Go to content

Po 40-tce powinniśmy pracować jedynie 3 dni w tygodniu. To potwierdzone naukowo!

Fot. iStock/zeljkosantrac

Praca pięć dni w tygodniu,  w pełnym wymiarze godzin, po 40 roku życia nie jest dobra dla naszego mózgu. Jeśli masz właśnie tyle lat, to pracując więcej niż trzy dni w tygodniu możesz uszkodzić sobie zdolność myślenia.

Naukowcy w Australii przebadali ponad 6000 osób, stosując szereg testów, podczas których należało na przykład czytać na głos listę liter i cyfr, w jak najszybszym tempie. Okazało się, że czterdziestolatkowie, czynni zawodowo w pełnym tygodniowym wymiarze godzin, radzili sobie z tym zadaniem o wiele gorzej niż osoby w tym samym wieku, ale bezrobotne bądź przebywające na rencie/emeryturze.

Tym samym obalono mit, że zostając aktywnym zawodowo w średnim i starszym wieku w takim samym wymiarze godzin jak osoby młodsze, pozostajesz dłużej sprawny intelektualnie.

Naukowcy odkryli też, że nasze zdolności poznawcze i wydajność poprawia się jeśli w tygodniu pracujemy ok 25 godzin. Z argumentami potwierdzonymi przez naukę, nie ma co dyskutować. Pora wyłączyć ekran komputera i udać się na zasłużony weekend. W końcu dziś środa, to jak dawniej piątek 🙂


Na podstawie: independent.co.uk