Go to content

3 nieoczywiste sposoby na piękne włosy

Na temat pielęgnacji włosów powiedziano już naprawdę wiele. Co rusz pojawia się nowy trend, który chcemy wypróbować, co chwilę powstają nowe kosmetyki, które mają zagwarantować fryzurze zdrowie i piękny wygląd. Tymczasem wiele z tych cudownych sposobów zawodzi. Dzieje się tak z kilku powodów – najczęściej zamiast dopasować metodę pielęgnacji do naszego typu włosów, na ślepo sięgamy po najmodniejsze sposoby. I znów przeżywamy zawód. Na szczęście istnieją uniwersalne recepty na pełne blasku pukle. Oto one.

Woda ryżowa

Ostatnio dużą popularnością cieszy się znana z TikToka metoda na mycie włosów wodą ryżową. Przepis na sukces jest prosty. Pół szklanki ryżu zalewamy dwiema szklankami gorącej wody, odstawiamy na kwadrans, aż całość zacznie fermentować. Później mieszankę przecedzamy. Wodą pozostałą z odcedzania myjemy włosy.

W wodzie ryżowej znajdziemy witaminę E, witaminy z grupy B, cynk, magnez i żelazo – wszystkie niezbędne do zapewnienia włosom pięknego, zdrowego blasku. Taka kąpiel zadziała odżywczo, nawilżająco oraz uelastyczniająco.

Samo stosowanie płukanki jest bardzo proste. Najpierw myjemy włosy szamponem, a później spłukujemy je wodą ryżową. Warto wmasować ją również w skórę głowy. Całość spłukujemy wodą i gotowe!

Równowaga PEH

Inną metodą, choć już nieco bardziej złożoną, jest dbanie o równowagę PEH włosów. Tajemniczy skrót PEH pochodzi od słów proteiny, emolienty i humektanty. To substancje, które – w odpowiednich proporcjach – należy nakładać na pukle, by zapewnić im zdrowie i piękny wygląd. W zależności do typu naszych włosów, będą one potrzebować innych dawek poszczególnych preparatów.

Włosy dzielimy na wysoko-, średnio- i niskoporowate. Każde mają inne potrzeby, wynikające wprost z ich kondycji.

Wysokoporowate włosy te najbardziej wymagające, zniszczone, przesuszone, puszące się. Powinniśmy fundować im solidną dawkę natłuszczenia z odżywek emolientowych. Raz, dwa razy w tygodniu nakładamy dodatkowo produkt bogaty w humektanty o działaniu nawilżającym. Najrzadziej stosujemy proteiny.

Przy włosach średnioporowatych działamy podobnie, zmniejszamy jednak nieco natężenie stosowania emolientów.

Włosy niskoporowate to te najzdrowsze, śliskie, gładkie i lśniące. Naszym zadaniem jest nie pogorszyć ich kondycji. Raz na jakiś czas nakładamy odżywkę z proteinami, do tego solidnie nawilżamy. Gotowe!

Produkty niezbędne do przeprowadzania pielęgnacji zgodnej z zasadami równowagi PEH znajdziemy w sklepie eZebra.pl. Szampony i odżywki od Trust My Sister czy Anwen sprawdzą się tutaj idealnie.

Olejowanie włosów

Na koniec kilka słów o olejowaniu włosów, które cieszy się ogromną popularnością już od kilku lat. Nic dziwnego – to prosta, tania i efektywna metoda pielęgnowania pukli. Wystarczy bowiem nałożyć na nie dopasowany do konkretnych potrzeb olej i zostawić go najlepiej na całą noc. Włosy zawijamy w turban i dajemy olejkom pracować. Rano myjemy włosy, zaczynając od emulgowania. Najlepiej przeprowadzić je za pomocą odżywki lub maski. Kolejne etapy przebiegają już tradycyjnie – szampon, odżywka na koniec. To wystarczy, by zapewnić włosom zastrzyk życiodajnej energii. Dla blasku i zdrowia! A na stronie eZebra.pl znajdziemy szeroki wybór olejów dopasowanych do potrzeb różnych włosów – od oleju makadamia, przez ten ze słodkich migdałów, olej kokosowy czy z pestek awokado. Dla każdego coś miłego.