Lifestyle

7 powodów, żeby spędzić wakacje nad włoskimi jeziorami. Zaskocz najbliższych

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 marca 2017
Mat. prasowe
 

Wakacje, Włochy – jakie macie pierwsze skojarzenia? Błogie lenistwo na nadmorskich plażach? Pyszne lody? Zabytki, które zobaczyć trzeba?

To standard – w większości tak właśnie, oczami wyobraźni, widzimy wypoczynek we Włoszech, niechętnie dopuszczamy do siebie wizję tysięcy turystów między którymi tłoczymy się w najbardziej popularnych ośrodkach turystycznych.

Tymczasem wakacje we Włoszech wcale nie muszą być tak oczywiste. Nie musimy wybierać oczywistych kierunków, korzystać z wakacji all inclusive. Wręcz przeciwnie – może to być czas pełen przygód, aktywności i poznawania Włoch od podszewki. Gdzie najlepiej się udać? Oczywiście nad jeziora północnych Włoch – jeśli nigdy tam nie byliście, wybierzcie jedno z dwóch najpiękniejszych jezior – Como lub Garda. Dlaczego? Oto siedem podpowiedzi.

Gdzie góry łączą się z wodą

Jeśli jesteście spragnieni widoków zapierających dech w piersi, to z pewnością Jeziora Como i Garda są idealnym miejscem. To tu góry wchodzą do jezior. Mieszają się krajobrazy, klimat, roślinność. Tak jak urozmaicony jest krajobraz, tak samo urozmaicone są turystyczne atrakcje. Mamy tu oprócz wody i gór, liczne miasteczka, knajpki z dobrym włoskim jedzeniem. Codziennie można być gdzie indzie nie przemierzając setek kilometrów.

Mat prasowe

Mat prasowe

Piesze wędrówki

Przy każdym z jezior znajdują się liczne piesze ścieżki. Zarówno wokół jezior, jak i w samych górach. Tu nie można się nudzić, a czas urlopu – jeśli tylko dobrze go zaplanujecie – skończy się co prawda jak zawsze zbyt szybko, za to z licznymi pięknymi wspomnieniami. Kochacie góry, ale też lubicie skorzystać z wodnych atrakcji? Wybierzcie się koniecznie na włoskie jeziora. Na pewno będziecie usatysfakcjonowani.

Ścieżki rowerowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

A jak się wam znudzi chodzenie przesiądźcie się na rowery. Możecie przywieźć je ze sobą lub wypożyczyć w bardzo popularnych w tych okolicach wypożyczalniach rowerów. Jezioro Garda i Como to setki kilometrów rowerowych szlaków. Nie sposób nie skorzystać i poznać uroki włoskich jezior z perspektywy dwóch kółek. Aktywny wypoczynek – czy nie to kochamy najbardziej?

Liczne miasteczka

Wokół Jeziora Garda i Como znajdują się liczne, zabytkowe miasteczka. Mniejsze i większe, wyżej w górach można natknąć się na klimatyczne włoskie wioski. Tu nie można się nudzić. Dzięki tak dużej różnorodności mamy przede wszystkim okazję poznać mieszkańców tych regionów, ich obyczaje, kulturę, usiąść z nimi przy jednym stole i porozmawiać. Takie podróżowanie daje nam najwięcej, kształtuje naszą wrażliwość.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Żeglowanie i plażowanie

A jak już wystarczy nam chodzenia, jeżdżenia i zwiedzania, możemy z powodzeniem spędzić czas nad jeziorem. Popływać żaglówkami i podziwiać piękno tego terenu tym razem z perspektywy wody. Czy potrzeba jeszcze większej zachęty?

Wina i jedzenie

No i jak zwiedzać Włochy bez jedzenia i wina? Nad jeziorami w miasteczkach, które knajpkami stoją znaleźć można prawdziwe perełki, gdzie czas spedzają miejscowi. Wiadomo, że oni są najlepszym gwarantem pysznego jedzenia. A wino. To wśród jezior znajduje się winnica Pisoni, w wiosce Pergolese, w której powstaje święte wino, czyli Vino Santo. Dlaczego święte? Ponieważ wysuszone winogrona są miażdżone podczas Wielkiego Tygodnia.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas

W tym miejscu warto zwolnić, warto zarezerwować sobie czas, który wykorzystamy w dowolny dla nas sposób. Bez wyznaczonych godzin hotelowych śniadań, a wręcz przeciwnie, z kuchnią, gdzie będzie można przygotować posiłek złożony z regionalnych produktów. Nad Jeziorem Como i Garda w swojej ofercie posiada domy i apartamenty do wynajęcia firma NOVASOL. Warto do nich zajrzeć, poszukać miejsca, które będzie wam najbardziej odpowiadać. Cudowne mieszkania, pełne włoskiej atmosfery dające nam wolność czasu, by spędzić wakacje, tak jak od zawsze o tym marzyliśmy.

I jak? Przekonani?

Sprawdźcie ofertę NOVASOL (KLIK), rezerwujecie i wyjeżdżajcie. Cudownych wakacji już dzisiaj wam życzymy!


Artykuł powstał przy współpracy z firmą NOVASOL

 


Lifestyle

Kobiety są wkurzone. To wynik olbrzymiego napięcia i przekonania, że najwyższa pora na zmiany. To nie czas na uprzejmości!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 marca 2017
Fot. iStock/Sirius_clouds_fan
 

Poranna „prasówka” w Internecie przynosi mi prawdziwą „perełkę”. Oglądam głupawy (przyznajmy to) spot Ministerstwa Edukacji o nauce programowania w szkole. Stereotypy, jak we wszystkich „rządowych” spotach. Pretensjonalnie uśmiechnięty i wygodnie rozparty na kanapie syn z miną „wszechwiedzącego”, programuje mamie (która oczywiście w tym czasie sprząta) „inteligentne mieszkanie”, łaskawie informując ją, że teraz będzie miała dla niego więcej czasu. A mama, jak to mama… Zajęta ścieraniem kurzu ze stolika nie wie, o co chodzi… Poza tym, jest blondynką. Wyszło jak wyszło.

Chyba jednak twórcy tego filmiku nie spodziewali się, aż tak emocjonalnych reakcji (zarówno wśród jego przeciwników jak i zwolenników). Pod spotem, gdziekolwiek został udostępniony, lawina komentarzy. Są głosy oburzone, że znów kolejny seksistowski, mizogonistyczny obrazek przedstawiający kobietę „technologicznie upośledzoną”, zajętą domowymi obowiązkami i z uwielbieniem wpatrzoną w syna, który z programowaniem (swoją drogą jest tu ono pokazane w olbrzymim uproszczeniu) radzi sobie oczywiście wspaniale. Poza tym programuje po to, żeby mama mogła się w końcu nim zająć. Nie wpadł na to, że może lepiej byłoby się czegoś nauczyć i wyręczyć ją w domowych obowiązkach.  „To żenujące, obraźliwe, powielające szkodliwe i krzywdzące schematy” – piszą internauci.

Ale są też i inne komentarze, nawołujące do bardziej wyważonej oceny i zachowania umiaru. I żeby nie szukać dziury w całym. Tylko może to „całe” naprawdę jest pełne dziur?…

Znajoma blogerka pisze: „Po prostu wchodzicie do Internetu i szukacie dziennej dawki doczepienia się do czegoś. Najlepiej seksistowskiego lub krążącego wokół praw kobiet. Ileż można…. idźcie na spacer.”

I myślę, że może rzeczywiście to prawda, że może już czepiamy się naprawdę „wszystkiego”. Ale to nie dzieje się przypadkowo, to wynik olbrzymiego napięcia i przekonania, że najwyższa pora na zmiany w podejściu do nas, kobiet. Że teraz albo nigdy. Potrzebna dziś głębsza refleksja, z czego to napięcie tak naprawdę wynika.

Stało się. Długie lata społecznych oczekiwań wynikających ze wszechobecnego patriarchatu, ignorowania praw i problemów kobiet, kupczenia nimi przez państwo, przedmiotowego traktowania przez Kościół Katolicki, zrobiły swoje. Chyba jeszcze nigdy nie było w nas takiego napięcia. Dziewczyny są wkurzone. Jak mogłoby być inaczej, skoro tak długo nikt się z nami nie liczył? Czara goryczy się przelała, nędzny, niezbyt udany (bo też po prostu źle zagrany) spot wywołuje skrajne emocje i wewnętrzny bunt. Nie zatrzymujmy tego, bo społeczny sprzeciw i brak zgody na lekceważący stosunek do obywateli (w tym przypadku obywatelek) zawsze prowadzi do zmian, tych pozytywnych.

Przykład? Studenci największych uniwersytetów protestują przeciwko wynajmowaniu sal uniwersyteckich fundacji Ordo Iuiris, tej samej, która złożyła w sejmie podpisy pod barbarzyńskim projektem zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Skutecznie protestują, bo władze uczelni wycofują się z umowy z fundacją. Wykładów nie będzie.

Ale wpływ ideologii, czy religii na naszą sytuację społeczną i postawy polityków nadal jest ogromny. Pamiętam oburzenie przedstawicieli Kościoła Katolickiego, kiedy pojawił się Nasz Elementarz. Autorce podręcznika wytykano… genderyzm, bo w kilku czytankach tata, czy dziadek wykonywali domowe prace – zmywali, czytali dzieciom książki przed snem. „To wbrew normalnemu obrazowi rodziny”- grzmieli „specjaliści”, a niektórzy politycy natychmiast to podchwycili. I niestety, to ich głos, a nie ten wyważony i rozsądny, było najlepiej słychać. Dlatego właśnie uważam, że sprawy zaszły tak daleko, że i przeciwnicy krzywdzącego i lekceważącego stosunku do kobiet powinny zacząć krzyczeć i wyrażać swój sprzeciw. W Polsce, bo w Europie już krzyczą. Wystarczy przytoczyć przykład ukarania Janusza Korwina Mikke przez szefa europarlamentu za jego obrzydliwe, seksistowskie wypowiedzi,

Nie zgadzajmy się także głośno na wchodzenie nam z butami do łóżek i sumień. Dopóki, za społecznym przyzwoleniem kilku panów w czarnych sukienkach – panów, którzy nie mają własnych rodzin, żon i dzieci (a więc także praktycznej wiedzy na temat tego czym jest rodzina i jak się w niej żyje, z jakimi problemami borykają się partnerzy w związku i jak trudne jest wychowanie dzieci) – będzie prawić morały, pouczać i ganić w sprawach tak osobistych jak nasze osobiste zdrowie i bezpieczeństwo, czy szczęście rodzinne, dopóty nie będziemy się czuć prawdziwie wolne.

Piszmy o tym, co jest „nie tak”, co przedstawia nas w złym, nieprawdziwym świetle i o tym, co ogranicza naszą wolność. Zwracajmy uwagę, wytykajmy błędy, bądźmy jednym głosem, który budzi sumienia i zaspane rozumy. To nie pora na półśrodki, ani miłe słowa. Protestujmy, dajmy znać, że się nie zgadzamy. Jeśli odpuścimy – przegramy.

Zastanawiam się, czy doczekamy kiedyś takiego ministerialnego spotu, w którym to dziewczynka będzie programowała, a mama, na przykład programistka, przybije jej z tego powodu piątkę i zabierze do kina. Na film przygodowy.


Lifestyle

O jakich wakacjach marzymy? Zobaczcie wyniki naszej wakacyjnej sondy 🌴

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 marca 2017
Fot. iStock / jacoblund

Jakie wakacje kochają Polacy? Turnus czy wolność? Dzika Skandynawia czy ciepła plaża?

Zobaczcie koniecznie, wyniki naszej sondy, w której wzięło udział blisko 260 osób. Najbardziej lubimy, gdy…

Podgrzewamy atmosferę 🔥

novasol1

Kochamy wodę 🌊!

novasol2

Towarzystwo🙋 i pogoda ☔!

Zdecydowanie cenimy sobie wartości najtrudniejsze do zdobycia, czyli prawdziwych przyjaciół i nieco szczęścia lub dobrego pomysłu. Oczywiście nie trzeba liczyć na fart korzystając z bogatej oferty domków na wynajem, można sobie tę pogodę zagwarantować. Może w tym roku razem z przyjaciółmi wynajmiecie domek w Grecji lub Bułgarii?

 

novasol3

Południowe rytmy grają nam w duszach 🌴

I nie powinniśmy się temu dziwić. Choć kochamy nasze Mazury, Bałtyk i Beskidy (rodzime wakacje uplasowały się na 2. miejscu w naszej ankiecie), to lubimy w wakacje zażyć nieco nowości. Popieramy, rodzinną turystykę możemy bez większych problemów uprawiać w długie i krótkie weekendy, a nie ma lepszego czasu na dalekie wojaże niż wakacje.

novasol4

Sky is no limit! ✈

Niebo należy do nas, wybieramy szybkość, komfort i bezpieczeństwo.

novasol5

 

Niezależność! Hurra 🎒

Po upadającej erze tzw. „wycieczek do Egiptu”, przyszła pora na turystykę, która lubi odkrywać i nie znosi ograniczeń. Chcemy poznawać lokalny świat i obyczaje, próbować produktów z targu i potraw ulicznych knajpek, a nie zamykać się w strefie dla turystów.

novasol6

Jem śniadanie,  kiedy jestem głodny, a nie do 9:35… 🏠

Komfort i niezależność idą w parze z naszą świadomością. Mniej barier, więcej swobody. Wreszcie chcemy odpoczywać na urlopie, a nie uczestniczyć w stołówkowej musztrze. Brawo my!

novasol7

Przede wszystkim swoboda 💃

novasol8a

 

Pamiętajcie, że najlepsze wakacje świata to te, podczas których można naprawdę odpocząć – obojętnie czy spędzisz je leżąc na hamaku czy zdobywając szczyty!


Zobacz także

Jak oduczyć dziecko picia coli i jednocześnie sprzątnąć mieszkanie? Tak, dobrze czytasz

Mąż kilka lat temu usiadł w fotelu i powiedział „właśnie zwolnili mnie z pracy”. I tak siedzi do tej pory, a wszystko jest na mojej głowie

Jak dobrze mieć sąsiada

Jak dobrze mieć sąsiada…