Lifestyle Psychologia

Chcesz rozpoznać narcyza? Zadaj mu jedno podstawowe pytanie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 czerwca 2018
fot. iStock/Kar-Tr
 

 

Nie chcemy w naszym życiu budować toksycznych relacji. Jednak często na naszej drodze spotykamy ludzi, którzy potrafią nas skrzywdzić, upokorzyć, zwłaszcza, gdy zupełnie nie jesteśmy na to przygotowani, gdy nie dostrzegamy pewnych sygnałów, które świadczą o trudnej osobowości drugiego człowieka. 

O narcyzmie dużo już napisano i powiedziano – toksyczny, z wydumanym ego, skupiony tylko na sobie, za nic mający dobro innych – liczy się on i jego wygoda przede wszystkim. Jest jednak bardzo sprytny, na początku relacji potrafi nas tak oczarować, że wpadamy w jego sidła i później trudno się nam z nich wyplątać. Jeśli macie za sobą takie doświadczenia, jeśli obawiacie się, że ktoś kogo spotykacie może być narcyzem – intuicja wam szepcze do ucha: „Uważaj”, to okazuje się, że wystarczy zadać jedno pytanie, by go zidentyfikować i ochronić siebie.

Otóż badacze z Ohio State są przekonani, że opracowali i przetestowali nową metodę identyfikacji narcystycznych osobowości. W serii 11 eksperymentów z udziałem ponad 2200 osób w różnym wieku badacze stwierdzili, że mogą rzetelnie zidentyfikować narcyzów pytając ich o jedną rzecz:

  • W jakim stopniu zgadzasz się z tym stwierdzeniem: „Jestem narcyzem”. (Uwaga: słowo „narcyz” oznacza egoistyczne, skupione na sobie i próżne).

Uczestnicy musieli ocenić się w skali od jednej (w ogóle nie jestem) do siedem (to zdanie mówi o mnie). Wydawałoby się, że nikt nie przyzna się do skłonności narcystycznych, a jednak. Wyniki pokazały, że odpowiedź na to pytanie była bardzo bliska kilku innym miarom narcyzmu, w tym powszechnie używanej inwentaryzacji osobowości narcystycznej (NPI).

Różnica polega na tym, że nowe badanie – które naukowcy nazywają „skalą narcyzmu pojedynczej rzeczy” (SINS) – składa się z jednego pytania, podczas gdy NPI ma ich aż 40.

Okazało się, że tylko prawdziwe osobowości narcystyczne są skłonne przyznać, że tak – są narcyzami, co więcej są z tego dumne. Co więcej – nie postrzegają narcyzmu jako czegoś negatywnego – wierzą, że są lepsi od innych ludzi i nie mają oporów, by mówić o tym publicznie. Jakie to proste prawda?

Eksperci zajmujący się badaniem SINS tłumaczyli, że zrozumienie narcyzmu jest istotne dla społeczeństwa, ponieważ ta osobowość silnie na ludzi oddziałuje. Na przykład narcystyczni ludzie mają niską empatię, a empatia jest jednym z kluczowych czynników motywujących do zachowań filantropijnych. Narcyzm jest szkodliwy dla innych, ponieważ ludzie, którzy myślą tylko o sobie i własnych interesach nie są zainteresowani pomaganiem. Uważają, że są świetni i niczego w sobie nie muszą zmieniać, to świat musi się dostosować do nich.

Odważylibyście się zadać komuś, kogo podejrzewacie o narcystyczną osobowość takie pytanie?


źródło: Psychocentral

 


Lifestyle Psychologia

4 testy obrazkowe, które powiedzą ci coś, czego o sobie nie wiedziałeś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 czerwca 2018
Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL
 

Przyjrzyj się poniższym obrazkom i odpowiedz na pytania, następnie przeczytaj interpretację.

1. Para czy delfiny?

2 Schody

Skoncentruj się na poniższym obrazku i daj szybką odpowiedź: Które schody wybierzesz aby pójść w górę, a które, żeby zejść?

Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL

Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL

3. Ziarenka kawy

Na tym obrazku ukryta jest głowa mężczyzny. Znajdź ją!

4. W którą stronę?

Czy widzisz dziewczynę obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?

Interpretacja:

1. Badania wykazały, że dzieci nie widzą tutaj pary, ponieważ nie mają takich obrazów w pamięci pierwotnej i zamiast tego widzą dziewięć delfinów. Jeśli potrzebujesz więcej niż 3 sekundy, aby zobaczyć delfiny, to znaczy, że masz jakiś problem natury seksualnej.

2. Większość osób, które widzą ten obrazek mówi, że wchodzi po schodach z lewej strony i schodzi po schodach z prawej. Na tę reakcję prawdopodobnie wpłynie „zachodni” sposób czytania od lewej do prawej. Ci, którzy czytają od prawej do lewej, na przykład Arabowie, mają tendencję do udzielania odwrotnej odpowiedzi.

3. Jeśli udało ci się znaleźć twarz w 3 sekundy, oznacza to, prawa część twojego mózgu jest bardziej rozwinięta niż u przeciętnej osoby. Jeśli znalazłeś ją po około 1 minucie, prawa półkula twojego mózgu jest rozwinięta tak, jak u przeciętniej osoby. Jeśli potrzebowałeś więcej niż minutę, aby znaleźć twarz, prawa część twojego mózgu działa wolniej.

4. Jeśli widzisz dziewczynę obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, oznacza to, że używasz częściej prawej półkuli mózgu. Prawa półkula reprezentuje ludzi o artystycznym zacięciu. Natomiast lewa półkula jest związana z racjonalizmem i ogólnie zorganizowanym myśleniem matematycznym. Jeśli widzisz oba kierunki obrotu, prawdopodobnie masz bardzo wysoki poziom IQ.


Na podstawie: www.learning-mind.com

 


Lifestyle Psychologia

Idealna pora dnia na picie kawy? Naukowcy podpowiadają, kiedy kawa daje nam największe korzyści

Redakcja
Redakcja
26 czerwca 2018
Fot. iStock/pixelfit

Wiele można przeczytać o szkodliwych właściwościach kawy, jednak jej picie niesie wiele korzyści dla naszego organizmu, oczywiście jeśli pijemy ją z głową.

Czy wiecie, że kawa:

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka do 20 procent;
  • zmniejsza ryzyko chorób serca o 5 procent;
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 30 procent;
  • zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona o 30 procent.

Kawa dostarcza naszemu organizmowi naturalne przeciwutleniacze, łagodzi stany zapalne i poprawia wydajność enzymów regulujących poziom insuliny i glukozy. Nic dziwnego, że osoby pijące kawę żyją dłużej niż ci, którzy jej nie piją. Gdzie jest haczyk? Otóż to, czy kawa nam szkodzi czy wspiera nasz organizm zależy od tego, o jakiej porze dnia ją pijemy.

Część mózgu nazywana jest jądrem nadnerchmatycznym (SCN), który kontroluje poziom kortyzolu (hormonu stresu), który, pobudza nas do działania, jego spadek powoduje, że czujemy się zmęczeni, śpiący, nieobecni. Podobnie działa na nas kofeina.

SCN uwalnia kortyzol zgodnie z rytmem okołodobowym – 24-godzinny cyklem, który jest nieco inny dla każdego. Na przykład ci, którzy wstają bardzo wcześnie w porównaniu z nocnymi sowami mają rytm przesunięty nawet o 12 godzin.

Według neurologa Stevena L. Millera, picie kawy, gdy nasz organizm uwalania dużo kortyzolu ogranicza jego pozytywne skutki. Innymi słowy: kawa + kortyzol = dodatkowy stres (który jest szkodliwy dla zdrowia).

Natomiast,  jeśli pijesz kawę, gdy poziom kortyzolu jest niski, wyrównuje się twój nastrój i poziom energii.

Dla przeciętnej osoby, tj. kogoś, kto wstaje około 6:30 rano poziom kortyzolu osiąga maksimum między:

  • 8:00 a 9:00 rano,
  • 12:00 a 13:00
  • 17:30 a 18:30

Jeśli wstajesz dwie godziny wcześniej przesuwasz te pory dnia o dwie godziny do tyłu, jeśli później zaczynasz dzień – dodajesz tyle godzin, o ile dłużej śpisz.  Poziom kortyzolu zaczyna rosnąć w momencie wstania z łóżka, dlatego, jeśli pijesz pierwszą kawę na śniadanie lub w drodze  do pracy, zwiększasz niepotrzebnie swój stres. Podobnie, gdy wypijasz kawę w południe – ograniczasz działanie kortyzolu. Tak naprawdę idealną porą do picia kawy dla przeciętnego człowieka, który wstaje około 6:30 jest czas między 9:30 a 11:30.

I co wy na to? O której godzinie wypijacie pierwszą kawę?


źródło: inc.com

 


Zobacz także

Jak mądrze wspierać siebie? Zacznij od dawania sobie tego, czego oczekujesz od innych

Regulamin konkursu „Kreatywnie od kołyski”

Każdy podejmuje czasem złe decyzje. Poznaj 3 powody, dla których robimy to celowo