Lifestyle

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej. Jak to wspaniale mieć ich blisko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2020
Fot. iStock / vgajic
 

Przyjaźń, prawdziwa, szczera – to wspaniały dar, ale również (jak każda relacja) ciężka praca. Jeśli masz w swoim życiu taką szczególną więź z drugą osobą, wiesz, że bywają chwile, w których ona czy ona dosłownie ratuje ci życie. A poza tym?A poza tym jest po prostu wspaniałym człowiekiem, z którym dobrze się rozumiesz i z którym uwielbiasz spędzać czas.

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej

1. Z problemami radzą sobie wspólnie

Nie zostawią w potrzebie bliskiej osoby, ale też nie ukrywają własnych problemów. Wiedzą, że razem łatwiej jest pokonywać trudności.

2. Oddadzą ci, to co mogą, bo naprawdę im na tobie zależy

Prawdziwy przyjaciel dzieli się z tobą tym, co ma, jeśli wie, że dzięki temu poczujesz się lepiej, będziesz spokojniejszy, zdrowszy, szczęśliwszy.

3. Mają dla siebie czas

Po to, żeby zadzwonić, spokojnie się spotkać, porozmawiać, pobyć ze sobą.

4. Dają sobie wzajemnie wolność

Nie są zazdrośni o relacje z innymi – z partnerem, znajomymi, innymi przyjaciółmi. Nie narzucają się ze swoją obecnością, są cierpliwi i lojalni.

5.  Potrafią ze sobą rozmawiać

Nawet o tym, co trudne, niewygodne, bolesne. Przecież tylko prawidłowa komunikacja może doprowadzić nas do jakichś rozwiązań, do oczyszczenia atmosfery.

6. Akceptują się takimi, jakimi są

Nie oceniają, nawet jeśli mają inne zdanie. Jeśli wyrażają swoją opinię, nie starają ci się narzucić swojego punktu widzenia. Szanują różnice między wami.

7. Są wobec siebie szczerzy

Ale się nie ranią. Nie kłamią, nie oszukują, potrafią powiedzieć dokładnie to, co trzeba.

8. Potrafią rozmawiać

Tak, żeby się zrozumieć. Wymiana myśli, opinii, zdań dwojga przyjaciół może być rozwijająca, zabawna, melancholijna, ale nigdy nie krzywdząca.

9.Wspierają wzajemnie zmiany, które w nich zachodzą

Prawdziwy przyjaciel będzie przy tobie, gdy zdecydujesz którą ścieżką pójść i będzie ci kibicował w trakcie zmian, realizowania życiowych planów.

10. Wierzą w siebie

Wzajemnie. Mówią sobie „dasz radę”, „razem damy radę”. Ufają w swoją siłę i w swoje umiejętności.

11. Mają realistyczne oczekiwania co do tej relacji

Nie koloryzują rzeczywistości, tylko przyjmują ją taką, jaka jest. Nie zawsze jesteśmy dla siebie mili, dobrzy, uczynni. Czasem wszyscy są zmęczeni, zdenerwowani. Prawdziwy przyjaciel to rozumie, przeczeka.

12. Mają swoje rytuały

Chociaż tę jedną kawę w ulubionej kafejce na rogu. Albo wtorkowa rozmowa przez telefon. Kartka wysłana na święta, wiadomość w ważnym dla drugiej osoby dniu. Obecność.

13. Potrafią się wzajemnie wysłuchać

Z uwagą i świadomością, jak bardzo ważne jest poczucie, że jest ktoś, kto usiądzie obok i po prostu podaruje nam swój czas i swoje „ucho”.

14. Dotrzymują obietnic

Przyjaciel nie zawodzi, a jeśli naprawdę nie może dotrzymać obietnicy, mówi o tym wprost i szuka innego rozwiązania.

15. Po prostu są, tuż obok

Właśnie wtedy, kiedy ich potrzebujesz.


Lifestyle

Toksyczna matka może być winna problemów w twoim związku

Redakcja
Redakcja
25 września 2020
Fot. iStock / loranger
 

Dorastając i wychodząc z rodzinnego domu, często mamy w głowie jedną myśl: „nigdy nie powielę zachowań moich rodziców, będę inna”. Lata mijają, a my, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, albo powtarzamy dobrze znane, wyćwiczone w dzieciństwie schematy albo popadamy ze skrajności w skrajność, próbując za wszelką cenę odciąć się od przeszłości. Jednak taka ucieczka nie jest dobrym pomysłem.

Toksyczne dzieciństwo, toksyczny rodzic mogą wciąż wpływać na twoje relacje z innymi, mogą niszczyć twoje związki. W jaki sposób?

Brak więzi emocjonalnej z matką prowadzi do idealizowania związków

Jest oczywistym, że kiedy jesteś dzieckiem, a potem nastolatkiem i dorastasz u boku toksycznej matki, trudno ci sobie wyobrazić, jak wygląda życie w mniej dysfunkcyjnej rodzinie. Ale to nie znaczy, że podświadomie nie pragniesz zdrowego, bliskiego związku – takiego, jaki być może widziałeś w domach swoich przyjaciół. Problem polega na tym, że nie masz pojęcia o tym, co pociąga za sobą pozytywna, zdrowa relacja z bliską osobą. Jeśli twoja matka zachowywała się wobec ciebie w sposób niezdrowy, prawdopodobnie nie miała też prawidłowych relacji z twoim ojcem. Tworzy to wypaczony obraz tego, czym powinien być związek dwóch, kochających się osób. W dorosłym życiu, często idealizujesz to, czym powinna być miłość i jaki powinien być twój partner. Co się z tym wiąże?

  • Zbyt krytycznie podchodzisz do błędów partnera
  • Rezygnujesz ze związku, gdy tylko pojawiają się pierwsze kłopoty
  • Wpadasz w złość lub depresję, gdy zdasz sobie sprawę, że związek taki, jaki sobie wymarzyłaś, nie istnieje

Cykl tęsknoty i wściekłości, który możesz odczuwać w wyniku powielania tego typu scenariusza, jest szczególnie szkodliwy na dłuższą metę. Może nawet doprowadzić cię do przekonania, że ​​dobre związki po prostu nie istnieją.

Brak szacunku dla osobistych granic w dzieciństwie powoduje naruszanie ich przez inne osoby w twoim dorosłym życiu

Dziecko, które dorasta nie znając pojęcia własnej, osobistej przestrzeni, szacunku, ani podstawowych praw często nie wie, jak wyznaczyć zdrowe, pozytywne granice w relacjach z innymi.  Tymczasem te granice są absolutnie niezbędne dla zdrowych interakcji i relacji, czy to miłosnych, platonicznych, czy nawet rodzinnych. W przypadku związków z partnerem może to spowodować, że:

  • Czujesz się niekomfortowo i nie radzisz sobie z emocjami wobec partnera i jego zachowania, ale nie chcesz nic o tym mówić z obawy przed rozstaniem
  • Nigdy nie stawiasz granic partnerowi, ale reagujesz zbyt gwałtownie, gdy zostaną one nieświadomie przekroczone
  • Stajesz się podatna na manipulację, szantaż emocjonalny

Istnieje również szansa, że ​​sama będziesz miała problemy z poszanowaniem granic bliskiej osoby, ponieważ dorastałaś w przekonaniu, że nie mają one żadnego znaczenia.

Nierealistyczne oczekiwania, które stawiano ci w dzieciństwie powodują, że wymagasz zbyt wiele od partnera

I wcale tego nie widzisz. Może to spowodować, że w relacji z ukochaną osobą sama będziesz wykazywać toksyczne postawy. Oczekujesz nadludzkiego wysiłku, dowodów lojalności i dostarczania ci emocji na bardzo wysokim poziomie. Robisz dokładnie to samo, co robiła twoja matka. Zastanów się, czy:

  • Czujesz się niezadowolona ze wszystkiego, co twój partner robi lub czego nie robi
  • Martwisz się, że ponieważ nie spełniasz swoich własnych wysokich oczekiwań, twój partner cię opuści
  • Twój partner czuje się „uwięziony” w tych oczekiwaniach
  • Twoje standardy są zbyt wysokie, aby ktokolwiek mógł im sprostać

Wkrótce, kolejny raz poczujesz się zawiedziona aktualnym związkiem przedsięwzięciami i wyruszysz dalej szukać nieistniejącej doskonałości.

Toksyczni rodzice wpływają na nasze życie o wiele bardziej, niż jesteśmy tego świadomi. Stracone poczucie wartości odbudowujemy latami, długo boksujemy się z własnymi lękami i uczymy na nowo, że emocje są czymś dobrym, jeśli tylko je oswoimy. Jeśli uważasz, że twoje dzieciństwo ma destrukcyjny wpływ na twój związek, koniecznie poszukaj rozwiązania, które pomoże ci zacząć radzić sobie z tym problemem. Nie pozwól przeszłości zniszczyć swojego życia.

 

 Zobacz także

Czekoladowe muffinki z solą, zgubione auto i były narzeczony. Będzie miała Pani piękne Święta…

Chcemy tych złych, wybieramy tych dobrych. Który facet jest lepszy „na życie”?

Najbardziej kocham swoje dzieci, gdy… śpią u dziadków

Nowości w programie 500 plus – zobacz, jakie szykują się zmiany i od kiedy składać nowe wnioski