Lifestyle

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzi

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/Geber86
 

Może się wydawać niemożliwym osłabienie więzi w rodzinie, której członkowie są ze sobą naprawdę blisko. Wspólne przeżycia, relacje oparte na dobrych emocjach, miłości, wspólnej trosce o dobro najbliższych powodują, że rodzina staje się siłą, schronieniem na dobry i zły czas w życiu.

Trudno sobie wyobrazić, że ta opoka nagle ulega zachwianiu, destrukcji. A jednak życie przynosi takie zmiany, które najczęściej w sposób niepostrzeżony rozluźniają więź między bliskimi osobami. Najczęstszy przykład dotyczy dzieci wychodzących z rodzinnego gniazda i podążających własnymi drogami, które nie zawsze łączą się z pragnieniami ich rodziców. Tu proces zachodzi naturalnie i związany jest z rodzącą się niezależnością. Ale często w sposób nieświadomy już wcześniej popełniamy błędy, które mogą skutkować rozluźnieniem relacji w rodzinie.

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzów 

1. Krytyka

Krytyka może spełniać pozytywne zadanie, ale tylko wtedy, gdy jest konstruktywna. Krytykowanie dla samego krytykowania, nawet jeśli ktoś robi to z troski, może mieć przykre skutki. Osoba krytykowana, nawet jeśli czuje na co dzień miłość ze strony bliskich, może czuć się niewystarczająco dobra, co powoduje żal i wycofywanie się z kontaktu w obawie przed nieustającą krytyczną oceną.

2. Faworyzowanie

Rodzice powtarzają, że swoje dzieci kochają tak samo mocno, ale rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. Nawet jeśli chodzi jedynie o ciepły uśmiech, bardziej zaangażowaną pochwałę, nie mówiąc już o nadawaniu specjalnych przywilejów członkom rodziny, może rodzić to zazdrość i niechęć do otoczonej większymi względami osoby.

3. Kłamstwa

Kłamiemy z wielu powodów i ponosimy różne konsekwencje wypłynięcia prawdy na jaw. Kłamstwa powtarzane w kręgu bliskich osób tworzą atmosferę nieufności, podejrzliwości, a nawet niechęci, która popycha do zamykania się w sobie, niekiedy agresywnej ochrony własnych interesów. Trudno mieć zaufanie do kogoś, na kim nie można polegać, nawet, jeśli to ukochana mama czy siostra.

4. Egoizm

Fakt mieszkania w jednym domu nie oznacza automatycznie, że każdy ma robić, mówić i myśleć to samo. Można pięknie się od siebie różnić, ale egoistyczne zapędy bliskiej osoby mogą rodzić rozczarowanie, złość, niechęć i sprawiać, że nie chcąc się z kimś szarpać w pewnych kwestiach, oddalamy się dla własnego spokoju psychicznego. Brak chęci znalezienia kompromisu komplikuje wiele rzeczy.

5. Nieumiejętność wybaczania

To chyba najgorsza cecha, która osłabia więzi między bliskimi sobie osobami. Popełnianie błędów jest bardzo ludzkie, niestety nie zawsze bliscy są w stanie sobie wybaczyć przewinienia i tym samym tworzy się między nimi mur nie do przeskoczenia. Upór i rozpamiętywanie dawnych ran nie pozwala się im zasklepić i rodzi emocje przykre dla obu stron.

źródło: krokdozdrowia.com


Lifestyle

Chcesz przejść na wegetarianizm? 5 wskazówek, które ci to ułatwią

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/hobo_018
 

Powody przejścia na wegetarianizm mogą być różne. Jedni robią to ze względu na miłość do zwierząt, nie zgadzając się na ich cierpienie, inni robią to z powodu diety lub planu zmiany stylu życia. Jakakolwiek motywacja przyświeca temu, warto zastosować wskazówki, które ułatwią przejście na dietę bezmięsną.

Niestety nieudane starania wielu osób pokazują, że nagłe przeskakiwanie z jednego stylu żywienia w drugi, może skutkować szybką rezygnacją. Poczucie niezadowolenia lub zwyczajna tęsknotą za dawnymi smakami potrafi zniweczyć dotychczasowe działania.

Poznaj 5 wskazówek, które ułatwią ci przejście na wegetarianizm 

1. Odstawiaj produkty stopniowo

Gdy podejmiesz decyzję, że nie chcesz widzieć mięso na twoim talerzu, nie wyrzucaj go od razu z diety. Najpierw zrezygnuj z jednego rodzaju mięsa, a gdy już oswoisz się z tym brakiem, wyrzuć inne mięsne produkty, których nie chciałabyś widzieć docelowo na swoim talerzu.

2. Szukaj inspiracji

Przechodząc na wegetarianizm możesz obawiać się, czy jedzenie rzeczywiście będzie tobie smakować. Wiadomo, że mięso i zawarty w nim tłuszcz jest nośnikiem smaku, poza tym może brakować pomysłów na to, co można przyrządzić z warzyw, ryb i innych produktów.  Warto znaleźć ciekawą inspirację dla przygotowania różnorodnych, smacznych dań, które odgonią wizję nudnej zieleniny.

 3. Planuj posiłki

Być może życie z kartką i rozpisanymi posiłkami nie jest zbyt pociągające, ale dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu dań, oszczędzisz sobie kryzysowych chwil pod hasłem „nie mam nic na obiad” i sięgniesz po mięso, no bo rosół to prościzna, a kurczaka akurat będziesz miała w zamrażalniku. Rób listy zakupów, sprawdź czego potrzebujesz i trzymaj się wytycznych.

4. Zapytaj lekarza o suplementację

Odstawienie mięsa pociąga za sobą ryzyko niedoboru np. witaminy B12 czy żelaza, które jest najlepiej przyswajalne właśnie z mięsa. Dobrze jest skonsultować swój wybór z lekarzem lub dietetykiem, który podpowie jak komponować posiłki i czym uzupełniać niedobory.

5. Nie rezygnuj nawet, gdy zgrzeszysz trudno

Nie przejmuj się aż tak bardzo, jeśli zdarzy się tobie zgrzeszyć, podjadając kebaba na mieście. Złamanie zasad nie spowoduje, że to co do tej pory zrobiłaś, pójdzie w zapomnienie. Potraktuj to raczej jako małe odstępstwo od zasad, które następnym razem się już nie powtórzą i kontynuuj to, co jest rozpoczęłaś. Tylko wtedy bez zbędnych wyrzutów sumienia i poczucia wielkiego wyrzeczenia osiągniesz swój cel.

źródło: purestyle.pl


Lifestyle

5 mitów o menopauzie, które najwyższy czas obalić

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/SIphotography

Menopauza to hasło, które powoduje u większości kobiet odruch niechęci. Przede wszystkim kojarzy się nam z przemijaniem młodości, zmianą pewnych rzeczy na gorsze, wieloma niedogodnościami. Okazuje się jednak, że ten naturalny dla kobiet proces (dla mężczyzn jest to andropauza) obrósł w krzywdzące mity, które sprawiają, że boimy się tego nieuchronnego czasu bardziej, niż powinnyśmy.

Menopauza jest inaczej doświadczana przez każdą kobietę i naprawdę nie musi być czymś złym, ostatecznym. W rzeczywistości ten czas może się stać impulsem do wyzwolenia, okazją do zmiany przyzwyczajeń, bycia zdrowym i szczęśliwym. Wszystko stanie się łatwiejsze mentalnie, jeśli tylko oddzielimy szkodliwe mity, od prawdy.

 5 mitów o menopauzie, które nadszedł czas obalić 

1. Menopauza dotyczy kobiet po pięćdziesiątym roku życia

To jest bardzo mylący osąd, który wprowadza w błąd wiele kobiet, powodując niepewność, frustrację i niezrozumienie sytuacji. Nie istnieją sztywne ramy czasowe, w których menopauza musi wystąpić. Na przedwczesną menopauzę mogą cierpieć nawet trzydziedziestokilkulatki, a są również kobiety, które muszą się porządnie naczekać, by przeżyć ten czas.

2. W trakcie menopauzy życie intymne zamiera 

To również mit, który działa wyjątkowo zniechęcająco na kobiety. Owsze, wahania hormonalne i problemy z nawilżeniem ścianek pochwy mogą utrudniać zbliżenie, ale go nie uniemożliwiają. Żele intymne pozwalają się pozbyć problemu. Jeśli suchość lub boesne stosunki bardzo dokuczają, warto poradzić się lekarza ginekologa.

3. Każdą kobietę czekają uderzenia gorąca 

Choć 70 do 75% kobiet w czasie menopauzy cierpi z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów, pozostałe nie mają tych problemów. W obrębie tej grupy kobiet, które ich doświadczają, objawy mogą się wahać od postaci lekkiej, ledwie zauważalnej, po skrajną. Tu nie ma żadnej reguły, bo każdy organizm jest inny.

4. Tylko hormonalna terapia zastępcza może pomóc

Chociaż hormonalna terapia zastępcza może pomóc złagodzić niektóre objawy menopauzy, istnieją również inne sposoby na złagodzenie problemu . Regularne ćwiczenia mogą kontrolować uderzenia gorąca, poprawiać nastrój i sen, kontrolować masę ciała i zmniejszać zmęczenie. Techniki relaksacyjne, zdrowa dieta z fitoestrogenami, wykluczenie alkoholu są metodami, które można wykorzystać, by poczuć się lepiej.

5. Tycie jest nieuniknione

Podczas menopauzy i wahań hormonalnych metabolizm może zostać zaburzony, a to oznacza, że możliwe jest przybieranie na wadze. Spadek poziomu estrogenu może, ale nie musi, powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu. Jednak spowolniony metabolizm, to nie jedyny winowajca. Siedzący tryb życia, brak ćwiczeń i niezdrowe jedzenia wyrządzają nam więcej szody, niż sam fakt przechodzenia menopauzy.

źródło:  www.mindbodygreen.com


Zobacz także

Japońska technika masażu twarzy, która pozwoli ci wyglądać 10 lat młodziej. To naprawdę bardzo proste

Nowe zagrożenie w randkowym świecie – bombardowanie miłością. Brzmi niewinnie, ale to podstępna manipulacja!

Mega promocja na perfumy w Rossmannie. Już w piątek drugi zapach za 1 grosz!