Go to content

9 afirmacji osoby silnej psychicznie

9 afirmacji osoby silnej psychicznie
Fot. iStock/Petar Chernaev

Nie jest trudno być silnym, mocnym psychicznie, kiedy w życiu wszystko nam się układa. Energia, dobre nastawienie do siebie i do innych jakoś samo się wówczas w nas rodzi i napędza do działania. Jednak swoją prawdziwą siłę możesz poznać dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś niedobrego, kiedy życie wystawia cię na próbę. Utrata ukochanej osoby, problemy zdrowotne, komplikacje w związku, kłopoty finansowe, to tylko kilka z wyzwań, z którymi, każdy z nas ma czasem do czynienia.

Sposób w jaki myślisz o tych, właściwie nieuchronnych życiowych zawirowaniach mówi najwięcej o tym, czy potrafisz radzić sobie w trudnych momentach. To, co pomaga najbardziej, to wewnętrzny dialog, powtarzanie sobie pozytywnych, ale – uwaga – zgodnych z rzeczywistością afirmacji.

Oto podstawowa „dziewiątka”

1. Mam wszystko, czego mi trzeba, żeby i tym razem sobie poradzić

Myślenie „nie potrafię tego zrobić”, albo „to nie jest w porządku”, tylko umocni w tobie poczucie porażki. Zamiast skupiać się na tym czego nie masz, czego  potrzebujesz, przypomnij sobie o tym, co znajduje się w twoim zasięgu. Jeśli dotarłeś już w życiu tak daleko, świadczy to o tym, że posiadasz odpowiednie umiejętności, narzędzia, doświadczenie, aby poradzić sobie z tym, co jeszcze przed tobą.

2. Życie zgodne z wartościami, które wyznajesz, to jest to, co naprawdę się liczy

Spotkasz w życiu, ludzi, którzy będą mieli inne zdanie niż ty, którzy inaczej postrzegają rzeczywistość. Znajdziesz się w sytuacjach, w których, może nawet najbliżsi, nie zaakceptują podjętych przez ciebie decyzji. Twoim zadaniem nie jest jednak starać się wszystkich zadowolić. Bądź wystarczająco odważny, żeby żyć zgodnie z zasadami, które są dla ciebie ważne, nawet jeśli oznacza to, podejmowanie niepopularnych decyzji.

3. Porażka, to nic więcej jak część drogi do sukcesu

Może nie jest zabawna, ani miła,  ale postawmy sprawę jasno: „dołowanie się” tutaj nie pomoże. Za każdym razem, kiedy upadniesz, dostajesz dowód na to, że oto odkryłeś nowe granice. W porażkach powinieneś widzieć możliwość, by w przyszłości stać się lepszym i silniejszym.

4. Tyle, na ile cię stać, to naprawdę wystarczająco

Wymaganie od siebie perfekcji, powoduje więcej szkód niż dobra. Nieistotne, czy przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, której bardzo potrzebujesz, czy dostałeś ostatnią szansę na awans, upieranie się przy tym, że nie wolno ci popełnić błędu to ślepy zaułek. Za to odrobina wyrozumiałości dla swojej niedoskonałości pomoże ci dostać się na sam szczyt.

5. Za pięć lat to już nie będzie takie ważne

Zachowaj dystans do aktualnych problemów, pamiętając, że ból emocjonalny, złość, całe to zmieszanie w twoim życiu nie będą trwały wiecznie. Wiele z dzisiejszych „kluczowych” decyzji, za jakiś czas nie będzie już miało znaczenia.

6. Jestem silniejszy niż mi się wydaje

Poważne problemy zdrowotne, strata ukochanej osoby, to życiowe ciosy, które wielu z nas wydają się czymś „nie do przejścia”. Ale katastroficzne wizje, jakie sobie tworzymy, powtarzanie „ nigdy się z tego nie podniosę”, „nigdy już nie będę szczęśliwy”, tylko ciągną cię w dół. Przeciwności losu często pomagają nam odkryć w sobie niespodziewaną odporność i siłę, o jaką byśmy siebie nawet nie podejrzewali.

7. Potrafię poradzić sobie z tym uczuciem psychicznego dyskomfortu

To może być bardzo kuszące, pozostać w strefie komfortu. Jednak w dzisiejszych, niełatwych czasach trzeba nam raczej czegoś innego. Emocje takie jak: strach, zakłopotanie, rozczarowanie są na pewno niewygodne, ale nie są śmiertelne J.  Chcąc się z nimi zmierzyć, wygrywasz pewność siebie i zdolność do radzenia sobie z uczuciem psychicznego dyskomfortu.

8. Potrafię kontrolować to co czuję, myślę i to, jak się zachowuje

Obwinianie innych za to, co w twoim życiu idzie nie tak jak trzeba, naprawdę nie pomoże poradzić sobie z sytuacją. Pomoże ci świadomość, że jesteś panem swoich uczuć i bierzesz odpowiedzialność za swoje zachowanie. To ona jest siłą napędową pozytywnych zmian.

9. Upadłem i teraz z powrotem się podniosę

Spojrzeć wstecz, zobacz ile już trudnych chwil za tobą. Przypomnij sobie siłę, którą w sobie odnajdywałeś, za każdym razem. Nieważne jak nisko jesteś. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś za jakiś czas znów wspiął się na szczyt.

Pozytywne afirmacje, same w sobie, nie zmienią twojego życia na lepsze. Ale na pewno zainspirują do pracy nad sobą i pomogą spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. A to zawsze jakiś nowy początek.


Źródło: psychologytoday.com