Go to content

28 ważnych rzeczy o miłości i życiu, które chciałabym wiedzieć przed „30”. Gdybym wiedziała, co wiem teraz, zaoszczędziłabym sporo nerwów

fot.iStock

Serio żałuję, że wielu rzeczy nie wiedziałam. Dziś spisałam je starannie między innymi dla swojej córki. Wiem, że każdy uczy się na własnych błędach i że porady zasłyszane (zwłaszcza od matki) tak skutecznie na nas nie działają. Niemniej proszę, uwierzcie mi, że gdybym wiedziała kiedyś to, co wiem o życiu i miłości teraz, to z całą pewnością nie popełniłabym wielu błędów. Zaoszczędziłoby mi to wielu kłopotów, porażek, a przede wszystkim nerwów.

Chciałabym, żeby moja córka przeczytała to, kiedy będzie gotowa. Spisałam dla niej i dla ciebie czytelniczko to, czego nauczyłam się o życiu przez 46 lat. Nie ze wszystkim oczywiście musi się zgadzać. Nie wszystkie tematy muszą dotyczyć każdego. Przecież w swoich biografiach borykamy się z innymi tematami. To, co dla mnie było kiedyś trudne, dla ciebie może być od startu oczywiste i jasne. Nie mniej, to jest mój subiektywny poradnik. Droga czytelniczko i droga córko, dziś żyje mi się znacznie łatwiej, pogodniej i szczęśliwiej. Może zechcecie z tego kiedyś skorzystać.

1. Jeśli masz złamane serce po pierwszej wielkiej miłości i wydaje ci się, że świat się właśnie skończył, to muszę ci powiedzieć, że… przeżyjesz. Czas uleczy te rany, choć faktycznie trochę to może potrwać.

2. Prawdziwa miłość może do ciebie przyjść późno. Nie martw się, nie załamuj. Poczekaj! Kiedy się pojawi, nie będziesz mieć najmniejszych wątpliwości, że jesteś prawdziwie zakochana.

3. Jeśli przyjaciółka ci dokucza i relacje z nią stają się dyskomfortowe i nieprzyjemne, odsuń się. Nieważne, ile przeżyłyście razem. W każdej relacji powinnaś czuć się dobrze i bezpiecznie.

4. Możesz zmienić zdanie w ostatniej chwili. Nawet jeśli obiecałaś, nawet jeśli ktoś ważny na ciebie liczy. Jeśli jednak przemyślisz to i uznasz, że naprawdę nie chcesz czegoś robić i że to wbrew tobie, powiedz wyraźnie „nie”! Nawet w ostatniej chwili.

5. Nie każdy musi cię lubić. To jest okej! Nie staraj się, by ktoś polubił cię na siłę. Nie dogodzisz wszystkim.

6. Nie da się przerobić faceta na własną modłę. Jeśli wybierasz niegrzecznego chłopca, nie licz, że go wychowasz i udomowisz.

7. Nie gódź się w seksie na rzeczy, które ci nie pasują. Mów wyraźnie „nie”!

8. Nie musisz mieć dziecka za wszelką cenę przed trzydziestką, bo wszystkie twoje koleżanki są już spełnionymi mamami. Podążaj w tej sprawie zgodnie ze swoimi potrzebami i gotowością serca.

9. Nie odkładaj jednak macierzyństwa z powodu kariery na święte nigdy. Większość moich przyjaciółek twierdzi, że praca i pieniądze nie są tego warte.

10. Jeśli twój rodzic jest toksyczny i krzywdzi cię w dorosłym życiu emocjonalnie, czasem jednym sensownym rozwiązaniem jest ograniczenie z nim kontaktów.

11. Naprawdę czasem możesz mieć bałagan. Odpocznij!

12. Nie zawsze i za wszelką cenę musisz mówić prawdę. Czasem warto dla dobra własnego albo innych ludzi wziąć na wstrzymanie.

13. Nie czekaj z realizacją marzeń w nieskończoność. Zrób listę i pomału odkreślaj na niej te rzeczy, które udało ci się zrobić i osiągnąć. Czas szybko płynie. Niestety mówiąc szczerze, ja już niektórych rzeczy nie zrobię.

14. Dbaj o swoje zdrowie, nie jesteś niezniszczalna.

15. Nie top się w smutkach, nie wizualizuj najgorszych czarnych scenariuszy. I tak życie nie raz cię jeszcze zaskoczy. A to, co sobie nawyobrażałaś, najprawdopodobniej nigdy się nie spełni.

16. Podążaj za swoją intuicją. Nie ignoruj jej podszeptów, nawet gdy racjonalne myśli próbują te podszepty przekreślić.

17. Jeśli nie układają ci się związki z mężczyznami, to nie zawsze musi być twoja wina. Szczęście w parze zależy też od tego, na jakiego faceta trafisz.

18. Ignoruj uwagi ludzi, którzy będą punktować, co jeszcze masz zrobić, by być wystarczająco mądra, dobra i piękna. To zwykle są bierno-agresywne instynkty.

19. Nie musisz się ze wszystkiego tłumaczyć. Czasem wystarczy (zwłaszcza w pracy), powiedzieć, że nie możesz tego zrobić i tyle.

20. Nie musisz być zawsze fajna. Nie masz ochoty się bawić, pić alkoholu i szaleć do białego rana? Powiedz, że wracasz do domu. Bądź sobą, nie naginaj się do potrzeb grupy.

21. Nie zakładaj natychmiast, że ludzie robią jakieś rzeczy przeciwko tobie celowo. Ich nieprzyjemne działania często wynikają po prostu z ich wewnętrznych kłopotów i nie mają wiele wspólnego z tobą.

22. Naprawdę czasem możesz przyznać się głośno do tego, że czegoś nie wiesz, nie potrafisz, nie rozumiesz lub nie interesujesz się. Bycie w stresie, że ktoś rozpozna twój intelektualny deficyt, potrafi naprawdę mocno umęczyć.

23. Niestety spotkasz na swojej drodze ludzi, którzy będą mieć złe intencje i naprawdę będą chcieli ci zaszkodzić. Warto mieć tego świadomość, choć moim zdaniem nie zdarza się to często.

24. Dobry wygląd? Nie ma sensu za nim gonić na ślepo i w obłędzie. To, jakie masz ciuchy i jak bardzo dbasz o powierzchowność, naprawdę nie definiuje cię w stu procentach. O wiele ważniejsze jest, co masz w środku.

25. Czasem warto wrzucić na luz. Nie spinać się i brać od świata, to co ci przyniesie. Bądź otwarta i gotowa porzucić życie w swoim wyimaginowanym scenariuszu. Świat potrafi przyjemnie zaskoczyć.

26. Nie zakładaj, że wiesz, co myślą inni ludzie. Często jesteśmy przekonani, że wiemy to. Uwierz, nie mamy o tym bladego pojęcia, ale lubimy bawić się w jasnowidzów.

27. Nie bój się robić nowych rzeczy. Głowa często nas oszukuje. Zwykle okazuje się, że boimy się na wyrost.

28. Myślisz, że nie wiesz, co zrobić w jakiejś trudnej sytuacji, albo jaką decyzję podjąć w przełomowym momencie. Wiesz! Serio! Tylko uwierz w siebie.