Lifestyle Zdrowie

5 postaw, które sprawiają, że niszczysz swoje zdrowie psychiczne

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2018
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic
 

Zdrowie psychiczne to materia, która odpowiednio pielęgnowana jest w stanie unieść bardzo wiele. Najczęściej jest tak, że staramy się być twardzi w trudnych chwilach, których w życiu nie brakuje, za wszelką cenę sami radzimy sobie z problemami. Trwamy czasem bez wsparcia, co może wpływać negatywnie na naszą kondycję psychiczną.

Pewne sytuacje i zachowania zdecydowanie szkodzą psychice, osłabiając ją mocno. A stąd prosta droga do smutku, lęków i stanów depresyjnych. O zdrowie psychiczne trzeba dbać, unikając destrukcyjnych postaw.

5 postaw, które sprawiają, że niszczysz swoje zdrowie psychiczne

1. Myślenie w kategorii bieli lub czerni

Traktowanie życia „zerojedynkowo”, bez dostrzegania, że pomiędzy bielą a czernią istnieje cała masa innych kolorów, sprawia, że odbierasz sobie szansę na pewną elastyczność wyboru, szansę na satysfakcję. Sztywne postrzeganie wielu rzeczy ogranicza  twoje  możliwości.

2. Nie zauważasz perspektyw

Powtarzasz sobie, że życie jest ciężkie, ludzie niewdzięczni i w zasadzie nie widzisz szans na szczęście. Wydaje ci się, że przez swoją życiową nieporadność możesz utknąć w otchłani niemocy i nigdy nie wyjdziesz nie zobaczysz dla siebie nadziei. Przerabiasz wszelkie możliwe czarne scenariusze, nie widząc dla siebie perspektyw.

3. Uważasz, że sama sobie nie możesz pomóc

Gdy faktycznie cierpisz z powodu dołka emocjonalnego i wydaje się tobie, że z tego nie wyjdziesz, szkodzisz sobie jeszcze bardziej. Badania pokazały, że medytacja i uważność mają wielki wpływ na leczeniu lęku i depresji. Do tego zrównoważona dieta, ćwiczenia, zdrowe relacje, dobra praca i samoopieka są wspaniałym wsparciem dla zdrowia psychicznego. Naprawdę masz wielki wpływ na swoje zdrowie psychiczne.

4. Nie prosisz o pomoc wtedy, kiedy naprawdę jest tobie potrzebna

Wiele osób zachowuje się jak przysłowiowa „Zosia Samosia”, która radzi sobie ze wszystkim sama. Jednak są takie chwile, w których trzeba odrzucić uczucie zażenowania i wstydu, by poprosić o pomoc. Umartwiając się bez wsparcia innych, bardzo sobie szkodzisz. Pomoc bliskiej osoby bywa nieoceniona.

5. Czujesz się gorsza od innych

Być może gdzieś zgubiłaś pewność siebie i uważasz, że nie zasługujesz na miłość i akceptację, a to jest bardzo destrukcyjne. Pamiętaj, że nie tylko ty walczysz ze swoimi demonami i jest wiele więcej osób, które tak jak ty, próbują sobie z tym poradzić. Nie powinnaś dyskredytować siebie ze względu na problemy. Nie ma ludzi idealnych, pamiętaj o tym.

Spójrz na siebie jak na silną, wieloaspektową osobę, która dzięki swojej walce staje się jeszcze silniejsza, odważna i bardziej odpowiedzialna za swoje wybory.

źródło:  www.powerofpositivity.com


Lifestyle Zdrowie

Twój facet jest prawdziwym dupkiem. Przestań się w końcu oszukiwać, że jest inaczej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 kwietnia 2018
Fot. istock/YakobchukOlena
 

Przyjaciółka złożyła pozew o rozwód. Powiedziała: „Ile można?”. Pomyślałam, że i tak długo wytrzymała. Jej mąż nie należał do fajnych gości, z którymi można szczęśliwie spędzić pół życia. Każdy to widział, niektórzy jej to mówili, ale ona uparcie przy nim była mając nadzieję, że w końcu coś się zmieni, że on zrozumie, jak ona jest dla niego ważna. Zmieniało się jedno – ona starała się coraz bardziej, a on pokazywał się z jakiej najgorszej strony. Aż pękła.

Jasne, że kiedy kochasz, trudno przyjąć to, co próbują powiedzieć najbliższe ci osoby, którym naprawdę zależy na twoim szczęściu. Kurczę, człowiek musi się przekonać na własnej skórze i dobrze, kiedy zaczyna wyciągać dobre wnioski.

Kiedy facet jest prawdziwym dupkiem, uciekaj. Uwierz, on takim zostanie. Jak takiego poznać?

1. Kiedy schodzisz mu z drogi, nie przeszkadzasz mu, on ledwie ci dziękuje. Wydaje się nie doceniać wszystkich rzeczy, które dla niego robisz. Nie ma co się oszukiwać, on ich nawet nie zauważa. Przyjmuje twoją dobroć i zaangażowanie za pewnik.

2. Wasz związek jest jednostronny. To ty jesteś inicjatorem rozmów, pocałunków i czułości oraz randek. Jedyne, co on inicjuje, to seks.

3. Łże w żywe oczy, bo wie, jak bardzo mu ufasz. Uwierzysz w każdą opowieść, którą on wymyśli, byleby trzymać się z dala od kłopotów. Zna cię dobrze, więc ma świadomość, że w każdym człowieku widzisz dobro.

4. Korzysta z twojej hojności. Wie, że nie odmówisz, jeśli poprosi cię o przysługę. Umiejętnie wywiera na tobie presję i potrafi zmanipulować, byś zrobiła to, na czym my zależy, bo zdaje sobie sprawę, że najbardziej na świecie zależy ci na tym, że on był szczęśliwy. Używa twojej dobroci przeciwko tobie.

5. Zachęca cię do nieokazywania swoich uczuć. Kiedy przychodzisz do niego z czymś ważnym do przedyskutowania, nie chce o tym słyszeć. Mówi, że jesteś przewrażliwiona, że histeryzujesz, przesadzasz, byleby tylko umniejszyć to, co czujesz.

6. Nie okazuje ci szacunku, bo wie, że nie odejdziesz. Zmienia plany, odwołuje spotkania, godzinami każe na siebie czekać, a ty jesteś zbyt dobra, żeby go zapytać, o co, do cholery, chodzi.

7. Uważa twoje pozytywne cechy za negatywne. Denerwuje go, że jesteś zbyt miła. Chce, byś był bardziej bezwzględna. Bardziej bezczelna. Bardziej taka jak on.

8. Bierze, nie dając nic w zamian. Przyjmuje twoje komplementy, twoją pomoc, choćby przygotowanie przez ciebie drugiego śniadanie do pracy czy pysznej kolacji, ale on nigdy nic ci nie daje bezinteresownie, chyba, że go specjalnie o coś poprosisz.

9. Uważa romantyzm za kompletną głupotę, przez co ty często czujesz się nieswojo z powodu swojego sentymentalizmu. Kiedy wspominasz, jak się poznaliście, pierwszą randkę, on wywraca oczami i nie chce o tym słyszeć.

10. Zawsze dba bardziej o siebie niż o ciebie. Liczy się jego „ja, ja, ja”. Ty nigdy nie przestaniesz być drugim wyborem, choć dla ciebie on jest priorytetem.

11. Chociaż ty dajesz mu całkowitą wolność, bo tej od ciebie wymaga, to sam nie przestaje cię kontrolować. Owszem, wyjeżdża ze swoimi przyjaciółmi i wraca późno, ale oczekuje, że poprosisz o pozwolenie, gdy chcesz spotkać się z przyjaciółkami. Tak samo jest z wysyłaniem SMS-ów. On może rozmawiać z każdym, ale sprawdza z kim ty korespondujesz.

Jesteś z takim facetem? Naprawdę wierzysz, że na taką miłość, na taki związek ty zasługujesz? Nie można być z kimś, kto kocha tylko siebie, a miłości używa do spełniania własnych potrzeb i zachcianek. Jeśli chcesz z nim być – to jest twój wybór, jeśli nie – lepiej odejdź jak najszybciej i poszukaj miłości, która cię uszczęśliwi.


Lifestyle Zdrowie

„Pójdę do sądu i zrobię z ciebie wariatkę”. Kilka sprytnych taktyk przemocy słownej. Dałaś się zmanipulować?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 kwietnia 2018
Następny

Słowa mogą zranić. Mogą być używane po to, by cię kontrolować lub skrzywdzić, a także uniemożliwić ci uzyskanie tego, na co zasługujesz. Werbalna przemoc istnieje i jest naprawdę niebezpieczna dla naszego zdrowia emocjonalnego. Możesz ją spotkać w domu, wśród bliskich, możesz także w pracy albo na ulicy.

Manipulacja bierna i agresywna

Bywa, że ludzie używający słów do manipulowania innymi przyjmują podejście pasywno-agresywne. Ich uwagi mają na celu sprawienie, abyś zachowywał się lub nie zachowywał w określony sposób, mimo, że nikt nie poprosił cię o to wprost. Kilka przykładów:

 • „Naczynia są brudne.”
 • „W samochodzie prawie nie ma już benzyny”.
 • „Nadal to oglądasz? Mój film zaczyna się za 10 minut. „
 • „Jeśli naprawdę mnie kochasz, zostaniesz tu ze mną, zamiast wychodzić ze swoimi przyjaciółmi.”

Gaslighting

Gaslighting to inny rodzaj manipulacji, który ma na celu wpłynięcie na uczucia i emocje danej osoby, zmuszając ją do zakwestionowania własnych odczuć, prawidłowego działania swoich zmysłów, pamięci i zdrowia psychicznego.

 • „Nie ma powodu, abyś czuł się w ten sposób.”
 • „Jesteś zbyt wrażliwy.”
 • „Zawsze czujesz się ofiarą.”
 • „To się nigdy nie zdarzyło.”

Brak szacunku

Brak szacunku może przybrać postać wybuchów gniewu, ostrego języka lub niegrzecznego „przerywania”. Oto kilka przykładów:

 • „Zamknij się, k*!”
 • „Mam w d* to, co myślisz.”
 • „To nie twoja cholerna sprawa.”
 • „Czy kiedykolwiek przestaniesz mówić?”

Wyśmiewanie, lekceważenie w towarzystwie innych osób

To tendencja do niszczenia twojej wiarygodności i reputacji poprzez wyśmiewanie twojej osobowości i charakteru oraz powątpiewanie w twoją prawdomówność lub rzetelność w obecności innych osób.

 • „Jestem zdziwiony, że jesteś chory. W ogóle nie wyglądasz na chorego. ” (Mówi, że udajesz chorobę)
 • „Widziałem cię wczoraj. Gdzie to było? Ach, widziałem, jak wchodzisz do sklepu monopolowego. Myślę, że widziałem cię tam również innym razem w tym tygodniu. „(Mówi, że masz problem z alkoholem)
 • ” Bierzeszślub? Czy to nie jest twoje trzecie małżeństwo ? „(Mówi, że nie potrafisz utrzymać trwałego związku)
 • „Czy dobrze się czujesz?” (Mówi, że nie wyglądasz dobrze i możesz sobie z czymś nie poradzić).

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Koniec semestru

Dlatego, droga mamo, zanim powiesz, że coś robisz „dla dobra dziecka”, upewnij się, że nie oszukujesz sama siebie

Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Krew z nosa – o czym może świadczyć krwawienie z nosa i jak je zatamować?