Lifestyle

Co nas najbardziej stresuje w święta?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 grudnia 2016
Co nas najbardziej stresuje w święta?
Fot. iStock/fotostorm
 

To już potwierdzone. To, co odkryli psycholodzy, wiemy od dawna. Okres okołobożonarodzeniowy to jeden z najtrudniejszych, pod względem naszej wytrzymałości psychicznej, okresów w roku. 

Święta powinny być dla nas czasem odpoczynku, relacji i radości, tymczasem zdecydowana większość z nas odczuwa teraz wzmożony stres i dyskomfort psychiczny…  Idylliczne, świąteczne obrazki, przedstawiające szczęśliwych i uśmiechniętych członków rodziny, wkładamy więc między bajki i odkrywamy przed wami 11 najbardziej stresujących aspektów (zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców) tego okresu.

Co nas najbardziej stresuje w święta (kolejność odpowiada miejscu w rankingu):

1.Tłumy i kolejki w sklepach

2. Przybieranie na wadze

3. Długi i pożyczki (zaciągnięte na świąteczne przygotowania)

4. Zakup prezentów

5. Podróż (do domu rodzinnego, do krewnych)

6. Konieczność spotkania z niektórymi krewnymi albo teściami

7. Świąteczne piosenki (to zaskakujący punkt 🙂 )

8. Nieudane prezenty

9. Konieczność uczestniczenia w świątecznych imprezach (w pracy) i przygotowania do nich.

10. Konieczność bycia miłym i uprzejmym

11. Świąteczne porady – wszechobecne w tym okresie

A co was najbardziej stresuje w świętach? Znajdziecie coś „dla siebie” na tej liście?…


Źródło: prevention.com


Lifestyle

5 typów empatów. Do którego ty się zaliczasz?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 grudnia 2016
Fot. iStock / Vizerskaya
 

Empata, to osoba o wielkiej wrażliwości, która potrafi okazać serce zarówno w stosunku do ludzi, jak i przyrody. Nie pociągają jej ani okrutne filmy, ani nie godzą się z bezmyślnym czynieniem zła. Empaci wyróżniają się nie tylko wrażliwym sercem, ale uduchowieniem i głębszym postrzeganiem świata, także tego nienamacalnego. 

Ludzie wyjątkowo wrażliwi mają niezwykły dar, który stoi w opozycji do współczesnego stylu życia. Nie są nastawieni na konsumpcję, gromadzenie dóbr i zaspakajanie własnych potrzeb, wolą prowadzić spokojne i harmonijne życie. Patrzą w głąb innych osób i potrafią celnie odnieść się do tego, co czują inni i zrozumieć co przeżywają. Niestety minusem takiego stanu rzeczy jest także wyłapywanie emocji i nastrojów od innych osób, a te nie zawsze są pozytywne. Empata bierze więc na swoje barki ładunek emocjonalny, który dodatkowo go obciąża.

Ale być empatą nie oznacza w każdym przypadku posiadania tych samych cech. Ludzie mają różne charaktery, więc wyszczególniono typy empatów, do których łatwiej podporządkować indywidualne cechy osobowości.

5 typów empatii, którą możesz reprezentować

1. Empatia emocjonalna

To najbardziej powszechny typ empatii, którą cechuje się wiele osób. Empata emocjonalny otwarty jest na ludzi, ale źle się czuje w towarzystwie osób egocentrycznych, narcyzów, zazdrośników. Empata wyczuwa głęboko emocje drugiego człowieka i potrafi wczuć się w jego położenie, nie pozostając obojętnym na jego sytuację.

2. Empatia medyczna

Empatia medyczna jest jej specyficznym rodzajem, ponieważ odnosi się do sytuacji, w której empata potrafi wyczuć nie tyle stan emocjonalny, ile zdrowotny innej osoby. Silnie rozwinięta intuicja pozwala na wyczuwanie niebezpieczeństwa nawet u obcego człowieka. Jeśli dzieje się coś złego osobie bliskiej, może to wpływać na pojawienie się choroby u wrażliwego empaty. Empaci medyczni mogą pragnąć uzdrawiania chorych lub pracy związanej z pomaganiem innym.

3. Empatia intelektualna

Ten rodzaj empatii skupia się na wrażliwości na książki, wiedzę, proces poznawczy. Podczas zagłębiania się w świat nauki, empaci zapominają o otoczeniu i skupiają się na swoich odczuciach i emocjach towarzyszących poznaniu. Bez problemu wypracowują własną perspektywę i przekonanie o słuszności ich postaw, ale nie wchodzą z tego powodu w konflikty z innymi ludźmi.

4. Empatia przyrodnicza

Empata wyczuwa nastroje zwierząt, których cierpienie trudno mu znieść. Jest gotów udzielić natychmiastowej pomocy, a w wielu przypadkach nie chcąc przykładać ręki do krzywdzenia braci mniejszych, staje się zadeklarowanym wegetarianinem. Zwraca uwagę także na stan środowiska, włączając się w akcje ratowania zagrożonej przyrody. Zdecydowanie lepiej czuje się i wypoczywa na łonie natury niż w największych miejskich wygodach.

5. Empatia miejsc

Empata związany z tym rodzajem odczuwania, może łączyć szczególne emocje z danym miejscem, w którym czuje się wyjątkowo. Wiele z takich osób np. nie lubi używanych rzeczy, wyczuwając energię poprzednich właścicieli. Empata tego rodzaju może współodczuwać z danym miastem, obszarem czy krajem w sytuacjach dla niego szczególnych, zarówno tragicznych, jak i radosnych.

Wbrew pozorom, posiadanie cech empaty nie musi być przekleństwem. Wrażliwość może być darem, z którego skorzystasz ty i inne osoby, o ile będziesz świadoma możliwości, jakie ci ona daje i nie pozwolisz się wykorzystywać.


źródło: www.powerofpositivity.com


Lifestyle

Są takie rzeczy, które cieszą bardziej… Wzruszający i dający do myślenia film

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 grudnia 2016
Fot. Screen z Facebooka

Kampanii pod tytułem „kupuj mądre prezenty” powstało naprawdę wiele, ale tę reklamę firmy John Lewis, po prostu trzeba obejrzeć! 

Nie kupujcie nigdy rzeczy, nigdy. Zastanówcie się, czy wychodzicie ze sklepu z przedmiotem czy z „radością”.


Zobacz także

Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący...

Ups, ożeniłem się z własną matką! Jak złamać niebezpieczne wzorce z dzieciństwa?

Pigułka „dzień po” na receptę. Lekarze pomagają kobietom w dostępie do antykoncepcji awaryjnej

Kiedy słyszę: „Pieniądze nie są w życiu najważniejsze”, to ku*wica mnie strzela. Bo najczęściej mówią to ci, którzy tę kasę mają!