie i swędzenie, czasem może się z nich sączyć krew lub wydzielina.

Rak skóry — czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zwiększenie ryzyka rozwoju raka skóry:

Czynniki osobnicze

 • fototyp skóry — najbardziej narażone na rozwój raka skóry są osoby o włosach blond lub rudych, posiadające wiele piegów i niebieskie oczy;
 • typ barwnika — istnieją dwa typy barwnika: eumelanina (barwnik brązowoczarny, u osób o ciemnej karnacji, ciemnych włosach i oczach) zmniejszający wrażliwość skóry na działanie promini słonecznych, oraz feomelanina (barwnik żółtoczerwonobrązowy)  sprzyjający rozwojowi nowotworów skóry. Duża przewaga feomelaniny nad eumelaniną zwiększa ryzyko zachorowania;
 • wiek — rak skóry częściej występuje u osób w starszym wieku;
 • stan immunologiczny — osoby poddawane immunosupresji częściej zapadają na nowotwory skóry.
Rak skóry - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak skóry

Do innych czynników zaliczamy:

 • ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe;
 • zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego);
 • narażenie na styczność z arsenem, smołą pogazową, środkami ochrony roślin, itp.
 • narażenie na promieniowanie jonizujące
 • urazy skóry, przewlekłe procesy zapalne, blizny.

Rak skóry — objawy 

Raki skóry powodują charakterystyczne zmiany na skórze, które najczęściej trudno jest przeoczyć. Szczegóły zależą od konkretnego typu nowotworu.

Rak podstawnokomórkowy daje objawy, które na początku nie są oczywiste. Może pojawić się niewielkie zgrubienie z poszerzeniem naczyń krwionośnych, lub powoli rosnący guzek barwy porcelanowej, który może być pokryty strupem, krwawić i nie goić się np. po goleniu.

Rak kolczystokomórkowy rozwija się powoli jako pojedynczy guz lub owrzodzenie o nacieczonej podstawie i wyniosłych brzegach. Może również wyglądem przypominać bliznę. Zaawansowany rak kolczystokomórkowy daje objawy takie jak owrzodzenie i krwawienie. Mogą pojawić się także przerzuty w węzłach chłonnych sąsiadujących z rakiem skóry.

Czerniak ma cechy, które pozwalają go odróżnić od zdrowej skóry:

 • asymetria – np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
 • poszarpane brzegi, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
 • czerwony, czarny, niejednolity kolor,
 • rozmiar powyżej 6 mm,
 • charakteryzuje się także postępującymi zmiana znamienia.

W razie pojawienia się wszelkich niepokojących zmian na skórze należy się skonsultować z lekarzem dermatologiem. Na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego specjalista określi typ i stopień zaawansowania choroby.

Rak skóry - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak skóry

Leczenie raka skóry i rokowania

Leczenie raków skóry zazwyczaj polega na wycięciu guza z marginesem tkanek zdrowych. W zależności od typu nowotworu i zaawansowania choroby możliwe jest zastosowanie różnych metod leczenia. U osób, które nie mogą być poddane leczeniu chirurgicznemu lub kriochirurgicznemu, zaleca się innego rodzaju metody: radioterapię, terapię fotodynamiczną, zastosowanie lasera CO2 (w przypadku guzków do 5 mm średnicy), odpowiednie maści i wstrzyknięcia.

Rokowania przy leczeniu raka skóry są różne i zależne od wielu czynników, dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Rak podstawnokomórkowy, który zazwyczaj nie daje przerzutów, możliwy jest do wyleczenia w ponad 95% przypadków, natomiast w przypadku raka kolczystokomórkowego sytuacja jest bardziej złożona. Zaawansowany rak podstawnokomórkowy z przerzutami do okolicznych węzłów chłonnych pozwala na 5-letnie przeżycie u 20-25% chorych, natomiast zaawansowany czerniak ma złe rokowania dla pacjentów.


źródło: www.akademiaczerniaka.pl, zwrotnikraka.pl,www.mp.pl 

Zobacz także

Tego kobieta chce podczas seksu. Może Ci tego nie mówi, ale właśnie tak myśli

„Oddam dzieci na weekend od zaraz”. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto spędzić weekend bez dzieci

Czy patchwork może się udać? Ewa wierzyła, że tak, że jej mąż pokocha na równi jej córkę i ich wspólne dziecko…