Go to content

Czas ruszyć z miejsca! 20 sygnałów, że zmiana jest w twoim życiu niezbędna

Fot. iStock/gruizza

Rozpamiętujemy przeszłość, nie myśląc o tym co „tu i teraz”. Zbyt rzadko doceniamy to, co mamy. I zdecydowanie zbyt rzadko podejmujemy decyzje, które przyniosłyby nam oczekiwane zmiany, spełnienie, którego pragniemy. Wolność, radość. Szczęście. Przegapiamy momenty, w których powinniśmy się zmobilizować do pracy nad sobą i pójść za ciosem – zmienić pracę, wyjść z jakieś relacji, wyjechać do innego miasta, kraju, wykorzystać jakąś okazję.

Nie zwlekaj zatem dłużej:

1. Jeśli ludzie i / lub środowisko w którym przebywasz wywołuje w tobie uczucie wyczerpania.

2. Jeśli przestałeś czerpać radość z robienia tego, co kiedyś kochałeś (prawdopodobnie nadszedł czas, aby znaleźć coś innego, co cię na nowo zainspiruje)

3. Jeśli twoje podstawowe przekonania i ideały zostały „naruszone” z powodu sytuacji, w której się znalazłeś.

4. Jeśli już nie potrafisz już odczuwać radości z powodu prostych, codziennych rzeczy.

5. Jeśli udajesz, że jesteś zadowolony, a  okoliczności sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy – nadszedł czas, aby skonfrontować się z własnymi uczuciami i przestać się oszukiwać. 

6. Jeśli boisz się wprowadzić zmian i zamiast tego zadowalasz się obecnym stanem – nadszedł czas, aby zaakceptować własne lęki i iść naprzód.

7. Jeśli czujesz, że twoje marzenia nie są już aktualne lub możliwe do spełnienia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przypomnieć sobie o najważniejszym życiowym celu i podjąć konkretne kroki, aby go urzeczywistnić.

8. Jeśli tęsknisz za poczuciem wolności.

9. Jeśli obecny stan twojego życia nie pokrywa się z oczekiwaniami, które wyznaczyłeś sobie wcześniej.

10. Jeśli częściej odczuwasz smutek niż szczęście, częściej płaczesz niż się śmiejesz, prawdopodobnie jest to spowodowane toksyczną sytuacją, w której tkwisz.

11. Jeśli twoje myśli są  bardziej związane z przeszłością niż teraźniejszością lub przyszłością, to najwyższy czas na zmianę.

12. Jeśli nieustannie marzysz o  zmianach.

13. Jeśli obecna sytuacja wywołuje uczucie nudy, urazy lub przeciwnie – męczącego samozadowolenia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby coś zmienić.

14. Jeśli przywoływanie wspomnień powoduje więcej bólu niż pocieszenia, nadszedł czas, aby pójść do przodu i zadbać o nowe wspomnienia.

15. Jeśli nie udaje ci się korygować wzorców zachowań, które wyrządziły ci krzywdę, nadszedł czas, aby ocenić, dlaczego tak się stało i dokonać pozytywnych zmian.

16. Jeśli czujesz się odizolowany od wszystkich innych; jeśli czujesz, że nie jesteś rozumiany i akceptowany, jeśli czujesz się lekceważony lub niewiele wart, jesteś  w towarzystwie niewłaściwych ludzi. Prawdopodobnie nadszedł czas, aby zerwać te relacje.

17. Jeśli ktoś, z kim jesteś, powoduje, że zaprzestajesz rozwoju osobistego.

18. Jeśli wielokrotnie próbowałeś „sprawić, by coś działało” i nie przyniosło to efektu, to czas na nową  ocenę sytuacji i wprowadzenie zmian.

19. Jeśli nieustannie poświęcałeś się dla twojej drugiej połówki, ale te starania nie zostały odwzajemnione, to zdecydowanie pora na poważną rozmowę. Możliwe, że nadszedł czas, aby się rozstać.

20. Jeśli zaniedbałeś inne, osobiste relacje z powodu jakiejś osoby lub jakiejś sytuacji.