Lifestyle

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej. Jak to wspaniale mieć ich blisko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2020
Fot. iStock / vgajic
 

Przyjaźń, prawdziwa, szczera – to wspaniały dar, ale również (jak każda relacja) ciężka praca. Jeśli masz w swoim życiu taką szczególną więź z drugą osobą, wiesz, że bywają chwile, w których ona czy ona dosłownie ratuje ci życie. A poza tym?A poza tym jest po prostu wspaniałym człowiekiem, z którym dobrze się rozumiesz i z którym uwielbiasz spędzać czas.

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej

1. Z problemami radzą sobie wspólnie

Nie zostawią w potrzebie bliskiej osoby, ale też nie ukrywają własnych problemów. Wiedzą, że razem łatwiej jest pokonywać trudności.

2. Oddadzą ci, to co mogą, bo naprawdę im na tobie zależy

Prawdziwy przyjaciel dzieli się z tobą tym, co ma, jeśli wie, że dzięki temu poczujesz się lepiej, będziesz spokojniejszy, zdrowszy, szczęśliwszy.

3. Mają dla siebie czas

Po to, żeby zadzwonić, spokojnie się spotkać, porozmawiać, pobyć ze sobą.

4. Dają sobie wzajemnie wolność

Nie są zazdrośni o relacje z innymi – z partnerem, znajomymi, innymi przyjaciółmi. Nie narzucają się ze swoją obecnością, są cierpliwi i lojalni.

5.  Potrafią ze sobą rozmawiać

Nawet o tym, co trudne, niewygodne, bolesne. Przecież tylko prawidłowa komunikacja może doprowadzić nas do jakichś rozwiązań, do oczyszczenia atmosfery.

6. Akceptują się takimi, jakimi są

Nie oceniają, nawet jeśli mają inne zdanie. Jeśli wyrażają swoją opinię, nie starają ci się narzucić swojego punktu widzenia. Szanują różnice między wami.

7. Są wobec siebie szczerzy

Ale się nie ranią. Nie kłamią, nie oszukują, potrafią powiedzieć dokładnie to, co trzeba.

8. Potrafią rozmawiać

Tak, żeby się zrozumieć. Wymiana myśli, opinii, zdań dwojga przyjaciół może być rozwijająca, zabawna, melancholijna, ale nigdy nie krzywdząca.

9.Wspierają wzajemnie zmiany, które w nich zachodzą

Prawdziwy przyjaciel będzie przy tobie, gdy zdecydujesz którą ścieżką pójść i będzie ci kibicował w trakcie zmian, realizowania życiowych planów.

10. Wierzą w siebie

Wzajemnie. Mówią sobie „dasz radę”, „razem damy radę”. Ufają w swoją siłę i w swoje umiejętności.

11. Mają realistyczne oczekiwania co do tej relacji

Nie koloryzują rzeczywistości, tylko przyjmują ją taką, jaka jest. Nie zawsze jesteśmy dla siebie mili, dobrzy, uczynni. Czasem wszyscy są zmęczeni, zdenerwowani. Prawdziwy przyjaciel to rozumie, przeczeka.

12. Mają swoje rytuały

Chociaż tę jedną kawę w ulubionej kafejce na rogu. Albo wtorkowa rozmowa przez telefon. Kartka wysłana na święta, wiadomość w ważnym dla drugiej osoby dniu. Obecność.

13. Potrafią się wzajemnie wysłuchać

Z uwagą i świadomością, jak bardzo ważne jest poczucie, że jest ktoś, kto usiądzie obok i po prostu podaruje nam swój czas i swoje „ucho”.

14. Dotrzymują obietnic

Przyjaciel nie zawodzi, a jeśli naprawdę nie może dotrzymać obietnicy, mówi o tym wprost i szuka innego rozwiązania.

15. Po prostu są, tuż obok

Właśnie wtedy, kiedy ich potrzebujesz.


Lifestyle

Toksyczna matka może być winna problemów w twoim związku

Redakcja
Redakcja
25 września 2020
Fot. iStock / loranger
 

Dorastając i wychodząc z rodzinnego domu, często mamy w głowie jedną myśl: „nigdy nie powielę zachowań moich rodziców, będę inna”. Lata mijają, a my, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, albo powtarzamy dobrze znane, wyćwiczone w dzieciństwie schematy albo popadamy ze skrajności w skrajność, próbując za wszelką cenę odciąć się od przeszłości. Jednak taka ucieczka nie jest dobrym pomysłem.

Toksyczne dzieciństwo, toksyczny rodzic mogą wciąż wpływać na twoje relacje z innymi, mogą niszczyć twoje związki. W jaki sposób?

Brak więzi emocjonalnej z matką prowadzi do idealizowania związków

Jest oczywistym, że kiedy jesteś dzieckiem, a potem nastolatkiem i dorastasz u boku toksycznej matki, trudno ci sobie wyobrazić, jak wygląda życie w mniej dysfunkcyjnej rodzinie. Ale to nie znaczy, że podświadomie nie pragniesz zdrowego, bliskiego związku – takiego, jaki być może widziałeś w domach swoich przyjaciół. Problem polega na tym, że nie masz pojęcia o tym, co pociąga za sobą pozytywna, zdrowa relacja z bliską osobą. Jeśli twoja matka zachowywała się wobec ciebie w sposób niezdrowy, prawdopodobnie nie miała też prawidłowych relacji z twoim ojcem. Tworzy to wypaczony obraz tego, czym powinien być związek dwóch, kochających się osób. W dorosłym życiu, często idealizujesz to, czym powinna być miłość i jaki powinien być twój partner. Co się z tym wiąże?

 • Zbyt krytycznie podchodzisz do błędów partnera
 • Rezygnujesz ze związku, gdy tylko pojawiają się pierwsze kłopoty
 • Wpadasz w złość lub depresję, gdy zdasz sobie sprawę, że związek taki, jaki sobie wymarzyłaś, nie istnieje

Cykl tęsknoty i wściekłości, który możesz odczuwać w wyniku powielania tego typu scenariusza, jest szczególnie szkodliwy na dłuższą metę. Może nawet doprowadzić cię do przekonania, że ​​dobre związki po prostu nie istnieją.

Brak szacunku dla osobistych granic w dzieciństwie powoduje naruszanie ich przez inne osoby w twoim dorosłym życiu

Dziecko, które dorasta nie znając pojęcia własnej, osobistej przestrzeni, szacunku, ani podstawowych praw często nie wie, jak wyznaczyć zdrowe, pozytywne granice w relacjach z innymi.  Tymczasem te granice są absolutnie niezbędne dla zdrowych interakcji i relacji, czy to miłosnych, platonicznych, czy nawet rodzinnych. W przypadku związków z partnerem może to spowodować, że:

 • Czujesz się niekomfortowo i nie radzisz sobie z emocjami wobec partnera i jego zachowania, ale nie chcesz nic o tym mówić z obawy przed rozstaniem
 • Nigdy nie stawiasz granic partnerowi, ale reagujesz zbyt gwałtownie, gdy zostaną one nieświadomie przekroczone
 • Stajesz się podatna na manipulację, szantaż emocjonalny

Istnieje również szansa, że ​​sama będziesz miała problemy z poszanowaniem granic bliskiej osoby, ponieważ dorastałaś w przekonaniu, że nie mają one żadnego znaczenia.

Nierealistyczne oczekiwania, które stawiano ci w dzieciństwie powodują, że wymagasz zbyt wiele od partnera

I wcale tego nie widzisz. Może to spowodować, że w relacji z ukochaną osobą sama będziesz wykazywać toksyczne postawy. Oczekujesz nadludzkiego wysiłku, dowodów lojalności i dostarczania ci emocji na bardzo wysokim poziomie. Robisz dokładnie to samo, co robiła twoja matka. Zastanów się, czy:

 • Czujesz się niezadowolona ze wszystkiego, co twój partner robi lub czego nie robi
 • Martwisz się, że ponieważ nie spełniasz swoich własnych wysokich oczekiwań, twój partner cię opuści
 • Twój partner czuje się „uwięziony” w tych oczekiwaniach
 • Twoje standardy są zbyt wysokie, aby ktokolwiek mógł im sprostać

Wkrótce, kolejny raz poczujesz się zawiedziona aktualnym związkiem przedsięwzięciami i wyruszysz dalej szukać nieistniejącej doskonałości.

Toksyczni rodzice wpływają na nasze życie o wiele bardziej, niż jesteśmy tego świadomi. Stracone poczucie wartości odbudowujemy latami, długo boksujemy się z własnymi lękami i uczymy na nowo, że emocje są czymś dobrym, jeśli tylko je oswoimy. Jeśli uważasz, że twoje dzieciństwo ma destrukcyjny wpływ na twój związek, koniecznie poszukaj rozwiązania, które pomoże ci zacząć radzić sobie z tym problemem. Nie pozwól przeszłości zniszczyć swojego życia.

 

 


Lifestyle

Chcesz schudnąć na urlopie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wczasów odchudzających

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
24 września 2020
Fot. Materiały prasowe

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów dla wielu osób jest trudną drogą do pokonania samodzielnie. Często brakuje wiedzy, motywacji i samodyscypliny, aby zmienić nawyki żywieniowe. Profesjonalne wsparcie oraz towarzystwo innych osób często działają cuda.

Wybierając tego rodzaju ofertę, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby jak najlepiej dopasować wyjazd do własnych potrzeb, maksymalnie z niego skorzystać i nie przepłacić.

Specjalistyczna opieka i oferta

Na wczasach odchudzających bardzo ważne jest, aby wszelkich wskazówek i pomocy udzielały nam osoby wykwalifikowane, posiadające wiedzę z danej dziedziny. Trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Z tego względu przeglądając ofertę, zwróć uwagę, czy podane są dane osób, które będą prowadziły obóz, ich imiona, nazwiska oraz wykształcenie, umiejętności.

Na program turnusu odchudzającego powinny składać się takie usługi jak:

 • wcześniejsza analiza połączona z konsultacją w celu ustalenia odpowiedniej i indywidualnie dobranej diety; to obejmuje mierzenie, ważenie, wywiad dotyczący ogólnej kondycji i stanu zdrowia,
 • rozmowa z psychologiem lub psychodietetykiem,
 • omówienie wyników badań zleconych wcześniej – nie jest to warunek konieczny, ale gdy obóz odchudzający ma taką usługę w ofercie, to bardzo dobrze,
 • systematyczna rejestracja i monitoring postępów,
 • zajęcia dodatkowe,
 • zajęcia motywacyjne,
 • porady, zabiegi kosmetyczne – odchudzanie ma wpływ na kondycję skóry, w związku z tym właściwe zadbanie o jej stan to podstawa.

Ośrodki, które prowadzą również obozy odchudzające dla młodzieży i dzieci wzbudzają większe zaufanie, ponieważ tego rodzaju usługi wymagają zaplecza profesjonalistów.

Bardzo ważne jest również, aby dieta była skomponowana w taki sposób, żeby po powrocie do domu uczestnicy byli w stanie bez problemu samodzielnie odtworzyć serwowane na turnusie posiłki.

Fot. Materiały prasowe

Harmonogram zajęć i rodzaj treningów

Wczasy odchudzające zawsze mają podobny schemat – aktywność fizyczna połączona z zabiegami relaksacyjnymi i pielęgnacyjnymi oraz stałym monitoringiem procesu zrzucania ponadprogramowych kilogramów. Spośród wielu ofert dostępnych na rynku na pierwszy plan wysuwają się te najpopularniejsze z zajęciami fitness i/lub jogą. Nierzadko jest też możliwość skorzystania z aqua aerobiku, zajęć na siłowni oraz zumby.

Miejsce, cena i dodatkowe atrakcje

Wybierając miejsce, warto kierować się ośrodkiem, w ofercie wielu hoteli można znaleźć pakiety odchudzające, niestety często różnią się one nieznacznie od standardowej oferty. Najbardziej rzetelne są propozycje sanatoriów oraz specjalistycznych klinik, które mają spore doświadczenie w organizacji tego rodzaju wczasów.

Koszt turnusu odchudzającego trwającego 7 dni waha się w granicach 1500-3000 PLN. Ważne jest, aby w cenę był wliczony program indywidualnej diety, spotkania ze specjalistami (dietetykami, lekarzami, psychologami), treningi oraz zabiegi relaksujące – np. masaże, basen, krioterapia, sauna. Jeżeli dodatkowo będzie możliwość skorzystania np. z wycieczek fakultatywnych oraz innych aktywności, to świetnie.

Pomocne są również zajęcia integracyjne i spotkania grupowe, dzięki czemu uczestnicy nie zostają sami ze swoją walką, mogą dzielić się spostrzeżeniami, wątpliwościami oraz wzajemnie udzielać sobie wsparcia. Chodzi przede wszystkim o to, aby nikt nie czuł się odrzucony lub nieakceptowany. To bardzo ważny element procesu odchudzania.

Fot. Materiały prasowe

Sprawdź aktywne wyjazdy Travelduck:

Materiał Prasowy Travelduck


Zobacz także

Sprawdź, na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]

Sprawdź na jakim etapie swojego życia się znajdujesz [QUIZ]

Absolutnie najgorsza, najbardziej negatywna cecha osobowości każdego znaku zodiaku

„Kąpanie się czy opalanie w samych gatkach jest legalne, normalne i przyjemne. Płeć i ilość tkanki tłuszczowej nie ma znaczenia”