Lifestyle

Biograficzny film o księżnej Dianie już w listopadzie. W roli głównej Kristen Stewart

Redakcja
Redakcja
27 sierpnia 2021
 

Dokładnie za rok, 31 sierpnia, minie 25 lat od tragicznej śmierci księżnej Diany. Czy można sobie wyobrazić lepszą datę na premierę filmu o niej? Wydawać się mogło, że nie. Tymczasem twórcy ogłosili właśnie, że obraz trafi do kin już 5 listopada tego roku. Wyreżyserowany przez Pablo Larraina film „Spencer” po raz pierwszy pokazany zostanie podczas festiwalu filmowego w Wenecji we wrześniu.

W roli księżnej Diany w filmie „Spencer” zobaczymy Kristen Stewart, aktorkę znaną m.in. z hitowej serii „Zmierzch”. Serwisy filmowe już typują ją na kolejną laureatkę Oscara. Scenariusz filmu napisał Steven Knigh, znany ze świetnego serialu „Peaky Blinders”. Nie będzie to typowa biografia. Akcja filmu toczyć się będzie w okolicach Bożego Narodzenia 1991 roku. To czas, w którym Diana podjęła decyzję o zakończeniu małżeństwa z księciem Karolem.

Obok Kristen Stewart w filmie „Spencer” wystąpili też m.in. Jack Farthing jako książę Karol, Olga Hellsing jako Sarah Ferguson, Amy Manson jako Anne Boleyn, Niklas Kohrt jako książę Andrzej oraz Jack Nielen jako książę William. W filmie zobaczymy również Timothy Spalla, Seana Harrisa, Sally Hawkins i Richarda Sammela – nie wiadomo jeszcze o jakich postaciach mowa w ich przypadku.

Listopadowa data premiery filmu Pablo Larraina oznacza, że jego autorzy celują w zbliżający się sezon oscarowy. Fanów szczególnie ciekawi, jak w roli księżnej Diany wypadnie Kristen Stewart. Nie jest to bowiem jedyny film o Dianie Spencer, jaki zobaczymy w najbliższym czasie. Wielkimi krokami zbliża się premiera piątego sezonu serialu „The Crown”, a w nim w roli Diany wystąpi Elizabeth Debicki. Również piąty sezon popularnego serialu przywoła te przełomowe wydarzenia w życiu Windsorów, które miały mieć miejsce w Sandringham, podczas świąt w 1991 r. O tym, że szykuje się ostra rywalizacja świadczy choćby fakt, że premierę filmu ze Stewart ogłoszono w tym samym czasie co pierwsze zdjęcia Diany z „The Crown”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Spencer (@spencer_movie)


Lifestyle

Zespół niespokojnych nóg – jego objawy utrudniają sen i pozbawiają energii. Kto jest narażony na to zaburzenie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 sierpnia 2021
Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie
 

Zespół niespokojnych nóg to dolegliwość, która potrafi uprzykrzyć życie. Dokuczliwe mimowolne ruchy kończyn utrudniają sen nie tylko osobie chorej, ale także śpiącej obok. Nagłe ruchy, kopniaki i konieczność rozmasowania nóg lub wręcz wstania z łóżka powodują, że osoba cierpiąca na niego jest w ciągu dnia zmęczona i pozbawiona energii. Kto jest szczególnie narażony na zespół niespokojnych nóg i po czym można rozpoznać to zaburzenie?

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome – RLS) to dolegliwość, która pojawia się w chwili odpoczynku, np. podczas leżenia w łóżku lub siedzenia w fotelu. W czasie bezruchu pojawiają się nieprzyjemne odczucia w kończynach, które zmuszają do poruszania nogami lub ich rozmasowania, co łagodzi przykre objawy. Niedługo później mimowolne ruchy powracają w ten sam dokuczliwy sposób. W nasilonych przypadkach zaburzenia osoba nią dotknięta musi wstać i przejść się nieco, by dolegliwość zelżała.

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/RLS

Kto jest narażony na wystąpienie zespołu niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg dotyka 5–8% w populacji osób dorosłych. Najczęściej stwierdza się go u osób starszych, cierpiących na niedokrwistość z niedoboru żelaza, osób z niewydolnością nerek, oraz kobiet w ciąży.

Pierwsze objawy zespołu niespokojnych nóg, niezwiązanych z różnymi chorobami, najczęściej występują około 20. roku życia. Zaburzenie to pojawić się może w każdym wieku u osób dorosłych, a im wiek bardziej zaawansowany, zwykle też bardziej nasilone są objawy. Z powodu zespołu niespokojnych nóg lekarzy najczęściej odwiedzają osoby po 50. roku życia.

Zespół niespokojnych nóg — przyczyny problemu 

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg, który nie wynika z istnienia innych chorób, nie do końca są jasne.

Aż w połowie przypadków  wiąże się z innymi zaburzeniami, stosowanymi lekami i przyjmowanymi substancjami. Do najczęściej występujących przyczyn zespołu niespokojnych nóg zaliczamy:

 • niedobór magnezu;
 • niewydolność nerek,
 • polineuropatie;
 • niedobór żelaza i związana z nim niedokrwistość (często u kobiet ciężarnych);
 • farmakoterapia — leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (szczególnie leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne i normotymiczne);
 • nadużywanie alkoholu, nikotyny i kofeiny.

W postaciach idiopatycznych zespołu niespokojnych nóg (niezwiązanych z chorobami) w wielu przypadkach stwierdza się dodatni wywiad rodzinny.

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/RLS

Zespół niespokojnych nóg — objawy 

Zespól niespokojnych nóg powoduje objawy, które bywają bardzo dokuczliwe i często utrudniają lub wręcz uniemożliwiają nocny odpoczynek. Charakterystycznym objawem zespołu niespokojnych nóg są okresowe ruchy kończyn, określane mianem kopania przez sen. Skarży się na nie ponad 90% osób cierpiących na RLS. Mimowolne regularne ruchy powtarzają się w seriach (po 4 i więcej), zazwyczaj dotyczą one nóg. U chorych występuje wyprost palucha i grzbietowego zgięcia stopy, często z towarzyszącym zgięciem w stawach kolanowym i biodrowym. Każdy ruch trwa 0,5–5 s, natomiast przerwy pomiędzy ruchami w jednej serii wynoszą po 20–40 s.

Do innych objawów RLS należą:

 • potrzeba poruszania nogami;
 • nieprzyjemne odczucia w obrębie nóg;
 • niepokój ruchowy,
 • nasilanie się objawów wieczorem i w nocy;

Zespół niespokojnych nóg występowanie lub nasila się podczas spoczynku. Poruszanie się przynajmniej częściowo łagodzi objawy zaburzenia.

Zespół niespokojnych nóg  może prowadzić do przewlekłych zaburzeń snu (dłuższe zasypianie i płytszy sen), w tym bezsenności. Osoba chora rano czuje się zmęczona, skarży się na brak energii. Co prawda RLS nie powoduje uszkodzenia mózgu ani nie stanowi również zagrożenia dla życia czy sprawności osoby nią dotkniętej, to jednak wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/RLS

Diagnostyka 

Jeśli chory zauważa u siebie objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg, powinien udać się do lekarza, aby wykluczyć inne choroby. Pomocne będą w tym przypadku badania takie jak:

 • oznaczenie stężenia glukozy na czczo, aby wykluczyć cukrzycę;
 • oznaczenie stężenia kreatyniny i jonogram, aby wykluczyć choroby nerek;
 • morfologia krwi, stężenie żelaza i ferrytyny, dla określenia niedoboru żelaza;
 • oznaczenie aktywności aminotransferaz, w przypadku podejrzenia chorób wątroby;
 • oznaczenie stężenia magnezu, dla wykrycia niedoboru magnezu;
 • badanie neurologiczne, w celu wykluczenia chorób neurologicznych.

Zespół niespokojnych nóg — leczenie

Leczenie objawów zespołu niespokojnych nóg polega przede wszystkim na leczeniu chorób podstawowych. W idiopatycznej (o niejasnym pochodzeniu) postaci zespołu niespokojnych nóg, oraz gdy leczenie choroby podstawowej nie dało poprawy, stosuje się terapię lekami dopaminergicznymi (najczęściej stosuje się lewodopę, ropinirol i pramipeksol). Leczenie powinien prowadzić neurolog lub lekarz z poradni leczenia zaburzeń snu. Dawki leków należy regulować, ponieważ zespół niespokojnych nóg przebiega falami. W ciężkich postaciach zespołu niespokojnych nóg zaleca się natomiast małe dawki leków opioidowych, np. kodeiny.

Terapię lekami należy potraktować jako element leczenia objawowego, który łagodzi objawy RLS, ale nie prowadzi do wyleczenia.


źródło:  www.mp.pl 

Lifestyle

12 brutalnych prawd o życiu, które im wcześniej zaakceptujesz, tym lepiej dla Ciebie

Redakcja
Redakcja
27 sierpnia 2021
fot. molchanovdmitry/iStock

Życie to nie kraina mlekiem i miodem płynąca. Bez względu na to, jak brutalne mogą się wydać te słowa – musimy zaakceptować, że nie zawsze (prawie nigdy) sprawy będą toczyć się po naszej myśli. Dlatego tak ważne jest, żeby zaakceptować pewne prawdy i przejść nad nimi do porządku dziennego. Im bardziej będziemy narzekać i pytać „dlaczego, dlaczego ja?”, tym będzie nam trudniej znaleźć właściwą drogę. Będziemy zdołowani i wiecznie negatywnie nastawieni do wszystkich i wszystkiego. A klucz do szczęścia jest w naszych rękach i tylko my możemy uczynić nasze życie lepszym.

1. Umrzesz. Wszyscy umrzemy

Starzejesz się, czas upływa i kiedyś się skończy. Podobnie ludzie, których kochamy. Zaakceptuj fakt, że muszą odejść.

2. Nic nie trwa wiecznie

To jedna z najważniejszych prawd o życiu. Zmiana jest jedyną stałą na świecie. Czy to relacje, przynależność, chwile czy status społeczny; to wszystko się kiedyś skończy.

3. Nie możesz zadowolić wszystkich

Nie możesz sprawić, by inni cię kochali. Zawsze znajdzie się ktoś, kto cię nie będzie lubił, akceptował itp. Nie masz i nie możesz mieć nad tym kontroli. Przestań żyć dla innych. Jeśli nie są z ciebie zadowoleni, pozwól im być.

4. Ludzie nie są zainteresowani twoim życiem

Tak, dobrze to przeczytałeś! Ludzie mogą ci współczuć, ale mają własne problemy, z którymi muszą sobie radzić. Nikogo nie obchodzi, jak ciężkie jest twoje życie. Więc nie ma sensu próbować wmawiać im, że twoje życie jest trudniejsze niż ich.

5. Przestań czekać, aż ktoś cię uratuje

Twój związek nie jest kluczem do szczęścia. Bądź swoim własnym bohaterem i zainwestuj w siebie. A jeśli chodzi o oszczędzanie, to tylko Ty możesz ocalić siebie, nikt inny.

6. Szczęście to wybór. Tylko Ty możesz go dokonać

Pogoń za szczęściem nie ma sensu. Im bardziej starasz się być szczęśliwy, tym bardziej nie będziesz. Albo wybierasz bycie szczęśliwym, albo nie. To zależy od tego, jak chcesz patrzeć na życie.

7. Pieniądze szczęścia nie dają

Przestań gonić za pieniądzem. Pieniądze mogą dać ci luksus, ale nie kupisz za nie szczęścia. Możesz być niezwykle bogaty, ale w głębi duszy czujesz smutek. Nawet filiżanka kawy jest czymś, czego możesz potrzebować, aby poczuć się lepiej.

8. Masz wady, zaakceptuj to

Doskonałość to mit. Nie wiemy nawet, jak wygląda idealna rzecz. Jaki jest więc sens biegania za czymś, czego nikt nigdy w życiu nie widział? Wszyscy je mamy i wszyscy musimy to zaakceptować, zamiast ignorować lub zamiatać pod dywan. Nie możesz być bez skazy. Niepotrzebnie się zadręczasz próbami bycia idealnym. Twoje wady czynią cię tym, kim jesteś. Akceptuj je.

9. Wszystko, co kiedykolwiek będziesz mieć, to teraźniejszość

Nie rozpamiętuj przeszłości ani przyszłości. Wszystko jest teraz! Nasza przyszłość jest nieprzewidywalna. Nie wiemy, co się stanie i nie jest to również całkowicie w naszych rękach. Z kolei zatrzymując się w przeszłości lub usilnie starając się przejąć kontrolę nad przyszłością, często tracimy radość z teraźniejszości. Pomyśl więc o teraźniejszości i żyj nią.

10. Twoje życie będzie do dupy. Nie raz, ale sto razy

Będzie pełen wzlotów i upadków. Ale nigdy się nie poddawaj.

11. Weź odpowiedzialność za swoje życie

Przestań obwiniać innych o swoje niepowodzenia. Tylko ty powinnaś mieć kontrolę nad swoim życiem. Przestań polegać na innych, weź odpowiedzialność i kontrolę w swoje ręce.

12. Przestań marzyć i zacznij pracować nad realizacją marzeń

Zmiana nie nastąpi sama. To ty musisz wprowadzić ją do swojego życia. Ruszyć z miejsca i zacząć spełniać marzenia.


Zobacz także

Jak wytrzymać z własnym mężem? No cóż, odpuścić mu i kochać go. Jeśli tylko wart jest miłości

Nastrój się filmowo na Boże Narodzenie! 12 świątecznych hitów

Używacie tamponów? „Widziałam zmarłych, myślałam, że umieram. Tampon prawie mnie zabił”