Lifestyle Zdrowie

5 postaw, które sprawiają, że niszczysz swoje zdrowie psychiczne

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2018
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic
 

Zdrowie psychiczne to materia, która odpowiednio pielęgnowana jest w stanie unieść bardzo wiele. Najczęściej jest tak, że staramy się być twardzi w trudnych chwilach, których w życiu nie brakuje, za wszelką cenę sami radzimy sobie z problemami. Trwamy czasem bez wsparcia, co może wpływać negatywnie na naszą kondycję psychiczną.

Pewne sytuacje i zachowania zdecydowanie szkodzą psychice, osłabiając ją mocno. A stąd prosta droga do smutku, lęków i stanów depresyjnych. O zdrowie psychiczne trzeba dbać, unikając destrukcyjnych postaw.

5 postaw, które sprawiają, że niszczysz swoje zdrowie psychiczne

1. Myślenie w kategorii bieli lub czerni

Traktowanie życia „zerojedynkowo”, bez dostrzegania, że pomiędzy bielą a czernią istnieje cała masa innych kolorów, sprawia, że odbierasz sobie szansę na pewną elastyczność wyboru, szansę na satysfakcję. Sztywne postrzeganie wielu rzeczy ogranicza  twoje  możliwości.

2. Nie zauważasz perspektyw

Powtarzasz sobie, że życie jest ciężkie, ludzie niewdzięczni i w zasadzie nie widzisz szans na szczęście. Wydaje ci się, że przez swoją życiową nieporadność możesz utknąć w otchłani niemocy i nigdy nie wyjdziesz nie zobaczysz dla siebie nadziei. Przerabiasz wszelkie możliwe czarne scenariusze, nie widząc dla siebie perspektyw.

3. Uważasz, że sama sobie nie możesz pomóc

Gdy faktycznie cierpisz z powodu dołka emocjonalnego i wydaje się tobie, że z tego nie wyjdziesz, szkodzisz sobie jeszcze bardziej. Badania pokazały, że medytacja i uważność mają wielki wpływ na leczeniu lęku i depresji. Do tego zrównoważona dieta, ćwiczenia, zdrowe relacje, dobra praca i samoopieka są wspaniałym wsparciem dla zdrowia psychicznego. Naprawdę masz wielki wpływ na swoje zdrowie psychiczne.

4. Nie prosisz o pomoc wtedy, kiedy naprawdę jest tobie potrzebna

Wiele osób zachowuje się jak przysłowiowa „Zosia Samosia”, która radzi sobie ze wszystkim sama. Jednak są takie chwile, w których trzeba odrzucić uczucie zażenowania i wstydu, by poprosić o pomoc. Umartwiając się bez wsparcia innych, bardzo sobie szkodzisz. Pomoc bliskiej osoby bywa nieoceniona.

5. Czujesz się gorsza od innych

Być może gdzieś zgubiłaś pewność siebie i uważasz, że nie zasługujesz na miłość i akceptację, a to jest bardzo destrukcyjne. Pamiętaj, że nie tylko ty walczysz ze swoimi demonami i jest wiele więcej osób, które tak jak ty, próbują sobie z tym poradzić. Nie powinnaś dyskredytować siebie ze względu na problemy. Nie ma ludzi idealnych, pamiętaj o tym.

Spójrz na siebie jak na silną, wieloaspektową osobę, która dzięki swojej walce staje się jeszcze silniejsza, odważna i bardziej odpowiedzialna za swoje wybory.

źródło:  www.powerofpositivity.com


Lifestyle Zdrowie

Twój facet jest prawdziwym dupkiem. Przestań się w końcu oszukiwać, że jest inaczej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 kwietnia 2018
Fot. istock/YakobchukOlena
 

Przyjaciółka złożyła pozew o rozwód. Powiedziała: „Ile można?”. Pomyślałam, że i tak długo wytrzymała. Jej mąż nie należał do fajnych gości, z którymi można szczęśliwie spędzić pół życia. Każdy to widział, niektórzy jej to mówili, ale ona uparcie przy nim była mając nadzieję, że w końcu coś się zmieni, że on zrozumie, jak ona jest dla niego ważna. Zmieniało się jedno – ona starała się coraz bardziej, a on pokazywał się z jakiej najgorszej strony. Aż pękła.

Jasne, że kiedy kochasz, trudno przyjąć to, co próbują powiedzieć najbliższe ci osoby, którym naprawdę zależy na twoim szczęściu. Kurczę, człowiek musi się przekonać na własnej skórze i dobrze, kiedy zaczyna wyciągać dobre wnioski.

Kiedy facet jest prawdziwym dupkiem, uciekaj. Uwierz, on takim zostanie. Jak takiego poznać?

1. Kiedy schodzisz mu z drogi, nie przeszkadzasz mu, on ledwie ci dziękuje. Wydaje się nie doceniać wszystkich rzeczy, które dla niego robisz. Nie ma co się oszukiwać, on ich nawet nie zauważa. Przyjmuje twoją dobroć i zaangażowanie za pewnik.

2. Wasz związek jest jednostronny. To ty jesteś inicjatorem rozmów, pocałunków i czułości oraz randek. Jedyne, co on inicjuje, to seks.

3. Łże w żywe oczy, bo wie, jak bardzo mu ufasz. Uwierzysz w każdą opowieść, którą on wymyśli, byleby trzymać się z dala od kłopotów. Zna cię dobrze, więc ma świadomość, że w każdym człowieku widzisz dobro.

4. Korzysta z twojej hojności. Wie, że nie odmówisz, jeśli poprosi cię o przysługę. Umiejętnie wywiera na tobie presję i potrafi zmanipulować, byś zrobiła to, na czym my zależy, bo zdaje sobie sprawę, że najbardziej na świecie zależy ci na tym, że on był szczęśliwy. Używa twojej dobroci przeciwko tobie.

5. Zachęca cię do nieokazywania swoich uczuć. Kiedy przychodzisz do niego z czymś ważnym do przedyskutowania, nie chce o tym słyszeć. Mówi, że jesteś przewrażliwiona, że histeryzujesz, przesadzasz, byleby tylko umniejszyć to, co czujesz.

6. Nie okazuje ci szacunku, bo wie, że nie odejdziesz. Zmienia plany, odwołuje spotkania, godzinami każe na siebie czekać, a ty jesteś zbyt dobra, żeby go zapytać, o co, do cholery, chodzi.

7. Uważa twoje pozytywne cechy za negatywne. Denerwuje go, że jesteś zbyt miła. Chce, byś był bardziej bezwzględna. Bardziej bezczelna. Bardziej taka jak on.

8. Bierze, nie dając nic w zamian. Przyjmuje twoje komplementy, twoją pomoc, choćby przygotowanie przez ciebie drugiego śniadanie do pracy czy pysznej kolacji, ale on nigdy nic ci nie daje bezinteresownie, chyba, że go specjalnie o coś poprosisz.

9. Uważa romantyzm za kompletną głupotę, przez co ty często czujesz się nieswojo z powodu swojego sentymentalizmu. Kiedy wspominasz, jak się poznaliście, pierwszą randkę, on wywraca oczami i nie chce o tym słyszeć.

10. Zawsze dba bardziej o siebie niż o ciebie. Liczy się jego „ja, ja, ja”. Ty nigdy nie przestaniesz być drugim wyborem, choć dla ciebie on jest priorytetem.

11. Chociaż ty dajesz mu całkowitą wolność, bo tej od ciebie wymaga, to sam nie przestaje cię kontrolować. Owszem, wyjeżdża ze swoimi przyjaciółmi i wraca późno, ale oczekuje, że poprosisz o pozwolenie, gdy chcesz spotkać się z przyjaciółkami. Tak samo jest z wysyłaniem SMS-ów. On może rozmawiać z każdym, ale sprawdza z kim ty korespondujesz.

Jesteś z takim facetem? Naprawdę wierzysz, że na taką miłość, na taki związek ty zasługujesz? Nie można być z kimś, kto kocha tylko siebie, a miłości używa do spełniania własnych potrzeb i zachcianek. Jeśli chcesz z nim być – to jest twój wybór, jeśli nie – lepiej odejdź jak najszybciej i poszukaj miłości, która cię uszczęśliwi.


Lifestyle Zdrowie

Jaką mantrę powinieneś powtarzać sobie codziennie, zależnie od twojego znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2018
Fot. iStock/Allexxandar

Każdy znak zodiaku jest jedyny w swoim rodzaju, każdy ma swoje indywidualne potrzeby. Mogłeś żyć dotąd pełnią życia, a jednak coś przegapić.  Pozytywne afirmacje pomogą ci odnaleźć spokój i harmonię i skoncentrować na tym, co dla ciebie dobre, korzystne i zdrowe.

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

„Moja pasja jest moim najmocniejszym narzędziem”

Baran to kula imponującej energii, odważna, optymistyczna i żądna przygód. Ciężko pracuje i mocno kocha. Niech to mądrze wykorzysta.

Byk (20 kwietnia – 22 maja)

„Nauczę się odpuszczać, tylko wtedy wszechświat będzie mógł wypełnić moją pustkę czymś lepszym”

Musisz nauczyć się rozluźniać swój uścisk (którym obejmuejsz ludzi i rzeczy), ponieważ tylko wtedy będziesz w stanie znaleźć coś lepszego, coś nowego i godnego ciebie.

Bliźnięta (23 maja – 21 czerwca)

„Skoncentruję się na wspieraniu głębszych relacji i uważnym słuchaniu”

Musisz nauczyć się słuchać naprawdę i wchodzić w głębsze relacje, a nie tylko powierzchowne.

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

„Nie pozwolę, aby emocje mnie pochłonęły”

Wiadomo, że Raki są bardzo wrażliwymi istotami Zawsze byłeś pełen emocji i ludzie zawsze narzekali na to, że jesteś zbyt emocjonalny. Uważaj z tymi emocjami.

Lew (23 lipca – 23 sierpnia)

„Będę pewny siebie i nie pozwolę, by duma mnie pokonała”

Lew to znak zodiaku znany jako królewski, uczciwy, hojny i dumny. Ale pamiętajcie, nie pozwólcie, by duma rządziła waszym życiem, ponieważ może to doprowadzić was do poczucia osamotnieniai wyobcowania.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

„Uciszę mojego wewnętrznego krytyka”

Jesteś zabawną, ale milczącą osobą, obserwujesz rzeczy wokół siebie i jesteś swego rodzaju perfekcjonistą, nieco zbyt krytycznym wobec innych i siebie.

Waga (23 września – 22 października)

„Nie będę dłużej chował w sobie żalu wobec innych”

Szukasz równowagi i sprawiedliwości w życiu. Oczekujesz również, że ludzie będą mieli w sobie taką samą delikatność i równowagę, ale bywa, że jest zupełnie inaczej…

Skorpion (23 października – 22 listopada)

„Pozwolę sobie być słabym”

Skorpion jest jednym z najsilniejszych znaków zodiaku. Bywa z natury agresywny, intuicyjny i łatwo wyczuwa emocje innych, ale ma problem z okazywaniem swoich własnych.

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)

„Uświadomię sobie mój prawdziwy potencjał i zacznę działać”

Strzelcy kochają wolność i są inteligentnymi ludźmi. Mają również tendencję do planowania wielkich rzeczy, ale nie udaje im się ich zrealizować.

Koziorożec (22 grudnia – 20 stycznia)

„Nie pozwolę dosięgnąć mnie zmartwieniom”

Ciężko pracujesz by osiągnąć wyznaczony przez siebie cel. Musisz przestać się martwić tak bardzo, bo ten ciągły niepokój jest dla ciebie szkodliwy.

Wodnik (21 stycznia – 18 lutego)

„Otworzę moje serce na innych, ale nie zrezygnuję z czasu dla siebie”

Najbardziej hojny ze wszystkich znaków zodiaku to Wodnik. Jesteś głęboko związany z innymi i troszczysz się o nich, ale często się izolujesz. Potrzebujesz jakiejś większej równowagi.

Ryby (19 lutego – 20 marca)

„Przestanę analizować i pozwolę rzeczom się wydarzać”

Ryby są znane jako marzyciele i geniusze. Zapewne masz ukrytą pasję, której prawie nikomu nie zdradzasz. Nie jesteś jednak pewien swoich talentów, za dużo myślisz, kalkulujesz, analizujesz.


Na podstawie: womennow.in

 


Zobacz także

Mój świat w moim aucie. Za co kobiety pokochały 500-tkę?

11 rzeczy, które twoje dorosłe życie uczynią bardziej znośnym

Porażka nie musi oznaczać przegranej. Naucz się wyciągać z niej korzyści!