Lifestyle

Budzisz się rano i przeraża Cię myśl o kolejnym dniu. Wszystko się rozsypuje, nie wiesz, jak poradzić sobie z trudnościami. Co robić?

Redakcja
Redakcja
15 września 2021
fot. Goodboy Picture Company/iStock
 

To, od czego musisz zacząć – to wsłuchanie się w siebie i swoje potrzeby. Jeśli zadasz sobie parę ważnych pytań i znajdziesz na nie odpowiedzi, sprawniej zaczniesz porządkować swój świat. Mogą Ci w tym pomóc „Inspirujące myśli – klucze do siebie”, które zebrał w siedem tomów Irek Gralik, inspirator rozwoju osobistego i autor książek, który już od lat pisze z potrzeby podzielenia się z innymi tym, do czego sam doszedł w związku ze swoimi życiowymi doświadczeniami.

Jego inspirujące myśli to swoiste drogowskazy do tego, jak komunikować się ze sobą i ze światem. Posegregowane w rozdziały porządkują nasze umysły, ucząc rozmowy z samym sobą i zgłębiając sztukę wsłuchiwania się w siebie. Inspirujące myśli – klucze do siebie służą pobudzeniu, wyjaśnieniu, naprowadzeniu i podsunięciu – wyjaśnia Irek Gralik we wstępie do przewodnika.

Odpowiedzi zawsze przychodzą, ale wówczas, jeśli zadajesz pytania. Bez pytań o cel i istotę życia, jest się niesionym przez jego silny nurt, w wiele miejsc. Warto więc pytać siebie i nie bać się usłyszeć odpowiedzi, bo życie w zgodzie ze sobą jest właśnie kluczem do życiowego sukcesu i furtką do pokonywania przeciwności.

Czy słuchanie siebie jest trudne?

Słuchanie siebie jest właściwie czymś naturalnym, wszyscy w jakimś stopniu słuchamy siebie – na pewno w najprostszych rzeczach, takich jak np. to, co mamy ochotę zjeść – w tym przypadku sygnał  „z ciała” przychodzi natychmiast – od razu wiemy, czy dany smak nam odpowiada, czy nie. W przypadku spraw bardziej złożonych sprawa się jednak komplikuje, gdyż często zapominamy
o swoim wewnętrznym głosie, szczególnie, jeśli przytłacza nas presja otoczenia. Łatwo jest wówczas wpaść w pułapkę myślenia, że to głos innych jest najważniejszy. Harmider ziemskich wydarzeń i zaangażowanie w codzienne zajęcia zakłócają przynoszone informacje – przyznaje autor. I to bywa trudne, bo za bardzo ulegamy naszym i innych wyobrażeniom o tym, jak powinno to nasze życie wyglądać. Na ogół dostajemy od losu po uszach i jesteśmy zmuszeni do weryfikacji pierwotnej wizji oraz zaakceptowania zupełnie innego scenariusza. Przeciwności losu mogą przebierać najróżniejsze formy a przezwyciężanie ich jest ciągłym i codziennym wyzwaniem. Ważne jest jednak to, że próbujesz mierzyć się z codziennością w zgodzie ze sobą – motywuje Gralik.\

Wynieś jak najwięcej z każdego doświadczenia. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć celu, zabaw się w prywatnego detektywa, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak. Pokochaj siebie, nawet z porażkami i zdobywaj kolejne „Klucze do Siebie”, bo siła jest właśnie w Tobie!

Od czego zacząć?

Akceptacja i zrozumienie – oto słowa-klucze, od których, zdaniem Irka Gralika, należy zacząć wsłuchiwanie się w siebie. Żeby pokonywać przeciwności, musimy nauczyć się siebie rozumieć, zacząć żyć w zgodzie ze swoimi zaletami i wadami – – mówi autor. Nie atakuj siebie – szczęście jest w Tobie. Zamiast uciekać, stawiaj czoła przeciwnościom! Zrozum, że życie człowieka składa się z lepszych i gorszych momentów – to aksjomat. A skoro tak jest – musimy nauczyć się odpowiedniego dystansu do tego, co się zdarza i sprawdzania, co dana sytuacja nam robi, jakie wywołuje w nas uczucia i do czego prowadzi. Naukę akceptacji warto zacząć od siebie. „Zacznij od siebie, jeśli potrafisz zaakceptować siebie – łatwiej pójdzie Ci z wybaczeniem.

Trudne czasy przyspieszają zadawanie pytań

To co przeżywamy, z całą pewnością nas wzbogaca – jest przekonany Irek Gralik. Doświadczenia, które gromadzimy każdego dnia tworzą nas i zmieniają, a te trudne – mają szczególny wpływ na to, kim się stajemy. To takie nasze blizny Indianina – każda bruzda cos oznacza i każda może przybliżać nas do życiowej mądrości – oczywiście pod warunkiem, że nie załamiemy się ciężarem trudnych czasów.

Warto więc przyglądać się swojemu życiu, analizować własne potrzeby i emocje oraz nieustannie poszukiwać kluczy do tego, by łatwiej było żyć. Nikt tego za nas nie zrobi, choć na pewno warto skorzystać z podpowiedzi osób, które tak jak Irek Gralik – chcą dzielić się swoimi przemyśleniami. Każdą myśl Irka można z łatwością dostosować do swojego życia, każda może wskazać jakiś kierunek i uporządkować chaos umysłu. Wsłuchiwanie się w siebie pomaga. To przecież sami ze sobą przebywamy 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – stwierdza autor „Inspirujących myśli – kluczy do siebie”. I to tylko my sami możemy mieć ostateczny wpływ na wszelkie decyzje, jakie podejmujemy w związku z danym nam tutaj na ziemi czasem. Warto sobie uświadomić, że zamiast ten czas zmarnować, lepiej pójść mądrą i sensowną drogą i poczuć satysfakcję z tego, co robimy. A do tego nie poddać się, jeśli się potkniemy! Liczy się, ile razy powstaniemy.


Ireneusz Gralik jest autorem opowiadań i powieści, inspiratorem rozwoju osobistego. Napisał m.in. „Inspirujące myśli – klucze do siebie”, „Inspirujące opowiadania”, „Słuchajcie siebie”, „Jabłka i kwiaty” oraz „Braci”. Wieloletni ekspert w zakresie budowania i utrzymywania długoterminowych relacji z ludźmi. Zawsze optymista. Namawia do pilnowania własnych myśli
i nieunikania rozmów zwłaszcza tych, które wydają się „trudne”. Jest zdania, że każda rozmowa rozwija, trudniejsza jeszcze bardziej. Jego motto brzmi: „W zdrowym ciele zdrowa myśl”. Przyszedł czas na ODWAGĘ!

„Inspirujące myśli – klucze do siebie” to siedem tomów 560 myśli-kluczy, zebranych w rozdziały, m.in.: „Akceptacja”, „Zrozumienie”, „Dzieci”, „Umysł”, „Moc”. „Nowy czas”, „Tworzenie życia”, „Praca nad sobą”, „Strachy, lęki”,
„Po rozwodzie”, „Realizacja siebie”, „Podróże w czasie” i wiele innych. Klucze służą pobudzeniu, wyjaśnieniu, naprowadzeniu oraz podsunięciu, pomysłu lub podpowiedzi osobom je czytającym. Powstają, kiedy rano piszę kolejne teksty. Niektóre, ale zdecydowana mniejszość została powołana do życia, w trakcie toczącego się dnia. W nich zawarta jest wiedza. Posiadają siłę, aby otworzyć Twoje, do tej pory szczelnie zamknięte wrota zrozumienia. To wystarcza, abyś ruszył z miejsca. To, co latami było dla Ciebie niedostępne, po ich przeczytaniu, uruchamia się samoczynnie. Wprowadza w Twoim życiu ciąg zdarzeń. Teraz w odróżnieniu od dotychczasowych przypadków, wejdziesz w te doświadczenia bez obaw i świadomie. Rozwiązania są konstruktywne, ponieważ nareszcie zaczynasz zadawać je sobie, a nie innym. Życzę każdemu, aby odnalazł
w nich to, czego poszukuje.

www.gralik.pl


Lifestyle

Siniaki bywają nie tylko mało estetyczną „ozdobą” na ciele. Kiedy ich obecność powinna skłonić do wizyty u lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 września 2021
siniaki - przyczyny, choroby
Fot. iStock
 

Siniaki na ciele są częstym zjawiskiem, szczególnie u osób w podeszłym wieku oraz u dzieci, które często się przewracają i są bardziej narażone na urazy np. podczas szaleństw podczas zabawy czy uprawiania sportu. Podatność na siniaki może być także objawem alarmującym, szczególnie gdy zaczynają pojawiać się znikąd. O czym mogą świadczyć siniaki i kiedy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty?

Czym są siniaki?

Krwawe wylewy podskórne określamy mianem siniaków. Siniaki tworzą się, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Sińce na ciele zwykle są efektem mocnego uderzenia, ucisku, co jest sytuacją normalną. W miejscu urazu pojawia się ból, skóra staje się ciemnoczerwona, a z upływem czasu ich kolor ulega zmianie, co wiąże się z przemianami zachodzącymi w hemoglobinie wytrąconej z układu krwionośnego. Zdarza się jednak, że przyczyna powstawania uciążliwych siniaków jest inna, niż uraz i wtedy konieczne jest bliższe przyjrzenie się zdrowiu.

siniaki - przyczyny, choroby

Fot. iStock/Siniaki

Siniaki — przyczyny tworzenia się krwistych wybroczyn pod skórą

Zwyczajną przyczyną tworzenia się siniaków jest uraz np. po upadku z roweru, w trakcie uprawiania sportu (uderzenie piłką, kopniak, zadany cios), czy wypadku. Zazwyczaj im bardziej jest on rozległy, tym większe ślady po sobie zastawia uszkodzenie. Tendencje do wychodzenia siniaków mogą też wynikać z wrodzonych tendencji do nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. U kobiet siniaki częściej pojawiają się podczas miesiączki, przez wpływ hormonów w tym czasie na kruchość naczynek krwionośnych.

Najczęściej siniaki nie są powodem do zmartwień, ale sytuacja, w której wyskakują na ciele bez widocznego powodu, powinna skłonić do poszukiwania przyczyny ich pojawiania się. Mogą być jednakowo objawem charakterystycznym istniejącej choroby lub niedoboru, jak jedynie objawem towarzyszącym

Na jakie choroby/zaburzenia mogą wskazywać siniaki?

Niedobór witamin a siniaki

Mimo iż zazwyczaj dieta dorosłych osób jest urozmaicona i do niedoboru witamin wcale nie dochodzi zbyt często, to jednak bywa to przyczyną pojawiania się siniaków. Jedną z nich może być niedobór witaminy C. W jej wyniku dochodzi do upośledzenia prawidłowej syntezy kolagenu. Na skutek tego nowo powstające włókna mają nieprawidłową strukturę i są mniej odporne na uszkodzenia. Innym powodem bywa niedobór witaminy K. W jego wyniku zmniejsza się aktywność czynników zespołu protrombiny, co przekłada się na tendencję do tworzenia się siniaków. Niedobór witaminy B12, oraz (rzadziej) żelaza może powodować anemię. W jej przebiegu dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, co powoduje zaburzenia krzepliwości i częstsze wykwitanie siniaków przy nawet lekkim urazie.

Stosowanie leków 

Także stosowanie leków może mieć wpływ na tworzenie się siniaków. Najczęściej jest to skutek przyjmowania kortykosteroidów w terapiach przeciwzapalnych lub przeciwalergicznych. Wpływać na siniaki może także stosowanie leków rozrzedzających krew, takich jak heparyna lub warfaryna. Także leki dostępne bez recepty (aspiryna, ibuprofen) mogą skutkować zwiększeniem podatności na siniaki.

siniaki

Fot. iStock

Siniaki a skazy krwotoczne

Jeśli do tworzenia się wybroczyn dochodzi po lekkim urazie, a nawet bez wyraźnej przyczyny, może to wskazywać na istnienie skazy krwotocznej. Mogą ją powodować niedobory czynników krzepnięcia krwi, wadliwe funkcjonowanie płytek krwi lub ścian naczyń krwionośnych. U dzieci taką sytuację obserwuje się głównie przy zespole Henocha i Schonleina. Typem skazy krwotocznej uwarunkowanej genetycznie są hemofilia, w której występują niedobory czynników krzepnięcia, oraz choroba von Willebranda, w której siniaki tworzą się z braku we krwi czynnika odpowiadającego za zlepianie się płytek krwi.

Choroby układu krwiotwórczego 

Siniaki mogą być także objawem towarzyszącym chorobom takim jak:

  • białaczki;
  • nowotwory limfoproliferacyjne — chłoniaki nieziarnicze, które wywodzą się z nieprawidłowych limfocytów (komórki odpornościowe);
  • zespoły mielodysplastyczne — choroby, w których dochodzi do zmniejszenia ilość czerwonych krwinek, białych krwinek i/lub płytek krwi we krwi obwodowej, z powodu ich nieprawidłowego tworzenia się w szpiku kostnym.

Zakażenie wirusowe

Zmniejszenie liczby płytek krwi i tendencje do tworzenia się krwistych wybroczyn można zauważyć podczas zakażeń wirusowych, takich jak: różyczka, cytomegalia, mononukleoza zakaźna.

Choroby wątroby a skłonność do siniaków

Ponieważ w wątrobie dochodzi do wytwarzania wielu istotnych czynników krzepnięcia krwi, jej choroby, w tym zaawansowana niewydolność, mogą zwiększać tendencję do pojawiania się licznych siniaków na ciele, szczególnie na nogach.

Nadużywanie alkoholu

Nadużywanie alkoholu także zwiększa tendencję do powstawania krwistych wybroczyn. Spożywanie alkoholu, który jest toksyczny dla szpiku kostnego, wpływa na upośledzenie wytwarzania płytek krwi. Powoduje również niedobór kwasu foliowego, co może zaburzać krzepliwość.

Podeszły wiek a siniaki

Szczególną tendencję do pojawiania się siniaków na ciele można zaobserwować u osób w podeszłym wieku. Często dotyczy ich kruchość naczyń krwionośnych, która spowodowana jest z postępującym z wiekiem zwyrodnieniem włókien kolagenu i elastyny.

siniaki - przyczyny, choroby

Fot. iStock/siniaki

Siniaki — jak pozbyć się nieestetycznych zmian?

Świeżo nabity siniak musi mieć czas, aby się wchłonął. Proces ten zajmuje średnio ok. tygodnia. Można go nieco przyspieszyć  dzięki zastosowaniu zimnego okładu, który obkurcza naczynka krwionośne i ogranicza zasięg podskórnego wylewu krwi. Zimne okłady można stosować przez 1-2 dni od urazu, a następnie zastąpić ciepłymi okładami, które przyśpieszą wchłanianie siniaka. Na siniaki można pomocniczo stosować preparaty zawierające wyciąg z arniki górskiej lub kasztanowca.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku, gdy siniaki pojawiają się często, szczególnie bez wyraźnej przyczyny, lub są rozległe, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednią diagnostykę, która wyjaśni sytuację zdrowotną pacjenta.


źródło:  pulsmedycyny.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

 


Lifestyle

Stylizacje z jesiennymi botkami

Redakcja
Redakcja
15 września 2021

Botki to buty idealnie uzupełniające codzienne jesienne stylizacje. Takie buty można zestawiać ze spodniami, sukienkami i spódnicami, a także łączyć z płaszczami, kurtkami i kardiganami. Botki na płaskiej podeszwie świetnie sprawdzą się z miejskimi outfitami, a te na obcasie z lookami biznesowymi, biurowymi i biznesowymi.

Botki na płaskiej podeszwie – najlepsze na spacery

Botki na płaskiej podeszwie najlepiej uzupełniają typowo miejskie stylizacje, na przykład na dłuższe spacery lub chodzenie po sklepach. Dobrze wybrać botki zapewniające komfort termiczny, wykonane z trwałego i wytrzymałego materiału. Przykładowe stylizacje z botkami na płaskiej podeszwie to:

  1. Zamszowe botki zestawione z sukienką w stylu boho, wzorzystymi rajstopami oraz wygodnym swetrem. Na taki ubiór można zarzucić miękki płaszcz lub włożyć skórzaną kurtkę. Ta druga opcja dobrze sprawdzi się na cieplejszy dzień. Do całości outfitu warto wybrać ciekawe dodatki, na przykład zamszowy kapelusz lub lekki kaszkiet, a także chustę lub szalik.
  2. Wygodne płaskie botki, wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej, będą dobrze wyglądać w zestawieniu z jeansami rurkami oraz ciepłym swetrem. Do tego wełniany płaszcz, czapka, szalik i rękawiczki – stylizacja na chłodny jesienny dzień już gotowa.
  3. Płaskie botki świetnie sprawdzą się także w stylizacjach z prostymi jeansami kurtką w kratę.

Botki na obcasie – doskonałe na spotkania ze znajomymi

Botki na obcasie doskonale sprawdzą się na spotkania ze znajomymi oraz wyjścia do pracy lub na uczelnię. Oczywiście panie mogą wybierać między różnymi rodzajami obcasów. Szeroki wybór różnych modeli damskich można znaleźć w sklepach CCC. To właśnie tam znajduje się szeroki asortyment wygodnego i stylowego obuwia. Botki jesienne na obcasie można łączyć z różnymi częściami garderoby, a oto przykładowe stylizacje:

  1. Botki na słupku to niezwykle wygodna alternatywa dla szpilek, ale także dla obuwia na płaskiej podeszwie. Ciekawą propozycją jest zestawienie botków na słupku, z cygaretkami, elegancką bluzką i płaszczem do kolan. W ten sposób powstanie świetny outfit do pracy.
  2. Botki na koturnie można połączyć z plisowaną spódnicą, oversizowym swetrem oraz płaszczem lub kurtką. Całość stylizacji dopełnią dodatki, na przykład kapelusz i skórzana torebka.
  3. Botki na platformie bardzo dobrze wyglądają w zestawieniach z jeansami, ale można je także połączyć ze skórzanymi spodniami lub elegancką sukienką.

Sprawdź także blog CCC i poczytaj o tym, jakie buty dla siebie wybrać i z czym je zestawiać.

Botki na szpilce – idealne na spotkania biznesowe

Botki na szpilce to buty, które mogą być idealne na ważne spotkania biznesowe, wyjścia na konferencje, a także niektóre spotkania towarzyskie. Botki na szpilce świetnie wyglądają w połączeniu z cygaretkami, spodniami typu dzwony, a także eleganckimi sukienkami i spódnicami. Do takiego obuwia dobrze sprawdzą się wełniane płaszcze, a także kaszmirowe swetry. Warto dodać, że najbardziej eleganckie są czarne botki na szpilce, przy czym sam obcas wcale nie musi mieć takiej barwy jak reszta obuwia. Doskonale sprawdzą się szpilki złote lub srebrne, które nadadzą charakteru stylizacji, a dodatkowo mogą świetnie prezentować się z biżuterią. Oczywiście botki na szpilce można także wkładać na inne okazje, jednak warto pamiętać o tym, że wiele modeli nie jest ocieplanych, dlatego będą odpowiedniejsze na cieplejsze dni jesienne.

Artykuł partnera


Zobacz także

Miał być księciem z bajki, mógł być kimkolwiek. Oszust matrymonialny da ci złudzenie miłości, które kosztuje drogo

Chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie?  To prostsze niż ci się wydaje

„Później, mam teraz panią z gwałtem”. Szokujące przesłuchanie kobiety, która została zgwałcona