Go to content

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą
Fot. iStock / Rohappy

Nie ma nic gorszego na świecie, niż podskakiwać pod czyimś nosem i nadal być niewidzialnym… Przyznajcie, że to najkrótsza droga do frustracji.

Każdy z nas tak naprawdę chce tego samego – istnieć, być zauważonym, docenionym, ważnym (może nie dla wszystkich, ale dla pewnych osób). I zarówno w świecie miłości i magii uczuć – jak i w szklanych wieżowcach, wszystko działa podobnie.

Ale jak to zrobić w świecie zasypanym ludźmi, ideami, pomysłami i do tego pędzącym na oślep – byle do przodu? Jest jeden sposób, żeby zaistnieć dla ludzi. Po prostu być dla nich, dać im to, czego chcą, a dokładniej to, czego potrzebują… I w miłości, i w biznesie, i w całym życiu.

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą

#1 Przyznaj się do błędów

Jeżeli kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której druga osoba za nic nie chciała przyznać się do popełnionych błędów, brnęła w zaparte, doskonale znasz ten stopień frustracji. To jakbyś patrzył na krzesło, a ktoś mówił ci, że widzisz żyrafę. Przyznanie braku racji drugiej stronie (choć doskonale o tym wiesz) – ulga! Chcesz, by inni cię widzieli, nie udawaj kryształu, którym i tak nigdy nie będziesz.

#2 Nie popełniać cudzych błędów

Niby oczywiste, a jednak trudne w wykonaniu.

#3 Połącz to, co dobre

Kwiaty i czekoladki, kawa i ciastko, uśmiech i komplement. Oddzielnie dobre, razem jeszcze lepsze. Oklepane czy nie, w połączeniu zawsze działają dwa razy lepiej ;).

#4 Nie komplikuj

W słowach, i w życiu. Upraszczaj, gdy to możliwe. Ludzie nie lubią gmatwać sobie życia i zastanawiać nad rzeczami sztucznie wyolbrzymionymi. Nie kupujesz przecież parówek w sklepie używając 13-to zgłoskowca ;).

#5 Otaczaj się ludźmi sukcesu

Jeśli spędzasz czas w towarzystwie ludzie pełnych energii, ekspertami – zawsze zyskujesz. Jeśli spędzasz czas z niezdecydowanymi, pogrążonymi w swoich porażkach… no właśnie.

#6 Unikaj narcyzów

Pewny siebie i „wygrany” – nie znaczy narcyz. Na pewno zdarzyło ci się spędzić czas w towarzystwie osoby, która poza sobą świata nie widziała. Naprawdę musimy pytać, czy wpłynęło to na ciebie budująco czy raczej zapadałeś się do niewidzialnego świata coraz głębiej, i głębiej…?

Zbyt duży nacisk na swoje pragnienia działa paraliżująco. Narcyz skutecznie odbiera energię prawie każdemu.

#7 Naucz się pytać

Nie musisz być Królem Inteligencji Emocjonalnej, nie musisz wszystkiego wiedzieć, wyczytać z twarzy drugiego człowieka… czasem wystarczy potrafić o coś zapytać… Czy mogę coś dla ciebie zrobić (pomóc)? Jedno pytanie, może rozwiać wiele wątpliwości.

#8 Słuchaj

Chciałeś rady lub nie, zupełnie odwrotnie – swojego i tak wysłuchałeś, bla, bla, bla – po trzecim „bla” właściwie nie wiesz już co było dalej… Brzmi znajomo? Słuchaj aktywnie, zamiast frustrować się czyimś monologiem.

Ludzie zawsze wyczują czy ich słowa usłyszałeś, czy ich po prostu słuchałeś.

#9 Kop coraz głębiej

Wszyscy pragniemy tego samego. Miłości, bliskości, bezpieczeństwa, zrozumienia. Odkrywaj te potrzeby i realizuj je. Zachowanie zawsze jest reakcją na emocje, które się w nas rodzą. Pytaj dlaczego – choćby samego siebie, gdy znajdziesz przyczynę, zawsze będziesz wiedzieć, co robić.

#10 Pytaj innych

Ludzie nieustannie się okłamują. Ile razy zdarzyło ci się usłyszeć, że świetnie wyglądasz, masz genialny strój, gdy doskonale wiedziałeś, że to nieprawda?

Ludzie nie zawsze potrafią szczerze odpowiedzieć. Tak samo jak w interesach. Chcesz znać prawdę, zapytaj o nią, najlepiej kogoś, kto „w tym” siedzi.

#11 Bądź refleksyjny

Odbieraj informacje i z nich korzystaj. To najlepsza zasada w życiu, miłości i biznesie.

#12 Nie bądź skąpy

Nie bądź Scrooge’em z opowieści wigilijnej. Wiesz przecież jak cieszy się dziecko, gdy dostanie w prezencie, choćby najmniej wartościowy prezent. A jak promienie twarz osoby, która widzi, jak wiele radości komuś sprawiła?  Tak, to ważne. Przyjmuj prezenty od innych, i  obdarowuj innych (nie zawsze materialnie). Ale przede wszystkim – nie psuj komuś radości z jego prezentu.

#13 Po prostu powiedz

Bądź uczciwy i zwięzły. To najlepszy marketing na życie.

#14 Bądź szczery

Nie kłam, bądź uczciwy. Przełam barierę strachu i powiedz prawdę. To nie prawda krzywdzi ludzi, tylko sposób w jaki ją podajemy. Szczerość bez empatii może być okrucieństwem.

#15 Proś o pomoc

Nie wstydź się tego. Żyjemy wciśnięci w ciasne przekonanie, że samodzielność rozumiana jako całkowita samowystarczalność – jest w życiu najważniejsza. Nie prosimy o pomoc, ciągle oczekujemy od siebie samych doskonałości. Rzeczy wielkie wymagają wielkich czynów – i zazwyczaj wielu rąk do pracy. Nie udawaj terminatora, nikomu się to nie opłaca.

#17 Przewiduj

Rozwiązujesz pojawiające się problemy – cudownie. Teraz postaraj się przewidzieć, jakie mogą jeszcze stanąć na twoje drodze. Nie zawsze da się je ominąć, ale można się do nich przygotować. To bardzo ceniona umiejętność. Podaruj ją innym ;).

#18 Dowiedz się, co robią inni

Jak ludzie sukcesu osiągają swój sukces? W bardzo prosty sposób. Dowiadują się jak zrobili to inni. I dają ludziom, to czego chcą.

#19 Uśmiechaj się

Po prostu. To zawsze działa.

#20 Bądź na bieżąco

Obojętnie, czy chodzi o najnowsze trendy w modzie czy technologii. Czy w zwykłych ludzkich relacjach. Obserwuj świat, który cię otacza, tylko tak nie przegapisz czegoś ważnego.

#21 Dziękuj

To zawsze oznaka szacunku.

#22 Szukaj dobrych sposobów na poprawę

Ludzie widzą doskonale, czy chcesz coś szczerze zmienić. Starania, samorozwój i dążenie do bycia lepszym sobą zawsze są doceniane i procentują. I w relacjach i w twardym świecie biznesu.

#23 Pomyśl, zanim powiesz

Daj szansę swojej inteligencji emocjonalnej. Bardzo łatwo przez pośpiech kogoś zranić.

#24 Bądź punktualny

Nie raz słyszałeś zapewne, że delikatne spóźnienie jest oznaką zdystansowania, jest w dobrym tonie itd… Nieprawda, spóźnienie to ucieleśnienie braku szacunku do drugiej osoby, okazanie wyższości. Nie manipuluj w ten sposób. Jeśli wiesz, że się spóźnisz – poinformuj i przeproś. Ludzie nie chcą czuć się źle od samego początku spotkania, to mit.

#25 Zobacz człowieka

To zawsze działa na korzyść. Czy nie kupujesz chętniej biletów w kiosku, gdzie pani zza lady zna cię doskonale, zapyta o coś, uśmiechnie się? Czy nie jesteś milszy dla sąsiadów z bloku, którzy ci się kłaniają, choć tak naprawdę się nie znacie?


Na podstawie: Lifehack