Go to content

6 powodów, dla których bardzo inteligentni ludzie często mają bałagan w domach

11 dowodów na to, że czasem dobrze być bałaganiarą
fot. iStock/yulkapopkova

Pod wieloma względami mamy błędne wyobrażenie na temat tego, jacy są inteligentni ludzie. Przyznaj, intuicyjnie kojarzysz inteligencję ze schludnością i perfekcjonizmem? Rzeczywistość jest zupełnie inna. Różne badania wykazały, że inteligentni ludzie są… niechlujnymi jednostkami. 

Oto 6 przyczyn bałaganu w domach inteligentnych ludzi

1. Nie dbają o normy społeczne

Inteligentni ludzie nie dbają o dopasowanie się do powszechnego status quo. Mają tendencję do myślenia nieszablonowego i patrzenia na życie z innej perspektywy. Tak więc, podczas gdy dla jednych zlew pełen brudnych naczyń może wydawać się wielką sprawą, dla nich nie ma to znaczenia.

2. Mają tendencję do robienia wielu rzeczy na raz

Inteligentni ludzie mają dość chaotyczne umysły. Powodem tego jest to, że ich umysł działa znacznie szybciej niż u innych. Może się to jednak objawić również w postaci garstki niedokończonych spraw, np. właśnie sprzątania w domu.

3. Bałagan prowadzi do nowych pomysłów

Badanie przeprowadzone przez University of Minnesota wykazało, że zaniedbany dom może przyczynić się do kreatywności. Odkryli, że ludzie, którzy mieszkają w nieuporządkowanych domach, często myślą nieszablonowo, w przeciwieństwie do tych, którzy mieszkają w schludnych warunkach.

11 rzeczy, które świadczą, że twoja inteligencja może być powyżej przeciętnej

4. Wykorzystują swoją energię na inne zajęcia

Podczas gdy schludni maniacy koncentrują się na sprzątaniu, wysoce inteligentni ludzie prawdopodobnie spędzają ten czas ucząc się czegoś nowego lub kończąc jakiś projekt. Potrzebują do tego mnóstwo energii, więc takie jak czyszczenie lodówki, są odkładane na dalszy plan.

5. Mają tendencję do gubienia się w swoich myślach

Wysoce inteligentni ludzie często zbyt wiele myślą. Mogą patrzeć na jakiś problem na sto różnych sposobów, co może spowodować, że trochę gubią się w swoich myślach. Jeśli nawet nieco zaniedbują swoje otoczenie, na pewno rozmyślają nad jakimś kreatywnym rozwiązaniem tego problemu.

6. Sprzątanie wydaje się nudne

Ostatecznie inteligentni ludzie bardzo łatwo się nudzą. Jeśli nie jesteś Perfekcyjną Panią Domu, sprzątanie niekoniecznie jest dla ciebie czymś zabawnym.