Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

50 sposobów, by uspokoić zdenerwowane dziecko – sprawdzone!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lutego 2018
Fot. iStock / ideabug
Następny

Kiedy czasem nie masz już siły i wydaje ci się, że dłużej nie wytrzymasz, odetchnij głęboko i spróbuj spojrzeć na ten wybuch złości, nerwy i stres jak na problem, który musisz rozwiązać. Postaraj się pomóc swojemu dziecku się uspokoić – zaproponuj mu kilka technik, które będzie mogło stosować również samo.

Oto kilka dobrych, sprawdzwonych metod, do wykorzystania w zależności od potrzeb i wieku dziecka.

50 sposobów, by uspokoić zdenerwowane dziecko

1. Inwersja

Zaproponuj dziecku pozycję, w której głowa znajdzie się poniżej poziomu serca.  Taka pozycja ma zbawienne działanie dla układu nerwowego.

2. Poproś dziecko by wyobraziło sobie spokojne miejsce

3. Daj dziecku wodę do picia

Odwodnienie jest  związane z obniżeniem sprawności umysłowej. Sobie też nalej.

4. Zaśpiewaj dziecku

5 .Zaproponuj dziecku, by stanęło jak piesek

Aktywowanie mięśni ramion, nóg i rdzenia pomaga spalać dodatkowy poziom glukozy we krwi, który aktywowany podczas reakcji walki lub ucieczki.

6. Zaproponuj dziecku, by coś narysowało.

7. Daj dziecku skakankę

Ustaw minutnik na 2 minuty, włącz trochę muzyki.

8. Zaproponuj dziecku podskoki

Niech skacze jak najwyżej.

9. Puść kolorowe bańki

Podobnie jak dmuchanie w plastikowy wiatraczek, dmuchanie baniek może pomóc dziecku odzyskać kontrolę nad jego oddechem, a tym samym ich stanem psychicznym.

10. Zrób dziecku gorącą kąpiel

Po długim dniu nie ma nic bardziej relaksującego niż ułożenie się w wannie z gorącą wodą. To samo dotyczy dzieci.

11. Zaproponuj zimny prysznic

Jedno z badań wykazało, że napięcie, zmęczenie, depresja i negatywne nastroje mijają jeśli będziesz brał regularnie chłodny prysznic.

12. Zrób gorącą czekoladę

13. Zapal świeczkę i poproś, by dziecko ją zdmuchnęło

Następnie zapal ją ponownie i odsuń od siebie, aby oddech był głębszy. Jest to świetny sposób na ćwiczenie głębokiego oddychania.

14. Jeśli znajdujesz się w centrum handlowy znajdź sklep ze zwierzętami

I postaw dziecko przed akwarium, oglądanie pływających w nim ryb obniża ciśnienie krwi oraz tętno.

15. Poproś, by dziecko odliczyło wstecz od 100

16. Poproś dziecko, by powtarzało ustaloną wcześniej mantrę

17. Naucz dziecko oddychać przeponą

18. Wyciągnij przygotowany wcześniej słoik z brokatem

To znakomity odstresowywacz.

19. Pozwól dziecku pobiegać

Wykazano, że bieganie zmniejsza stres i może być czasem bardziej skuteczne niż podróż do gabinetu terapeuty.

20 Poproś, by policzyło do 5.

21. Poproś dziecko, by głośno powiedziało, co czuje

Dla dzieci, które potrafią zwerbalizować swoje uczucia, rozmowa o tym, co im przeszkadza, to szansa na zrozumienie samego siebie.

22. Poproś dziecko, by napisało do siebie list o tym, co czuje

23. Udekorujcie razem ścianę.

24. Utwórz z dzieckiem specjalną tablicę

Niech twoje dziecko wycina słowa i zdjęcia z czasopism, układając mapę swoich zainteresowań i pragnień.

25. Przytul dziecko „na niedźwiadka”

Przytulanie wspomaga wydzielanie oksytocyny, a nawet 20-sekundowy uścisk zmniejsza ciśnienie krwi, zwiększa poczucie dobrego samopoczucia i zmniejsza szkodliwe fizyczne skutki stresu .

Strona 1 z 2
Czytaj dalej

 

 

Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

Jak „niechcący” spalić pączka? Najważniejsze pytanie w Tłusty Czwartek

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 lutego 2018
Fot. Gratisography/RYAN MCGUIRE / / CC0 Public Domain
Następny

Jeden pączuś, to 200-350 kcal, ale spokojnie, możesz czuć się bezpieczna, gdy twoja siła woli zadowoli się jednym lub dwoma pączkami… Jeśli już teraz wiesz, że wieczorem „ranking” będzie bliżej dziesiątki… smacznego! Ale pamiętaj, by trochę się poruszać – tak na odpuszczenie pączkowych grzechów.

Prawdziwe niebezpieczeństwo czai się w faworkach – jeden pyszny chrust liczy sobie 85 kcal. A jak wiemy, na jednym się nie skończy (nawet nie udawajmy, że tym razem będzie inaczej). Jednak bez obaw, nawet jeśli jesteście na diecie!

Sprawdźcie, jak „niechcący” spalić pączka i jak to zrobić ćwiczeniami.

Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
Fot. iStock/RyanKing999
Następny

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Rocznie zapada na niego około 500 tysięcy kobiet, a umierają 233 tysiące. To przeraża, ale profilaktyka i wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na powrót do zdrowia. Należy przypomnieć, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń. 

Niestety, im zmiany bardziej zaawansowane, a nowotwór inwazyjny, tym bardziej maleją szansę na zdrowie. Najczęściej zmiany zauważane są po raz pierwszy podczas badania ginekologicznego, gdy są już widoczne. Kobiety często zapominają, jak ważne są regularne kontrole, co dodatkowo utrudnia zadanie. A cytologia szyjki macicy, proste i bezbolesne badanie, pomaga w wykryciu patologicznych komórek, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka szyjki macicy.

U większości kobiet pokutuje błędne przekonanie, że na ten typ nowotworu chorują jedynie kobiety po menopauzie, gdzie w rzeczywistości można zachorować w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 45.–59. rok życia. Dodatkowo na niekorzyść pacjentek działa to, że rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne. Warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka i  jakie sygnały wysyła ten rodzaj nowotworu, bo wiedza pozwala ratować życie.

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy

Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Bardziej zaawansowana choroba może dawać wyraźne sygnały ze strony różnych organów.

1. Krwawienie między miesiączkami

To najczęściej samodzielnie zauważany przez kobiety objaw, niestety zazwyczaj pojawia się w bardziej zaawansowanej postaci raka. Mogą pojawiać się krwiste plamienia, samoistne lub po stosunku, obfite, często cuchnące upławy, krwawienia, które pojawiają się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi, przybierające początkowo raczej formę uporczywych plamień. Bardzo często są one mylone przez kobiety z zaburzeniami regularnego krwawienia miesiączkowego.

2. Krwawienie po stosunku

Bolesny i nieprzyjemny stosunek płciowy może, choć nie musi, świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy. Jeśli towarzyszą mu krwawienia występujące po stosunku, tzw. krwawienia kontaktowe, nie można zwlekać z wizytą u specjalisty.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Gdy przerzuty nowotworu dotykają pęcherza lub innych części dróg moczowych, może dojść do utraty kontroli pęcherza moczowego, w połączeniu z pojawieniem się krwi w moczu.

3. Zaparcia

Niedrożność jelit i problemy z wypróżnieniem są związane z najbardziej zaawansowaną postacią raka i zajmowaniem przez nowotwór innych tkanek.

4. Parcie na mocz

Rak może naciekać pęcherz moczowy, co powoduje dyskomfort (np. kłucie, pieczenie, uczucie napięcia) podczas oddawania moczu oraz bolesne parcie.

strona 1 z 2
czytaj dalej

Zobacz także

Domowa odżywka do rzęs. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #8 [28.04.]

Ania Starmach: „Zamiast katować się na siłowni i liczyć kalorie wolę tulić moją córkę”

Przesądy i zabobony dotyczące ciąży, porodu i laktacji