Lifestyle

40 rzeczy, za które zapominamy być wdzięczni. Nie zapomniałeś o czymś ważnym?

Redakcja
Redakcja
30 grudnia 2020
Fot. iStock/svetikd
 

Przecież to oczywiste. Otwierasz oczy i cieszysz się tym, że za chwilę zanurzysz się w aromacie ciepłej, pachnącej kawy. To twój moment i jesteś za niego wdzięczna. A tak, z ręką na sercu: ile takich momentów potrafisz docenić, a ile bierzesz za pewnik? Warto czasem usiąść i zrobić sobie bardzo osobisty bilans – zastanowić się, jak wiele szczęścia mamy w życiu, za jak wiele możemy być wdzięczni, ale o tym… zapominamy.

40 rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni, ale o tym zapominamy

1. Cichy, spokojny poranek.
2. Uścisk, pocałunek, ciepły gest kogoś, kogo kochasz.
3. Łyk dobrej kawy lub herbaty.
4. Przeczytanie kilku stron jednej z tych dobrych książek, do których się z przyjemnością wraca.
5. Samodzielna nauka nowej umiejętności.
6. Uczucie pieczenia w mięśniach, po długim spacerze lub innym wysiłku fizycznym.
7. Śmiech dziecka.
8. Ktoś wyjątkowy, kto pragnie twojej uwagi.
9. Możliwość przebywania z prawdziwym przyjacielem, wygodnie w ciszy.
10. Chwila zadumy i uśmiechu przy starych, rodzinnych zdjęciach.
11. Chwila tuż po zamknięciu za kimś drzwi wejściowych, gdy nagle masz cały dom dla siebie.
12. Chodzenie po domu i podziwianie go zaraz po zakończeniu sprzątania ;).
13. Zapach domowego posiłku.
14. Smak landrynki w ustach. Albo ulubione czekolady.
15. Słuchanie piosenki, która Cię porusza.
16. Kontakt wzrokowy z kimś z drugiego końca pomieszczenia, kiedy oboje automatycznie się do siebie uśmiechacie.
17. Prowadzenie interesującej rozmowy z nieznajomym.
18. Dowiedzenie się, że inni mają ten sam problem, co Ty i świadomość, że nie jesteś sam.
19. Satysfakcjonujące uczucie właściwego postępowania.
20. Pogodna noc z widocznymi na niebie gwiazdami.
21. Pierwsze oznaki chłodnej bryzy pod koniec upalnego lata.
22. Trzeszczący dźwięk ognia w kominku w chłodną, zimową noc. Albo ciepło kaloryfera.
23. Moment, kiedy szybko wstajesz, aby rano skorzystać z toalety, a następnie wsuwasz się pod kołdrę w to samo ciepłe i przytulne miejsce.
24. Dzielenie się parasolem z kimś innym.
25. Spokój zaraz po silnej burzy lub śnieżycy.
26. Chodzenie boso po trawie.
27. Słuchanie wiatru dącego w drzewa.
28. Kiedy ruch na ulicach jest mały i do domu dotrzesz szybciej niż zwykle.
29. Uświadomienie sobie, że jesteś w najszybciej poruszającej się kolejce do kasy w hipermarkecie.
30. Kiedy małe dziecko przybija ci piątkę.
31. Kiedy przypadkiem odkrywasz zabytkową, romantyczną uliczkę.
32. Gdy nieznajomy proponuje zrobienie zdjęcia Tobie i Twoim znajomym, abyście mogli być razem na zdjęciu.
33. Radość z oglądania swojego własnego zdjęcia.
34. Gdy wideo online jest odtwarzane bez uprzedniego oglądania reklamy.
35. Osiągnięcie kamienia milowego, nad którym stopniowo i pilnie pracowałeś. 
36. Umiejętność przekazania komuś prawdzie dobrych wiadomości.
37. Świadomość, gdzieś w głębi duszy, że odmieniłeś czyjeś życie.
38.Słodko-gorzkie uczucie po przeczytaniu naprawdę dobrej książki.
39.Spanie obok kogoś, kogo naprawdę kochasz.
40. Zasypianie, gdy tylko się położysz.Lifestyle

Obrażenia po wybuchu petardy – jak udzielić pierwszej pomocy? Ekspert radzi

Redakcja
Redakcja
30 grudnia 2020
Fot. iStock

Czas sylwestrowej zabawy kojarzy się z widowiskowymi pokazami pirotechnicznymi. I chociaż coraz więcej miast włącza się w akcję #NieStrzelam, fajerwerki nadal cieszą się dużą popularnością. Niestety – petardy bez odpowiednich atestów i oznaczeń klasy bezpieczeństwa, w połączeniu z alkoholem i brawurą, to bardzo ryzykowna kombinacja, która może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Takie obrażenia niejednokrotnie wymagają interwencji medycznej i wizyty na SOR-ze. W tej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała urazu na skutek wybuchu petardy.

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to dla policji, straży pożarnej i medyków bardzo intensywny czas. W ubiegłym roku, w samej Warszawie, z 46 pożarów, aż 33 spowodowane były przez materiały pirotechniczne. Również szpitalne oddziały ratunkowe miały ręce pełne roboty – oparzenia, rany szarpane, urazy mechaniczne, amputacje urazowe, tymczasowe bądź trwałe uszkodzenia wzroku lub słuchu. Jaki scenariusz czeka nas w tym roku?

Zacznijmy od tego, że kluczową kwestią jest ścisłe i bezwzględne stosowanie się do instrukcji obsługi artykułów pirotechnicznych oraz – co najważniejsze – niedopuszczenie do ich użycia i odpalania przez dzieci. Nawet, jeśli przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa, pamiętajmy, że mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko niekontrolowanego wybuchu. Dowiedz się, jak reagować w takich sytuacjach.

Fot. iStock

Oparzenia

Należą do najczęstszych obrażeń na skutek wybuchu materiału pirotechnicznego. W tym przypadku jest to uszkodzenie skóry lub głębiej umiejscowionych tkanek i narządów na skutek działania ciepła. Oparzenia spowodowane petardami dotyczą zwykle twarzy, kończyn lub klatki piersiowej. Lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED, wyjaśnia schemat postępowania w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego wypadku.

Jeśli podczas wybuchu zapaliło się ubranie poszkodowanego, należy je jak najszybciej ugasić. W tym celu można użyć koca, polać materiał zimną wodą, a nawet przewrócić poszkodowanego na ziemię i turlać. Ważne – nie gasimy ubrań gaśnicą! Następnie upewniamy się, że miejsce jest już bezpieczne i że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Osobę poszkodowaną izolujemy od miejsca, w którym nastąpił wybuch. Nie wiemy przecież, czy uszkodzone fajerwerki lub petardy nie wybuchną ponownie. Pamiętamy jednocześnie o zachowaniu środków ochrony w kontekście COVID-19, czyli: zakładamy maseczkę lub przyłbicę oraz rękawiczki. Tak zabezpieczeni, przystępujemy do oceny obrażeń. Jeśli wydają się lekkie, oparzony obszar chłodzimy zimną, ale nie lodowatą wodą. Jeżeli natomiast petarda np. wybuchła w dłoniach, mamy do czynienia z silnym oparzeniem i obrażeniami mechanicznymi – taką ranę należy wówczas zabezpieczyć jałową gazą. W sytuacji rozległych, poważnych obrażeń, nie polewamy uszkodzonych miejsc wodą. Pamiętajmy o tym, że jeśli ubranie przywarło i przykleiło się do ciała poszkodowanego, pod żadnym pozorem nie odrywamy go od rany, ponieważ może to spowodować jeszcze bardziej rozległe uszkodzenia w obrębie poparzonego obszaru. Upewnijmy się dodatkowo, że usunęliśmy z nadgarstków i palców dłoni wszelką biżuterię: pierścionki, bransoletki czy zegarki. Gdy pojawi się obrzęk tkanek, zadziałają one jak opaska uciskowa i mogą spowodować martwicę palca. Oparzone miejsca chłodzimy zimną (ale nie lodowatą!) wodą przez około 10 minut. Poszkodowanemu nie należy podawać nic doustnie (jedzenie, picie, środki przeciwbólowe). Jeśli oparzenia są rozległe, nie zostawiamy go samego do przyjazdu służb ratunkowych.

Co zrobić, gdy petarda spowodowała uraz mechaniczny?

Rany szarpane i amputacje urazowe

W wyniku uszkodzonych fajerwerków czy nieumiejętnego używania materiałów pirotechnicznych, może dojść do niebezpiecznych urazów w postaci ran szarpanych lub amputacji urazowych. Jak należy postępować w takiej sytuacji?

Jeżeli petarda naderwała lub urwała palec lub całą dłoń, niezwłocznie należy zadzwonić pod numer 999 lub 112 i wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego. Amputowaną część ciała zabezpieczamy jałową gazą lub czystą ściereczką i umieszczamy ją w foliowym woreczku, który umieszczamy w drugim foliowym worku zawierającym wodę z lodem (nie sam lód). Uszkodzoną część ciała poszkodowanego należy unieść powyżej jego serca i próbować zahamować krwotok, zabezpieczając ją kilkoma warstwami jałowej gazy. Na zwykłą ranę szarpaną i intensywnie krwawiącą stosujemy opatrunek uciskowy, natomiast w przypadku amputacji kończyn na poziomach wyższych niż palec (dłoń, przedramię, ramię, stopa, podudzie, udo) zakładamy opaskę uciskową w przypadku utrzymującego się krwotoku pomimo zastosowania opatrunku uciskowego. .  Ważne, aby zapamiętać godzinę założenia opaski i podać ją później ratownikom medycznym. Jeżeli wybuch spowodował oparzenie oczu, niezwłocznie należy przepłukiwać  je fizjologicznym roztworem NaCl a w razie jego braku czystą zimną wodą. W obu tych przypadkach kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie fachowej pomocy lekarskiej. – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED.

Fot. iStock

Aby sylwestrowa noc nie zakończyła się wizytą na SOR-ze, zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych. Planując pokaz fajerwerków, przed ich zakupem upewnijmy się, że opakowanie jest nienaruszone i nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych. Sprawdźmy ponadto, czy posiadają one wszelkie niezbędne atesty, wskazanie producenta oraz instrukcję w języku polskim. Petardy kupujmy zawsze od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców. Pamiętajmy także o tym, że w Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Zgodnie z prawem, fajerwerki i petardy mogą być odpalane wyłącznie przez osoby dorosłe.


Artykuł gościnny


Zobacz także

A w naszej głowie ciągle pytania, w naszej duszy rozterki. Bo kobieta zmienną jest

Jola Lewicka

Rozbiera kobiety, by zobaczyły jakie są piękne. Jola Lewicka: „Nie ma znaczenia jak wyglądasz, ale jak o sobie myślisz, że wyglądasz.”

Psycholog: współcześnie rola babć i dziadków w rodzinach wcale nie jest mniej ważna