Lifestyle

5 rad buddystów, które pomogą ci uporządkować chaos wokół siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 września 2018
Fot. iStock / den-belitsky
 

Świat nigdy nie był spokojnym i harmonijnym miejscem. Jednak obecnie ilość wszechobecnych bodźców i doświadczeń jest ogromna. Aby nie oszaleć, warto wziąć sobie do serca pięć buddyjskich wskazówek, które mogą pomóc nam poradzić sobie z tym chaosem.

Jednym z głównych problemów współczesnego świata jest to, że bardzo często nie mamy czasu na głębsze przemyślenia. Analizowanie rzeczy i medytowanie są jednak wciąż niezbędnymi praktykami.

1. Określ, co lubisz

Wiele osób nie potrafi jednoznacznie określić, co im się podoba. Aby znaleźć siebie i otworzyć pozytywne przestrzenie w naszym życiu, musimy przynajmniej być świadomi tego, co sprawia, że ​​nasze serce bije mocniej.

2. Pozostań w ruchu

Tak jak musisz mieć czas na spokój i refleksję, musisz mieć również miejsce na ruch.

Jedną ze wskazówek buddyzmu dotyczących radzenia sobie z chaosem jest uprawianie zdrowej aktywności fizycznej.  Zdrowe ciało pomaga mieć zdrowy umysł i odwrotnie.

3. Mniej gadania, więcej rozmów

Wiele codziennych interakcji jest całkowicie trywialnych i zbytecznych. Te interakcje tylko kradną energię. Musimy nadać rzeczywistą wartość komunikacji. Musisz wiedzieć, że słowa karmią lub zubażają umysł.

4. Rozwiń swoją kreatywność

Kreatywność jest siłą, która nas odnawia i pozwala nam widzieć rzeczywistość z innej perspektywy. Pomaga nam się wyrażać, pomaga nam myśleć głębiej i budzi w nas artystę.

5. Zachowaj swoją autentyczność

Często marnujemy zbyt dużo czasu i energii, próbując zbudować (lub utrzymać) pozory. Kiedy udaje ci się być prawdziwą osobą, pozbywasz się ogromnego ciężaru. Nigdy nie będziesz musiał podejmować wysiłków, aby zachować wizerunek kogoś, kim nie jesteś. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że bycie sobą przynosi ci ciszę i spokój.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle

5 rzeczy, które powinny się znaleźć w diecie każdego ucznia, by dobrze odżywić jego mózg. Akcja „Lekcja przetrwania”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 września 2018
Fot. iStock/Imgorthand
 

Słyszeliśmy już milion razy, że jesteś tym, co jesz. Podobnie nasz mózg – karmiony dobrym jedzeniem nas nie zawiedzie, zresztą podobnie jak naszych dzieci. Odpowiednie żywienie mózgu pomaga w nauce, w koncentracji, w osiąganiu lepszych wyników. Istnieją dziesiątki badań, książek, które mówią, że to, czym karmisz swoje ciało, wpływa także na funkcje mózgu.

To właśnie dlatego tak ważne jest, by naszym dzieciom podsuwać odpowiednie przekąski, zwłaszcza te, które dajemy im do szkoły. Kilka godzi nauki, siedzenia w ławce, to ogromny wysiłek dla ich umysłu, czym go więc najlepiej karmić?

Tłuste ryby, nasiona i orzechy

Oleje tłuszczowe omega-3 w niektórych rybach – zwłaszcza łososiu, pstrągu, makreli, śledziu – są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania mózgu. Niedobór Omega-3 może prowadzić do zmęczenia i słabej pamięci – co może stać się problemem dla ucznia. Omega-3 nie są wytwarzane w organizmie, więc musimy je dostarczyć poprzez dobrze zbilansowaną dietę.  Twoje dziecko nie lubi ryb? Omega-3 znajduje się również w siemieniu lnianym lub oleju lnianym, oleju sojowym i pestkach dyni. Zapakuj dziecku do szkoły orzechy włoskie, to świetna przekąska, nie dość, że zawiera Omega-3, to jeszcze bogata jest w zdrowe dla serca przeciwzapalne substancje odżywcze, które wspomagają przepływ krwi, dostarczając więcej tlenu do mózgu.

Jagody i inne owoce

Spożywanie dużej ilości jagód, truskawek i innych „jagodowych” owoców zdaje się wiązać z wolniejszym spadkiem umysłowym – tak wynika z badań. Te zdrowe przekąski zawierają witaminę C, która pomaga zwiększyć sprawność umysłową. Zdrowy cukier może również poprawić zdolność koncentracji – jest najlepszym źródłem energii dla ciała i mózgu.

Ciemna czekolada

Wszystko jest dla ludzi, podobnie z czekoladą, która może być zastrzykiem energii i pomóc się skupić. Warto także pamiętać, że czekolada pomaga się zrelaksować.

Pomidory, brokuły, szpinak

To trio zawiera składniki odżywcze, które mają duże korzyści dla funkcji poznawczych, koncentracji i zdrowia mózgu. Te super produkty spożywcze powinny zawsze znajdować się na liście zakupów, można je dołączyć jako składni wielu potraw.

Całe ziarna

Całe ziarna stanowią kolejny ważny składnik ogólnego dobrego samopoczucia. Złożone węglowodany w pełnych ziarnach mają niski indeks glikemiczny, więc trawią się powoli i uwalniają glukozę – najlepsze źródło energii dla mózgu.  Włókno w pełnych ziarnach utrzymuje poziom cholesterolu pod kontrolą i poprawia przepływ krwi do mózgu i innych narządów. Właśnie dlatego warto do szkoły przygotować kanapki z chlebem pełnoziarnistym, a przynajmniej wrzucić do tornistra dziecka cienkie wafle Chia Snack (firmy Good Food) – gryczane, jaglane z wyjątkowymi ziarnami chia. Tak niewiele potrzeba, żeby zadbać o mózg naszego dziecka.

Akcja „Lekcja przetrwania”

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zdanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś.

ZADANIE #5

Napiszcie w komentarzach pod tym tekstem: jakie przekąski do szkoły dajecie swoim dzieciom, co pakujecie im na drugie śniadanie, jakie macie pomysły, patenty – może kogoś zainspirujecie?

Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy nie lada nagrody.

Nagrody:

5 x para butów tekstylnych (do wyboru w sklepie) + torba bawełniana z logo firmy Befado

Fot. Materiały prasowe


10 x zestaw składający się z:

– limitowanego zestawu długopisów Pilot, w tym wymazywalna kolekcja FriXion

– plecaka z oddychającymi plecami marki Strigo

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


10 x pasy bezpieczeństwa SmartKidBelt

Fot. Materiały prasowe


5 x karta podarunkowa o wartości 100 zł do wykorzystania w sklepach stacjonarnych 5.10.15.


5 x voucher do sklepu internetowego Wola o wartości 100 zł 


5 x zestaw  Wafli Cienkich. Chia smak składających się z:

– 44 opakowań produktu (smaki gryczane plus jaglane)

 

Czy przekąska może być jeszcze bardziej super??

Podobają ci się nagrody – odwiedź naszych partnerów na Facebooku!

Facebook | Instagram

Facebook

Facebook

Instagram, Instagram

 

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Facebook | Instagram

Czas trwania akcji: 29.08.2018 – 28.09.2018. Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Lifestyle

4 choroby, które nie dają żadnych charakterystycznych objawów, a są bardzo niebezpieczne

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 września 2018
Fot. iStock / SARINYAPINNGAM

Nauczyliśmy się, że wiele chorób rozwija się podstępnie i po cichu. Zaskakujące objawy mogą świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Szybkie chudniecie bez przyczyny czy ból, mimo wszystko niepokoją i doskwierają, dzięki czemu zaczynamy szukać przyczyny. A co z chorobami, które nie dają swoistych objawów, tylko przemykają się ukradkiem tuż pod naszym nosem? Sprawa robi się niebezpieczna, zwłaszcza, gdy na własną rękę leczymy drobne i niewinne sygnały, które wysyła ciało. Bo któż z nas biegnie do lekarza z powodu przemęczenia czy nerwowości? Właśnie…

4 choroby, które nie dają żadnych charakterystycznych objawów, a są bardzo niebezpieczne

Nierzadko od dłuższego czasu leczymy się z powodu nietrafionej diagnozy. Większość z nas zgodnie z zasadami prawdopodobieństwa zakłada, że zdrowy dotychczas człowiek, pewnie zmaga się ze stresem, przemęczeniem czy podupada na zdrowiu z powodu złego trybu życia… Logika podpowiada niedobór witamin, zbyt szybkie tempo życia itd., więc próbujemy poprawić swój komfort życia, walcząc nie z chorobą, a z pojedynczym objawem.

Z tego powodu najczęściej postawienie ostatecznej diagnozy rozciąga się w czasie. Sami pacjenci rzadko łączą kolejne fakty, bagatelizując sygnały, jakie wysyła im organizm. Jeśli lekarz bardzo szczegółowo ich nie przepyta i sam nie wychwyci w porę zależności, choroba może się rozgościć na całego.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie wykryć najłatwiej, jeśli wybierzecie się do lekarza. Szybki, rutynowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, od razu zdradzi, że coś tutaj nie działa, jak trzeba. Jednak często zanim do lekarza dotrzemy mijają tygodnie, a nawet miesiące. Według badań, na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 15 mln Polaków!

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

 • uczucie ucisku w głowie,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • nerwowość,
 • uczucie niepewności/rozdrażnienia

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne? 

Ponieważ prowadzi do niewydolności serca, zwiększa ryzyko udaru i zawału.

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Jak objawia się PCOS?

 • problemy z cerą
 • wahania wagi
 • nieregularne miesiączki

Dlaczego PCOS jest groźne? 

Zespół Policystycznych Jajników jest najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet. Bardzo często diagnoza jest stawiana bardzo późno, a nieleczona choroba zmniejsza szansę na zajście w ciążę.

Tężyczka

Tężyczka utajona, jest wynikiem długo odczuwanego stresu oraz wynikających z tego niedoborów. A dokładnie: niedoboru wapnia, niedoboru magnezu i hiperwentylacji. Charakterystyczną cechą tej choroby jest wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa.

Jak objawia się tężyczka?

 • mrowienie palców
 • mrowienie  ust, twarzy
 • drżenie i skurcze mięśni
 • światłowstręt
 • kołatanie serca
 • uczucie niepokoju

Dlaczego tężyczka jest groźna? 

Atak tężyczki może być bezpośrednim zagrożeniem życia, gdy dojdzie do kurczu głośni – taki stan spowoduje zamknięcie krtani i uniemożliwi oddychanie. Drugą niebezpieczną sytuacją, jest doprowadzenie do długo trwającej hiperwentylacji, ta w konsekwencji  może wpłynąć na utlenowanie mózgu.

Cukrzyca

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2014 r. na świecie żyło około 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. International Diabetes Federation szacuje, że w 2040 roku ta liczba może wzrosnąć aż do 642 mln. Problem dotyczy też Polski. W naszym kraju również z roku na rok wzrasta liczba osób, zmagających się z cukrzycą. Główny winowajca – niezdrowy tryb życia i nieświadomość chorych… bo jak się okazuje, całkiem sporo z nich w ogóle nie wie o chorobie.

Nie pomagają subtelne objawy, które bardzo rzadko sami wyłapujemy – szczególnie w przypadku głównego zagrożenia, czyli cukrzycy typu II. Przy takiej formie choroby, można przez wiele lat odczuwać subtelne objawy, jak zmęczenie i ogólne przemęczenie.

Jak objawia się cukrzyca?

 • częste wizyty w toalecie
 • wzmożone pragnienie
 • łatwa męczliwość
 • utrata masy ciała
 • zawroty głowy
 • problemy ze wzrokiem
 • stany depresyjne i obniżenie nastroju
 • swędzenie skóry
 • mrowienie kończyn
 • częste infekcje (zwłaszcza infekcje intymne u kobiet)

Dlaczego cukrzyca jest groźna? 

Ponieważ to choroba metaboliczna, mająca wpływ na cały organizm człowieka. Ostry stan cukrzycowy jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Co 10 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy i jej powikłań. Nieleczona cukrzyca znacznie przyspiesza rozwój i postęp miażdżycy, a w konsekwencji zwiększa ryzyko zawału serca i udarów.


źródło: portal.abczdrowie.pl


Zobacz także

Zimno za oknem? Poznaj propozycje filmowe, które rozgrzeją Ciebie i Twojego ukochanego tej zimy

Co ci się dzisiaj śniło? To może świadczyć o twoim zdrowiu

Zapamiętaj do czego masz prawo, bo za chwilę ktoś może zechcieć ci je odebrać