Go to content

9 zachowań inteligentnych ludzi, którzy potrafią radzić sobie z toksycznymi osobami

Nie zawsze trafiamy dla dobrych ludzi, którzy kierują się w życiu szlachetnymi zasadami. Nietrudno znaleźć również takich, którzy wykazują szczególną tendencję do ciągłego krytykowania, robienia złośliwości lub przykrości. Część z nich po prostu nieświadomie popełnia błędy, ale pozostali działają z premedytacją, czerpiąc radość z robienia komuś krzywdy.

To właśnie toksyczni ludzie kradną energię i zabierają chęci do działania.

Co robić w starciu z toksyczną osobą?

Gdy na naszej drodze stają takie osoby, można albo ich unikać, albo próbować stawiać im opór. Zdecydowanie nie mamy większych szans, żeby próbować zmienić ich zachowanie. Unikanie nie jest wcale złą strategią, bo pozwala oszczędzić nerwy, ale są sytuacje, gdy jesteśmy skazani na takie towarzystwo, na przykład w pracy czy w najbliższej rodzinie, gdzie zwyczajnie nie da się omijać toksycznej osoby szerokim łukiem. W takim przypadku trzeba nauczyć się radzić z toksycznymi zachowaniami, aby nie pozwalać się wciągać w gierki czy przepychanki burzące spokój w życiu.

Każda inteligentna osoba stara się omijać niepotrzebne konflikty i stresujące sytuacje. Co więcej, mają oni swoje sprawdzone sposoby na to, jak funkcjonować w takim towarzystwie i nie oszaleć.

9 zachowań inteligentnych ludzi, którzy potrafią radzić sobie z toksycznymi osobami

1. Świadomość własnej siły

Osoby inteligentne, które mają znają swoją wartość, doceniają własne zdolności oraz rozumieją to, że ich zachowanie wpływa na inne osoby, są w łatwiejszej sytuacji od pozostałych towarzyszy toksycznej osoby. Samoświadomość i poczucie własnej siły daje spokój wewnętrzny, który pozwala się zdystansować. Trudno osobie świadomej swojej siły wciągnąć do nieuczciwych gierek.

2. Zdolność do wybaczania

Ludzie inteligentni wybaczają wyrządzone krzywdy, ale nie oznacza to jednocześnie, że zapominają każdą napotkaną przykrość. Roztropnie pamiętają o tym, co spotkało ich ze strony toksycznych ludzi, dzięki czemu pozwalają ponownie nadszarpnąć komukolwiek swojej dobroci i zaufania.

3. Zachowują neutralność emocjonalną

Najtrudniej zachować spokój w momencie, kiedy osoba toksyczna wytacza najcięższe działa. Inteligentni ludzie do końca trzymają fason, nawet jeśli kosztuje ich to wyładowanie się poza towarzystwem osoby toksycznej, na przykład przez bieganie czy relaksujący wieczór. Osoby inteligentne wiedzą, że stosowanie krzyku czy argumentu przemocy jest najgorszą możliwością, bo sprowadza ich do poziomu osoby toksycznej.

4. Ustalają granicę

Jasne ustalenie granic i respektowanie ich przestrzegania sprawia, że osoby toksyczne nie są na tyle odważne, aby próbować je złamać. O wiele chętniej manipulują tymi, którzy takiej siły nie mają. W takim przypadku codziennej styczności z osobą toksyczną, należy być stanowczym, ale uprzejmym, jednoznacznym i bezkompromisowym, bo to gwarantuje zbudowanie wokół siebie strefy bezpieczeństwa, chroniącą przed atakami.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Sjale

1/1 9 zachowań inteligentnych ludzi, którzy potrafią radzić sobie z toksycznymi osobami

5. Mają dobrą energię

Osoby inteligentne rezygnują w marnowanie energii na gierki toksycznych osób i nie trzymają się z daleka od stosowania tych samych metod, co druga strona. Osoby inteligentne wolą tworzyć dobre zachowania, aby pozytywnie działać i zarażać otoczenie dobrą energią.

6. Skupiają się na zadaniu

Osoby inteligentne zajmują się swoją pracą, nie rozpraszając uwagi na to, co próbuje zrobić osoba toksyczna. Dzięki temu idą naprzód zostawiając osoby toksyczne z boku swoich działań.

7. Budują sieć wsparcia

Inteligentni ludzie wiedzą, że siła jest w zgranym zespole i zżytej rodzinie. Potrafią tak kierować i rozmawiać z ludźmi, aby uzyskiwać jak najlepsze efekty wspólnych działań, by sobie wzajemnie pomagać. Silna grupa lepiej stawia opór działaniom toksycznej osoby.

8. Myślą pozytywnie

Mimo iż osoba toksyczna potrafi napsuć sporo nerwów, człowiek inteligentny nie skupia się na przykrości, jakiej doznał, ale kieruje swoją uwagę na dobre strony życia. Dzięki temu nie daje satysfakcji toksycznej jednostce, która zdecydowanie czerpie radość z nieszczęścia i przygnębienia innych.

9. Nie wchodzą w zbędne dyskusje

Najczęściej wejście w dyskusję z osobą toksyczną okazuje się nic niewnoszącą stratą czasu i energii. Takie osoby zdecydowanie nie podejmują rozmowy, by znaleźć rozwiązanie w zaognionej sytuacji, ale by upierać się przy swoim i popsuć jeszcze więcej nerwów rozmówcy. Taka rozmowa okazuje się często zachętą do ataku i nakręca toksycznych ludzi do negatywnego zachowania.

źródło: www.powerofpositivity.com, pieknoumyslu.com