Lifestyle

16 mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2020
Fot. Materiały prasowe
 

W ramach kampanii „Mów o tym głośno!” Avon przedstawia 16 niebezpiecznych mitów na 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. We współpracy z fundacją Feminoteka marka zwraca uwagę na różne przejawy agresji domowej i zachęca wszystkich do reagowania. Avon chce chronić również swoich pracowników przed tym zjawiskiem. Dlatego wewnątrz firmy wprowadzana jest procedura postępowania w przypadku przemocy zwana Protokołem GBV (ang. Gender-Based Violence) oraz nowe stanowiska Ambasadora ds. Przemocy. Dodatkowo rozbudowana została aplikacja Avon Alert.

Z okazji światowych 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczyna kampanię „Mów o tym głośno!”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na różne formy występowania przemocy, a także na szkodliwe przekonania panujące w społeczeństwie. Osoby dotknięte tym problemem spotykają się z powszechnym bagatelizowaniem ich odczuć, manipulacją czy zastraszaniem. Bardzo często nie wiedzą także, gdzie mogą szukać pomocy. W konsekwencji duża liczba przypadków nie zostaje nawet zgłoszona.

Ogromnym problemem jest poprawne definiowanie przemocy. Choć wydaje się, że wszyscy znamy to zjawisko, jednak różnego rodzaju przekonania zakorzenione w społeczeństwie sprawiają, że często wolimy go nie dostrzegać lub staje się ono powodem do wstydu. Przede wszystkim warto obalić najważniejszy mit – przemoc to nie tylko agresja fizyczna. Może przybierać różne, często z pozoru niedostrzegalne formy jak ciągłe podważanie samooceny, odcinanie od finansów czy szantaż emocjonalny. Te działania bardzo często powodują obniżenie poczucia własnej wartości, bezradność i lęk. W wielu przypadkach dzwoniące do nas kobiety pytają czy to, czego doświadczyły jest już przemocą. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa i mówienie o tym głośno – podkreśla Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, która prowadzi infolinię wspierającą kobiety w trudnej sytuacji. Jak podkreśla pandemia postawiła nowe wyzwania w niesieniu pomocy – Wiele osób ze względu na społeczną izolację są zamknięte ze swoimi oprawcami i nie mają możliwości swobodnego skontaktowania się z infolinią. W takich przypadkach sprawdza się nasza aplikacja Avon Alert, która pozwala na dyskretny i szybki kontakt i umówienie konsultacji z przedstawicielami fundacji w bezpiecznym sposób.

Uruchomiona rok temu Avon Alert była pierwszą przeciwprzemocowa aplikacją na urządzenia mobilne w Polsce. Choć zarówno firma Avon, jak i fundacja Feminoteka nie spodziewały się, że zostanie przetestowana w warunkach pandemii, bardzo szybko okazało się, że jest skutecznym narzędziem niesienia pomocy kobietom doświadczającym przemocy w trakcie izolacji. Dostosowując się do ich potrzeb, Avon rozszerzył platformę edukacyjną dostępną w aplikacji. Użytkownicy uzyskali dostęp do większej ilości materiałów, w tym także poradników postępowania w trakcie pandemii. W Avon Alert można także znaleźć specjalną mapę stworzoną w ramach współpracy fundacji Feminoteka, Antyprzemocowej Sieci Kobiet oraz osób indywidualnych. Znajdują się w niej miejsca z całej Polski oferujące wsparcie kobietom dotkniętym zjawiskiem przemocy.

W Avon od dawna mówimy głośno o przemocy i  staramy się jak najlepiej wspierać osoby doświadczające tego zjawiska. Zależy nam, by proponować praktyczne i kompleksowe rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu nowości do aplikacji Avon Alert każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, może sprawdzić, gdzie szukać pomocy i dowiedzieć się jak po nią sięgnąć w bezpieczny sposób – mówi Agnieszka Isa, General Manager w Avon Cosmetics Polska.- Jako odpowiedzialna społecznie firma postanowiliśmy wprowadzić także specjalny Protokół GBV i stanowisko Ambasadora ds. Przemocy. Dzięki temu wszyscy pracownicy Avon, doświadczający tego problemu, otrzymają profesjonalne wsparcie, a także możliwość pracy
w elastycznym wymiarze lub udania się na płatny urlop, który pozwoli na uporanie się z trudną sytuacją
.

Co najważniejsze wszystkie działania podejmowanie w ramach Protokołu GBV podlegają ścisłym zasadom poufności, a Ambasador ds. Przemocy będzie na bieżąco doradzał
i reagował na zgłaszane sytuacje oraz kierował pracowników do przedstawicieli Fundacji Feminoteka, którzy udzielą profesjonalnych porad psychologicznych i prawnych.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: https://avonkontraprzemoc.pl oraz
w aplikacji Avon Alert https://avonalert.pl

Avon Kontra Przemoc

Firma Avon wierzy w świat, w którym kobiety i dziewczęta mogą żyć bez przemocy, dlatego w 2008 roku w Polsce została zainicjowana kampania Avon Kontra Przemoc. Działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy.

Dzięki funduszom, które firma zebrała w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc i przekazała na działanie Niebieskiej Linii pomoc uzyskało 23 883 osoby. W 2019 roku Avon we współpracy z fundacją Feminoteka rozpoczął akcję „Avon Kontra Przemoc – Skreśli niepotrzebne”, w ramach której powstała aplikacja Avon Alert dla ofiar przemocy i ich otoczenia.

Rozpoznawalną inicjatywą kampanii jest coroczny bieg „Avon Kontra Przemoc” w podwarszawskim Garwolinie, który wpisał się na stałe w kalendarz miłośników biegania. Bieg charakteryzuje się bardzo wysokim odsetkiem kobiet, który wynosi średnio około 30 procent, podczas gdy na innych podobnych imprezach kobiety to zaledwie kilkanaście procent biegaczy.


Lifestyle

Objawy grypy – po czym rozpoznać zakażenie wirusem grypy różnych typów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 listopada 2020
Objawy grypy sezonowej, żołądkowej, hiszpanki, świńskiej, ptasiej
Fot. iStock
 

Objawy grypy są dość charakterystyczne dla przebiegu tej choroby, choć mogą być mylone z innymi zakażeniami. A ponieważ grypa, wbrew pozorom, jest chorobą poważną i może mieć poważne powikłania, warto o niej wiedzieć nieco więcej. Czym charakteryzują się objawy grypy sezonowej, żołądkowej, hiszpanki, świńskiej i ptasiej?

Objawy grypy są trudne do przeoczenia, choć nie zawsze bywają oczywiste. Wirusy grypy mają wiele różnych typów i podtypów, które atakują ludzi i zwierzęta, mogą też dawać inne objawy. Niektóre zmutowały ten sposób, że mogą rozwijać się zarówno w organizmie zwierząt, jak i ludzi. Jak wyglądają objawy grypy sezonowej, żołądkowej, hiszpanki, świńskiej i ptasiej?

Objawy grypy sezonowej u dzieci i dorosłych

Do zakażenia grypą dochodzi drogą kropelkową, podczas kaszlu lub kichnięcia. Wirusy obecne w wydzielinie dróg oddechowych są rozsiewane wokół. Z tego powodu można zarazić się można także przez kontakt z zakażonymi przedmiotami, szczególnie ze sztućcami lub kubkiem, z których korzysta osoba chora. Grypa powoduje charakterystyczne objawy, choć może być mylona z przeziębieniem, a w ostatnich miesiącach z zakażeniem koronawirusem. Grypa sezonowa atakuje przede wszystkim osoby starsze, dla których stanowi poważne zagrożenie, ale chorują na nią także młodzi ludzie i dzieci. Choroba charakteryzuje się ostrym początkiem i szybko nasilającymi się objawami.

Grypa hiszpanka - przyczyny, objawy, śmiertelność

Fot. iStock

Objawy grypy sezonowej u dzieci i dorosłych:

 • ból głowy (w okolicy czoła oraz oczu);
 • bóle mięśni i stawów,
 • wysoka gorączka (ponad 38⁰C), dreszcze, zimne poty;
 • ból gardła;
 • suchy, męczący kaszel;
 • zatkany nos, ale bez mocno „lejącego się” kataru;
 • złe samopoczucie,
 • osłabienie,
 • rozkojarzenie,
 • senność,
 • wymioty i biegunka — częściej u dzieci

Objawy grypy sezonowej utrzymują się ok. 7 dni.

Objawy grypy żołądkowej (jelitowej)  

Grypa jelitowa to określenie na zakażenie przewodu pokarmowego, którego przyczyną są zazwyczaj wirusy, znacznie rzadziej bakterie. Najczęściej sprawcami  problemów są: norowirusy, sapowirusy, adenowirusy jelitowe (u osób dorosłych), a także rotawirusy (u niemowląt i dzieci). Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Wirusy rozsiewa chory człowiek lub ozdrowieniec, który jeszcze wydala wirusy w kale. Niedostateczna higiena rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety, może poskutkować rozsianiem zakażenia.

Objawy grypy żołądkowej (jelitowej) są bardzo nieprzyjemne i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W biegunce wirusowej nagle pojawiają się wymioty (rzadko towarzyszą zakażeniu bakteryjnemu) oraz biegunka. Stolce zwykle są wodniste i obfite, często z domieszką śluzu czy krwi. Ostrej biegunce najczęściej towarzyszy ból brzucha, skurcze jelit, gorączka i dreszcze, oraz ogólne złe samopoczucie.

Objawy grypy żołądkowej (jelitowej) u dzieci

Najczęściej chorują dzieci w przedziale wiekowym  4–23 miesięcy. Zakażenia u noworodków najczęściej mijają bezobjawowo lub łagodnie, natomiast po ukończeniu po 3. miesiąca życia przez dziecko, objawy grypy żołądkowej (jelitowej) są wyraźne. Zazwyczaj pierwsze pojawiają się wymioty. Stolce stają się luźne i wodniste, może pojawić się wysoka gorączka, przekraczająca 39°C. Biegunki rotawirusowe u dzieci bywają niebezpieczne, ponieważ szybko prowadzą do odwodnienia.

Objawy grypy żołądkowej (jelitowej) zwykle ustępują w ciągu 3–7 dni.

Grypa jelitowa - przyczyny, objawy, ile trwa, dieta

Fot. iStock

Objawy grypy hiszpanki 

Grypa hiszpanka była chorobą odzwierzęcą, którą przenosiło przede wszystkim ptactwo wodne, zakażone wirusem ptasiej grypy podtypu AH1N1. Przeniesienie choroby następowało zazwyczaj w wyniku kontaktu z zakażonym ptakiem, zjedzenia źle przygotowanego lub surowego mięsa, oraz jaj od chorego ptaka. Wśród ludzi wirus rozsiewał się dalej drogą kropelkową. Grypa hiszpanka zebrała krwawe żniwo — w latach 1918-1919 z jej powodu mogło umrzeć na całym świecie co najmniej 50 mln osób.

Objawy grypy hiszpanki były nietypowe, podobne do duru brzusznego. Należały do nich m.in.:

 • początkowo kaszelból głowy, brak apetytu — głównie odnotowywane podczas pierwszej, łagodniejszej fali epidemii;
 • krwotoki z nosa, żołądka i jelit;
 • obrzęk płuc, zmiany martwicze;
 • krwotoczne, bakteryjne zapalenie płuc, które bardzo często okazywało się śmiertelne w pierwszych dniach choroby.

Objawy świńskiej grypy

Świńska grypa to choroba zakaźna wywoływana przez wywoływana przez wirus A/H1N1. Wirus wytworzył się jako efekt wymiany informacji genetycznej między typami wirusów: świńskim, ptasim i ludzkim. Choroba może pojawić się u ludzi mających kontakt z zakażonym zwierzęciem lub osobą. Objawy świńskiej grypy przypominają objawy zwykłej grypy. W przypadku wątpliwości wykonanie testu w kierunku świńskiej grypy rozwiewa wątpliwości.

Świńska grypa — objawy:

 • ogólne rozbicie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie
 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
 • silne dreszcze
 • ból mięśni i stawów
 • suchy kaszel
 • ból głowy
 • ból gardła
 • niezbyt nasilony katar

Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Objawy grypy sezonowej, żołądkowej, hiszpanki, świńskiej, ptasiej

Fot. iStcok

Ptasia grypa — objawy 

Ptasia grypa to wyjątkowo zakaźna choroba ptactwa wywoływana przez H5N1, wirusa grypy typu A. Choroba może atakować ptactwo dzikie, drób hodowlany, a także ludzi. Do zakażenia ludzi może nastąpić podczas kontaktu z kałem, wydzieliną z oczu, dróg oddechowych zakażonych ptaków. Narażone są na to osoby przebywające w jednym pomieszczeniu z chorymi ptakami, przez bezpośredni kontakt z paszą, wodą, ściółką, nawozem, czy sprzętem. Spożywanie surowego mięsa lub jaj również może nieść ryzyko zakażenia.

Ptasia grypa rzadko atakuje ludzi, ale jeśli tak się stanie, choroba ma znacznie cięższy przebieg niż zwykła grypa, powoduje też więcej zgonów. Objawy obu zakażeń są podobne. W przypadku wątpliwości co do przyczyny zachorowania można wykonać testy molekularne lub oznaczyć przeciwciała z krwi.

Ptasia grypa — objawy:

 • gorączka
 • kaszel
 • ból gardła
 • bóle mięśniowe i stawów
 • zapalenie spojówek
 • ogólne objawy osłabienia
 • ataksja (niezborność ruchów)
 • czasem wymioty i łagodna biegunka

Może dojść do wirusowego zapalenia płuc, a w jego konsekwencji do ostrej niewydolności oddechowej. U chorych może nastąpić niewydolność wielu narządów, wstrząs septycznego (sepsy), oraz zgon.


źródło:  www.mp.pl, www.medicover.pl, www.poradnikzdrowie.pl, zlaoswiecim.pl 

Lifestyle

Jak się nie dołować, czyli poradnik chwytającej dzień

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 listopada 2020
Fot. iStock / Martin Dimitrov

To nie jest łatwe. Ostatnie miesiące (lata) mocno dały nam w kość, nie ma chyba takiej osoby, która nie odczułaby skutków trwającej pandemii. Ograniczenia podróży, izolacja, ograniczone kontakty z przyjaciółmi, z rodzicami… I jeszcze ta niepewność – kiedy to się skończy? Jak tu nie zwariować?

Odpowiedzi jest oczywiście tyle, ile jest nas samych, bo każdemu z nas pomaga w tej sytuacji co innego. Ale na pewno warto wziąć sobie do serca kilka prostych reguł, które ułatwią nam teraz życie. Zatem:

Znajdź proste, codzienne rytuały, które umilą ci dzień

Na przykład budź się przy dźwiękach płynących z radia, z ulubionej stacji. Niech to będzie głos ulubionego prezentera, podobne melodie, powtarzalne, kojące odgłosy. Albo wieczorem zasypiaj, słuchając kolejnego odcinka ulubionej powieści. Wybierz coś, co ukoi skołatane nerwy, uspokoi cię, wprowadzi w dobry nastrój. Rozpieść się trochę.

Odpuść sobie to, co nie jest ważne

To naprawdę jest właśnie ten moment. To, na co nie masz wpływu, to co cię drażni, ale nie możesz tego zmienić. Odsuń czarne myśli, skoncentruj się na tym, co dobre, pozytywne. Poradzisz sobie. Potrzebujesz teraz filmików ze śmiesznymi kotami, zdjęć z wakacji w 2003 roku, długich rozmów telefonicznych z przyjaciółmi, komedii romantycznych z Hugh Grantem i powieści Jane Austen. Nie potrzebujesz codziennych raportów z Ministerstwa Zdrowia, kontaktów z toksycznymi znajomymi i zastanawiania się tym, co będzie za jakiś czas. Nie staraj się być super bohaterem, który musi sobie ze wszystkim radzić sam.

Ruszaj się!

Ćwicz, tańcz, uprawiaj jogę, ale na miłość boską, nie zalegaj na stałe na kanapie! Regularnie się dotleniaj i podejmuj wysiłek fizyczny. To pozwala zapomnieć na chwilę o drobnych smuteczkach i podnosi poziom hormonów odpowiedzialnych za twój nastrój. Poza tym zyskasz ładną sylwetkę i dobrą kondycję.

Nie sącz jadu

Wybaczaj częściej niż zwykle. Nie rozpamiętuj, nie myśl o tych, którzy cię zawiedli, skrzywdzili. Nie koncentruj się na błędach popełnionych w przeszłości. To jest czas na rozwój osobisty, a nie duszenie się w sosie nienawiści i nieudanych relacji z innymi. Jeśli ci to pomaga – medytuj. Wybierz taką drogę, która pomoże ci być lepszym. Ten czas zaprocentuje, to twoja inwestycja w spokojniejszą przyszłość.

Zrób coś dobrego

Wesprzyj charytatywną akcję, pomóż bliskim, którzy tego potrzebują. A może daj dom i miłość porzuconemu zwierzakowi? Jest wiele możliwości, z pewnością w czymś się odnajdziesz. Pamiętaj, dobro wraca i sprawia, że czujemy się potrzebni, bardziej wartościowi, lepsi. Czynienie dobra ma sens, liczą się nawet drobne gesty.

Zmień dietę

Porzuć złe nawyki żywieniowe, jedz regularnie, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nie zajadaj stresu i pamiętaj o dopasowanym do twoich potrzeb zestawie witamin. Warzywa i owoce pomogą ci wzmocnić odporność.

Nie zapominaj o tym, by żyć

Nie okopuj się w panicznym lęku, nie izoluj do końca od tych, którzy cię kochają. Twoje emocje są naturalne, każdy z nas odczuwa lęk, znużenie, bezradność, smutek. Naszym zadaniem jest teraz tak zorganizować nasze życie, by wciąż… chciało nam się żyć. Na nowo nauczmy się radości płynącej z małych rzeczy. Żyjmy jak najlepiej potrafimy. Dla siebie, dla innych. Chwytajmy każdy dzień.


Zobacz także

40 rzeczy, których się nauczyłam przez 40 lat mojego życia

„Niegrzeczny chłopiec” tylko na jedną noc. Dlaczego tak na nas działa seksowny Piotruś Pan?

„Rozkwitła, jak ją zostawił…” Kobiety, co z Wami? A gdzie byłyście wcześniej? Więził was ktoś?