Lifestyle

Co nas najbardziej stresuje w święta?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 grudnia 2016
Co nas najbardziej stresuje w święta?
Fot. iStock/fotostorm
 

To już potwierdzone. To, co odkryli psycholodzy, wiemy od dawna. Okres okołobożonarodzeniowy to jeden z najtrudniejszych, pod względem naszej wytrzymałości psychicznej, okresów w roku. 

Święta powinny być dla nas czasem odpoczynku, relacji i radości, tymczasem zdecydowana większość z nas odczuwa teraz wzmożony stres i dyskomfort psychiczny…  Idylliczne, świąteczne obrazki, przedstawiające szczęśliwych i uśmiechniętych członków rodziny, wkładamy więc między bajki i odkrywamy przed wami 11 najbardziej stresujących aspektów (zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców) tego okresu.

Co nas najbardziej stresuje w święta (kolejność odpowiada miejscu w rankingu):

1.Tłumy i kolejki w sklepach

2. Przybieranie na wadze

3. Długi i pożyczki (zaciągnięte na świąteczne przygotowania)

4. Zakup prezentów

5. Podróż (do domu rodzinnego, do krewnych)

6. Konieczność spotkania z niektórymi krewnymi albo teściami

7. Świąteczne piosenki (to zaskakujący punkt 🙂 )

8. Nieudane prezenty

9. Konieczność uczestniczenia w świątecznych imprezach (w pracy) i przygotowania do nich.

10. Konieczność bycia miłym i uprzejmym

11. Świąteczne porady – wszechobecne w tym okresie

A co was najbardziej stresuje w świętach? Znajdziecie coś „dla siebie” na tej liście?…


Źródło: prevention.com


Lifestyle

5 typów empatów. Do którego ty się zaliczasz?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 grudnia 2016
Fot. iStock / Vizerskaya
 

Empata, to osoba o wielkiej wrażliwości, która potrafi okazać serce zarówno w stosunku do ludzi, jak i przyrody. Nie pociągają jej ani okrutne filmy, ani nie godzą się z bezmyślnym czynieniem zła. Empaci wyróżniają się nie tylko wrażliwym sercem, ale uduchowieniem i głębszym postrzeganiem świata, także tego nienamacalnego. 

Ludzie wyjątkowo wrażliwi mają niezwykły dar, który stoi w opozycji do współczesnego stylu życia. Nie są nastawieni na konsumpcję, gromadzenie dóbr i zaspakajanie własnych potrzeb, wolą prowadzić spokojne i harmonijne życie. Patrzą w głąb innych osób i potrafią celnie odnieść się do tego, co czują inni i zrozumieć co przeżywają. Niestety minusem takiego stanu rzeczy jest także wyłapywanie emocji i nastrojów od innych osób, a te nie zawsze są pozytywne. Empata bierze więc na swoje barki ładunek emocjonalny, który dodatkowo go obciąża.

Ale być empatą nie oznacza w każdym przypadku posiadania tych samych cech. Ludzie mają różne charaktery, więc wyszczególniono typy empatów, do których łatwiej podporządkować indywidualne cechy osobowości.

5 typów empatii, którą możesz reprezentować

1. Empatia emocjonalna

To najbardziej powszechny typ empatii, którą cechuje się wiele osób. Empata emocjonalny otwarty jest na ludzi, ale źle się czuje w towarzystwie osób egocentrycznych, narcyzów, zazdrośników. Empata wyczuwa głęboko emocje drugiego człowieka i potrafi wczuć się w jego położenie, nie pozostając obojętnym na jego sytuację.

2. Empatia medyczna

Empatia medyczna jest jej specyficznym rodzajem, ponieważ odnosi się do sytuacji, w której empata potrafi wyczuć nie tyle stan emocjonalny, ile zdrowotny innej osoby. Silnie rozwinięta intuicja pozwala na wyczuwanie niebezpieczeństwa nawet u obcego człowieka. Jeśli dzieje się coś złego osobie bliskiej, może to wpływać na pojawienie się choroby u wrażliwego empaty. Empaci medyczni mogą pragnąć uzdrawiania chorych lub pracy związanej z pomaganiem innym.

3. Empatia intelektualna

Ten rodzaj empatii skupia się na wrażliwości na książki, wiedzę, proces poznawczy. Podczas zagłębiania się w świat nauki, empaci zapominają o otoczeniu i skupiają się na swoich odczuciach i emocjach towarzyszących poznaniu. Bez problemu wypracowują własną perspektywę i przekonanie o słuszności ich postaw, ale nie wchodzą z tego powodu w konflikty z innymi ludźmi.

4. Empatia przyrodnicza

Empata wyczuwa nastroje zwierząt, których cierpienie trudno mu znieść. Jest gotów udzielić natychmiastowej pomocy, a w wielu przypadkach nie chcąc przykładać ręki do krzywdzenia braci mniejszych, staje się zadeklarowanym wegetarianinem. Zwraca uwagę także na stan środowiska, włączając się w akcje ratowania zagrożonej przyrody. Zdecydowanie lepiej czuje się i wypoczywa na łonie natury niż w największych miejskich wygodach.

5. Empatia miejsc

Empata związany z tym rodzajem odczuwania, może łączyć szczególne emocje z danym miejscem, w którym czuje się wyjątkowo. Wiele z takich osób np. nie lubi używanych rzeczy, wyczuwając energię poprzednich właścicieli. Empata tego rodzaju może współodczuwać z danym miastem, obszarem czy krajem w sytuacjach dla niego szczególnych, zarówno tragicznych, jak i radosnych.

Wbrew pozorom, posiadanie cech empaty nie musi być przekleństwem. Wrażliwość może być darem, z którego skorzystasz ty i inne osoby, o ile będziesz świadoma możliwości, jakie ci ona daje i nie pozwolisz się wykorzystywać.


źródło: www.powerofpositivity.comZobacz także

Słabo ściskasz dłoń na powitanie? Uważaj, to może być objaw groźnej choroby

„Mors, foka, gruba świnia – tak o sobie myślałam. Ale dałam sobie jeszcze jedną szansę”. O walce, jaką ze swoim ciałem toczy kobieta

Ten zapach za mną chodzi… Czyli, jak dobieramy się w pary?