Lifestyle

„Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już”. Poruszające cytaty z Kubusia Puchatka

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2022
 

Miś o bardzo małym rozumku? Od lat wiemy, że wcale nie. Że pozornie niezgrabny, bezmyślny i głupiutki… ma nam bardzo dużo mądrego do przekazania. Na zimowe chłody mamy dla Was najpiękniejsze, najbardziej wzruszające cytaty z Kubusia Puchatka. Ach!

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Czuję się mniej więcej tak, jak ktoś, kto bujał w obłokach i nagle spadł.

– Puchatku?
– Tak, Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

 

I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.

– Niełatwo jest być odważnym – odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem – kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.

Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.

Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.

 

„Chwasty to także kwiaty, kiedy je lepiej poznasz”

„Jeśli dożyjesz sto lat, ja chcę żyć do stu minus jeden dzień, żeby nigdy nie musieć żyć bez ciebie”.

„Dzień spędzony z tobą to mój ulubiony dzień. Więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dień”

Myśl, myśl, myśl.

Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już.

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.

„Rzeki to wiedzą: nie ma pośpiechu. W końcu pewnego dnia dotrzemy na miejsce”

„Nie możesz pozostać tu, w  zakątku Lasu, czekając, aż inni przyjdą do ciebie. Czasami musisz sam do nich iść.

„Jesteś odważniejszy niż ci się wydaje. Silniejszy niż się wydaje. I mądrzejszy niż myślisz.”

„Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie wydaje się słuchać, bądź cierpliwy. Może po prostu ma mały kawałek puchu w tym uchu. ”

 

 

Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo.

Bo Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy.

Kiedy się jest Misiem o Bardzo Małym Rozumku i myśli się o Rozmaitych Rzeczach, to okazuje się czasami, że rzeczy, które zdawały się bardzo proste, gdy miało się je w głowie, stają się całkiem inne, gdy wychodzą z głowy na świat i inni na nie patrzą.

„Dzień bez przyjaciela jest jak garnek bez jednej kropli miodu w środku”.

„Niektórzy ludzie za bardzo się przejmują. Myślę, że to się nazywa miłość”

„Jeśli kiedykolwiek nadejdzie dzień, w którym nie będziemy razem, zatrzymaj mnie w sercu. Zostanę tam na zawsze. ”

„Obiecaj mi, że nigdy mnie nie zapomnisz. Jeśli tak zrobisz, nigdy nie odejdę”.

„Mam to szczęście, że mam kogoś, kto sprawia, że trudno się pożegnać”.

 


Lifestyle

Bohaterowie z „Kubusia Puchatka” i zaburzenia psychiczne? Jest taka teoria

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2022
fot. domena publiczna/CC0
 

Ta teoria została po raz pierwszy spopularyzowana w artykule opublikowanym w piśmie „Canadian Medical Association Journal” z 2000 r. Ważne, żeby zaznaczyć, że pogląd, jakoby postacie, takie jak Kłapouchy, Królik, Prosiaczek, a nawet sam Puchatek reprezentowały różne zaburzenia psychiczne, to współczesna interpretacja (ukazała się ponad 70 lat po pierwszej książce o Puchatku), a nie wyraz autorskiej intencji twórcy Puchatka A.A. Milne.

BBC podało wówczas, że intencją głównej badaczki i autorki Sarah Shea było „przypomnienie ludziom, że każdy może mieć zaburzenia”. We wstępie do badania zauważono również, że postacie zostały zdiagnozowane z różnymi zaburzeniami psychicznymi przez „grupę współczesnych specjalistów”.

Chociaż obserwacje poczynione przez Sheę i jej zespół mogą być zgodne ze współczesnymi standardami medycznymi, humorystyczny ton artykułu jasno pokazuje, że te ustalenia nie były tak całkiem na serio. Weźmy ten wybór z diagnozy Roo, która zakończyła się przepowiednią o ponurej przyszłości młodego kangurka:

„Przewidujemy, że pewnego dnia zobaczymy przestępcę, zblazowanego, dorastającego draba o ksywie „Maleństwo”, który spędza noce pod lasem, wokół walają się potłuczone butelki ekstraktu słodu i niedopałki wędzonego ostu. Uważamy, że to będzie rzeczywistość „Maleństwa”, częściowo z powodu… towarzystwa, w jakim od dziecka przebywa.  Jego najbliższym przyjacielem jest Tygrysek, który nie jest dobrym wzorem do naśladowania”.

Naukowcy zasugerowali również, że interwencja może być potrzebna samemu Kubusiowi Puchatkowi, ponieważ fikcyjna postać prawdopodobnie cierpi na „syndrom potrząsanego niedźwiedzia” (gra słów dotycząca medycznego terminu „zespół dziecka potrząsanego” lub SBS). Powód? Puchatek był przecież wielokrotnie ciągnięty w górę i w dół po schodach przez Krzysia.

„iNews” skontaktowało się z autorką artykułu we wrześniu 2017 r., aby porozmawiać o jej badaniach w świetle wiadomości, że nowy film biograficzny o Milne ma poruszać wątek PTSD (zespół stresu pourazowego), na który cierpiał autor uwielbianych przez dzieci książek.  Shea powiedziała wtedy, że ​​jej artykuł został napisany, zanim dowiedziała się o zmaganiach Milne z zespołem stresu pourazowego i powtórzyła, że ​​jej zamiarem było delikatne obśmianie jej zawodu, a nie oferowanie poważnego badania lekarskiego postaci zamieszkujących fikcyjny świat Stumilowego Lasu.

„Otrzymałem kilka bardzo przykrych listów. Niektórzy uważali, że „marnujemy pieniądze na badania”. Niektórzy wkurzali się, że oczerniamy ich ukochane postacie. Niektórzy zaś myśleli, że to dobre dla dzieci”.

Dr Shea twierdzi, że artykuł został pomyślany, by „obśmiać nasz własny proces zawodowy, w którym oceniamy innych, diagnozując i przypisując im etykietki, oparte tylko na tym, co nam się wydaje”.

Jak zatem badacze „zdiagnozowali” naszych ulubionych bohaterów?

Prosiaczek

Zawsze widzieliśmy Prosiaczka zmartwionego, przestraszonego. Zauważcie – ciągle boi się nowych rzeczy i wydaje się być zaniepokojony faktem, że przeszkadza tym, którzy go otaczają. Są to klasyczne objawy problemów związanych z lękiem i niskim poczuciem własnej wartości, które dotykają wielu z nas.

Tygrysek

Skoczny, śmieszny, pełen entuzjazmu, wszędzie go pełno. Cóż, Tygrysek wykazuje dość silne oznaki nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i słabej kontroli impulsów.  Działa, zanim pomyśli i nigdy nie uczy się na swoich błędach. Kto zna dzieci z ADHD zobaczy w nich Tygryska.

Królik

Jeśli jakiegoś z bohaterów bajki możemy uznać za „dorosłego”, to oprócz Sowy, z pewnością jest to Królik.  Jednak jego złośliwości i planowanie są prawdopodobnie wynikiem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Ciągle liczy, aranżuje, planuje i kładzie nacisk na drobne rzeczy. Wpada w panikę, gdy jego przyjaciele zaczynają działać poza jego planem.

Kłapouchy

Mówisz: „Kłapouchy”, myślisz: „Depresja”. I okej –  Kłapouchy najwyraźniej wykazuje oznaki depresji, ale lepsze dla niego określenie zawiera się w przewlekłej dystymii. Jest to rodzaj długotrwałej, łagodnej depresji, której objawy mogą się utrzymywać przez dwa lata, w przeciwieństwie do krótszych epizodów depresji.

Kiedy zdarzają się dobre rzeczy, Kłapouchy zawsze znajdzie coś negatywnego. Nie czuje się dobrze z uczuciem szczęścia.

Maleństwo

Maleństwo odzwierciedla spektrum autyzmu. Często chce być blisko swojej mamy, pozostając w ciszy jej kieszeni, zamiast działać. Z drugiej strony nie zważa na ostrzeżenia i co jakiś czas pakuje się w niebezpieczne sytuacje. Ekstremalność jego cech może wskazywać właśnie na szerokie spektrum autyzmu.

Kangurzyca

Kangurzyca jest zawsze nerwowa i sceptycznie nastawiona do tego, co się wokół niej dzieje. Uczuciem, które  w niej dominuje jest obawa o Maleństwo, co wpływa na jej relacje z przyjaciółmi. Jest to oznaką społecznego zaburzenia lękowego, kiedy nieustannie obawiamy się najgorszego.

Sowa

Mimo że jest najmądrzejszym ze wszystkich przyjaciół z Stumilowego Lasu, Sowa cierpi na dysleksję. Jest jedynym stworzeniem w lesie, który umie czytać lub pisać, ale robi błędy, przekręca litery. Sowa udowadnia, że ​​osoby z trudnościami w uczeniu, muszą po prostu pracować trochę ciężej, aby osiągnąć swoje marzenia.

Krzyś

Krzyś rozmawia ze swoimi wyimaginowanymi przyjaciółmi, ale to coś więcej niż rozmowa. Bierze udział w ich przygodach, emocjonuje się nimi, tęskni. Istnieje teoria, że Krzyś przejawia oznaki schizofrenii.

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek, jako postać tytułowa, jest obarczony największą liczbą zaburzeń. Puchatek ma problemy z samooceną, która z kolei wynika z jego zaburzeń odżywiania. Przejmuje się tym, jak wygląda, ale nie jest w stanie odmówić sobie słoika miodu. Ponadto cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Często zapomina, co robił, rozprasza myśli i ma trudności ze skupieniem uwagi.

 


Lifestyle

5 trendów, które zostaną z nami w 2022 roku

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2022
fot. NeonShot/iStock

Moda stale się zmienia. Niektóre trendy potrafią przetrwać jednak znacznie dłużej niż jeden sezon? Oto kilka, które zostaną z nami w 2022 roku.

Spodnie o prostym kroju

Jednym z trendów, który jest popularny już od kilku sezonów i zapewne długo jeszcze z nami pozostanie są spodnie o prostym kroju. O ich popularności zadecydowała uniwersalność fasonu. Nadają się one dla osób o różnych sylwetkach, będą też elementem wielu stylizacji – tych casualowych oraz tych w stylu smart casual. Przede wszystkim chodzi o jeansy w szerokiej gamie kolorystycznej. Spodnie w tym kroju będą dobrze prezentować się w wersji z wystrzępionymi nogawkami. Takie wykończenie doda całej stylizacji luzu.

Sukienki w zwierzęce printy

W sklepach dostępnych jest wciąż wiele modeli sukienek w zwierzęce printy. W dalszym ciągu będziemy ze sobą łączyć wzory i nasycone kolory – nosić na przykład bordową „panterkę”. Zwierzęce printy to też popularny motyw piór. Sukienki z takim wzorem zyskują dodatkowo na zwiewności.

Zwierzęce printy charakteryzuje wyrazistość. Sprawiają one, że cała stylizacja zyskuje pazur. Warto dopasować do nich inne, monochromatyczne elementy – czarną marynarkę, złotą biżuterię, aby wzory nawzajem się nie „zagłuszały”.

Oversizowe marynarki

Trendem, który z męskich szaf „wywędrował” do kobiecej garderoby jest noszenie oversizeowych marynarek. Niejednokrotnie pozwalają one zastąpić płaszcz, dobrze układają się na różnych typach sylwetek. Świetnie wyglądają z kolarkami w stylizacjach typu athleisure. W takim zestawieniu sprawdzą się na przykład na spotkaniu towarzyskim.

Tego typu marynarki mogą być monochromatyczne, ale świetnie prezentują się też w wersjach bardzo wzorzystych, w kratę lub w pepitkę. Można je zestawić również na przykład z białą koszulą i jeansami lub z sukienką w kwiaty. Będą wtedy dobrym rozwiązaniem także w pracy, jeśli obowiązuje nas dresscode smart casual.

Mini torebki

Warte uwagi są też mini torebki. Trend ten wylansował na wybiegach Jacquemus, obecnie tego typu akcesoria są dostępne w wielu sieciówkach i butikach. Możemy zdecydować się na torebkę, która wygląda jak miniaturka większych modeli, albo na wersję, która szyta jest typowo pod telefon. Ta druga opcja stanowi etui na telefon z łańcuszkiem i miejscem na klucze czy kartę. Mini torebka jest może mało praktyczna, ale za to stanowi element, który zwraca uwagę. Idealnie też sprawdzi się w sytuacjach, gdy nie bardzo wiemy co zrobić z torebką, ale jej noszenie wydaje się niewygodne – na przykład na imprezie w klubie.

Długie eleganckie sukienki

Ostatni trend ma szansę na to, aby nigdy nie minąć. Mowa o długich, eleganckich sukienkach. Są one klasyczne, sprawiają, że cała stylizacja prezentuje się wyjątkowo odświętnie. Długa sukienka na wesele to w ciągu ostatnich kilku sezonów popularny wybór. Tego typu kreacje wybieramy często w wersji koronkowej lub z tiulem, który nadaje całości lekkości. Sukienki maxi sprawdzą się też na mniej formalnych przyjęciach, spotkaniach. Ta długość sprawia, że stylizacja zyskuje elegancki charakter. Warto wspomnieć, że sukienki okazjonalne prezentują się dobrze zarówno w wersji monochromatycznej jak i w bardziej wzorzystym wydaniu.

Wiele propozycji sukienek okazjonalnych i nie tylko znajdziesz na stronie laberie.pl

 


Zobacz także

Drogi tato, który nie płacisz alimentów! Skoro jesteś taki dobry w liczeniu, powiedz proszę, kiedy ostatni raz zapłaciłeś w aptece za leki dla twojego dziecka? List otwarty

„Muszę wcześnie wstać. Zaciągnę się zapachem kawy, obudzę dzieci i pójdę w swój dzień”. Czasami boję się, że upadnie. Zostanie tam ze swoim zamyśleniem i jakimś nieuchwytnym smutkiem.

Krótki film o tym, jak miłość nas zmienia. Obejrzyjcie koniecznie