Lifestyle

5 rzeczy, które zyskujesz mając wroga

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 lipca 2018
Fot. iStock/max-kegfire
 

Wrogów ma każdy niezależnie od tego, jak bardzo jest się sympatycznym, uśmiechniętym, pomocnym i pozytywnie nastawionym do otoczenia człowiekiem. Zawsze znajdzie się osoba, która nie będzie darzyła nas specjalnym uczuciem, ktoś, kto będziecie czerpać przyjemność z tego, że nam dzieje się gorzej.

Ci, którzy nienawidzą wcale nie muszą mieć ku temu konkretnego powodu. Tak bywa, że czasem zwyczajna zazdrość i zawiść, niechęć powoduje rozbudzenie najgorszych emocji. Ale bez względu na to, z jakiego powodu doczekaliście się wrogów, wcale nie musicie z nimi walczyć do upadłego. Wręcz przeciwnie — wróg może ofiarować coś pozytywnego, jeżeli nauczymy się tego, jak przekłuć jego obecność na własną korzyść.

5 rzeczy, które pomogą ci docenić obecność wroga

1. Lekcja zarządzania emocjami

Posiadanie wroga uczy skutecznego zarządzania emocjami. W towarzystwie wstrzymujesz to, co masz na końcu języka, by nie powiedzieć tego, co myślisz. Uczysz się dyplomacji, wypracowujesz metody opanowania złości.

2. Konkurujesz i rozwijasz się

Świadomość posiadania wroga może doskonale wpływać na ambicje i nakręcać do działania, które przyniesie dobre rezultaty. Aby konkurowanie z wrogiem przyniosło jak najlepsze efekty, nie można jednak podchodzić do niego jak gorszej wersji samego siebie.

3. Stać cię na rachunek sumienia

Prawdą jest, że wrogowie nie mają zbyt wiele dobrego do powiedzenia na twój temat jednak słysząc o sobie coś krzywdzącego czy złośliwego od nielubianej osoby, możesz  przyjrzeć się temu, co zostało powiedziane i zrobić rachunek sumienia. Być może tkwi tu ziaraneko prawdy, które najtrudniej jest samemu dostrzec. To bywa ważnym krokiem do samodoskonalenia się.

4. Uświadamiasz sobie swoją wartość

Posiadanie wrogów jest mało sympatyczne, ale sprawia, że patrzysz na siebie łaskawym wzrokiem. Podkreślasz i doceniasz bardziej swoje dobre cechy, o których w innym przypadku nie musiałabyś wyciągać na zewnątrz.

5. Uczysz się doceniać miłość

Obecność i działania wrogów przeciw tobie może zbliżać cię do bliskich osób. Łatwiej doceniać kojącą bliskość, szczerość uczuć ukochanej osoby, gdy w trudnych chwilach naprawdę potrzebujesz wsparcia. Nigdy nie zostaniesz sama.

Jak widać, nawet ze złej energii może wyniknąć coś pozytywnego. Nienawiść jest zła i trzeba współczuć tym, którzy mają przy sobie za dużo negatywnego bagażu emocjonalnego.


 

źródło:  www.lifehack.org


Lifestyle

Do kiedy można składać wnioski na 500 plus i 300 plus. Nie przegap terminu!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 lipca 2018
Fot. iStock / czarny_bez
 

Jeśli własnie wpadliście w panikę na myśl, że przegapiliście moment na złożenie wniosku o świadczenia 500 plus i nowe świadczenie na wyprawkę szkolną – bez obaw. Wprawdzie w tym roku, można składać wnioski już od 1. lipca, ale jeszcze nic straconego. Oczywiście im wcześniej uporacie się z formalnościami, tym lepiej. Jeśli zostawicie załatwienie sprawy na ostatni moment, może okazać się, że ciągłość wypłat nie zostanie zachowana, a wypłaty za październik i  listopad zobaczycie dopiero w listopadzie lub w grudniu.

Specjalnie dla was informacje o tych świadczeniach w pigułce, Czyli co, kiedy i jak – w szybkich punktach.

500 plus

 1. Elektroniczne składanie wniosków o świadczenie rodzinne 500 plus rozpoczęło się 1. lipca.

 2. Wnioski możecie składać np. za pośrednictwem systemu bankowości online.

 3. Jeżeli już korzystacie z świadczenia 500 plus, złożenie wniosku również jest konieczne.

 4. Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1. sierpnia.

 5. Jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, nie dostaniecie wyrównania za miesiące przerwy.

 6. Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście, listownie oraz online.

 7. Świadczenie przysługuje na każde drugie i następne dziecko w rodzinie (bez kryterium dochodowego) lub w przypadku wniosków o świadczenie na pierwsze dziecko w rodzinie z obowiązującym kryterium dochodowym.

Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziecie na stronie ministerstwa: mpips.gov.pl

300 plus – wyprawka szkolna

 1. Oficjalna nazwa programu to: „Dobry Start”

 2. Świadczenie wynosi 300 zł netto i jest przyznawane raz do roku, dla dzieci uczących się

 3. 300 plus przysługuje uczniom do 20. r. ż, lub w przypadku niepełnosprawności – do 24 r.ż.

 4. Świadczenie NIE przysługuje przedszkolakom i zerówkowiczom

 5. 300 plus to wyprawka szkolna – dla dzieci uczących się w szkole od 1. klasy szkoły podstawowej

 6. Wnioski składa się tak samo, jak w przypadku świadczenia 500 plus

 7. Od 1. lipca można złożyć wnioski online – np. za pomocą systemu bankowości elektronicznej

 8. Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1. sierpnia.

 9. To od rodziców zależy na co wydatkują kwotę. Z założenia zasiłek powinien zostać przeznaczony na szkolną wyprawkę, nikt jednak nie będzie wymagał od nas paragonów i faktur.

 10. Świadczenie przysługuje bez względu na dochody w rodzinie.

 11. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

 12. Uwaga! „Wnioski drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie”.

 

Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziecie na stronie ministerstwa: mpips.gov.pl

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK ONLINE:

Przez stronę ministerstwa rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

Lista banków świadczących usługę:

 • Alior Bank SA,
 • Bank Millennium SA,
 • Bank Pekao SA,
 • Bank Pocztowy SA,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
 • Credit Agricole Bank Polska SA,
 • Getin Noble Bank SA,
 • ING Bank Śląski SA,
 • mBank SA,
 • Nest Bank SA,
 • PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
 • SGB-Bank SA.

Lifestyle

7 małych wskazówek dla każdego, kto desperacko pragnie być w związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 lipca 2018
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

Jeśli jesteś już singlem od dłuższego czasu i ta sytuacja zaczyna cię coraz bardziej uwierać, możesz zacząć teraz podejmować pochopne decyzje. Desperacja to zły doradca.  Nie poddawaj się ani jej, ani fatalistycznemu myśleniu, że jeśli natychmiast nie weźmiesz sprawy w swoje ręce, będziesz sam do końca życia.  Wszystko zależy od tego, jak patrzysz na świat i jak obierasz sobie życiowe cele.

7 małych wskazówek dla każdego, kto desperacko pragnie być w związku

1. Przestań sabotować siebie

Bycie singlem nie jest przekleństwem, ani nawet czymś, do czego powinno się przywiązywać nadmierną uwagę. Jesteś sam i po prostu nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej osoby. A bycie samemu jest lepsze niż zmuszanie do trwania związku, który ci nie służy. Skorzystaj z tego czasu, aby skupić się na sobie, wyłącznie na sobie.

2. Pamiętaj, że ten okres w twoim życiu czemuś służy

Nie jesteś samotny na zawsze. Nienawidząc bycia singlem i koncentrując się tak bardzo na tym, jak się czujesz, zapominasz o radości z tego, jak wiele od ciebie zależy. Kiedy dotrzesz do punktu, w którym przestaniesz szukać miłości, miłość sama cię znajdzie. Widocznie teraz nie jesteś na nią gotowy.

3. Pamiętaj, że jesteś atrakcyjny

Niesamowity, inteligentny, piękny, utalentowany. Wykorzystaj ten czas, aby spróbować uwierzyć w siebie. Jeśli uznasz swoją wartość, jest mniej prawdopodobne, że poczujesz potrzebę wiązania się w złe relacje.

4. Nie przejmuj się niewrażliwymi komentarzami innych osób 

Zawsze znajdzie się ktoś, kto zapyta: „Kiedy będziesz miała chłopaka?”  lub „Wciąż jesteś osobą samotną, w twoim wieku?” Niezależnie od tego, czy jesteś samotny, podróżujesz z plecakiem po Europie, czy jesteś zaręczony, tak naprawdę to nie jest ICH sprawa.

5. Bądź zajęty 

Im bardziej jesteś bezczynny, tym bardziej będziesz skłonny do przestrzegania swojego życia przez pryzmat tego, czego ci w nim brakuje. Wykorzystaj ten czas, aby zdobyć wymarzoną pracę, rozwijanie swoich pasji, a nawet podróż. Życie jest tym, na czym się koncentrujesz.

6. Związek to nie wszystko, co jest ważne w życiu

Tak, może być piękny, romantyczny i napełniać twoje serce szczęściem, ale inne rzeczy w życiu również mogą cię uszczęśliwiać. Znam wiele kobiet, które rzucają wszystko dla mężczyzny i nagle dzieje się tak, jakby zniknęła cała ich tożsamość. Relacja powinna być wisienką na torcie spełnionego życia.

7. Uwierz mi, kiedy ci powiem, że warto poczekać 

Nic nie przyspieszaj, obserwuj świat i ludzi wokół ciebie. Będziesz zdziwiony, gdy to czego pragniesz zjawi się w najmniej oczekiwanym momencie.


Na podstawie: thoughtcatalog.com

 


Zobacz także

Samotność niesamotna… Wierzę, że ktoś się jeszcze pojawi, bo w moim sercu nadal jest miejsce na wiele rodzajów miłości

Na ratunek dzień po

Romans z młodszą kobietą kosztuje. Koniec mitu o sukowatych naciągaczkach