Lifestyle Psychologia

25 lekcji życia od stulatka. „To od ciebie zależy, co zrobisz ze swoim życiem. Masz prawo podjąć tę decyzję dla siebie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 stycznia 2018
25 lekcji życia
Fot. iStock / yulkapopkova
 

100 lat, to całkiem sporo, można się w tym czasie wiele nauczyć. A gdybyśmy mogli posiąść choć ułamek tej wiedzy w wieku 30., 40. czy 60. lat, a nie stu? Gdybyśmy mogli uwierzyć, że by żyć dobrze i być kiedyś szczęśliwym stulatkiem, nie trzeba nam dyplomów, morza pieniędzy i zaszczytów?

Gonimy za swoimi ideałami, zupełnie jakbyśmy nie chcieli dopuścić do siebie myśli, że ten wyścig się nigdy nie kończy. Że nawet miłość jak z bajki, to ciężka praca. Że cudowne ciało, to nie zawsze bilet do lepszego życia, a lepsza posada i wyższa pensja, czasem kosztują nas więcej, niż dają w zamian. Płacimy za to wszystko walutą bezcenną, taką, której nikt nigdy nam nie zwróci: czasem, szczęściem, rodziną.

Trafiłam ostatnio na piękną listę. Listę na dobre życie stworzoną  z rad stuletniego mężczyzny. I to chyba najpiękniejsza i najlepsza z możliwych lista postanowień noworocznych. Być może warto w tym roku zamiast kupować, zmieniać i modelować swoje życie, wedle cudzych oczekiwań, nauczyć się żyć szczęśliwie z samym sobą, pić sok pomarańczowy i chcieć ciut mniej?

Gdy masz sto lat, naprawdę wiesz sporo życiu. Nie ma w tych lekcjach przeświadczenia o swojej wyższości i nieomylności, czy ostrzeżeń. Jest natomiast coś niezwykle cennego: ogrom pokory. Bo chyba każdy z nas zgodzi z jednym: jesteśmy ludźmi, nie bogami – nauczmy się więc cieszyć z  prawdziwego życia.

25 lekcji życia 

1.      Nigdy nie trać poczucia humoru.

2.      Nigdy nie bądź „zbyt dobry”, żeby zaczynać od początku.

3.      Ćwicz codziennie, nawet gdy nie masz na to ochoty.

4.      Nie wydawaj więcej pieniędzy, niż zarabiasz.

5.      Pij sok pomarańczowy każdego dnia.

6.      Miłość od pierwszego wejrzenia nie jest bajką.

7.      Zła praca jest lepsza niż brak jakiejkolwiek zajęcia.

8.      Nie marnuj jedzenia.

9.      Twoja rodzina jest najcenniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek będziesz mieć w życiu.

10.  Zjedz kiełbasę każdego dnia – na mnie to zadziałało. 😉

11.  Twoje życie jest delikatnym tworem, twoje zaniedbania z pewnością je zepsują.

12.  Nigdy nie bój się być sobą.

13.  Każdy ma zbyt wiele ubrań. Noś to, co masz i przestań kupować więcej.

14.  Musisz być w stanie wybaczyć, nawet jeśli to dla ciebie trudne.

15.  Zaoszczędź teraz trochę pieniędzy, wydasz je później.

16.  Miłość nie zawsze jest łatwa; to ty musisz nad nią popracować.

17.  Znajdź coś zabawnego w każdej sytuacji, która cię spotkała.

18.  Jeśli napotkasz problem, nie zwlekaj, z próbą jego rozwiązania. A jeśli to niemożliwe, nauczyć się zapominać. Nie ma innej drogi.

19.  Upewnij się, że robisz to, co kochasz; nie bój się podążać za marzeniami, które masz.

20.  Edukacja jest ważna, ale nie jest konieczna. Życie może być samo w sobie najlepszym wykształceniem.

21.  Odkrywaj świat i bądź go ciekawy.

22.  Nie myśl o sobie tak poważnie.

23.  Masz pełne imię i nazwisko, pamiętaj o tym, bo  „Po co być kimkolwiek?”

24.  Nie zgub zdrowego rozsądku.  Pomyśl o najrozsądniejszym wyjściu z każdej sytuacji, zanim podejmiesz decyzję.

25.  Życie jest darem, który otrzymujesz i sam musisz rozwinąć. To od ciebie zależy, czy to, co masz w sobie doprowadzi cię do szczęścia czy do konsternacji. Masz prawo podjąć tę decyzję dla siebie.


źródło: popsugar.com


Lifestyle Psychologia

Przyciągasz toksycznych facetów? Zacznij robić te 9 rzeczy, a skończą się twoje problemy

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2018
Fot. iStock/g-stockstudio
 

Nie każda z nas spotyka wymarzonego faceta na pierwszej randce. Czasem musi trochę czasu minąć, by nabrać pewności, że podejmujemy najlepszą decyzję. Piękny, a do tego mądry życiowo, czuły i inteligenty. Ale…? No właśnie. Niepewność gdzieś w tyle głowy może pozostać, szczególnie, gdy do tej pory popełniłaś zdecydowanie zbyt dużo niewłaściwych wyborów. 

Pamiętaj, nawet, gdy uważasz, że nie można mieć wszystkiego, nie oznacza to, że musisz brać pierwszą lepszą opcję. Przecież nie jesteś desperatką! A jednak stale popełniasz te same błędy i zakochujesz się w złych chłopcach, którzy mają bardzo brzydką duszę.

Jeśli trafił ci się facet obłędnie przystojny, być może zauważałaś u niego problemy z wiernością. Jeśli kolejnym razem umówiłaś się z pozoru grzecznym chłopcem, miał on nawyki, których nie byłaś w stanie zaakceptować.

Z nałogami, niewierni, bez szacunku dla ciebie — czyli w jednym zdaniu najgorszy sort kandydatów na stałego partnera. Niektórzy mężczyźni mają taki repertuar zachowań, które należy omijać z daleka. To faceci, dla których twoje szczęście wcale nie jest najważniejsze. Jeśli stale powtarzasz ten sam schemat, zastanów się, czy nie robisz którejś z tych rzeczy, które popychają cię w ramiona toksycznych partnerów.

9 rzeczy, które powinnaś robić, by skończyły się twoje problemy

1. Bądź w porządku dla partnerów

Mówiąc o toksycznych facetach niekiedy trzeba wziąć poprawkę na to, że nie zawsze wina leży po ich stronie. Tzn. oni najpewniej nie są najlepszą partią dla ciebie, ale to ty aktywujesz w nich opcję beznadziejnych zachowań. Być może sama postępujesz nie w porządku w stosunku do nich, a oni jedynie zbyt mocno odpowiadają na twoje zaczepki?

2. Zejdź na ziemię

Jeśli jesteś wyjątkowo przywiązana do marzeń z dzieciństwa o rycerzu na białym koniu, to marz dalej. Ale nie licz na to, że odczuwalny skurcz w żołądku na widok TEGO faceta (co tydzień innego) to twoje przeznaczenie. Gdy marzy ci się zły chłopiec, którego cudownie nawrócisz na drogę prawości, zejdź na ziemię. Toksyczni faceci wcale nie pragną się zmieniać. Skoro wierzysz w bajki, spodziewaj się twardego lądowania na tyłku, gdy zaślepiona marzeniami zderzysz się z twardą rzeczywistością.

3. Stawiaj realne wymagania

Bądź uczciwa wobec swoich wymagań w stosunku do facetów. Nie stawiaj za wysoko poprzeczki, bo normalni faceci mogą nie mieć sił i ochoty jej przeskakiwać. Natomiast toksyczny facet chętnie podejmie wyzwanie i pobawi się z tobą w kotka i myszkę.

4. Odpuść facetów z mroczną przeszłością

Pociągają cię mężczyźni z tajemniczą przeszłością, stojącą w opozycji do umiłowania prawa? Zapomnij o haśle „łobuz kocha najbardziej”, bo ten tajemniczy łobuz może mieć rzeczywiście wiele do ukrycia przed światem. No cóż, tak bywa, że ci z mroczną przeszłością, mają tak samo mroczną duszę.

5. Nie traktuj faceta z bagażem doświadczeń jak wyzwanie

W przypadku gdy preferujesz mężczyzn, którzy właśnie wyszli ze związku lub wciąż dochodzili do siebie po jego rozpadzie, traktujesz to jako wyzwanie. Czasem odnosiłaś sukces, a czasami nie. Kiedy się udawało, okazywało się, że znalazłaś się w związku z kimś, kto nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim emocjonalnym bagażem w zdrowy sposób. I tak się rodzi rozczarowanie i toksyczne zachowania z obu stron.

6. Nie traktuj spokojnych mężczyzn jak nudziarzy 

Oglądasz się za złymi chłopcami, bo tylko z nimi czeka cię emocjonująca rozrywka? To błąd. Spokojny facet może nie zapewnić ci ekstremalnych doznań, ale stabilizacja życiowa to lepsza opcja, niż związek z facetem emocjonalnie nieogarniętym. Rozrywkę zapewnij sobie sama, spokój docenisz tym bardziej, gdy już się wyszalejesz.

7. Zastanów się, nad czym powinnaś sama popracować

Być może swoim zachowaniem prowokujesz to, że kręcą się wokół ciebie najmniej odpowiedni ludzie? Warto zastanowić się, na kogo trafiałaś do tej pory. Co łączy wszystkich toksycznych facetów, którzy pojawili się na twojej drodze? Czy mają jakieś wspólne cechy, których świadomość pozwoli ci lepiej wyznaczać własne granice?

8. Odrzuć wzorce wyniesione z przeszłości

W przypadku, gdy twój ojciec był uzależniony od alkoholu czy narkotyków, cechował się niestabilnością emocjonalną, a przy okazji powtarzał, że on cię kocha, a za całe zło odpowiadała sytuacja, a nie on, możesz mieć tendencję do rozgrzeszania z podobnego, toksycznego zachowania, własnych partnerów. Dopóki nie usiądziesz nad rozrachunkiem własnej przeszłości, trudno ci będzie zbudować przyszłość u boku zwykłego faceta.

9. Nie ignoruj jasnych sygnałów

Jeśli skupiasz się jedynie na dobrych informacjach i pozytywnych stronach swojego związku ze złym facetem, ryzykujesz. Jedynie przyglądając się dokładnie temu, co przedstawia ze sobą partner, masz szansę zweryfikować uczciwie sytuację. Nie bierz wszystkiego za pewnik, dopuść do głosu wątpliwości. Lepiej je rozwiać wcześniej, niż później żałować, że prawda okazała się bardziej brutalna, niż oczekiwania.


 

źródło: www.bolde.com, www.kroliczekdoswiadczalny.pl


Lifestyle Psychologia

5 rzeczy, które robi swojemu dziecku niekochająca matka

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2018
Fot. iStock/Juanmonino

Matki są istotami, które w przeważającej większości kochają swoje dzieci ponad wszystko. Macierzyństwo niesie ze sobą wiele pięknych chwil, wielkich emocji, których nie da się porównać z czymkolwiek innym. Zazwyczaj tak się dzieje, ale są również kobiety, które nie potrafią odnaleźć się w roli, która dla innych jest naturalna. 

Umiejętność budowania więzi, podtrzymywania i rozwijania relacji między matką a dzieckiem, nie zawsze jest oczywista. Gdy kobieta nie potrafi wejść naturalnie w tę rolę, popełnia błędy i wpływa negatywnie na swoje dziecko. Zaburza podstawę jego zdrowej  samooceny, umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz z niepowodzeniami. To nic nowego, że dzieci, których potrzeby emocjonalne są zaspokajane w dzieciństwie, uczą się, jak przetwarzać negatywne emocje. Niekochane dzieci często tego nie potrafią, co powodują zachowania powielane przez niekochające matki.

5 rzeczy, które robi niekochająca matka

1. Pozostaje obojętna

Matka emocjonalnie niedostępna nie reaguje na potrzeby dziecka ucząc je, że jest samo i samo musi o siebie zadbać. Matka obojętna traktuje dziecko jako istotę obecną w jej życiu, ale niestanowiącą jego najważniejszego centrum. Okazując chłód emocjonalny, matka burzy postrzeganie świata, jako bezpiecznego dla dziecka miejsca.

2. Nie respektuje granic

Bez wyraźnego sygnału, zaproszenia ze strony dziecka, ingeruje w różne sfery jego życia, nie zauważając stawianych granic. Nie pozwala mu wycofać się w obliczu trudnej sytuacji, utrudnia budowanie własnego azylu, miejsca potrzebnego do złapania równowagi emocjonalnej.

3. Obniża samoocenę 

Obraża dziecko i głośno wyraża swoje niezadowolenie z jego cech charakteru, umiejętności czy wyglądu. Wytyka wszelkie niepowodzenia i udowadnia za każdym sukcesem, że mogło dać z siebie jeszcze więcej. Celowo krytykuje te wady dziecka, których nie można zmienić.

4. Nie widzi osobowości dziecka

Patrzy na dziecko przez pryzmat własnych pragnień i zawiedzionych nadziei. Widzi w swoim dziecku siebie, uważając, że najlepiej wie, jakie to dziecko powinno być, co może robić i jak się zachowywać. Stara się kształtować je na własne podobieństwo, odrzucając indywidualne cechy dziecka.

5. Nie bierze odpowiedzialności

Niekochająca matka odrzuca odpowiedzialność za swoje błędy i złe decyzje, szukając dla siebie usprawiedliwienia. Nadużywa swojej władzy względem dziecka i nie uznaje konieczności przeprosin, gdy coś w ich relacji dzieje się nie tak, jak powinno.

źródło: www.psychologytoday.com


Zobacz także

Schudła 30 kilogramów jedząc tylko owoce. Dzisiaj Tina z Warszawy mieszka na Bali, jest szczęśliwa i nie wyobraża sobie innej diety

Bądźmy po prostu lepszymi ludźmi. Najpierw dla siebie, a zaraz potem dla innych

7 problemów, które znają i zrozumieją tylko okularnicy