Lifestyle

Apel kobiet do Agaty Kornhauser-Dudy w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP. „Czas deklaracje przekuć w czyny”

Redakcja
Redakcja
7 października 2021
fot. Tomasz Jastrzębowski/domena publiczna, Aleksander/iStock
 
My, Kobiety Zwołujące Kręgi, reprezentowane przez Fundację Krąg Siostrzeństwa, zwracamy się do Pani z apelem o pomoc w zakończeniu kryzysu uchodźczego na wschodniej granicy naszego kraju.

Tytuł Pierwszej Damy RP to nie tylko wielki zaszczyt, ale również honorowe zobowiązanie do pomagania najsłabszym i najbardziej potrzebującym. Pełniona przez Panią funkcja umożliwia aktywne działania w tym obszarze, dlatego zwracamy się z gorącą prośbą i apelem, by zechciała Pani skorzystać ze swoich uprawnień i wstawiła się za tymi skrzywdzonymi przez los ludźmi.
Zapewne tak jak my z wielkim bólem obserwuje Pani, jak przy użyciu instrumentów demokratycznego państwa łamane są prawa człowieka, w tym prawa kobiet i dzieci szukających szansy na godne, bezpieczne życie. Zdajemy sobie sprawę ze złożoności zaistniałej sytuacji, jednak nie mamy zgody na to, by w imię polityki i ideologicznych rozgrywek ludzie skazywani byli na poniewierkę, a nawet śmierć z głodu i wychłodzenia.
System, który w imię jakiegokolwiek światopoglądu, zasłaniając się tak zwanym „dobrem ogółu”, gardzi pojedynczymi osobami, odczłowiecza je i pozostawia na pastwę losu, jest zwyczajnie zły. Naszym obowiązkiem jako ludzi jest udzielanie pomocy naszym bliźnim, niezależnie od tego, skąd pochodzą i jaką religię wyznają. Z pewnością podobnie jak my odczuwa Pani wielki smutek na samo wyobrażenie grozy, jakiej doświadczają dzieci, które razem z rodzicami są pozbawione dachu nad głową i poczucia stabilizacji. Będąc matką, wie Pani doskonale, jak czuje się kobieta, gdy nie jest w stanie zapewnić swojemu dziecku bezpiecznej, ciepłej przestrzeni.
Z ogromnym bólem i smutkiem czytamy kolejne doniesienia o nocnych wywózkach do lasu rodzin z małymi dziećmi i cofania ich na Białoruś, a w praktyce na ziemię niczyją, do miejsca, które nie jest w stanie służyć im za choćby tymczasowy, prowizoryczny dom. Głodne, wycieńczone, zziębnięte rodziny – dzieci, kobiety i mężczyźni – wegetują pozostawione samym sobie, bez choćby minimalnej pomocy i jakiejkolwiek nadziei. Nasz potężny sprzeciw i gniew budzą informacje o tym, że do potrzebujących nie są dopuszczani lekarze i wolontariusze organizacji pomocowych.
Wiadomości o śmierci kobiety i nastolatka z Iranu, a także innych osób są dla nas druzgocące. Równie wstrząsająca wydaje się obojętność decydentów i przedstawicieli służb, którzy w cierpiących zdają się nie dostrzegać zasługujących na miłosierdzie ludzi. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że poprzez owe niehumanitarne działania władze Polski nie tylko postępują w sposób niegodny człowieka i wbrew ogólnie przyjętym międzynarodowym standardom, ale również łamią prawo.
Podejmowane kroki są sprzeczne z Konwencją Genewską, w myśl której każdemu, kto na granicy państwa zwraca się o pomoc, winna być ona udzielona w postaci kontaktu z prawnikiem i możliwości rozpatrzenia wniosku o azyl. To podstawowe prawo, którego odmawia się uchodźcom na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Jako Polki odczuwamy z tego powodu ogromny wstyd. Mamy to szczęście, że żyjemy w dostatnim kraju, w czasach pokoju. Zarówno Pani, jak i Pani Mąż, Prezydent RP Andrzej Duda, powołujecie się często na wartości rodzinne i naszą gościnność. Teraz jest ten moment, kiedy słowa i deklaracje mają szansę – a wręcz obowiązek! – przekuć się w czyny. Rzeczywistość mówi „sprawdzam”.
Czy naprawdę nie jesteśmy w stanie wykazać się sercem i podać dłoni tym, którzy kołaczą do naszych bram? Czy właśnie tym jest słynna polska gościnność, której symbolem jest puste miejsce przy wigilijnym stole dla niespodziewanego przybysza?
Zasiadając w kręgach, które zwołujemy w całej Polsce, wierzymy, że mimo różnic jesteśmy w stanie działać wspólnie dla – jak to mówimy – „najwyższego dobra wszystkich czujących istot”. Pokładamy w Pani nadzieję i wierzymy, że Pani głos zostanie usłyszany i przyczyni się do tego, że sprawujący władzę się opamiętają. Mamy w pamięci Panią Prezydentową Marię Kaczyńską, która w 2007 roku z matczyną czułością i kobiecą solidarnością stanęła murem za czeczeńską uchodźczynią, panią Kamisą, która podczas morderczej przeprawy przez Bieszczady straciła trzy córki.Czas zakończyć ten festiwal pogardy, niegodziwości i okrucieństwa. Pora pokazać, że zasługujemy na miano ludzi, dla których wielkoduszność, tolerancja, solidarność i przyzwoitość to nie tylko puste słowa, lecz wartości, którymi kierujemy się w codziennym życiu.Najwyższy czas, by pokazać, że rzeczywiste wartości rodzinne i jakości, które dla nas kobiet są naprawdę ważne, liczą się w naszym kraju i polskiej polityce.
Pora, by kobiety zabrały w tej sprawie głos i zostały usłyszane. Stajemy razem w obronie życia, godności, zdrowia i bezpieczeństwa cierpiących ludzi. Pani Prezydentowo, Pani Agato Kornhauser-Duda, głęboko wierzymy, że usłyszy Pani nasz apel i korzystając ze swojej pozycji i autorytetu, opowie się za humanitarnym traktowaniem uchodźców, którzy przebywają na wschodniej granicy Polski, w duchu szacunku dla drugiego człowieka, otwartości i miłości.

Wzywamy Panią, a także inne pełniące funkcje publiczne kobiety, w tym polityczki wszystkich opcji, do stanięcia wspólnie z nami w Kręgu i zdecydowanego opowiedzenia się za udzieleniem wsparcia osobom szukającym w naszym kraju pomocy i schronienia.

Petycję można podpisać TUTAJ.


Lifestyle

#Oh!Szkoło: Pięć zadań i szansa na supernagrody! Weź udział w naszej akcji – to ostatni moment!

Redakcja
Redakcja
7 października 2021
 

To już ostatnia prosta – ostatnia szansa, by wziąć udział w naszej szkolnej akcji z nagrodami! Przypominamy wszystkie zadania, dołączajcie do zabawy!

#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 1:

#Oh!Szkoło: Pomóżmy dzieciom znów dobrze poczuć się w szkole. Akcja z nagrodami! ❤ 

Pierwsze wyzwanie na zachętę! W komentarzu do tego artykułu napisz, jak czujesz się po tych pierwszych dniach szkoły? Co cię ucieszyło, zaskoczyło, przeraziło, czy zwyczajnie wkurzyło. Z czym najtrudniej ci sobie poradzić?

#Zadanie 2:

Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤ 

W tym tygodniu spróbujmy jednocześnie cofnąć się nieco w czasie i spojrzeć w przyszłość. Czy w pamięci i sercu masz jakiegoś wyjątkowego nauczyciela? Pamiętasz kogoś, kto może zmienił twoje życie, może sprawił, że spojrzałaś na nie zupełnie inaczej niż dotychczas? Może dzięki niemu odkryłaś swój ukryty talent i dziś jesteś szczęśliwa właśnie dzięki temu?

I druga strona – o jakich nauczycielach dla swoich dzieci marzysz?

#Zadanie 3:

Zamiast „nie teraz, nie przeszkadzaj”, powiedz: „zawsze mam czas na krótkie przytualnie”. #Oh!Szkoło – zadanie trzecie ❤ 

W komentarzu pod tym artykułem napisz, jak godzisz codzienne zabieganie z czasem tylko dla dzieci. Może masz jakieś triki, którymi możesz się z nami podzielić – chętnie się nauczymy czegoś nowego!

#Zadanie 4:

„Tylko dzieci, które nie boją się, że zostaną ocenione, nie wstydzą się błędu”. #Oh!Szkoło – zadanie czwarte ❤

Czujesz, że tradycyjny model szkoły nie wspiera dzieci w rozwoju tak, jak mógłby i powinien? Twoje dziecko ma dość nadmiaru sprawdzianów i prac domowych, a ty – roli jego nadzorcy? Napisz, jak twoim zdaniem powinna wyglądać szkoła idealna – wpierająca dzieci, rozwijająca je, ucząca życia. Dobra dla nich, dla ich nauczycieli i rodziców. Puść wodze fantazji. A może znasz taką szkołę? Opowiedz o tym!

#Zadanie 5:

Czego szkoła uczy… rodziców? Lista jest długa, ale dodajcie coś od siebie! #Oh!Szkoło – zdanie piąte

Pierwszy miesiąc za nami. Znajoma już pierwszego dnia wałkowała do dziesiątej matematykę załamując ręce… U nas w szkole lajtowo, pierwszy tydzień na rozruch. Ale dziś już nie ma zmiłuj, zadania, kolorowe papiery  i żeby kapustę przynieść (ale tylko trochę) – ratunku, i co ja mam zrobić z resztą kapusty?  A może taki drucik włochaty (że co) albo inny flamaster? Projekty, instalacje i inne cuda. Znacie to? Ileż razy waszej pociesze przypomniało się o bardzo ważnym słoiku na jutro… o godz. 23-ej? 🙂


Piszcie w komentarzach pod konkretnymi zadaniami lub pod tym artykułem z zaznaczeniem zadania – czekamy! ❤

Nagrody:

 

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

  • Plecak MSI Air
  • Mysz MSI M92
  • Zestaw Fan Day Pack
  • Długopis MSI
  • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

  • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
  • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na FacebookuTwitterze i Instagramie.


10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, FacebookInstagram

 

Informacje o produktach:

  • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
  • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.


Lifestyle

Chcemy prawdy! My, żony, kochanki, partnerki. My, wasze przelotne znajomości. Dlaczego ciągle kłamiecie?

Listy do redakcji
Listy do redakcji
7 października 2021
fot. valentinrussanov/iStock

Co jest nie tak z facetami, że ich życie to nieustające kłamstwo? Kto Was tego nauczył? Nadopiekuńcze matki? Matki nieobecne? Czy może beznadziejni ojcowie? Gdzie jest geneza tego, ze tak niewielu z Was potrafi doświadczać siebie i po prostu mówić prawdę?

Dlaczego, choć jesteście w związku zaczepiacie inne kobiety? Uwodzicie je, wymyślacie niestworzone historie? Że żona Was nie kocha, jesteście nieszczęśliwi, nie macie seksu, a ona Was nie pociąga?

Kto Wam tworzy te scenariusze? Kto pomaga snuć te opowieści, jak to jesteście samotni, tamten związek to fikcja. Ile z nas, żon, stałych partnerek nawet nie wie, co jej druga połówka opowiada?

Chodzi o to, że jak napiszecie wprost: „trochę się nudzę, chcę tylko seksu”, to my uciekamy? Albo i tak poszukamy drugiego dna? Zakochamy się?

Dlaczego nie umiecie postawić na jedną relację? Albo żona, albo kochanka. Albo jedna kobieta, albo druga? Chodzi o to, że kokietując ileś, wciąż czekacie na tę trzecią, właściwą? Której już nie oszukujecie? Czy może chodzi o Wasze ego, które nie najada się jedną kobietą? Potrzebujecie codziennie nowej dawki adoracji, komplementów, uwagi?

Jesteście szczęśliwsi, gdy wiecie, że kilka babek codziennie przegląda messengera, telefon, licząc, że może napisaliście?

Dlaczego, kiedy nie jesteście szczęśliwi w związku, nigdy nie mówicie o tym żonie? Gadacie kumplom albo koleżankom. „Ona mnie nie rozumie. Za dużo oczekuje. Nie goli nóg”. Dlaczego nie mówicie tego właściwiej kobiecie, żeby miała szansę się zmienić? Kogo oszukujecie? I kiedy robicie teatr? Co to za bajka, że z nią nie śpicie, gdy codziennie wieczorem kładziecie się obok żony do łóżka.

Dlaczego nie bierzecie odpowiedzialności za własne słowa? Obiecujecie niestworzone rzeczy, a potem nie spełniacie większości? Zamiast przyznać się do tego (każdy popełnia błędy, myli się), zaprzeczacie, atakujecie i szukacie winy w tej drugiej osobie? Facet, który potrafi przyznać się do błędu to gatunek, który powinien być pod ochroną.

Dlaczego nie stawiacie granic własnym matkom tylko lawirujecie, jak małe dzieci, które chcą mieć ciastko, zjeść ciastko. Może ona i mamusia się nie zagryzą, ja umyję ręce?

Dlaczego tak często opowiadacie swoim aktualnym partnerkom, że ta była to potwór, zła matka? Dlaczego tak łatwo przychodzi Wam zapomnienie, kogo nie tak dawno kochaliście?

I w końcu dlaczego nie potraficie być przy nas sobą. Pokazać nawet ten kawałek osoby niepewnej siebie, niewiedzącej czego chce, niepewnej. Po co te kłamstwa, że jesteście lepsi niż w rzeczywistości.

Tak, jestem frustratką. Tak, jestem zmęczona facetami. Tak, czuję się zawiedziona. Ale nie tylko ja. Znam mnóstwo kobiet podobnych do mnie.

Błagam, dorośnijcie! Mówcie nam prawdę.

Kobieta trzydzieści plus

 

 


Zobacz także

Ponad połowa Polek ma duży biust. Duże piersi to nie tylko powód do dumy, ale i problemy

Babskim okiem: subiektywny przegląd wydarzeń minionego tygodnia na Oh!me

List miłosny do kobiety pewnej siebie. Akcja Jestem Kobietą