Lifestyle

Chcesz schudnąć? Lepiej zostań singlem – potwierdzają naukowcy

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2018
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Zauważyliście, że kiedy wchodzicie w związek, wiążecie się z kimś na stałe lub chociaż na dłużej, to od razu przybywa wam kilka kilogramów?

On dotychczas wysportowany, ze smukłą sylwetką po kilku miesiącach stałego związku może pochwalić się brzuszkiem, a ona kilkoma kilogramami więcej? Okazuje się, że to naturalne. Stephanie Schoeppe przebadała ponad 15 tysięcy osób, wnioski jakie wyciągnęła jednoznacznie wskazują, że ci, którzy byli w szczęśliwych związkach ważyli średnio o 5,8 kilograma więcej niż single.

Może to wydać się trochę dziwne, bo to przecież w parach bardziej dbamy o to, co jemy. Rzadziej sięgamy po fast foody, częściej gotujemy w domu widząc dokładnie, co jemy. Zdaje się jednak, ze trochę mniej zaczynamy się ruszać, spędzamy czas wspólnie nie wychodząc już tak często, jak wcześniej, na ulubione zajęcia – fitness, siłownię, bieganie.

Autorka badań podkreśla, że różnica w wadze wynika także z tego, że kiedy jesteśmy w związku podświadomie wiemy, że nie musimy wyglądać aż tak atrakcyjnie i być szczupli, by przyciągnąć uwagę płci przeciwnej. W towarzystwie partnera czujemy się bardziej komfortowo, dlatego też sięgamy po więcej produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. A kiedy pojawiają się dzieci – zaczynamy podjadać po nich resztki jedzenia.

Oczywiście, nie namawiamy do tego, żeby aby schudnąć należy się rozstać, ale warto zwrócić uwagę na to, czy nie tyjemy zbytnio w związku, mając poczucie, że teraz już nikomu nie musimy się przesadnie podobać ani nikogo zdobywać.


źródło: Indy100

 


Lifestyle

Spodziewasz się dziecka? Musisz unikać tych osób! Mogą ci bardzo zaszkodzić

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
4 kwietnia 2018
Następny

Ciąża to naprawdę przedziwny stan. Szczególnie, jeśli to twoja pierwsza. Po pierwsze, twoje ciało diametralnie się zmienia, co może mieć różny wpływ na twoja psychikę i postrzeganie samej siebie. Po drugie, wraz z przyjściem dziecka na świat twoje życie wywraca się do góry nogami i już sama ta wizja może powodować nie pokój. Po trzecie, wokół ciebie przewija się się całe mnóstwo osób, które doradzają, zadają dziwne pytania, wymądrzają się i często niekorzystnie wpływają na twoją kondycję psychiczną. Od jakich ludzi najlepiej odseparować się w czasie ciąży? Och, lista może nie mieć końca!

„Rodziłam 73632 godzin i prawie umarłam”

Niektóre matki, gdy tylko zobaczą kobietę z brzuchem, natychmiast zaczynają wspominać swój poród. I nie, nie, nie są to urocze historyjki o mentalnym przejściu do innego wymiaru, ekscytacji, pierwszym krzyku dziecka. To są mrożące krew w żyłach historie, gdzie kobiety pękają na pół – od pleców aż do pępka, gdzie personel pastwi się i maltretuje ciężarną, ból jest tak silny, że błaga się o spotkanie z kostuchą, a dziecko rodzi się sine.

Nie, takie historie nie są ci teraz potrzebne. Owszem, pewnie jest w nich jakieś 80 proc. prawdy, ale to nienajlepszy moment, żeby o tym słuchać. Owszem, miej świadomość, że czasem jest NAPRAWDĘ CIĘŻKO (że tak to ujmę), ale nie twórz sobie w głowie dramatycznych scenariuszy.

„Poród w wodzie? Pani się urwała z choinki?”

Znajdź takiego lekarza, położna, którzy odpowiadają twoim potrzebom. Nie szukaj szarlatanów, ale osób, które potrafią realnie ocenić twoje szanse na taki poród, jaki sobie wymarzyłaś. Znajdź szpital, który spełnia twoje wymagania i opiekunów medycznych, z którymi potrafisz nawiązać dobry kontakt. Nie potrzebujesz teraz kogoś, kto cię krytukuje, wyśmiewa i wzbudza w tobie niepokój.

„Cesarka? Przecież to nie poród”

Uważaj na wszystkie osoby, które mówią ci jak masz urodzić i które traktują cię bez szacunku, jeśli będziesz rodzić inaczej, niż oni by chcieli. Jeśli wiesz, że czeka cię cesarskie cięcie, na pewno trafisz na pełne współczucia kobiety, które uświadomią cię, że po cc nie będziesz prawdziwą matką.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2018
Fot. iStock/Natali_Mis
Następny

Nerki są niezwykle istotnym narządem, którego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne dla naszego zdrowia i życia. Pełnią ważną funkcję w organizmie usuwając nadmiar wody oraz zbędne produkty przemiany materii z wytwarzanym przez siebie moczem. Odgrywają ogromną rolę w regulowaniu ciśnienia krwi, utrzymują prawidłową ilość wody w organizmie oraz stężeń elektrolitów, kwasów i zasad.

Nerki, których rozmiar można porównać do zaciśniętej dużej pięści, mają niezwykłe moce przerobowe — w ciągu doby przepływa w przybliżeniu 1400 litrów krwi, z czego około 200 litrów ulega filtracji.

Jednak mimo pełnienia przez nie tak ważnych funkcji, najczęściej przypominamy sobie o nich wtedy, kiedy zaczyna nas coś boleć. Choroby nerek rozwijają się po cichu, a konsekwencje braku leczenia są bardzo poważne.

10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami

1. Krew w moczu

Krew widoczna w moczu może być zarówno objawem zwykłego zapalenia pęcherza, a nawet nowotworu. Gdy nerki są uszkodzone, nie spełniają swoich zadań filtracyjnych i komórki krwi mogą przenikać do pęcherza, skąd wydalane są wraz z moczem.

2. Ból w jamie brzusznej

Ponieważ nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej, gdzie również znajdują się organy trawienne, trudno jest odróżnić ból nerek od innych bólów pochodzących np. z żołądka, a także kręgosłupa. Jeśli odczuwalny ból koncentruje się w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej, może świadczyć on o problemach z nerkami. Może pojawić się kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból, który pojawia się nagle i może się utrzymywać nawet kilka dni.

3. Zmiany w częstotliwości oddawania moczu

Zauważalne stają się zmiany w ilości oddawanego moczu. Może wystąpić zarówno bezmocz, czyli wydalanie mniej niż 100 ml moczu na dobę, skąpomocz, czyli rzadsze oddawanie moczu lub częstomocz, czyli nieprawidłowo częste oddawanie moczu. Może mieć miejsce także nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy, z częstością większą niż 1—2 razy, lub częściej niż zwykle.

4. Nudności lub wymioty

Wymioty mogą być objawem wystąpienia zespołu mocznicowego, występujący wtedy, gdy w ciele gromadzą się produkty przemiany materii, których chore lub uszkodzone nerki nie są w stanie wyeliminować. Nadmiar toksyn musi zostać usunięty z organizmu, co w tym przypadku dzieje się poprzez wymioty.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Orzeźwiające napoje na gorące dni – co pić gdy doskwiera upał?

Ja chcę się rozstać, ty powtarzasz jedynie: „O co ci właściwie chodzi?”. Nie wierzę, że można nie wiedzieć, kiedy się krzywdzi

Dorota Gardias: Nie miałam kompletnie apetytu, nie miałam siły, a najprostsza czynność była wyzwaniem