Lifestyle

Czas ruszyć z miejsca! 20 sygnałów, że zmiana jest w twoim życiu niezbędna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 sierpnia 2020
Fot. iStock/gruizza
 

Rozpamiętujemy przeszłość, nie myśląc o tym co „tu i teraz”. Zbyt rzadko doceniamy to, co mamy. I zdecydowanie zbyt rzadko podejmujemy decyzje, które przyniosłyby nam oczekiwane zmiany, spełnienie, którego pragniemy. Wolność, radość. Szczęście. Przegapiamy momenty, w których powinniśmy się zmobilizować do pracy nad sobą i pójść za ciosem – zmienić pracę, wyjść z jakieś relacji, wyjechać do innego miasta, kraju, wykorzystać jakąś okazję.

Nie zwlekaj zatem dłużej:

1. Jeśli ludzie i / lub środowisko w którym przebywasz wywołuje w tobie uczucie wyczerpania.

2. Jeśli przestałeś czerpać radość z robienia tego, co kiedyś kochałeś (prawdopodobnie nadszedł czas, aby znaleźć coś innego, co cię na nowo zainspiruje)

3. Jeśli twoje podstawowe przekonania i ideały zostały „naruszone” z powodu sytuacji, w której się znalazłeś.

4. Jeśli już nie potrafisz już odczuwać radości z powodu prostych, codziennych rzeczy.

5. Jeśli udajesz, że jesteś zadowolony, a  okoliczności sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy – nadszedł czas, aby skonfrontować się z własnymi uczuciami i przestać się oszukiwać. 

6. Jeśli boisz się wprowadzić zmian i zamiast tego zadowalasz się obecnym stanem – nadszedł czas, aby zaakceptować własne lęki i iść naprzód.

7. Jeśli czujesz, że twoje marzenia nie są już aktualne lub możliwe do spełnienia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przypomnieć sobie o najważniejszym życiowym celu i podjąć konkretne kroki, aby go urzeczywistnić.

8. Jeśli tęsknisz za poczuciem wolności.

9. Jeśli obecny stan twojego życia nie pokrywa się z oczekiwaniami, które wyznaczyłeś sobie wcześniej.

10. Jeśli częściej odczuwasz smutek niż szczęście, częściej płaczesz niż się śmiejesz, prawdopodobnie jest to spowodowane toksyczną sytuacją, w której tkwisz.

11. Jeśli twoje myśli są  bardziej związane z przeszłością niż teraźniejszością lub przyszłością, to najwyższy czas na zmianę.

12. Jeśli nieustannie marzysz o  zmianach.

13. Jeśli obecna sytuacja wywołuje uczucie nudy, urazy lub przeciwnie – męczącego samozadowolenia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby coś zmienić.

14. Jeśli przywoływanie wspomnień powoduje więcej bólu niż pocieszenia, nadszedł czas, aby pójść do przodu i zadbać o nowe wspomnienia.

15. Jeśli nie udaje ci się korygować wzorców zachowań, które wyrządziły ci krzywdę, nadszedł czas, aby ocenić, dlaczego tak się stało i dokonać pozytywnych zmian.

16. Jeśli czujesz się odizolowany od wszystkich innych; jeśli czujesz, że nie jesteś rozumiany i akceptowany, jeśli czujesz się lekceważony lub niewiele wart, jesteś  w towarzystwie niewłaściwych ludzi. Prawdopodobnie nadszedł czas, aby zerwać te relacje.

17. Jeśli ktoś, z kim jesteś, powoduje, że zaprzestajesz rozwoju osobistego.

18. Jeśli wielokrotnie próbowałeś „sprawić, by coś działało” i nie przyniosło to efektu, to czas na nową  ocenę sytuacji i wprowadzenie zmian.

19. Jeśli nieustannie poświęcałeś się dla twojej drugiej połówki, ale te starania nie zostały odwzajemnione, to zdecydowanie pora na poważną rozmowę. Możliwe, że nadszedł czas, aby się rozstać.

20. Jeśli zaniedbałeś inne, osobiste relacje z powodu jakiejś osoby lub jakiejś sytuacji.Lifestyle

Nie zakładaj, że wszyscy powinni cię lubić, ale wymagaj szacunku. 5 zasad relacji z innymi, które pozwolą Ci swobodnie oddychać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 sierpnia 2020
Bo to zła kobieta była. 7 zdroworozsądkowych zachowań, za które bywamy potępiane przez innych
Fot. iStock/MariaDubova

Złe samopoczucie przyszło niespodziewanie, właściwie nie wiadomo skąd. Wcześniej nie miałaś napadów lęku, nie robiło ci się słabo. Więc najpierw internista, badania kontrolne. Wyniki masz dobre, lekarz sugeruje wizytę u psychologa. Jesteś zdziwiona, ale idziesz. To twoja pierwsza wizyta tego rodzaju, nie wiesz co mówić, jak się zachować. Potem wszystko dzieje się szybko. Jedno, proste pytanie i „płyniesz”… Nie wiesz sama co się z tobą dzieje. Łzy mają oczyszczającą moc.

Przez chwilę tylko jest ci głupio. Potem zaczynasz rozumieć, że tego właśnie potrzebowałaś. Rozmowy. Szczerej, pierwszy raz od dawna. O czym? O twoich relacjach z innymi oczywiście. Tu leży główny problem. Chcesz, by wszyscy wokół byli szczęśliwi, chcesz ich zadowolić. Rezygnujesz z siebie, ze swojego szczęścia, z decyzji, które mogłyby zmienić twoje życie na lepsze. Boisz się powiedzieć, co naprawdę czujesz i myślisz. Przez dni, tygodnie, miesiące, lata, dusiłaś w sobie prawdziwe emocje. I nagle ktoś zapytał Cię, czego potrzebujesz, o czym marzysz, czego pragniesz. Dla siebie.

Powoli zaczynasz dorastać do tego, by zrozumieć: nie wszyscy muszą cię lubić, ale wszyscy powinni szanować. Ustalasz 5 zasad relacji z innymi i od dziś starasz się ich przestrzegać. Zatem:

Po pierwsze zrozum, że masz jedno życie

I owszem, należy je przeżyć dobrze. Ale „dobrze” nie znaczy pod dyktando innych. „Dobrze” nie znaczy też tak, by inni czuli się świetnie twoim kosztem. Więc, jeśli chcesz – wysłuchaj dobrych rad, podziękuje za nie i postępuj zgodnie z własnym sumieniem.

Po drugie musisz wziąć za to życie odpowiedzialność

Owszem, popełniasz błędy, ale to ty będziesz z nich rozliczany, nie inni. Niech cię zatem nie dołują, nie osądzają, niech cię nie potępiają. Otaczaj się ludzi, którzy są wsparciem w ciężkich chwilach.

Po trzecie, nie da się przeżyć życia i nikogo nie urazić

Bo zawsze znajdzie się ktoś o wyższej, niż normalna, wrażliwości. Albo ktoś, kto jest z natury nieżyczliwy. Albo jeszcze ktoś inny, kto działa jedynie z egoistycznych pobudek i myśli o tym, by to jemu przede wszystkim było dobrze i wygodnie. By „wyjść” jak najlepiej.

Po czwarte tłumione emocje zawsze wypłyną na wierzch

Najpierw zaczniesz się gorzej czuć. Migreny, przyspieszone bicie serca, bezsenność, ciągłe podenerwowanie. A potem zaczniesz tracić cierpliwość, podnosić głos, izolować się. I albo nie powiesz nic i znikniesz, albo wybuchniesz ze zdwojoną siłą. Dlatego zdrowiej i lepiej jest mówić szczerze, co się myśli. Oszczędzisz sobie wielu przykrości.

Po piąte nie jesteś zupą pomidorową

Zaakceptuj fakt, że ilu ludzi, tyle opinii. Naprawdę nie ma takiej osoby na świecie, którą lubiliby dosłownie wszyscy. Poza tym, to szalenie obciążające i niewygodne być takim „ulubieńcem”. Ludzie spodziewają się po tobie tylko najlepszego i nie jesteś w stanie podołać presji. Wcześniej czy pózniej „pękniesz”, zbuntujesz się. Ale jakim kosztem?

Nie, to nie jest proste, zwłaszcza jeśli przez całe lata żyłaś inaczej. Ale warto zawalczyć o siebie i nigdy nie jest na to zbyt późno.

 

 


Zobacz także

8 zasadniczych różnic między dobrym, a toksycznym związkiem

„Tylko dzieci, które nie boją się, że zostaną ocenione, nie wstydzą się błędu”. #Oh!Szkoło – zadanie czwarte ❤

11 sygnałów świadczących o tym, że twój partner cię wykorzystuje i nawet o tym nie wiesz