Lifestyle

Chcesz przejść na wegetarianizm? 5 wskazówek, które ci to ułatwią

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/hobo_018
 

Powody przejścia na wegetarianizm mogą być różne. Jedni robią to ze względu na miłość do zwierząt, nie zgadzając się na ich cierpienie, inni robią to z powodu diety lub planu zmiany stylu życia. Jakakolwiek motywacja przyświeca temu, warto zastosować wskazówki, które ułatwią przejście na dietę bezmięsną.

Niestety nieudane starania wielu osób pokazują, że nagłe przeskakiwanie z jednego stylu żywienia w drugi, może skutkować szybką rezygnacją. Poczucie niezadowolenia lub zwyczajna tęsknotą za dawnymi smakami potrafi zniweczyć dotychczasowe działania.

Poznaj 5 wskazówek, które ułatwią ci przejście na wegetarianizm 

1. Odstawiaj produkty stopniowo

Gdy podejmiesz decyzję, że nie chcesz widzieć mięso na twoim talerzu, nie wyrzucaj go od razu z diety. Najpierw zrezygnuj z jednego rodzaju mięsa, a gdy już oswoisz się z tym brakiem, wyrzuć inne mięsne produkty, których nie chciałabyś widzieć docelowo na swoim talerzu.

2. Szukaj inspiracji

Przechodząc na wegetarianizm możesz obawiać się, czy jedzenie rzeczywiście będzie tobie smakować. Wiadomo, że mięso i zawarty w nim tłuszcz jest nośnikiem smaku, poza tym może brakować pomysłów na to, co można przyrządzić z warzyw, ryb i innych produktów.  Warto znaleźć ciekawą inspirację dla przygotowania różnorodnych, smacznych dań, które odgonią wizję nudnej zieleniny.

 3. Planuj posiłki

Być może życie z kartką i rozpisanymi posiłkami nie jest zbyt pociągające, ale dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu dań, oszczędzisz sobie kryzysowych chwil pod hasłem „nie mam nic na obiad” i sięgniesz po mięso, no bo rosół to prościzna, a kurczaka akurat będziesz miała w zamrażalniku. Rób listy zakupów, sprawdź czego potrzebujesz i trzymaj się wytycznych.

4. Zapytaj lekarza o suplementację

Odstawienie mięsa pociąga za sobą ryzyko niedoboru np. witaminy B12 czy żelaza, które jest najlepiej przyswajalne właśnie z mięsa. Dobrze jest skonsultować swój wybór z lekarzem lub dietetykiem, który podpowie jak komponować posiłki i czym uzupełniać niedobory.

5. Nie rezygnuj nawet, gdy zgrzeszysz trudno

Nie przejmuj się aż tak bardzo, jeśli zdarzy się tobie zgrzeszyć, podjadając kebaba na mieście. Złamanie zasad nie spowoduje, że to co do tej pory zrobiłaś, pójdzie w zapomnienie. Potraktuj to raczej jako małe odstępstwo od zasad, które następnym razem się już nie powtórzą i kontynuuj to, co jest rozpoczęłaś. Tylko wtedy bez zbędnych wyrzutów sumienia i poczucia wielkiego wyrzeczenia osiągniesz swój cel.

źródło: purestyle.pl


Lifestyle

10 dorosłych zachowań kogoś, kogo wychowali narcyzi

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/MATJAZ SLANIC
Następny

Wiemy, kim są narcyzi i zdecydowanie nie kojarzą się nam pozytywnie. Często podkreśla się, aby uciekać z relacji z osobą, która przejawia narcystyczne skłonności. Budowanie związku z partnerem o takich zachowaniach, jest naprawdę trudne i bywa bardzo ryzykowne.

Ale nawet i tacy ludzie znajdują dla siebie partnera, który trwa z narcyzem w związku. Bywa, że narcyz spotyka drugiego narcyza i tworzą funkcjonującą przez długie lata relacje, budują codzienność, wychowują dzieci. Efekt bywa różny, bo pewne zachowania z racji bycia narcyzem mogą w znaczny sposób wpływać na członków rodziny. Dzieci narcyzów bywają często nadwrażliwe, niepewne siebie, czują się niewystarczająco dobre. Niestety dzieci bardzo często stają się odbiciem dorosłych, uczą się tego co widzą i słyszą, wszelkie obserwacje zapisują w swojej pamięci i robią później to, co robi mama czy tata.

Osoby, które były wychowywane przez rodziców — narcyzów, wykazują pewne charakterystyczne zachowania w dorosłości.

10 dorosłych zachowań kogoś, kogo wychowali narcyzi

1. Dorosłe dzieci narcyzów czują się izolowani

Uczucie izolacji i odrzucenia towarzyszy dzieciom narcyzów od najwcześniejszych lat, ponieważ tacy rodzice skąpią dziecku miłości i zainteresowania. Dorosłe dzieci mają problemy z odnalezieniem się w kontaktach z innymi osobami.

2. Mają niską samoocenę

Dzieci wychowywane przez narcystycznych rodziców postrzegają siebie w gorszym świetle. Bardzo często są ofiarami zawstydzania, wyszydzania przez rodziców, co zapamiętują i uważają za normę. Niestety, wiele osób nadal postrzega siebie jako bezwartościowe, leniwe, mało bystre, ponieważ przenoszą swój zakrzywiony w dzieciństwie obraz w dorosłość.

3. Mają poczucie niedoskonałości

To poczucie towarzyszy im od wczesnych lat, aż po dorosłość. Ponieważ narcystyczni rodzice nie potrafią zmotywować dziecka do pozytywnego działania, nie chwalą za sukcesy, nie budują tym samym poczucia pewności siebie, to przeświadczenie o swojej ułomności przykleja się do dziecka jak druga skóra.

4. Boją się odrzucenia

Ponieważ narcystyczni rodzice nie potrafią otoczyć dzieckiem miłością, dzieci nie potrafią później poprawnie reagować na okazywane im uczucie miłości, czułości, troskę. Oni po prostu czują się nieswojo i nie wiedzą, jak się zachować, jak reagować na takie bodźce. W efekcie bardzo często odpychają drugą osobę, która chciała zbudować z nim wspólny świat. To czyni ich samotnymi i nieszczęśliwymi.

5. Nie potrafię przyjąć komplementów

Ponieważ narcystyczni rodzice nie chwalą swoich dzieci za różne osiągnięcia, każda pochwała w dorosłości będzie skutkowała zanegowaniem przekazanej informacji. Nie potrafiąc przyjąć komplementów, docenienia ich osiągnięć, dorosłe dzieci narcyzów pokazują, że nie posiadają poczucia własnej wartości.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzi

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/Geber86

Może się wydawać niemożliwym osłabienie więzi w rodzinie, której członkowie są ze sobą naprawdę blisko. Wspólne przeżycia, relacje oparte na dobrych emocjach, miłości, wspólnej trosce o dobro najbliższych powodują, że rodzina staje się siłą, schronieniem na dobry i zły czas w życiu.

Trudno sobie wyobrazić, że ta opoka nagle ulega zachwianiu, destrukcji. A jednak życie przynosi takie zmiany, które najczęściej w sposób niepostrzeżony rozluźniają więź między bliskimi osobami. Najczęstszy przykład dotyczy dzieci wychodzących z rodzinnego gniazda i podążających własnymi drogami, które nie zawsze łączą się z pragnieniami ich rodziców. Tu proces zachodzi naturalnie i związany jest z rodzącą się niezależnością. Ale często w sposób nieświadomy już wcześniej popełniamy błędy, które mogą skutkować rozluźnieniem relacji w rodzinie.

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzów 

1. Krytyka

Krytyka może spełniać pozytywne zadanie, ale tylko wtedy, gdy jest konstruktywna. Krytykowanie dla samego krytykowania, nawet jeśli ktoś robi to z troski, może mieć przykre skutki. Osoba krytykowana, nawet jeśli czuje na co dzień miłość ze strony bliskich, może czuć się niewystarczająco dobra, co powoduje żal i wycofywanie się z kontaktu w obawie przed nieustającą krytyczną oceną.

2. Faworyzowanie

Rodzice powtarzają, że swoje dzieci kochają tak samo mocno, ale rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. Nawet jeśli chodzi jedynie o ciepły uśmiech, bardziej zaangażowaną pochwałę, nie mówiąc już o nadawaniu specjalnych przywilejów członkom rodziny, może rodzić to zazdrość i niechęć do otoczonej większymi względami osoby.

3. Kłamstwa

Kłamiemy z wielu powodów i ponosimy różne konsekwencje wypłynięcia prawdy na jaw. Kłamstwa powtarzane w kręgu bliskich osób tworzą atmosferę nieufności, podejrzliwości, a nawet niechęci, która popycha do zamykania się w sobie, niekiedy agresywnej ochrony własnych interesów. Trudno mieć zaufanie do kogoś, na kim nie można polegać, nawet, jeśli to ukochana mama czy siostra.

4. Egoizm

Fakt mieszkania w jednym domu nie oznacza automatycznie, że każdy ma robić, mówić i myśleć to samo. Można pięknie się od siebie różnić, ale egoistyczne zapędy bliskiej osoby mogą rodzić rozczarowanie, złość, niechęć i sprawiać, że nie chcąc się z kimś szarpać w pewnych kwestiach, oddalamy się dla własnego spokoju psychicznego. Brak chęci znalezienia kompromisu komplikuje wiele rzeczy.

5. Nieumiejętność wybaczania

To chyba najgorsza cecha, która osłabia więzi między bliskimi sobie osobami. Popełnianie błędów jest bardzo ludzkie, niestety nie zawsze bliscy są w stanie sobie wybaczyć przewinienia i tym samym tworzy się między nimi mur nie do przeskoczenia. Upór i rozpamiętywanie dawnych ran nie pozwala się im zasklepić i rodzi emocje przykre dla obu stron.

źródło: krokdozdrowia.com


Zobacz także

„Historia Kopciuszka pokazuje nam jak jedna para butów może zmienić życie”. Dlaczego kochamy metamorfozy?

Tydzień do ślubu: domowe zabiegi, dzięki którym panna młoda poczuje się piękna

Nosi w sobie potwora, który zmienia ją i wzbudza lęk. Potwora zwanego schizofrenią

Udajemy dobre życie zbyt długo i zbyt starannie. Pułapki tłumionych, zawieszonych emocji czekają na każdego