Lifestyle Macierzyństwo

7 rzeczy, które rodzice praktykujący mindfulness robią inaczej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 lutego 2020
Fot. iStock/Sam Edwards
 

Świat pędzi coraz szybciej do przodu, nasze relacje z innymi stają się coraz bardziej powierzchowne. Dlatego tak bardzo ważne jest budowanie i wmacnianie więzi rodzinnych. Szukamy sposobów na to, by spowolnić tempo życia i pełniej przeżywać wspólny czas, by być „dla siebie”, a nie jedynie „obok”. W rodzinach, w których praktykuje się mindfulness wychowują się szczęśliwsze dzieci, a rodzice znają swoje pociechy lepiej i są w stanie zareagować szybciej, gdy dzieje się z nimi coś niepokojącego.

7 rzeczy, które rodzice praktykujący mindfulness robią inaczej

1. Akceptowanie niedoskonałości

Bez względu na to, ile książek przeczytamy i jaką wiedzę posiądziemy, nigdy nie będziemy „doskonałymi” rodzicami. Wciąż reagujemy przesadnie, mówimy i robimy rzeczy, których nie chcielibyśmy powiedzieć i zrobić. Najmądrzejszą i najważniejszą rzeczą, jakiej możemy się nauczyć, jest akceptacja naszych niedoskonałości jako rodziców. Nieraz popełnisz błędy, zranisz uczucia swoich dzieci. Nie czyni cię to złym rodzicem – czyni cię to człowiekiem. Ucz tego samego swoich dzieci.

2. Słuchanie z ciekawością

Gdy wokół dzieje się tak wiele, umiejętność skupienia się i uważnego wysłuchania swojego dziecka stało się rzadkim doświadczeniem. Często jesteśmy rozkojarzeni – staramy się robić zbyt wiele rzeczy na raz, nerwowo przeglądamy wiadomości w telefonie, myślami jesteśmy gdzieś indziej. Wszystko to prowadzi do nieporozumień i oddala nas emocjonalnie od naszych dzieci. Kiedy słuchamy ich uważnie, inwestujemy w zdrowie psychiczne dzieci – pamiętajmy o tym.

3. Sprawna komunikacja

Czasami unikamy trudnych rozmów. Pewnie w punktu widzenia emocji łatwiej jest ominąć rozmowę o czymś bolesnym lub niewygodnym, ale to, co pozostaje niewypowiedziane i nierozwiązane, może bardzo zaszkodzić naszym relacjom z dziećmi. Z biegiem czasu budujemy urazy, nieufność, powielamy szkodliwe zachowania. Prawda jest taka, że ​​tylko bycie szczerym względem tego, czego potrzebujesz i tego, jak się czujesz, tworzy zaufanie i więź. To samo dotyczy twoich dzieci.

4. Praktykowanie wdzięczności

Bycie rodzicem jest jedną z najbardziej „niewdzięcznych” prac, jakie można sobie wyobrazić. Wkładasz w swoje obowiązki całą energię, serce, emocje, ale nie oczekuj, że to zostanie natychmiast docenione. Praktykuj więc wdzięczność i ucz jej. Ucz dziękować i sam dziękuj. Pokazuj wartość swojej pracy i doceniaj pracę swoich dzieci.

5. Umiejętność wybaczania – sobie i innym

Każda rodzina doświadcza trudnych momentów. Są chwile, kiedy nie czujemy się wysłuchani, doceniani ani mile widziani, zdarza się, że mówimy rzeczy, których nie mamy na myśli. Wybaczajmy i uczmy wybaczania, zapominania o rzeczach nieistotnych. Uczmy, że wybaczanie jest siłą, a nie słabością.

6. Wspieranie się

Świadomość, że nawet w najtrudniejszych chwilach jest w naszym życiu ktoś, kto zawsze stanie po naszej stronie, kto pomoże i pozwoli uwierzyć, że wszystko będzie dobrze jest budująca i mocno kształtuje w nas poczucie wartości. Potrzebujemy wsparcia jako rodzice i nie bójmy się pokazywać tego naszym dzieciom. Niech to będzie dla nich naturalne. Niech wrastają wiedząc, że nie muszą zostać sami z własnymi problemami.

7. Dobra zabawa

Nie zapominajmy, że rodzina jest także po to, by dobrze spędzać ze sobą czas. Pielęgnujmy rodzinne rytuały, wyciągnijmy z pawlacza gry planszowe, obejrzyjmy razem komedię, wyjdźmy na spacer. Bądźmy wtedy całkowicie dla siebie i ze sobą, odłóżmy telefony, odetnijmy się od niepotrzebnych bodźców.

 


Lifestyle Macierzyństwo

Wakacje dla singli. Wyjazdy dla singli zyskują popularność

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
7 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Solo na wakacje? Brzmi jak szaleństwo, ale właściwie dlaczego nie? Nie masz drugiej połówki lub po prostu potrzebujesz chwili tylko dla siebie – ruszaj w świat!

Singiel na wakacjach

W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęły cieszyć się wyjazdy dla singli. A przecież jeszcze do niedawna normą były znacznie wyższe ceny dla osób wyjeżdżających solo. Dodatkowe opłaty wynikają co prawda z wyższych cen pokoi jednoosobowych, ale raczej żadnemu singlowi nie jest miło, gdy za tę samą wycieczkę musi płacić więcej niż para.

W konsekwencji single zaczęli stanowić silną grupę freelancerów turystycznych, korzystających z lotów rejsowych i krótkoterminowego najmu mieszkań. Nie trzeba było długo czekać na reakcję branży. Wakacje dla singli stały się jednym z priorytetów touroperatorów. W ofercie biur podróży coraz łatwiej o atrakcyjny cenowo pobyt w hotelu w rajskim kurorcie i udział w wycieczkach zorganizowanych dla singli. Jak grzyby po deszczu na rynku wyrastają biura, które organizują wyłącznie wyjazdy dla osób podróżujących w pojedynkę.

Zalety i wady samotnego podróżowania

Pojawia się istotne pytanie, czy warto jechać samemu na wakacje? Z jednej strony samotne podróże dają dużo swobody. Można według własnego uznania zmieniać plan wycieczki, iść, dokąd się chce czy jeść w knajpie, która serwuje subiektywnie najlepszą kuchnię.

Z drugiej strony zawsze fajnie się do kogoś odezwać, podyskutować i mieć wsparcie w niespodziewanych nieprzyjemnych sytuacjach. Ale wyjazdy solo wcale nie zamykają na innych ludzi. Wręcz przeciwnie!

Fot. Materiały prasowe

Wycieczki dla singla – gdzie jechać?

Wybór destynacji zależy oczywiście od oczekiwań, wieku i zainteresowań uczestnika. Osoby nastawione na poznanie kogoś wybiorą najpewniej wycieczki integracyjne dla singli, podczas których organizowane są wieczorki zapoznawcze, a niekiedy również speed datingi. Najlepszym celem są popularne europejskie kurorty nadmorskie – miejsca spotkań wielu narodowości i kultur z szeroką ofertą barów i restauracji.

Fot. Materiały prasowe

Należą do nich miasta u wybrzeża Chorwacji, Włoch czy Hiszpanii. To także miejsca, do których dotrzeć można na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszą się wycieczki autokarowe dla singli. Ich ogromnym atutem jest możliwość poznania się z innymi uczestnikami jeszcze w drodze, a także odwiedzenia mijanych miasteczek i zabytków.

W tym miejscu warto wspomnieć o wycieczkach objazdowych dla singli. To najlepsza opcja dla ciekawych świata! Można wybierać wśród wielu miejsc na ziemi – od krajów południowo-wschodniej Azji, przez wyprawę bezdrożami afrykańskiej sawanny, po tradycyjny city break w Europie.

Samotnicy zapracowani lub dozujący emocje związane z podróżowaniem powinni pomyśleć o wycieczkach jednodniowych lub nieco dłuższych miejskich eskapadach. Szybki wypad do jednego z polskich miast lub wybranej europejskiej stolicy to okazja do świetnej zabawy i poznania świata choćby w niewielkim stopniu. Najciekawsze miejsca na krótkie wczasy dla singli? Barcelona, Berlin, Lwów albo Lizbona.

Wycieczki dla aktywnych

Osoby łaknące adrenaliny powinny pomyśleć o aktywnych wyjazdach. To świetne rozwiązanie również dla wszystkich tych, którzy nad swoim stanem towarzyskim ubolewają, bo nawet jeśli są jedynymi singlami na wyjeździe, nikt nie ma czasu, żeby się tym przejmować. Podczas wspinaczki, raftingu czy żeglowania ważna jest praca zespołowa. Prywatne zażyłości uczestników zdecydowanie schodzą na dalszy plan.

Fot. Materiały prasowe

Dodatkowe profity to możliwość przeżycia niesamowitej przygody i poznania energicznych ludzi z pasją. Co oferują biura podróży singlom? Między innymi wycieczki egzotyczne – trekkingi w Azji, nurkowanie w Morzu Czerwonym, kitesurfing u wybrzeży Ameryki Południowej, a także bliższe nam geograficznie piesze wycieczki górskie pasmami Karpat czy wycieczki rowerowe dolinami rzek. A to tylko kilka z wielu propozycji.

Materiał prasowy Travelduck


Lifestyle Macierzyństwo

Stokrotki w domu, na balkonie i w ogrodzie. Jak je uprawiać, by kwitły jak najdłużej?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lutego 2020
stokrotki
Fot. iStock – Stokrotki - uprawa w doniczkach, na balkonie i tarasie

Stokrotki to śliczne, małe kwiaty, bez których trudno sobie wyobrazić wiosenną łąkę czy ogród. Te niewielkie rośliny zachwycają swoim wyglądem, a różnorodność ich odmian powoduje, że sięgamy po nie bardzo chętnie, ozdabiając nimi balkony, tarasy i ogrody.

Stokrotek nie brakuje także w przestrzeni miejskiej, w której tworzą wspaniałe, kolorowe, „żywe dywany”.

Stokrotki – odmiany, charakterystyka

Nie bez przyczyny łacińska nazwa stokrotki brzmi Bellis perennis, od słowa „bellus„, czyli piękny. Liczne odmiany stokrotki cieszą oczy i pozwalają na wybór odpowiednich kwiatów do różnych kompozycji. Ich zapach jest ledwie wyczuwalny, ale bez wątpienia zachwycają przede wszystkim wyglądem. Kwiatostany stokrotek osiągają średnicę od 1 (stokrotka dzika) do 5 cm (szlachetne odmiany hodowlane) oraz dorastają od 10 – 25 cm. Najczęściej występującym rodzajem tej byliny jest stokrotka pospolita (stokrotka trwała), która dała początek wielu innym odmianom.  Dziko rosnąca stokrotka charakteryzuje się żółtym wewnętrznym rurkowym kwiatem i zewnętrznym, białym w formie języczków. Odmiany hodowlane prezentują się bardziej okazale, wytwarzając pełne rurkowate lub języczkowate kwiaty od białej do czerwonawej kolorystyce. Stokrotki kwitną zazwyczaj od kwietnia do czerwca, w niektórych odmianach powtarzając kwitnienie jesienią.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Stokrotka w doniczce na tarasie | Fot. iStock

Największą popularnością cieszą się kwiaty stokrotki odmiany:

  • Pomponette – o pełnych, niewielkich kwiatach w kształcie pomponów i ząbkowanych liści tworzących rozety. Dorasta do 15-20 cm i cieszy długim okresem kwitnienia, od kwietnia aż do lipca.
  • Habanera Red White – wytwarza pełne białe kwiaty  z charakterystycznymi czerwonymi końcówkami.
  • Super Enoma – posiada duże i pełne kuliste kwiaty, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Kwitnie bardzo obficie.
  • Speedstar Red  – ta odmiana cieszy oczy półpełnymi kwiatami o barwie białej, różowej lub czerwonej, z żółtym środkiem.
  • Gracja – odmiana wielkokwiatowa o czerwonych kwiatach.

Niezależnie od odmiany, kwiaty stokrotki cieszą się niesłabnącą popularnością.

Stokrotki na balkonie – uprawa

Stokrotki ogrodowe to także idealne kwiaty, które chętnie wybierane są jako ozdoba na balkon lub taras. Są odporne na niższe temperatury i mało wymagające, więc doskonale sprawdzą się na świeżym powietrzu, nawet od przełomu marca i kwietnia. Nie sprawiają kłopotu w uprawie, są także odporne na szkodniki. Dobrze czują się w skrzyniach i doniczkach, umożliwiając dzięki licznym odmianom tworzenie z nich kolorowych kompozycji. Świetnie wyglądają obok bratków, które równie dobrze znoszą wczesnowiosenną aurę.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Stokrotka w doniczkach na balkonie | Fot. iStock

Stokrotki w doniczce cieszą się popularnością, ponieważ tolerują różne podłoże, ale najlepiej rosną w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Stokrotki pięknie rosną w nasłonecznionym miejscu – w zacienionym też sobie poradzą, ale będą rosły wolniej, dając mniej satysfakcjonujący efekt. Należy regularnie je podlewać, tak by ziemia była wilgotna, ale nie mokra, oraz usuwać przekwitłe kwiatostany. W ciągu sezonu te rośliny warto 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym. Na rabatach stokrotka może być rośliną dwuletnią, natomiast sadzona z rozsady w pojemnikach na balkonie czy tarasie, należy potraktować je jako roślinę jednoroczną.

Stokrotki w domu

Stokrotki w doniczce również mogą być hodowane z powodzeniem w domu, jeśli tylko pamiętamy o prawidłowej pielęgnacji. Te kwiaty pięknie wyglądają w kolorowych, fantazyjnych doniczkach, które symbolicznie zapraszają wiosnę do pomieszczeń. Zasady pielęgnacji pozostają te same, co w przypadku stokrotek na balkonie i tarasie. W przypadku, gdy stokrotki w doniczce przekwitną, można je wysadzić do ogrodu. W ich kwiatostanach zawiążą się nasiona, więc z kolejną wiosną roślinki wzejdą same. Te maleńkie kwiaty pięknie prezentują się cięte, ułożone w małych wazonach i bukietach.

Stokrotki w domu, na balkonie, w ogrodzie

Bukiet stokrotek w wazonie | Fot. iStock

Stokrotki – rozmnażanie z nasion i z rozłóg 

Stokrotki ogrodowe można zakupić jako gotowe rozsady, a można też samodzielnie wyhodować je z nasionek, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Aby cieszyć się stokrotkami na wiosnę, warto wysiać je w czerwcu, wysypując nasiona w ogrodzie na spulchnionej rabatce (rozsadniku). Nasiona stokrotek wymagają przykrycia ich niezbyt grubą warstwą ziemi i troski o stałą wilgotność ziemi. Jeśli na rabacie pojawią się chwasty, należy je usunąć.

Gdy roślinki mają po 4 liście, pikujemy je, a we wrześniu wysadzamy na miejsce docelowe. Zimą zabezpieczamy je igliwiem przez mrozem. Stokrotki ogrodowe z nasion zakwitną następnej wiosny.

Stokrotki to kwiaty, które można także rozmnażać wegetatywnie, z rozłóg. Wiosną oddzielamy rozłogi od rośliny matecznej, wkładamy do podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu, podlewając je regularnie. Po kilku tygodniach małe stokrotki się ukorzenią i będzie można je posadzić w miejscu docelowym.

Źródło:  fajnyogrod.pl 


Zobacz także

Życie w ciasnej szufladzie, to takie niby życie. Niby kochasz, niby pracujesz, niby oddychasz, niby jesteś…

Proporcje 90:10. Sprawdź, jak często wpadasz w tę pułapkę

Wybaczyłam mu, ale nigdy nie zapomnę tego, co mi zrobił. Piętno ofiary przemocy zawsze będę nosić w sobie

Lubił widzieć w jej oczach strach i przerażenie. Stał się panem i władcą, który ma prawo zrobić z nią co chce. Gwałt to nie tylko napaść w ciemnym zaułku