Go to content

5 cech, które pomagają żyć. Każdy może je w sobie odkryć

Fot. iStock / Peter Zelei

 Dwie osoby dostały taką samą, super, szansę. Jedna z niej skorzystała, choć musiała pokonać strach, niepewność, zacząć robić rzeczy, których do tej pory nie robiła. Druga się poddała. Ta druga jest wyjątkowo inteligentna, mądra, wrażliwa.  Tylko, że co z tego? Być może nie miała tych pięciu cech dzięki, którym łatwiej się żyje, osiąga cele. Jakie to cechy?

Pewność siebie

Nie zadufanie w sobie, ale pewność wynikająca ze świadomości. To są moje mocne strony, w tym jestem dobra, to potrafię. Pewność siebie to jest też świadomość, że pewne rzeczy mogę kontrolować i zależą one w dużej mierze ode mnie.

Według dr Rezy Hasmath, australiskiej badaczki pewność siebie jest istotnym składnikiem sukcesu w pracy i zwiększa prawdopodobieństwa kolejnych awansów. Osoby pewne siebie zarabiają też więcej od tych mniej pewnych siebie. Nawet jeśli kompetencje i umiejętności mają podobne.

Optymizm

Który polega na tym, że człowiek nie zanurza się w negatywnych myślach, nie pielęgnuje wątpliwości i lęku. Ogromną siłą jest znajdowanie sensu w złych wydarzeniach  i traktowanie ich jako motywacji do zmiany życia.

Dobra wiadomość jest taka, że optymizmu można się nauczyć.

Wytrwałość

Bez tego nawet największy talent może zostać zmarnowany.  Wytrwałość to jest realizowanie celu, cierpliwość, gotowość do ponoszenia różnych kosztów podczas drogi do celu.

Chęć rezygnacji pojawia się prawie zawsze, szczególnie, gdy poświęcamy się czemuś, a to nie przynosi od razu wymiernych efektów.  Ale lepiej stosować się do słów Winstona Churchill mawiał: „Kiedy idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się, idź dalej”.

Dobra wiadomość jest taka, że wytrwałości też można się nauczyć. Ważna jest motywacja. Trzeba wiedzieć jaki sens ma nasze działanie, do czego ma doprowadzić i dlaczego tak nam na nim zależy.

Otwartość

Na zmianę, na krytykę, na innych. To jest elastyczność, która pomaga dostosowywać się do zmieniających się warunków. Według psychologów otwartość to cecha naszego temperamentu. Jednak można nad nią pracować. Jak? Przekraczając, na przykład, różne swoje granice. Im więcej zmian, więcej ludzi wokół tym bardziej musimy uczyć się otwartości.

Odpowiedzialność

Według badań to jedna z najważniejszych cech, którą powinien posiadać dobry pracownik. Co to jest odpowiedzialność? Świadomość i waga wypowiadanych słów, zdyscyplinowanie, dotrzymywanie umów, wewnętrzna kontrola, stałość. Cecha, która sprawia, że ludzie czują się z nami bezpieczni, chętnie powierzają nam zadania, wiedzą, że można na nas liczyć, a to co mówimy, obiecujemy dziś ważne jest tak samo jutro, i pojutrze.