Lifestyle

Chciałabym tylko godnie żyć, choroba mi na to nie pozwala. Dzisiaj to ja muszę prosić o pomoc

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 września 2016
Fot. Screen ze strony/ izabelaspilska.pl
 

Kiedyś sama pomagała, dziś o tę pomoc jest zmuszona prosić innych. Chce żyć godnie, ale godność odbiera jej choroba – dystrofia mięśniowa, czyli w skróćie zanik mięśni.

Izabela Spilska była położną, paradoksalnie, to kiedyś ona pomagała innym, witała na świecie nowe życie, nowego człowieka. Była świadkiem cudu narodzin. Czy można bardziej kochać życie, kiedy widzi się, jak mały człowiek na twoich rękach łapie swój pierwszy oddech?

Może dlatego pani Iza walczy. Walczy od wielu lat z chorobą, która niszczy jej życie, która chce jej odebrać radość życia. – Moje życie dzisiaj już kręci się wokół choroby. Myślę, co jeszcze mogę zrobić, by nie być całkowicie zależną od innych osób. Jak pozyskać środku na rehabilitację, jak zadbać o to, żeby móc funkcjonować każdego kolejnego dnia. Moim największym marzeniem zawsze był wyjazd do Afryki, by pomagać tam dzieciom. Choroba pokrzyżowała mi te plany – mówi pani Iza.

Paradoksalnie, to ona chciała pomagać, a dzisiaj o tę pomoc prosi innych. Musi prosić, bo jest wdową, samotną, której renta nie wystarcza na pokrycie kosztów rehabilitacji, rehabilitacji, która jest jedynym sposobem na to, by pani Iza mogła godnie żyć, żeby choroba nie odebrała jej godności.

– Kiedyś nie przyznawałam się do tego, że doskwiera mi samotność. Dzisiaj jest mi coraz trudniej, czasami chciałabym, żeby był przy mnie ktoś, z kim mogłabym porozmawiać, komu się wyżalić, tak po prostu, dla własnej ulgi wyrzucić z siebie ten ból, tę bezsilność i czasami bezradność. Niestety chorobą i z codziennością musze zmagać się sama.

Bywa tak, że wartościujemy życie. Kiedy o pomoc proszą rodzice małego dziecka z ogromnym wsparciem i poczuciem misji rzucamy się, by tę pomoc nieść. I słusznie. Jednak, gdy staje przed nami ktoś starszy, kto wiele już przeżył, ale przed kim także jeszcze wiele do odkrycia, zastanawiamy się, odwracamy wzrok, udajemy, że nie widzimy. Bo choroba dorosłych ludzi pokazuje nam, że nic nie trwa wiecznie, że wszystko, także nasze życie, kiedyś się skończy. Przecież my jesteśmy jeszcze młodzi, w najlepszym wieku, pełni sił, możliwości, chęci rozwoju. Pani Iza też tak o sobie myślała w wieku 30 lat, nim zdiagnozowano u niej chorobę. A później musiała zweryfikować swoje priorytety, poglądy.

Nie bójmy się, że niosąc pomoc dorosłym, samotnym ludziom ściągniemy na siebie jakieś fatum tej sytuacji, że dotkniemy sfery, o której nawet nie chcemy myśleć, która w naszym życiu nie ma prawa się pojawić. Pomagając takim ludziom, jak pani Iza pomyślmy, jakie to szczęście, że możemy żyć, tak jak chcemy, bez ograniczeń, na które nie mamy wpływu, bez poczucia bezradności, bez walki o godność. Pani Iza też chce tak żyć, choćby w niewielkim stopniu, ale też ma do tego prawo i ogromną wolę walki, ogromną chęć na to życie. Pomóżmy jej choć trochę odzyskać godność.

Jeśli chcecie pomóc, zajrzyjcie TUTAJ. Znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.


Lifestyle

Wiesz, co sprawia, że ludzie postrzegają innych, jako osoby sympatyczne? Sprawdź, z ilu tych cech korzystasz podświadomie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 września 2016
Fot. iStock / Petar Chernaev
 

To, jak odbierają nas inni, jest dla wielu osób kwestią bardzo istotną. Aktywnie funkcjonujemy w społeczeństwie, utrzymujemy relacje z wieloma osobami w rodzinie, wśród znajomych czy w pracy. Mało komu tak naprawdę nie zależy na opinii innych, bo to, jak jesteśmy postrzegani, często decyduje nie tylko o naszym samopoczuciu, ale powodzeniu w odnalezieniu się wśród innych ludzi. 

To jasne, że wolimy być postrzegane nie jako osoby marudne, mrukliwe czy kłótliwe, ale uśmiechnięte, komunikatywne i sympatyczne. Przy tej drugiej opcji łatwiej jest nie tylko utrzymywać znajomości, ale gdy zajdzie potrzeba, załatwić sprawę z pozytywnym skutkiem. W gronie życzliwych osób po prostu żyje się łatwiej.

Nie musisz stawać na głowie, by przekonać do siebie ludzi

Nie o to przecież chodzi, by robić coś na siłę i wbrew sobie. Ale gdy dotychczas nie miałaś zbyt wielu znajomych, a marzysz o zmianie i wyjściu do ludzi lub chcesz szybciej odnaleźć się w nowej pracy, sprawdź, co wpływa na postrzeganie nas przez innych. Może się okazać, że masz w sobie ogromny potencjał, tylko brak ci odwagi, by go w pełni wykorzystać lub chcesz odkryć w sobie to, co dopiero stanie się twoim atutem w kontaktach międzyludzkich.

10 zachowań, które decydują o postrzeganiu cię jako sympatycznej osoby

1. Bądź empatyczna

Empatia, to umiejętność wsłuchiwania się w to, co komunikuje o sobie drugi człowiek słowami, gestami, milczeniem. Odczuwanie empatii pozwala wczuć się i lepiej zrozumieć położenie czy działanie drugiego człowieka, a przez to odpowiednio reagować na jego potrzeby. Czasem, aby się porozumieć wystarczy gest, ale jeśli nie wykazujesz empatii koncentrując się np. tylko na sobie, nie dostrzeżesz, co ktoś chce ci przekazać.

2. Zauważaj dobre cechy u innych

Ludzie lubią być doceniani nie tylko za ich osiągnięcia i sukcesy. W przypływie gorszej passy, gdy dostrzegasz dobro w ludziach, bardziej skupiasz się na nim, niż na porażkach czy błędnych decyzjach, które mogły wiele namieszać w czyimś życiu. Skupiaj się na pozytywnych cechach innych ludzi, łatwiej będzie się im dzięki temu podbudować, więc poczują się docenieni przez ciebie.

3. Nie wynoś się ponad przeciętność

Nikt nie lubi snobów, więc jeśli z zamiłowaniem opowiadasz o sobie, swoim majątku czy wpływowych znajomych, każdemu słuchaczowi prędzej czy później wyjdzie to bokiem. Zamiast wzbudzić podziw, wzbudzisz niechęć. Jeśli w towarzystwie pozwolisz mówić innym, zapamiętają cię lepiej, niż gdybyś ciągle prowadziła rozmowę na własny temat, zachwalając swe umiejętności czy pasję na każdym kroku. Ludzie unikają osób przytłaczających własną osobą, nikt też nie szuka towarzystwa osób, które na każdym kroku go „dołują”.

4. Nie zajmuj się życiem innych

Nie rób tego nieproszona, a już na pewno nie słuchaj i nie powtarzaj plotek! To najgorsze zło, jakie można uczynić własnej osobie w relacjach z innymi. Gdy ktoś dowie się, że go obgadujesz, nie licz, że obronisz własne dobre imię. Ludzie trzymają się z dala od plociuchów, swoje tajemnice wolą powierzać zaufanym osobom.

5. Nie komplementuj na siłę

Ludzie podświadomie pamiętają, że ktoś powiedział coś miłego o nich. Osoby komplementowane są bardziej skłonne polubić tych, którzy mówią o nich miłe rzeczy. Tylko należy zachować umiar w dozowaniu pochwał, a już na pewno nie wolno wymyślać komplementów na siłę. Ludzie szybko wyczuwają fałsz i nikt nie weźmie za szczere i poważne to, co mówisz. Chwal u innych cechy, które traktujesz jako zalety, ale ich nie nadużywaj. Osoba, która będzie wysłuchiwać ciągle tego samego, może poczuć się skrępowana lub odbierze je jako podstęp.

6. Słuchaj uważnie

Gdy słuchasz innych ludzi i reagujesz na dawane przez nich sygnały, udowadniasz, że szanujesz rozmówcę. Okazujesz mu także, że jesteś uważny zarówno w stosunku do osoby, jak i jej przekazu. Okazuj zainteresowanie, potakuj, zadawaj pytania. Szanuj uczucia innych i ich zdanie, nie okazuj zniecierpliwienia, czy lekceważenia, zerkając co rusz na zegarek lub telefon.

7. Pozwalaj mówić

Nie przerywaj cudzych rozmów i nie zachowuj się, jakbyś wiedziała wszystko. Nie opowiadaj ciągle o sobie, stawiając siebie w centrum uwagi. Pamiętasz, że nie ty zawsze jesteś bohaterem rozmowy. Nie wcinaj się w każde zdanie, tym bardziej, jeśli dołączasz do dyskusji — nie znając wszystkich faktów, najpewniej wyciągniesz błędne wnioski, którymi nie warto się chwalić.

8. Nie zmieniaj otoczenia pod siebie

Nie narzucaj swojego zdania i światopoglądu, nie staraj się dopasować otoczenia do swoich wymogów. Każdy człowiek jest inny, więc staraj się polubić i zrozumieć innych takimi, jacy są. Jeśli druga osoba będzie wiedziała, że jest akceptowana i czuje się swobodnie, chętniej spędzi czas w twoim towarzystwie.

9. Bądź bezinteresowna

Jeśli widzisz, że ktoś ma kłopoty, zaoferuj pomoc. Niech druga osoba wie, że może na ciebie liczyć. Dziel się tym, czego masz w nadmiarze. Nie tylko oferowana bezinteresowna pomoc zazwyczaj przyjmowana jest z wdzięcznością, ale przede wszystkim poczujesz się lepiej jako człowiek.

10. Uśmiechaj się szczerze 

Gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy i uśmiechasz się, masz większą szansę zostać zapamiętanym. Przyjazne usposobienie i poczucie humoru rewelacyjnie przełamuje bariery. Otoczenie odbiera osoby uśmiechnięte (ale nie wyszczerzone na siłę) jako posiadające pogodne usposobienie i wzbudzające sympatię i zaufanie.


źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

Miłość – nie zawsze przychodzi, nie zawsze chce odejść. Akcja „Miłość to spotkania”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
8 września 2016
Fot. iStock / DragonImages

Podobno miłość pod względem biochemicznym nie różni się wiele od uczuć, jakie nam towarzyszą po zjedzeniu tabliczki czekolady. Miłość to chemia. Cała reszta to otoczka, którą sami sobie stwarzamy. Miłość w kulturze zachodu to coś, czym ludzie kierują się przy wyborze partnera na całe życie. Chcemy poczuć, że to jest właśnie to. Miłość nadaje sens naszemu życiu, ale czasami potrafi nieźle namieszać. Gdy rozum daje nam zielone światło, to serce ostatecznie decyduje, czy się otworzy na miłość czy nie. I dlatego właśnie miłość nie zawsze przychodzi, nie zawsze chce odejść…

#1 nie chce przyjść

Znaleźli się przez internet. Gdy szła na spotkanie, niewiele o nim wiedziała, ale była kompletnie wyluzowana. Nie oczekiwała niczego, nie obiecywała sobie zbyt wiele. Co ma być to będzie. Było jej w zasadzie wszystko jedno, bo choć zależało jej na związku i stabilności, była zmęczona tymi poszukiwaniami.

Od początku czuła się przy nim bardzo swobodnie. Zero udawania, zero ściemy. Była sobą.

Czuła, że jest panią sytuacji. On był zapatrzony w jej pewność siebie, której mu troszkę brakowało. To ona przejmowała inicjatywę. Z pierwszym pocałunkiem niewiele poczuła. Tak jakoś wyszło. Potem odczekała książkowe 3 dni, aż się odezwał. I zaczęli się spotykać. On dawał jej poczucie bezpieczeństwa, którego brakowało w poprzednich związkach. Ona pokazywała mu świat i wzmacniała jego charakter.

Było dobrze, było spokojnie, było przewidywalnie.

Co jakiś czas dochodziły do niej myśli, że to nie to, ale próbowała to w sobie zwalczyć, bo on na prawdę się o nią troszczył. Wspólne wyjazdy, święta, mieszkanie. Pokochała go, choć bez fajerwerków. Zależalo jej na nim, choć wciąż walczyła z wątpliwościami. Chciała z nim być, choć co jakiś czas jej myśli dryfowały w innych kierunkach. Czekała, bo wierzyła, że wielka miłość przyjdzie z czasem. Bo ich związek miał dobre fundamenty.

Starała się, ale miłość nie przyszła.

Odeszła, bo nie chciała dłużej oszukiwać ani siebie ani jego. Pragnęła, by był szczęśliwy, ale wiedziała, że jej uczucie jest za słabe, by dać mu wszystko. Za słabe, by samej być szczęśliwą. To niczyja wina. Po prostu miłość nie zawsze przychodzi…

#2 nie chce odejść

Poznali się na studiach. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. W zasadzie przez pierwsze dwa lata prawie go nie zauważała. Gdy po jakimś czasie przypadkiem na siebie wpadli, ledwo na niego spojrzała. Jak się później okazało, wpadła mu w oko. Nie szukała związku, bo po niedawnym rozstaniu dopiero co odzyskała swój kawałek życia. Czuła się dobrze sama ze sobą, ale wciąż rozważała, czy by się do niego nie odezwać. Dać szansę czemuś nowemu. Bo co jeśli straci szansę na miłość?

Rozum dał jej zielone światło.

Więc zagadała do niego na komunikatorze z logiem słoneczka. Okazało się, że jest zabawny i inteligentny. Postanowili się spotkać. Nie chciała się nakręcać, ale już od pierwszego momentu poczuła to coś. Od nieustającego uśmiechu bolały ją policzki. Zakochała się. W jego uśmiechu, oczach, głosie, poczuciu humoru, skrytej nieśmiałości, pasjach, wzroście. W NIM. Były motylki w brzuchu, rozmowy do późna w nocy, spotkania w każdej wolnej chwli, ból rozstań, tęsknota, nieustanne myślenie o nim.

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie czuła.

Nie liczyło się nic poza nim. Gdy zamieszkali razem, wydawało jej się, że nic się nie zmieni. Że w dalszym ciągu, będzie tęcza, jednorożce i jedzenie sobie z dziubków. Nie była przygotowana do życia. Nie była przygotowana do związku. Uzależniona od miłości coraz bardziej go osaczała. Zrezgnowała ze swoich pasji, przyjaciół i zajęć. Chciała być non stop z nim. Pojawiły się pierwsze kłótnie, łzy i pretensje. Nie umiała sobie z tym poradzić. Nie rozumiała życia we dwójkę. Wściekała się. Robiła sceny. Straciła grunt pod nogami.

Postanowiła odejść. Obwiniała go za wszystko, bo wewnętrzny chaos całkowicie pozbawił ją rozsądku. On próbował ją odzyskać, rozmawiać, ale ona całkowicie oddała się swojej złości. Szybko zaczęła się spotykać z kimś nowym, aby go ukarać i udowodnić, że bez niego jest jej lepiej, choć nieustannie za nim tęskniła.

Tak posypała się lawina wzajemnych zranień.

Oboje nie potrafili przerwać tego błędnego koła. Gdy on chciał, on nie chciała. Gdy ona zrozumiała, że chce go z powrotem, on stawał okoniem. W końcu postanowiła się od niego odciąć. Wylała na niego żółć, po czym zniknęła z jego życia. Uciekała od niego przez prawie 5 lat. Choć wmawała sobie, że to nie ma sensu, że trzeba iść dalej, nie potrafiła przestać o nim myśleć. Każdego faceta porównywała z nim, każdego próbowała przerobić na jego obraz. Nie wychodziło.

Dziś żałuje swojej niedojrzałości.

Zrozumiała na czym polega związek i gdyby wtedy miała tą mądrość co teraz, wszystko potoczyło by się inaczej. Nigdy nie przestała go kochać. Nigdy od czasu ich rozstania nie poczuła się szczęśliwa. Nigdy nie przestała czuć, że on jest miłością jej życia. Wszelkie próby zapomnienia o nim zawiodły. Kocha go miłością, która nie chce odejść…

Magda Gradowa
linia 2px

Akcja „Miłość to spotkania” ♥

Zadanie konkursowe: Prześlij do nas historię twojego wyjątkowego spotkania z drugim człowiekiem. Spotkania, które na zawsze zapadło w twojej pamięci i wpisuje się w hasło naszej akcji, że miłość to spotkania. To dzięki spotkaniom z drugim człowiekiem odkrywamy najpiękniejsze emocje i uczucia, doświadczamy silnych wzruszeń i wyciągamy lekcję na całe życie.

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „Miłość to spotkania”.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyłonimy 10 lauretów naszej akcji, którzy otrzymają następujące nagrody:

Nagrody:

3 x zestaw od marki AVENE

1) zestaw Xera Calm A.D baume, Xera Calm A.D  Olejek + woda termalna

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2) zestaw kosmetyków z linii PhysioLift (emulsja na dzień, balsam na noc oraz preparat pod oczy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3) zestaw Triacneal Expert, żel Cleanance do mycia, płyn micelarny Cleanane

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

AVENE NOWE LOGO 2016

1 x voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL*

f6e076_ec56b491f4584131a954dfc9ce8e4670

domz basensem głowne

Za najciekawszą i najpiękniej opowiedzianą historię spotkania: 1 x voucher r o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Od marki Gynauxil 3 x zestaw składający się z: Plusssz Kobieta, Witamina D3, Elektrolity, Magnez

Gynauxil

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw PROVAG składający się ze skórzanej kosmetyczki, żelu, emulsji i ręcznika do higieny intymnej

PR_08012016_bwizualizacja_provag_ręcznik

1 x piękna torba O bag viola

logo O bag 2016 (1)

obag viola

Fot. Materiały prasowe

Czas trwania akcji od 15 sierpnia 2016 roku do 15 września 2016 roku.

REGULAMIN AKCJI znajdziecie TUTAJ.


*Voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Szczegóły: Nagroda może zostać zrealizowana w ramach jednej rezerwacji, z terminem wyjazdu, którego koniec przypada najpóźniej na dzień 31.12.2017. Nagroda nie obejmuje nie wliczonych w cenę najmu kosztów dodatkowych oraz dojazdu na miejsce i nie podlega wymianie na ekwiwalent pieniężny.


Zobacz także

„Kiedyś też lubiłam, gdy noszono mnie na rękach. Ale teraz już tego nie chcę”. Pomóżmy, bo dobro wraca!

Kodeks zakazujący miłości, czyli premiera na DVD filmu „Łowca i Królowa Lodu”

Miałam aborcję, nie jestem morderczynią, egoistką, potworem. Jestem osobą odpowiedzialną, rozsądną i dobrą, przeżyłam swoje własne, osobiste piekło