Lifestyle Psychologia

A co, jeśli problem leży w tobie? Skąd masz wiedzieć, że to ty jesteś toksyczna, a nie wszyscy wokół beznadziejni

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 września 2017
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
 

Łatwo jest osądzać innych, łatwo oskarżać ich o własne życiowe niepowodzenia. Nieco trudniej przeciąć toksyczne więzi, wyrzucić ze swojego życia tych, którzy nas krzywdzą, szkodzą nam. Ale najtrudniejsza jest świadomość, że źródłem problemów możesz być sama ty. To przykre uczucie bycia zawiedzionym (samą sobą), złości na siebie i chęci ukrycia, że masz problem.  Piorunująca mieszanka. Nie trać nadziei – możesz przejąć kontrolę nad swoim zachowaniem, a jeśli podejmujesz starania, aby się zmienić, zyskasz ogromną wiedzę i życiowe doświadczenie.

Skąd wiedzieć, że jesteś toksyczna?

Za wszystkie twoje problemy winisz „kogoś innego”

Absolutny numer jeden pośród sygnałów ostrzegawczych to „zewnętrzna” odpowiedzialność za negatywne wydarzenia i rzeczy, które nie idą tak, jak powinny. Zastanów się nad tym: poważnie, jakie są szanse, że nigdy nie byłaś niczemu winna? To naprawdę mało prawdopodobne. Przeanalizuj sposób, w jaki reagujesz w trudnych sytuacjach, to,  co mówisz w razie konfliktu, jak się zachowujesz w stosunku do innych.

Z reguły obmawiasz ludzi za ich plecami

Może nie każdy konflikt czy różnica zdań zasługuje na konfrontację, powinnaś jednak być w stanie rozmawiać z ludźmi wprost o tym, z czym się nie zgadzasz, co ci się nie podoba. To pozwala wyjasnić nieporozumienia, oczyścić atmosferę. Jest oznaką dojrzałości. Jeśli chętnie plotkujesz, zapewne dyplomatyczne rozwiązywanie spraw nie jest twoją mocną stroną. Ale naprawdę warto tę umiejętność rozwijać.

Lubisz powtarzać słowa innych, manipulując nimi

I słowami, i tymi „innymi”. Doszukujesz się drugiego dna, analizujesz i tak przedstawiasz czyjąś wypowiedz, żeby wyszło „na twoje”, byle coś uzyskać. Lubisz wprowadzać zamieszanie, chaos, negatywnie nastawiać innych do kogoś, kto cię drażni, kogo nie lubisz. Dzięki temu przedstawiasz się jako ktoś lepszy, mądrzejszy.

Bierzesz więcej niż dajesz

Jeśli kontaktujesz się z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami tylko wtedy, kiedy czegoś od nich chcesz coś (i znikasz, kiedy nadszedł czas, aby się odwdzięczyć), spójrz prawdzie w oczy – nie jesteś pozytywną osobą w ich życiu. Co takiego możesz im zaoferować? Dlaczego chcieliby przebywać w twoim towarzystwie, tęsknić za nim?…

Masz wrogów

Nie jesteś postacią polityczną, prawda? Jeśli naprawdę masz w swoim otoczeniu kogoś, kogo możesz nazwać swoim wrogiem, na pewno przyczyniłaś się do tej sytuacji, a przynajmniej połowa negatywnych emocji znajduje się po twojej stronie.

Masz „znajomych”, ale nie masz przyjaciół

To przykre. Masz mnóstwo znajomych, ale z nikim nie jesteś naprawdę „blisko”. Widzisz, że ludzie, na których ci zależy nie potrafią się do ciebie zbliżyć. Prawdopodobnie wysyłasz sygnały ostrzegawcze, których nawet nie jesteś świadoma. Ludzie boją się wejść z tobą w bliższą relację społeczną, bo czują, że nie jesteś pozystywną osobą, że pełno w tobie niebezpiecznych dla nich sprzeczności.

Nie płacz, nie zaprzeczaj, nie obrażaj się. Praca nad sobą może zmienić twoją sytuację. Najtrudniejszym krokiem będzie oczywiście ten pierwszy – przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie.


Lifestyle Psychologia

Urlop w egzotycznych krajach? Jak najbardziej!

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
8 września 2017
Fot. iStock/Soft_Light
 

Planujesz już urlop zimowy? Przeglądasz oferty, patrzysz na piękne hotele i z utęsknieniem oglądasz zdjęcia piaszczystych plaż. Sama doskonale wiesz, że podjęcie decyzji nie jest łatwe. Jest tyle pięknych miejsc, które chciałabyś zobaczyć. Na co się więc zdecydować i gdzie pojechać? Odpowiedź jest prosta – do egzotycznych krajów!

Wyjątkowa egzotyka

Marzysz o ciepłym morzu, piaszczystej plaży i pełnym słońcu? Urlop w dalekich zakątkach świata jest dla ciebie. Nie tylko wypoczniesz, lecz także zwiedzisz nowe miejsca, poznasz inną kulturę. I wcale nie musisz wydawać na to majątku. Zobacz, jakie kierunki warto wybrać.

Wyspy Zielonego Przylądka

Piaszczyste plaże, wspaniała pogoda i egzotyczne krajobrazy. Wyspy Zielonego Przylądka to prawdziwy raj, nie tylko dla tych, którzy chcą odpocząć, lecz także dla miłośników sportów wodnych. Nazywane „ostatnim rajem na Atlantyku” słyną z oryginalnej muzyki i znakomitej kuchni. Szczególnie piękna jest wyspa Sal, zaliczana do Wysp Zawietrznych, która ma jedną z najwspanialszych plaż archipelagu. Najlepszym miejscem na odpoczynek dla całej rodziny jest kolorowe miasteczko Santa Maria, które oferuje mnóstwo atrakcji, liczne sklepiki i knajpki.

Fot. iStock/Juergen Sack

Fot. iStock/Juergen Sack

Zanzibar

Na tej wyspie Orient łączy się z tradycją Afryki, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Do tego białe plaże z piaskiem miękkim jak puder i unoszący się zapach przypraw: goździków, cynamonu i pieprzu… Brzmi jak prawdziwy raj. I taka jest prawda! Bo jak inaczej można określić szmaragdowe wody oceanu, które skrywają wyjątkowe rafy koralowe oraz życzliwość, jaką otrzymuje się na każdym kroku od mieszkańców? Zanzibar to idealny kierunek na romantyczny wyjazd, z którego wrócicie jeszcze bardziej w sobie zakochani.

Fot. iStock / MHGALLERY

Fot. iStock / MHGALLERY

Oman

Jak opisać tutejszy krajobraz? Blisko 3000 km piaszczystych plaż, pełna życia rafa koralowa, tajemnicza pustynia i zielone oazy. To idealne miejsce dla miłośników orientalnej architektury i bogatej tradycji, która jest widoczna na każdym kroku. Będąc w Omanie warto udać się na targ, który zachwyca kolorami i unoszącym się w powietrzu zapachem kadzidła.

Fot. iStock/narvikk

Fot. iStock/narvikk

Dominikana

Marzysz o wakacjach wyłącznie z ukochanym? Wybierzcie się na Dominikanę. Wasza więź umocni się w prawdziwym raju na ziemi, gdzie zachwycają karaibskie plaże z białym piaskiem, błękitne morze i palmy kokosowe. Do tego możecie jeść na plaży świeże, soczyste owoce. W takim otoczeniu naprawdę można oddać się lenistwu i zapomnieć o wszystkich problemach.

Fot. iStock/czekma13

Fot. iStock/czekma13

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ciągnące się kilometrami plaże i luksusowe hotele. Tutaj każda, nawet najbardziej wymagająca osoba zazna luksusu, którym się zachwyci. Złote piaski pustyni tworzą bajkową atmosferę. Do tego niezwykła, futurystyczna architektura na czele z najwyższym budynkiem świata. Emiraty zapewniają rozrywkę dla każdego, dlatego wszyscy twoi bliscy wrócą z tej podróży zachwyceni i oczarowani.

Fot. iStock/czekma13

Fot. iStock/czekma13

Pamiętaj o all inclusive

Wybierając się na wakacje, warto wybrać opcję all inclusive. Dzięki temu, że wszystko będzie zorganizowane w twoim miejscu pobytu, będziesz mogła zapomnieć o przygotowywaniu posiłków i naprawdę wypoczniesz od codzienności. Dzięki temu także poznasz tradycyjne potrawy i spróbujesz nowych połączeń smakowych, które ciężko będzie zapomnieć. To także doskonała opcja dla całej twojej rodziny, ponieważ każde z was będzie mogło korzystać z atrakcji, jakie przygotowuje hotel.


Artykuł powstał we współpracy z Itaka


Lifestyle Psychologia

Ile masz lat, emocjonalnie? Zrób quiz i dowiedz się, czy jesteś wciąż nastolatkiem, czy już dojrzałeś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 września 2017
Fot. iStock/vladans

Jeśli nie masz za sobą jakiś wyjątkowo traumatycznych przeżyć i nic nie spowolniło twojego wieku emocjonalnego, powinnaś osiągnąć emocjonalną dojrzałość w wieku ok 25 lat. Dlatego też w tym quizie najlepiej otrzymać właśnie taką ilość punktów. Co oznaczają inne wyniki, przeczytasz na samym końcu. A teraz, o ile nie liczysz dobrze w pamięci, wyciągnij kalkulator 🙂 .

Odpowiedz na każde z poniższych pytań: tak lub nie . Następnie, zgodnie z kluczem odpowiedzi zapisz swoje punkty i zsumuj je. Na samym końcu podziel tę sumę przez 25 i sprawdź, co oznacza twój wynik.

Pytania

1. Czy często się wahasz i czujesz się niepewnie obierając i realizując swoje życiowe cele?

2. Czy twój nastrój często się zmienia, wahając się od radości do depresji?

3. Czy jesteś bardzo wrażliwy (lub bardzo pewny siebie), jeśli chodzi o twój wygląd?

4. Czy zdarza ci się odczuwać silną ekscytację wszystkim i wszystkimi wokół?

5. Czy często boisz się, że jesteś „nieudacznikiem”, że sobie nie radzisz w życiu?

6. Czy możesz żyć z dala od rodziców lub rodziny, czujesz, że sobie bez nich świetnie radzisz?

7. Czy najbardziej cenisz sobie spotkania i zabawę w towarzystwie „mieszanym”, wśród kobiet, jak i mężczyzn?

8. Boisz się tego, że pewnego dnia zostaniesz sam na świecie (bez rodziców, rodzeństwa lub krewnych)?

9. Uważasz, że najwspanialsze, co możesz robić w życiu to pomagać ludziom, dawać im od siebie jak najwięcej?

10. Kiedy coś pójdzie źle, zazwyczaj uważasz, że wina nie leży po twojej stronie?

11. Często „odpuszczasz” i wolisz, kiedy pewne rzeczy zostają niedopowiedziane?

12. Czy czujesz się podirytowany, zraniony lub zawstydzony, gdy w grupie nikt nie zwraca na ciebie większej uwagi?

13. Czy zdarza ci się wyolbrzymiać niektóre fakty lub wręcz wymyślać opowieści na swój temat, by wydać się bardziej interesującym?

14. Czy lubisz być postrzegany jako ktoś tajemniczy i obojętny na zainteresowanie płci przeciwnej?

15. Imponuje ci, kiedy możesz założyć „markowy” ciuch, zjeść w „modnym” miejscu?

16. Często kłamiesz lub upierasz się „przy swoim”, zamiast przyznać się do błędu czy pomyłki?

17. Zazwyczaj płacisz sam za siebie, czy pozwalasz, by inni regulowali rachunek?

18. Udajesz kogoś zdecydowanego i niedostępnego, ponieważ tak naprawdę jesteś delikatny?

19. Czy twoje życie seksualne jest dla ciebie z jakiegoś powodu drażliwym tematem?

20. Czy wszystkich traktujesz z taką samą sympatią, po przyjacielsku?

21. Czy ufasz w swoją wiedzę i umiejętności, w to, że nie potrzebujesz się na nikim „wpierać”, by samodzielnie żyć?

22. Czy zdarza ci się urządzać „sceny” lub wybuchać niekontrolowaną złością, gdy coś nie idzie po twojej myśli?

23. Czy często wydaje ci się, że ludzie mówią o tobie za twoimi plecami, szydzą, wyśmiewają cię?

24. Czy często bywasz spięty, nerwowy i niespokojny?

25. Czy bywasz zazdrosny i zaborczy o twojego partnera i nigdy do końca nie jesteś pewien, czy ta druga strona cię naprawdę kocha?

Punktacja

 1. tak: 8 – nie: 19
 2. tak: 6 – nie: 20
 3. tak: 9 – nie: 17
 4. tak: 10 – nie: 20
 5. tak: 4 – nie: 29
 6. tak: 23 – nie: 5
 7. tak: 31 – nie: 5
 8. tak: 8 – nie: 26
 9. tak: 36 – nie: 2
 10. tak: 11 – nie: 29
 11. tak: 7 – nie: 24
 12. tak: 12 – nie: 19
 13. tak: 6 – nie: 21
 14. tak: 13 – nie: 24
 15. tak: 9 – nie: 25
 16. tak: 14 – nie: 26
 17. tak: 9 – nie: 19
 18. tak: 6 – nie: 17
 19. tak: 5 – nie: 29
 20. tak: 23 – nie: 11
 21. tak: 36 – nie: 10
 22. tak: 4 – nie: 31
 23. tak: 8 – nie: 20
 24. tak: 7 – nie: 31
 25. tak: 12 – nie: 22

Teraz zsumuj punkty, a wynik podziel przez 25.

Co oznacza twój wynik?

 • 25 – jesteś bardzo dojrzały emocjonalnie
 • 22 do 24 – jesteś dojrzały dokładnie w takim stopniu, jak powinieneś
 • 18 do 21 – powoli dojrzewasz do prawdziwej dorosłości
 • 17 i poniżej – jesteś emocjonalnym nastolatkiem…

 

Na podstawie: artofmainless.com


Zobacz także

Biznes-matki. One już wiedzą, że biznes z potrzeby serca ma wielkie szanse na sukces

„W trakcie terapii prowadzący zniszczył moje poczucie godności i wiary w siebie”

Niesamowita sztuka ulicy. Ciekawe, jak wy byście zareagowali?